Pigtronix EP-1 Envelope Phaser (envelope filtr/phaser)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dark Axel
Příspěvky: 8482
Registrován: 17.05.2006 12:22
Bydliště: Na východ od evropy
Kontaktovat uživatele:

Pigtronix EP-1 Envelope Phaser (envelope filtr/phaser)

Příspěvek od Dark Axel » 1.06.2011 18:46

Název: Pigtronix EP-1 Envelope Phaser

Obrázek

Zakoupeno v březnu 2011 za 150$ vč. pošty

Testováno na lampovém kombu George Dennis Mighty Mouse 30W a kytaře Yamaha 302S (telecaster)

Základní charakteristika
EP-1 je duální pedál futuristického designu, který spojuje v jedno phaser a envelope filtr. Jde o výrobek známé firmy Pigtronix, která se snaží o zajímavé pojetí klasických kytarových efektů. Obě složky efektu jsou analogové a nabízí velmi široké možnosti přesahující základní pojetí phaseru a envelope filtru.

Zpracování
Celý efekt bydlí v bytelném, chladně modrém a zdánlivě nerozbitném sarkofágu. Na futuristický design si člověk bude muset možná chvíli zvykat, mi připadá sice velmi neobvyklý, ale na druhou stranu také velmi přehledný a funkční.

Všechny konektory jsou umístěny na horní zploštělé hraně jinak oválného šasi. Zprava se zde nachází vstup pro expression pedál, output, Trigger input (umožňující ovládání efektu externím zařízením – bicí automat atd), nástrojový input a zdířka napájení (12VAC). Zde si neodpustím první výtku – mít vstup vlevo a výstup vpravo je ve světě kytaristů silně nepraktické. Efekt ovšem není určen pouze pro nás kytaristy. Co se týče napájení – 12VAC není úplně obvyklá konfigurace, ovšem Pigtronix k efektu dodávají originální adaptér. Já si musel v elektru koupit vlastní, jelikož mi efekt šel z USA.

Na čelní straně efektu pak nalezneme šest snadno ovladatelných potenciometrů, tři spínač e a tři LED, schopné svítit a blikat dohromady čtyřmi barvami – kdo si potrpí na speciální efekty, měl by nyní zpozornět! :lol:
Levá část ovládá Envelope filtr – potenciometrem Sensitivity nastavujeme citlivost filtru, potenciometrem Sweep zase rozsah. Napravo se nachází dva potenciometry pro obě sekce společné – Resonance (jinde nazývaný Feedback) určuje v podstatě intenzitu efektu skrze vracení části již efektovaného signálu zpět na začátek obvodu pro další efektování a Intensity funguje jako „mix“ – ovládá tedy, nakolik se bude efektovaný signál míchat se signálem čistým. Úplně vpravo pak najdeme potenciometry Speed pro kontrolu rychlosti phaseru a Character, kterým upravujeme tvar vlny – tyto ovládací prvky jsou zase unikátní pouze pro phaser. Jak jsem již řekl – všechny potenciometry jsou snadno ovladatelné díky značnému vyvýšení nad povrch šasi, nápisy jsou dobře čitelné a jediné, co bych přivítal, je snad nějaká orientační stupnice.

Pod potenciometry pak najdeme tři switche – úplně vlevo volíme mezi envelope filtrem a phaserem, uprostřed je bypass efektu (True bypass, přirozeně) a vpravo tajemný spínač Inverse – k němu se dostanu později. Opět – vše snadno dosažitelné a ovladatelné. Nemohu si vynachválit praktičnost přepínání úplně všeho nohou během hraní.

LED jsou dostatečně, ale ne přehnaně jasné – zde není co řešit.

Ještě bych se rád v krátkosti zmínil o krabici – velká krabice je celá štědře vycpaná pěnou, do které jsou přesně vyřezané otvory na efekt i adaptér a celý efekt ještě kryje pěnová přikrývka s dírami pro poťáky a footswitche. V téhle krabici samotné bych se nebál efekt posílat po celém světě – nevídaný luxus.

Zvuk:
Začnu s envelope filtrem – již před zakoupením jsem na internetu četl ódy, jak je skvělý a je to vážně tak. Filtr je neskutečně tlustý, ale zároveň poměrně transparentní a přirozený. Kdo má rád trochu funku, měl by být naprosto spokojen.
Čím níže nastavíme Sweep, tím hrdelnější průběh filtru je – pokud s ním přesáhneme hranici cca 1 odpoledne, přestává filtr reagovat na údery pravačky a filtruje neustále – za pomoci Intensity a Resonance si pak můžeme namixovat tlustý analogový boost podle libosti.
Co se týče phaseru – ten je poměrně neobvyklý. Pokud se člověk do vln zaposlouchá, všimne si – tedy mi to tak připadá – že vlny nejsou úplně symetrické. Potenciometrem Character se sice vlna dá ovládat, ale jde spíše o to, že při nulové poloze vlna vpodstatě není ani tak vlnou, jako spíše špicí. S přidáváním potenciometru se vlna rozšiřuje a dostává se dle mých uší do podob mezi triangle wave a sinusoidou. Zvláštní charakter se projeví obzvláště při vyšších hodnotách Intensity, kde se občas zdá, že se dokonce lehce hýbe i výška tónů (téměř neznatelný vibrato efekt).
Z těchto důvodů bych efekt asi nedoporučil nikomu, kdo jde po klasickém jemném fázování ve stylu Small stone a Phase 90 – tyto zvuky se na EP-1 dostávají velmi těžko, pokud vůbec nějak. Na druhou stranu fandové alternativnějšího pojetí klasického efektu by měli být spokojeni. A přece jen je ta zvláštní charakteristika k něčemu dobrá – umí to neuvěřitelné leslie a vibe zvuky, pro které je určitá asymetričnost vlny poměrně podstatná.
A co že tedy dělá ten tajemný Inverse footswitch? Jednoduše – ovládá, jestli se modulovaný signál bude k čistému signálu „přičítat“, nebo „odečítat“. Tím získáváme dva naprosto odlišné charaktery zvuku jak pro envelope filtr, tak pro phaser. Všeobecně bych to ovšem shrnul tak, že červený mód (přičítání) je jemnější, tenčí, transparentnější a více čvachtá, kdežto žlutozelený mód (odečítání) je tlustší, temněji zabarvený a hutnější (a taky lépe pracuje se zkreslením).

Spolehlivost:
Zatím jsem neměl jediný problém – přestože je z druhé ruky. Působí vyloženě nezničitelným dojmem.

Shrnutí:
Neobvyklý efekt disponující mnohem více možnostmi, než by se na první pohled mohlo zdát. Cena je rozumná, jen člověk musí překousnout futuristický design a větší váhu a rozměry a mít chuť trochu experimentovat :wink:

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Nejsem si úplně jistý - spíše z hlediska momentálních sonických potřeb. Pokud by se ale příliš neměnily, tak určitě

Ukázky:pomalý phasing se zkreslením (žlutozelený mód)
http://www.box.net/shared/bdc2qx9ahv

porovnání červeného/žlutozeleného módu - první kolečko na červený, pak žlutozelený
http://www.box.net/shared/9yfp929dyr

leslie-like zvuk. Ke konci přepnu párkrát ze žlutozeleného na červený a zpět
http://www.box.net/shared/g1hnnncx1k

Funky filtr. Začínám na červený, pak přepnu na žlutozelený
http://www.box.net/shared/8ab5capk39

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“