Pedálový předzesilovač

Pedály, multiefekty, procesory, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
rotten77
Moderátor
Příspěvky: 2564
Registrován: 8.03.2007 7:13
Skype: rotten77_cz
Bydliště: Prostějov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od rotten77 » 6.03.2019 19:27

hyenik píše:
26.02.2019 13:54
Problém je, že onen člověk nad tím individualizovaným řešení stráví desítky (někdy i stovky) hodin R&D a zákazník mu potom za to chce zaplatit dvě kila...
On je sakra rozdíl bastlit 3x do roka něco pro kámoše (vlastně za náklady) nebo zkusit bastlením uživit rodinu.
K tomu bych snad dodal jen to, že pak je potřeby vymyslet/navrhnout/zkonstruovat něco, co se bude dát vyrobit ve více kusech a bude alespoň trochu unverzální.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 1295
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od Trevor » 6.03.2019 19:40

No, ono zas popravdě řečeno, mě až někdy zaráží co jsou lidi ochotný zaplatit za seriovku, co teprve za "butik" krabičky.. tuhle jsem opravoval jeden efektík za "pěkný" peníze a nic v něm, to zapojení tří tranzistorů taky nebylo nijak objevné, ale značka na obalu tu hodnotu vyvážila asi : )
Nechat si udělat plošnáky a krabice ve většim množství je dnes hračka, ne jak dříve, problém vidím fakt v tom že se necení ruční práce..
seriových výrobků jsem už pár slyšel a někdy mě až udivuje že to někdo koupí.. lidi kupojou asi víc očima, aspoň z řad "začátečníků"..

Tím jsem chtěl říci,něco jako, že tu není zdravá rovnováha, kolikrát odpad lidi přeplácejí a za slušnější materiál se jim platit nechce a přitom rozhoduje jenom logo výrobce..
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 4090
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od hyenik » 6.03.2019 20:41

a jak si to silné logo ti výrobci vybudovali? vychytralýma kecama a neobjevným zapojením tří tranzistorů?
jasně, jsou i takoví (napadá mě třeba Majik Box), ale většina se stala slavnýma/známýma/kupovanýma protože se to prostě zákazníkům líbilo.

PS:
negativní vnímaní toho, že zákazník kupuje víc očima, je jeden ze životních omylů neúspěšných bastlířů
(místo toho co by to využili ke svému prospěchu, když to dobře ví :))

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 1295
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od Trevor » 6.03.2019 21:14

No ty to vidíš jinak, to je jasné, pokud jde o to logo, neměl jsem konkrétně na mysli tvého kamaráda, ale takové věci jako například marshall, znám lidi co ho bezdůvodně považují za ikonu aniž by ho slyšeli a potom byli třeba zklamaní, že to není tak jak si to představovali..
to že náhodou ten člověk uspěl špatnou kopií už vymyšleného je jiná věc a je mi to uplně jedno, já ho za hvězdu nepovažuju..
potom je tu spousta firem co vyrábí odpad, který se kupuje jen kvůli láci a desingu, značku nemuseli vybudovat, stačí pár lží a pěkných fotek..
ano, stále to stejné v jiném obalu..
ano, vychytralé keci mají jistě podíl na prodejnosti a i původně slušná firma může ještě léta žít ze své bývalé slávy, pokud nějaká byla a produkovat za vysoké sumy průměrné zboží..
je toho více co by šlo k tomu tématu psát, ale to by zas byla jen hádka o ničem.
Jinak se nepovažuju za neuspěšného bastlíře jestli jsi to tak myslel a neprahnu po tom být podnikatel a živit se tím, být dobrým bastlířem a dělat to z radosti, to mi stačí.. ; )
a pokud jde o to kupování očima, není to omyl, je to otázka mnohem širší a netýká se to jen krabiček ale téměř všeho co lidi kupují, je to nemoc téhle doby, kupovat tuny blískavého odpadu, který za rok vyhodím a zas koupím nový, nebudu se podřizovat módě když se mi nelíbí, dělám věci tak jak je dělám a záleží mi na věci jako takové spíš a hlavně, než na pozlátku ve kterém je zabalena
ne každý prostě slepě následuje stádo a že si myslím že něco je špatně? na to mám právo a když si to myslím tak to řeknu, proč ne?
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 4090
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od hyenik » 6.03.2019 23:38

to neni o mem kamaradovi, ale naprosto obecne.
Marshall JE ikona, at se ti to libi nebo ne, a jestli tahle "spatna kopie" definovala nekolik hudebnich stylu, tak zas nebude tak nepovedena ;)
osobne jsem marshall nikdy neadoroval, ani nevyhledaval, az dlouholete zkusenosti me k nemu dovedly, protože to je prostě esencialni rockovy sound.
nebyl to zadny osobni bastl utok na tebe, opet je to mysleno vseobecne, ze neuspesni/nespokojeni/neuznavani lide hledaji viniky na nespravnych mistech (že si lide vybiraji hlavně ocima (a pod vlivem příběhů), to je prosty fakt zalozeny na desitkach tisicu let vyvoje clovek, a s tim se bud vnitrne smiris nebo se budes užírat nepochopen...tema je opravdu siroke, ale uz jsme to tady resili mnohokrat, tak se nebudu opakovat)
zbytecne zkousis argumentovat extremy (stádo, blýskavý odpad, modní trendy.... to je sakra ten Marshall v módě už zatraceně dlouho :)

píšu to tu pravidelně, ale žijeme v RAJI.... kazdy muze nasledovat svoje potreby a libido dle osobniho vkusu a peněženky (trendy sh*t nebo antipozlátkové skvosty, jeden dobrý efekt nebo obrovský pedalboard), kdy byla taková doba a možnosti? Např. já slepě stádo nenásleduju ani náhodou, přestože očima kupuju ;)
Žádný výrobní podvod nefunguje dlouhodobě, každý má úspěch odpracovaný (i kdyby nakrásně na začátku něco zkopíroval), bez toho aby tam dodal něco ze sebe, by se na trhu neudržel.

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 1295
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od Trevor » 7.03.2019 0:43

Budiž ikonou pro jiné, mě to neva, já mám svůj vkus a asi tedy trochu jiný, (ale někde jsem četl, nepsals to ty? něco jako "když tam sedá milion much, musí to být dobré" : )
..co jsem tak naposledy opravoval marshall tak to byl dvakrát vyloženě děs a hrůza, tranzistorak a hybrid a další celolampa, už nějak hrál,ale kompletace odfláknutá jak u krámu za tři stovky, ani to slavné logo nepomohlo a člověk musel vzít páječku a trochu to dát dohromady. No ale setkávám se spíš se stroji na opravu, než že by se mi tady scházeli spokojení uživatelé na předváděčku, jak jim to pěkně hraje.. takže z této strany.. spíš vídávám to horší..
Já asi něco napsal nějak špatně nebo zavádějícně, si jako nenaříkám, ani se necítim neuznaný nebo tak, já to myslel reálně i bez hledání viníků, viz výše třeba.. to není vůbec o mě, já mám to štěstí že si postavím co se mi líbí a bez přehnaných investic,navíc pak, při opravách poznávám zajímavé lidi a to se mi taky líbí, zvláště když umí hezky hrát! pokecáme...

To negativní -, tuhle mi přinesl kolega ukázat nějaký efekt od někoho z mexika nebo brazilie,nevim přesně, prej někdo slavnej přes efekty, nezajímám se tím směrem, ale když jsme to otevřeli, tak mi přejel mraz po zádech, krabice za pěknejch pár tisíc a uvnitř hrozná patlanice, hrozný osazení, myslel jsem že se pokochám prací nějakého mistra, když je to tak in a stojí takové prachy a ono prdlajz, zvukově taky nic extra, no ale to je věc vkusu. To je pak zklamání, vyloženě h..no v alobalu a pochybuju že by tam byli např. kondenzátory hitano aby to mělo víc vintage zvuk, ten důvod bude asi jiný.
Jináč s tím rájem máš z velký části pravdu.. si myslím

Prdět na to, vykecal jsem se tak si tu pište o pedálech, nechci tu moc spamovat filozofickýma úvahama, z těch zvuk nedostaneš : )
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

beetle ramone
Příspěvky: 94
Registrován: 23.04.2006 11:03
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od beetle ramone » 7.03.2019 9:20

Já k tomu celkově jen toliko, že pro mě Marshall taky vždycky znamenal esenci rockovýho zvuku, na dost jsem jich hrál a vždycky jsem byl spokojenej. Relativně i s tou MA50, co mám teď. Ale když jsem u Trevora hrál chvíli na zesilovač, co stavěl, tak jsem zjistil, že fakt nechci šetřit na JCM 800 nebo Plexinu, ale chci hlavu od něj. Bylo v tom něco, co mě dostalo a hrálo to skvěle, respektive jak jsem si vždycky přál, aby hrál lampovej aparát. Takže plně chápu jeho argumenty. A jsem hodně zvědavej, jak to bude za pár let se všem Kemperama apod. Teď to spousta lidí adoruje, ale není to jen ta zmiňovaná móda? Poctivá lampa přežila zatím všechno...
Fender Telecaster BTB MIM
Fender Jaugar HH Blacktop
Harley Benton HB 35 Vintage Cherry
Fokus Les Paul
Fender Hellcat Ruby Red
TCE Polytune 2 Noir, Dunlop Cry Baby JC95, Salvation Audio Tonewheel, Keeley Aria, EHX OP AMP Big Muff, MXR M115 Distortion III, MXR EVH Phase 90, MXR Carbon Copy Delay, Salvation Audio Tonewheel Ensemble Chorus
Ego Noise 50W (Soldano Style by Trevor), Marshall 1960A

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 4090
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od hyenik » 7.03.2019 10:07

přežila a přežije.
ale spoustu lidí nebaví tahat těžké hlavy (nebo letadlem ani nemůžou), to je prostor pro jiné řešení.
Např. kvalitní lampový pedálový preamp (tohle téma) ve spojení s IR loaderem je perfektní kompromis velikosti a zvukové kvality.
anebo teda AxeFX nebo Kempery nebo AmpliFire nebo xyz... každý podle svých potřeb.

PS: a taky každý svého štěstí strůjce, např. slovutná Mesa, která se svého času prosadila mimo jiné i nekompromisní kvalitou, to taky začala občas flákat...

Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 1411
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od innerself » 7.03.2019 11:30

No a to je právě ten problém, že takhle těží jenom ze svojí minulosti ne? Sice je to dneska skoro se všim, protože lidi kupujou právě těma očima. Nikdo nepopírá, že Marshall a Mesa neměly nikdy žádnou kvalitu. Proslavily se právě tim, že byly dobrý, jak jsi sám psal, ale zrovna pro marshall platí to co jsem psal na začátku zrovna dvojnásob. Těží díky svojí minulosti. Několikrát tady od dost lidí padlo, že dokonce i nový modely marshallů maj tak ošizený trafa až to hezký neni. Šetří se kde může a za tu cenu co to stojí má člověk lepší výsledek právě tim, že koupí něco jinýho. Právě na tohle tady všichni naráží. Člověk koupí aušus, ale dá za to pálku, protože je tam zkrátka logo Marshall. Přitom krabička/zesilovač je ještě horší, než když to udělá někde nějakej číňan s cenou o 200% menší.
Naposledy upravil(a) innerself dne 7.03.2019 21:35, celkem upraveno 1 x.
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX, Laney TF300
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Demon Ts808/ Ts9, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock NJ Deluxe (SD AHB-2)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od torst » 7.03.2019 15:17

jo, jsem jeden z nich. Resp. Honza Vladyka - servisák a dříve i výrobce Rockwell, reference při mé nedávné návštěvě - lidi mu nosej nový Marshally, i handwired, s vypálenýma výstupníma trafama, který jsou z výroby poddimenzovaný. Je to tak.
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

noc33
Příspěvky: 517
Registrován: 2.05.2007 20:33
Bydliště: Pardubice

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od noc33 » 7.03.2019 17:01

Trevor píše:
7.03.2019 0:43
krabice za pěknejch pár tisíc a uvnitř hrozná patlanice
tak to má spousta tzv. butik výrobců, to i moje doma dělané efekty někdy uvnitř vypadají líp ( dost často i líp hrají).

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od torst » 7.03.2019 17:15

"krabice za pěknejch pár tisíc a uvnitř hrozná patlanice"
Torstův butique wahwah:
https://torst.rajce.idnes.cz/WAH_WAH_Fa ... C05911.jpg
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 1295
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od Trevor » 7.03.2019 17:30

torste, ze ty mas v brazilii pribuzneho? : D
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od cherreda » 7.03.2019 17:33

Pěkně jste se rozjeli, akorát v blbém tématu. ;)

To je všechno možné, ale nějak si nemyslím, že těch lidí, co nosí nové Marshally na servis, jsou celé zástupy. :) Nepochybuju, že se velké firmy snaží ušetřit... viz Engl, Mesa, stejná písnička... ale na druhou stranu silně pochybuju, že by Marshall záměrně a vědomě dělali výrobky, které nutně potřebujou hromadný servis výstupních traf. Viz jak správně napsal Trevor - jako servisák se úplně často nepotkáš se spokojenými zákazníky. :) Je to přece jenom obyčejná spotřební elektronika. Ta se může porouchat. U značkové pračky to nikoho nepřekvapuje, je to normální trend běžných značek. Značky/firmy, které by toto měly dělat ultimátně na poctivku - tedy zákonitě draze - si jak známo říkají boutiq - vlastně bez spořivosti běžných značek by tenhle segment trhu ani neměl šanci vzniknout, natož prosperovat. I Marshall by jistě dokázali vyrábět ultimátní zesik za 100.000+, ale komu? Pár lidem po světě? To by rychle zkrachovali. Každý z nespokojenců může vzít kilo či víc a pořídit si nějaký maršaloidní boutiq klon, neošizený, rukostrko pájený od renomovaného výrobce, s těmi zaručeně správnými hyperznačkovými overkill trafy a blaženě na to masírovat do konce života a neskuhrat na úsporné trendy.

PS: Mimochodem jsem nedávno hrál na Satrianiho Marshall a je super. Nějak jsem nepostřehl špatný zvuk z poddimenzovaných traf. A stojí kolik? Blbých 30 tis.? Takže jednu běžnou českou výplatu? Zaplať jim pámbu za takovouhle cenovou politiku ve stylu Marshall do každé domácnosti. Kdyžtak si do něj můžete koupit hyperznačkové trafo za nesmysl a nechat si ho vyměnit. Remcalové. :) Už stačí jenom něco ve smyslu "dřív bylo líp" tvl... :roll: :)Zpět k tématu:
Zahrál jsem si o víkendu na Koch Superlead (jen s IR ve studiu).
Vůbec to není špatné, hraje to fakt parádně a i cena je ok.
Subjektivně bych řekl, že TwoNotes LeLead má o něco lepší (variabilnější) zkreslený zvuk, Koch má lepší clean.


Uživatelský avatar
innerself
Příspěvky: 1411
Registrován: 20.04.2013 19:13

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od innerself » 7.03.2019 22:16

No tak asi je jasný že šetří nějak tak všichni výrobci jinak by se člověk nedoplatil bejt tam všechno ze zlata, ale pokud je tam dost velkej rozdíl ceny a kvality, tak je to fakt dost smutný. A toho využívá nejspíš každej výrobce se slavnym jménem alespoň u těch levnejch modelů, protože lidi kupujou právě proto aby tam to slavný logo bylo, protože očekávaj že je to pořád víc adidas a taková značka by si ani nedovolila takhle na lidech rejžovat. Aby to nebylo úplně mimo téma tak dám příklad s tube screamerem. Existujou věrný kopie minimálně stejný kvality, který výrobci prodávaj výrazně levnějš než ten od ibanez nebo maxona. A já nikdy ve zvuku ten rozdíl fakt neslyšel abych si řek jo to musim zaplatit za originál, protože ty levný vůbec nehrajou. Nevim teda přesně kolik stojí náklady něco takovýho vyrobit, ale stejně si myslim, že to ibanez prodává za víc hlavně kvůli jménu, protože jinak by ty kopie stály podobně a nikdo by je nekupoval. A pod cenou je taky nemůžou vyrábět, jinak by na tom přece prodělali a nemělo by to vůbec smysl.
Apce: Peavey 6505, Peavey JSX, Laney TF300
Reprobox: Mesa Recto Traditional 4x12
Krabičky: Demon Ts808/ Ts9, Boss Ns-2
Kejtra: B.C. Rich Warlock NJ Deluxe (SD AHB-2)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od torst » 8.03.2019 9:20

Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od torst » 20.03.2019 9:26

Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7588
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od Hendrek » 20.03.2019 10:25

A má někdo nějaké zkušenosti, jak na tom ten Binary Amp je? Lepší/horší simulace než běžný digitální preamp (Mooer, mulťák Zoom)?
Já měl doma na vyzkoušení chvíli jen Hyenikovo Binary Cab, asi dobrý, ale zvukový rozdíl mezi Radarem a Binary Cabem nejsem schopen zhodnotit. Jako nesporná výhoda toho Binary Amp by byla, že tam těch modelů máš narozdíl od Mooera na výběr více (v rámci jedné krabičky). Za předpokladu, že je to lepší než simulace z multiefektu, to může být fajn univerzální řešení.

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od cherreda » 3.05.2019 15:37

Two Notes Le Lead za 4ku: https://hudebnibazar.cz/two-notes-le-lead/ID233190/
Velmi dobrý moderní higain, hodně saturovaný, žádné šméčko, pěkně vymyšlený preamp.

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pedálový předzesilovač

Příspěvek od torst » 30.11.2019 12:03

Jen zajímavost. Trochu jsem větřil kolem nového Sansampu PL1, sedy signature Paula z Rammstein. Ukázky na YT mi něco připomněly, oprášil jsem starý GDI21 a je to myslím +- ono. Ukázka bude. Měl jsem na test i origo GT-2, ten je kulatější, "linkovější", Paul chtěl asi víc "metal" . A tomu ten Behr. více méně odpovídá. Samozřejmě bez dodatečných ambiencí, které PL1 obsahuje.
P.S.: Dnes jsem si pustil ukázky znovu a je to jinak. City stranou, vstříc pravdě : Ten Behr je slyšitelně bzučivěhší, PL1 je víc směrem k původnímu GT-2. Byla to hezká iluze, GDI21 je šikovná krabka, ale PL-1ku dokonale neumí.
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Odpovědět

Zpět na „Kytarové efekty“