Pískot při zesílení Gainu

Stavba a úpravy zesilovačů, reproboxů či komb
Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1818
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Pískot při zesílení Gainu

Příspěvek od Tube Guru » 15.02.2016 18:12

Zdar, nepropadej zoufalství :) , tu nechuť když se dílo nedaří dobře znám. Chceš poradit, to je na dálku docela složité... Přesto Ti navrhnu pár námětů k vyzkoušení. Odpor R25 zmenši z 1MΩ na 470kΩ. Dále přidej paralelně k R23 (100kΩ) kondenzátor cca 330pF až 1nF/400V. Když to nebude stačit, můžeš kondy přidat i k R18 a R14. To jsou obvyklé způsoby jak zamezit oscilacím u hi-gainů (Engl, Mesa, Peavey). Další možnost je použití lampy s nižším zesilovacím činitelem (typ 5751) na pozici V4. Na můj vkus je tam spousta drátů, nelze se uklidňovat tím, že to "uklidíš" až bude hotovo, i ta drátovačka tu nestabilitu podporuje. :?
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru1@seznam.cz Dík.

nitram
Příspěvky: 118
Registrován: 10.11.2015 18:03

Re: Pískot při zesílení Gainu

Příspěvek od nitram » 15.02.2016 18:43

simiruz píše:Je to trochu špatně vidět
Tube Guru píše: Na můj vkus je tam spousta drátů, nelze se uklidňovat tím, že to "uklidíš" až bude hotovo, i ta drátovačka tu nestabilitu podporuje. :?
jj, prave, tak nejak.. :?
simiruz píše:Ze schématu se mi zdá že vstupní signálovou zem bys měl spojit jen s ochranným vodičem.
jj, PEN urcite k nule a ke vsem kovovym castem.. (mozna je, na tech fotkach se v tom fakt moc nevyznam)


syneda - krome popisu te krabicky (protoze pokud to s ni nepiska ani s vypnutou, bude na 90% problem, vazba/rezonance zpusobena studenakem nebo nepropojenim, nejspis uz u vstupu) - postni pls i nejake KONKRETNI TVOJE schema ze ktereho jsi vychazel ci primo TVOU osazovacku nebo podobne, bez toho je to fakt strasnej hokej.. :wink:

a:
Tube Guru píše: nepropadej zoufalství :)
protoze kazdy technicky problem ma (nakonec) reseni :)

syneda
Příspěvky: 536
Registrován: 1.12.2009 14:50
Skype: daniel.s345
Kontaktovat uživatele:

Re: Pískot při zesílení Gainu

Příspěvek od syneda » 15.02.2016 19:12

nitram píše: co je to za krabicku, popis/schema/jak to napajis/pripadne foto ? za druhy nemas v tom lead kanalu nekde u vstupu treba nepropojenou/spatne vedouci/studenak/a pod. zem ci stineni spojene nekam jinam nez na zem a pod. ? projdi to jeste s pajeckou..
Krabička je digitech hot head, napájená 9V adaptérem ze sítě, nemusí být ani seplá (nekreslí) a pískot se neobjeví, schéma bohužel nemám. Země jsem kontroloval už několikrát, ale zkusím na to mrknou ještě jednou ;)
simiruz píše:Je to trochu špatně vidět, ale mám pocit, že první trioda je úplně vlevo (z pohledu fotek) a vstupní jack je úplně vpravo. U svých zesilovačů jsem první triodu dal hned za jack. V té délce se tam může naindukovat nějaké vazba. Zkus vzít volný jack a položit ho přímo vedle triody s co nejkratším přívodem.
Mám to přesně jak říkáš, když nad tím tak přemýšlím vůbec nevím proč to nemám obráceně, zkusím tu cestu zkrátit jestli se něco změní
simiruz píše: S tím vypnutým efektem je to zvláštní, to asi není true bypass že? Kdyby byl, tak bude asi problém s tím "novým" kabelem. Když nastavíš na efektu volume tak nízko, že bude výstup slabší, než původní signál z kytary, tak se to chová jak?
Když je krabička vyplá tak na volume vůbec nereguje, zesilovač nepíská, ale zdá se mi že přes vypnutou krabičku je signál z kytary slabší než když jde jen z kytary do zesíku, je to prostě tišší
simiruz píše:Ze schématu se mi zdá že vstupní signálovou zem bys měl spojit jen s ochranným vodičem. Mohl by k tomu napsat něco někdo z odborníků? Já mám země takto:
Ochranný žlutozelený vodič připojit přímo u konektoru na šasi. Signálovou zem připojit hned u vstupního jacku na šasi a zároveň vést na zem zdroje (střed trafa). S tím, že je snaha zmenit co nejvíce do jednoho bodu. Je to takto "správně"?
Je vhodné použít k vedení signálové země od jacku stínění kabelu, jako to má syneda? Nebo je vhodnější vést zem samostatně, aby stíněním netekl žádný proud a mělo pořád stejný potenciál?
Aha, tak to určitě zkusím, já mám ochranný vodič na šasí hned u napěťového konektoru, zkusím tedy i signálovou zem nevést stíněním, ale rovnou na šasí
Tube Guru píše:Zdar, nepropadej zoufalství :) , tu nechuť když se dílo nedaří dobře znám. Chceš poradit, to je na dálku docela složité... Přesto Ti navrhnu pár námětů k vyzkoušení. Odpor R25 zmenši z 1MΩ na 470kΩ. Dále přidej paralelně k R23 (100kΩ) kondenzátor cca 330pF až 1nF/400V. Když to nebude stačit, můžeš kondy přidat i k R18 a R14. To jsou obvyklé způsoby jak zamezit oscilacím u hi-gainů (Engl, Mesa, Peavey). Další možnost je použití lampy s nižším zesilovacím činitelem (typ 5751) na pozici V4. Na můj vkus je tam spousta drátů, nelze se uklidňovat tím, že to "uklidíš" až bude hotovo, i ta drátovačka tu nestabilitu podporuje. :?
Děkuji za rady, vyzkouším. Jen nevím jak zredukovat ty dráty, snad jedině udělat plošňák, ale to bych zase přišel o možnost úprav.
nitram píše: syneda - krome popisu te krabicky (protoze pokud to s ni nepiska ani s vypnutou, bude na 90% problem, vazba/rezonance zpusobena studenakem nebo nepropojenim, nejspis uz u vstupu) - postni pls i nejake KONKRETNI TVOJE schema ze ktereho jsi vychazel ci primo TVOU osazovacku nebo podobne, bez toho je to fakt strasnej hokej.. :wink:
Ono žádné konkrétní moje schéma není :( je to ta hi-octane upravená podle různých rad co jsem našel tady na fóru a na AX84, můžu to zkusit nakreslit a naskenovat

nitram
Příspěvky: 118
Registrován: 10.11.2015 18:03

Re: Pískot při zesílení Gainu

Příspěvek od nitram » 15.02.2016 20:07

no prave ty zmeny/modifikace/rady.. by se hodilo videt..
kazdopadne co me tak hned od boku napada jako jedinej moznej rozdil mezi kabelem kytary a tou pripojenou ale vypnutou/bypasnutou krabickou (konkretni schema jsem taky nedohledal) ..zkus tak cvicmo placnout 47-100n seriove primo na signalovej privod hned za JACK jeste pred kablik a R25, a zem JACKu naopak hned u nej na sasi.. nejsem si z diskuse uplne jistej jak presne tam mas zapojeny to stineni, a kostru, a pod, tak je mozny ze to takhle vazbi v nastrojovym kabelu..
jiank jack bych dal osobne vzdy kovovej, ty plastovy jsou tak do plastovejch krabiocek.. + jak pise simiruz vzdy co nejbliz k prvni lampe, (ci ke vstupu prvniho IO u polovodicovyho zapojeni) :-)

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1970
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Pískot při zesílení Gainu

Příspěvek od mmjuz » 16.02.2016 9:50

Simiruz to naťukl. Vazbit Ti tam v tom bordelu může cokoli, ale i já bych vsadil na blbě řešené zemnění. Shodou okolností jsem to zrovna včera řešil v dílně také. Nakonec to bylo způsobené příliš dlouhým drátkem z potenciometru hlasitosti na šasí pro zemnění. Měl asi 4 cm. Uzemnil jsem to hned vedle potu drátečkem 1,5 cm a byl klid. Tedy, prvně zjisti, kde přesně Ti to kmitá, ideálně osciloskopem. Když to místo najdeš, tak už budeš vědět, kde hledat chybu. Tedy zemnění, špatně vedené, případně příliš dlouhé propoje a pod.
Všeobecně. Topologii zemnění není radno podceňovat. Takže tam kde je velký potenciál ( středy z vinutí u síťového trafa, země z dalších zdrojů... ) připojíš co nejkratším drátem na zápornou svorku prvního elytu ve zdroji anodového a hned v nejbližším místě také připojíš do tohoto místa šasí. Ideální je používat Al plech, ale jestli máš ocel, tak už to samozřejmě nech, to pro příště. Dále připoj veškeré země vždy nejkratší cestou na šasí. Tedy vstupní i výstupní jacky, potenciometry zisku i korekcí, katody.... Já to tak dělám leta a tyto problémy nemívám, až tedy na včerejší případ, kdy jsem holt udělal chybu a připojil zem příliš dlouhým drátkem.
Dále je důležité dávat vstupní odpůrky na mřížku přímo na patku elky, ať tam nemáš nikde žádný další drát, ten by Ti pak zafungoval jako anténa a mohl by na sebe nabalit kde co a blokovací kondík, který se dává mezi anody u invertoru také přímo na sokl.
Na nějaké výměny součástek, jak radí Guru, je vždycky času dost. Prvně si v tom bordelu udělej pořádek, hlavně vyřeš smysluplně země.

Odpovědět

Zpět na „Aparatury“