Ozvučení - nastavení aparatury - optimální využití

Dotazy, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
DoDi
Příspěvky: 26
Registrován: 11.06.2015 16:22

Ozvučení - nastavení aparatury - optimální využití

Příspěvek od DoDi » 19.07.2015 17:30

Zdravím, potřeboval bych poradit, jak mezi sebou optimálně nastavit mix a koncový zesilovač (aktivní reproboxy). Je lepší když na výstupu z mixu občas problikne špička a zesilovač ponechat zesílený méně (než začne blikat) nebo naopak - na mixu nezesilovat víc než po "zelené ledky" a raději zesílit koncový stupeň, třeba na max? Jedná se mi o to, jak nejefektivněji využít aparaturu - dostat z ní maximum.

Letho
Rádce
Příspěvky: 363
Registrován: 7.02.2013 20:38
Bydliště: Jižní Morava
Kontaktovat uživatele:

Re: Ozvučení - nastavení aparatury - optimální využití

Příspěvek od Letho » 19.07.2015 19:10

Můžeš, nebo resp. by jsi na to měl použít růžový šum. Generátory se prodávají, ale teoreticky by měl stačit i nějaký záznam vygenerovaného. Např. Audacity jej umí vytvořit - udělej si tak pětiminutovou stopu, vyexportuj a posléze pusť do mixu (nejlépe přes něco lepšího než mobilní telefon nebo iPod, ale v zásadě by to nemělo škodit).
Kanál s šumem pusť do LR bez korekcí, komprese a čehokoliv, prostě "čistý". Zesil ho tak, aby na mixu občas problikla červená LEDka. Potom připoj aktivky/zesilovač, ale pozor, vytočené na mínus nekonečno decibelů (=ticho) aby sis je třeba hned neodpálil. Potom zesiluj potenciometrem na aktivce/zesilovači (mix je pořád nastaven tak, že občas problikne červená/peak ledka na metrech) dokud ti na aktivce/zesilovači nezačne, stejně jako na mixu, občas blikat červená LED. A máš hotovo. Nyní ti odpovídá peak na pultu peaku na PA a vždy víš, jakou máš rezervu. Většinou to tak odpovídá nula dB na stupnici potenciometru bedny/zesu. Samozřejmě podle použitého mixu, jeho stupnic a stupnic aktivky/zesu.

Pokud takhle nastavuješ zesilovač, tak asi není moc co řešit a nebudeš k němu při nastavování připojovat pasivky, ale u aktivek to může dělat celkem randál. Buď si ucpi uši, nebo to udělej tak, že vevnitř odpojíš repra. Ale pozor na záruku.
LTH

Odpovědět

Zpět na „Ozvučování a osvětlování“