Pauza v hraní na housle

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
Karamela5
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 21.11.2017 17:06

Pauza v hraní na housle

Příspěvek od Karamela5 » 21.11.2017 17:18

Kolik dnů hry na housle mohu vynechat, aby to nezanechalo následky? :shock:

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6862
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pauza v hraní na housle

Příspěvek od Hendrek » 21.11.2017 18:30

Nejsem houslista, ale obecně to přece záleží na každém jednotlivci zvlášť. Profesionální muzikant může rozdíl poznat třeba již po jednom vynechaném dni bez cvičení, amatér, který nemá v podstatě žádnou propracovanou techniku na to může sáhnout po týdnu/měsíci a bude hrát pořád stejně (blbě).
Obrázek

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 609
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Pauza v hraní na housle

Příspěvek od starypard » 21.11.2017 21:15

Karamelo, takový dotaz může klást jen amatér, začátečník, a ještě k tomu ten, která nemá ku nástroji žádný zvláštní vztah a necítí v sobě neustálou potřebu se ho dotýkat, hrát na něj, rozvíjet se, makat na té souhře, symbiose, splynutí s nástrojem. Je to skoro jako manželství.
Jste opravdu houslista/ka?
Já ano. A je znát každý den. Sakra to je znát. Je to znát i na kytaře, je to znát na klavíru, je to znát u kláves obecně, je to sakra poznat u bubeníků (a moc), je to poznat u trumpeťáků, je to poznat u zpěváků. Sportovci či řemeslníci mají to samé atd.

waldir
Příspěvky: 66
Registrován: 7.05.2010 21:12

Re: Pauza v hraní na housle

Příspěvek od waldir » 21.11.2017 21:16

Hele, dva dny bez cvičení poznám i jako houslista amatér bez žádné propracované techniky :lol: .

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Pauza v hraní na housle

Příspěvek od kmoch123 » 22.11.2017 1:33

Hendrek píše:Nejsem houslista, ale obecně to přece záleží na každém jednotlivci zvlášť. Profesionální muzikant může rozdíl poznat třeba již po jednom vynechaném dni bez cvičení, amatér, který nemá v podstatě žádnou propracovanou techniku na to může sáhnout po týdnu/měsíci a bude hrát pořád stejně (blbě).
Jestli teda neurazím, tak bych si dovolil nesouhlasit - podle mých zkušeností je to přesně naopak, aspoň co se týče hry na housle. Dobře si pamatuju, když jsem chodil do hudebky a o prázdninách jsem nemusel měsíc cvičit, pak jsem vzal housle do ruky a lezly z nich dost divné zvuky. No a třeba teď o prázdninách nebylo do čeho píchnout, tak jsem na pár týdnů kopnul housle do kouta, ale jednou ráno mi zavolali na kšeft, tak jsem popadnul futrál a jel, na místě jsem rozerval pavučiny, vytáhnul housle a hrálo mi to myslím jako stejně předtím - ten progres tam prostě je :mrgreen:

Ovšem pokud máš na mysli opravdu špičkové sólové houslisty, kteří mají velký repertoár, tak ti samozřejmě musí cvičit denně (od našeho fóra jsou ale vzdáleni světelné roky) Stejně tak nemůžu přijít ke skladbě, kterou neznám, a hrát ji z listu, nebo něco nacvičit a pak se na to do koncertu, co je za měsíc, vykašlat. Jako učitel taky spolehlivě poznám, jestli žák cvičil nebo ne, a dá se i docela přesně odhadnout, jestli cvičil jednou, dvakrát, nebo každý den.
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6862
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pauza v hraní na housle

Příspěvek od Hendrek » 22.11.2017 6:41

Ano, měl jsem na mysli hráče z opačné strany spektra, čili extrémy.
Je mi jasné, že jsou mezi profesionály rovněž velké rozdíly a že špičkový světový virtuos je stejně tak profesionální hráč jako hráč filharmonie či učitel, byť nároky na ně kladené jsou samozřejmě rozdílné :).
Obrázek

Karamela5
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 21.11.2017 17:06

Re: Pauza v hraní na housle

Příspěvek od Karamela5 » 22.11.2017 17:03

Houslistka sice ještě nejsem, hraji teprve 12 měsíců. Ale jenom jsem se zeptala.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 609
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Pauza v hraní na housle

Příspěvek od starypard » 23.11.2017 15:47

Karamelo, nic z napsaného neber osobně. Máš tu panoptikum zkušeností lidí, kteří jsou na velmi různých úrovních i se liší temperamentem.
Musíš si to udělat podle sebe.

Za mne - u hraní na jakýkoliv nástroj, u zpěvu, u čehokoliv, jde přece o to, že to děláš z toho důvodu, že tě to nějak těší, blaží, ozvláštňuje to všednost žití ....
Zároveň tam jsou (nutně) jisté technické obtíže, které mohou kýženou blaženost zmenšit či zcela destruovat.
Jen a jen kvůlivá tomu je potřebí pracovat každodenně na té svalové (ale i emoční) paměti zúčastněných partií těla.
Když jsem ve třinácti letech sám dával výpověď v Lidušce, protože můj učitel byl páprda, který na to kašlal, hodiny neměly smysl, sám jsem si pak za kapesné po antikvariátech kupoval noty. Skoukl jsem partituru, v hlavě si ji nějak přeslabikoval, dobrý špatný, lákavé, nudné, zajímavé, nezajímavé .... Domů se to odneslo.
A pak narazíš na každodenní martyrium, kdy ty slyšíš nějaké věci, tušíš, jak mají být, ale ruce na to nemají .... Jakou pauzu si dáš? Den, dva, pět? Rok? A proč? O co lépe budeš hrát po té pauze?
Jde přece o ten cíl, o výsledek. Chci slyšet tu a tu skladbu. Tak, jak ji vyzáří můj nástroj ovládaný mýma rukama. Může to být skladba cizí, může to být skladba vlastní ....
Pauzy v hraní, odklady, jsou velmi důležité. A mohou být i velmi dlouhé, někdy musí být.
A to proto, že leckdy tu skladbu nechápeš, nedorostla jsi na ni. Nemáš za sebou ty prožitky, ty emoce, tu zkušenost, nemůžeš tedy skladbě dát to správné frázování, timing, dynamiku, barvu tónů, to, co je potřeba.
Tvého dotazu se to ale netýká.
Ty musíš mydlit housle každej den několik hodin.

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“