Palec levé ruky

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 540
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Palec levé ruky

Příspěvek od starypard » 9.12.2017 6:39

Neexistuje žádná "správná" a jediná poloha palce a vůbec celé ruky. Zásada je hrát vždy co nejpohodlněji, fysicky efektivně. Správné je to, co nebolí, co ti tvoří pohodlný posaz a úchop, co ti dá možnost udělat se strunami přesně to, co chceš. Poloha dlaně, palce, prstů, se rozhodně bude měnit, lišit, v různých částech hmatníku. V první či třinácté poloze to prostě musíš držet jinak. A jinak budeš držet krk při barré přes všechny struny, jinak při kvintových či kvartových powerchordech, jinak při bendingu struny o dva tóny někde na čtrnáctém pražci, jinak při rozložených akordech s použitím prázdných strun, jinak při tom samém s barré, jinak ji budeš držet při barré jen přes čtyři struny, jinak při hře s tlumením nějakých strun. Palec levé ruky se rozhodně velmi uplatní při podladění dolního E na D (to se dělá běžně) či ještě níž, čímž se ti změní držení kvart, kvint, změní se ti oktáva, strunu budeš jistě při některých hmatech tlumit, právě palcem.

Rachomejtle
Příspěvky: 5
Registrován: 29.11.2017 16:54

Re: Palec levé ruky

Příspěvek od Rachomejtle » 9.12.2017 15:01

Veliké díky všem, kdo zareagovali, opravdu si moc vážím toho, že se se mnou tak babráte.

Zejména musím poděkovat Starému pardovi, který věc vysvětlil přesně tou řečí, které nejlépe rozumím, a tak trochu mi potvrdil některé moje (pohříchu laické) domněnky.

Jestli jsem to správně pochopila, tak i na kytarové hraní lze asi aplikovat obecný princip, že povýšeně kašlat na léty osvědčené „regule“ ještě předtím, než se s nimi člověk „obtěžuje“ seznámit (a vyzkoušet si, jak, kdy a v jakém kontextu fungují – a v jakém případně naopak nikoli), je podobně kontraproduktivní jako se jich rigidně držet za každou cenu, tedy i v případech, kdy jejich striktní, slepé dodržování začíná být na překážku.

Ještě jednou moc děkuji VŠEM a opovážlivě doufám, že se nebudete zlobit, až se zase (což se pravděpodobně stane) zeptám na nějakou další trivialitu, která je každému jasná (jenom mně ne).

Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“