Plexisklo před aparaturou

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
Uživatelský avatar
bubucci
Příspěvky: 2744
Registrován: 28.02.2010 11:20
Bydliště: Val. Klobouky
Kontaktovat uživatele:

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od bubucci » 4.08.2017 8:15

Asanoth píše:Čeká mě první koncert s DRRI, 22W: Představa je mít hlasitost naplno, korekce skoro taky(výšky srážím clonou na kytaře). Mám v něm jen 95dB repro.
Jsou v oboru tlumení nějaké nové poznatky?
Zatím se přikláním výrobě něčeho takového. Nebo to prostě risknout s tím, že se to otočí do zdi :D .
A na kterém stadionu že to hrajete ? :D
Macho LP
Friedman Smallbox
http://schelinger-revival.cz/

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3761
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od torst » 4.08.2017 8:47

"Jsou v oboru tlumení nějaké nové poznatky?" Na něco přišli technici tuším v Belgii. Je to dost složitý, ale funguje to. Ovšem málokterý kytarista si to může dovolit. Říkají tomu NHNP. (Nemít hlasitost na plno).
"Tak daleko ještě nejsme, aby ulice rozhodovala o tom, zda president má nebo nemá přijmout demisi." (Edvard Beneš)

MIran
Příspěvky: 313
Registrován: 26.03.2013 16:27

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od MIran » 4.08.2017 9:43

torst píše:"Jsou v oboru tlumení nějaké nové poznatky?" Na něco přišli technici tuším v Belgii. Je to dost složitý, ale funguje to. Ovšem málokterý kytarista si to může dovolit. Říkají tomu NHNP. (Nemít hlasitost na plno).
:D

Uživatelský avatar
Asanoth
Příspěvky: 2728
Registrován: 25.01.2008 18:25

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od Asanoth » 25.11.2017 12:34

Víte, v tomhle je problém některých fór: Člověk se na něco zeptá a přídou borci, co si jdou namastit ego a shodit to nějakou moudrou průpovídkou. Pomohlo to něčemu? Ne.
To kombo nekreslí, když není nahlas, a nemá master volume. Krabička tak dobrej zvuk nedá, a hlavně se nedá tak modulovat zvuk jenom na kytaře.
Obrátil jsem se tedy na někoho, kdo se tím skutečně zabývá a mohl by přispět i něčím konstruktivním:
Alexandr Fryč z http://www.akusticka-pena.cz píše:Na tohle se opravdu běžně používají spíše ty plexisklové paravánky. I jsme jich pár dělali. Ale mají právě tu funkci částečného odrazu.Není to ve stejné míře jako jde hlasitost z aparátu, to ne. Ale třeba 30% to bude - podle vzdálenosti. Někde je to žádoucí, protože ty odrazy pak lezou zpět do mikrofonu, které je u komba a tak se vlastně zesílí signál..Ale pokud to u Vás žádoucí není, pak potřebujete opravdu nějaký paravánek polepený pěnou, která zvuk maximálně absorbuje. To si můžete klidně vyrobit. Já bych si to vyrobil z mdfky aspoň 8mm silné. Udělat 3 ks dílky 50 x 50 cm, na jejich okraje nainstalovat panty, aby se do sebe dílky moli spojit a na ně nalepit ideálně V-profil, který je shodou okolností ve výrobních rozměrech 50x50 cm, takže by tam skvěle zapadl... Také dobře tlumí právě střední a vysoké frekvence, což jsou většinou frekvence kytarové....
Položil jsem dotaz, zda by nebylo lepší použít lisovanou pěnu, pokud mi jde primárně o útlum:
Ty desky slouží k eliminaci hluku skrze konstrukce dál a pro nejlepší účinnost je potřeba poctivou gramáž. Matroš=útlum. Desky jsme vymysleli my před 4 lety s konceptem gramáže materiálu 180kg/m3,což do dneska držíme. Ostatní kopie, které se prodávají jinde, mají objemovku 100-120 kg/m3. Dokonce jsem viděl i 90. Desky nejsou tak dobře porezní jako pěna s otevřenou strukturou. Čili nedokáží tak dobře eliminovat odrazy. Ale jistě toho také značnou část pohltí...
Idální stavba by byla dát prvně vrtsvu tyto lisované desky - jako eliminátor toho aby šel hluk skrze paraván+ na to ještě vyloženě absorbér proti odrazům- ten vprofil třeba. Ale jasně - pokud jde o prioritu nepustit zvuk dále skrze paraván a nechci dávat více vrstev, aby ten paraván zas neměl tloušťku třeba 14 cm, tak bych dal jen ty lisované desky- ony i částečně pohlcují odrazy.
Nakonec jsme společně dospěli k řešení lisovaná pěna 5cm a akustická pěna vlnky 3cm. O velikosti 50x25x25 vyšel materiál kolem zhruba 800, ale použil jsem dřevotřísku, protože MDFky v OBI neměli. Řešení není nikterak estetické, vizte přílohu.
Důležitější je, jak funguje. No... Když se hraje v místě, kde je špatná akustika, typicky kamenné sklepy bez akustických prvků (Freemasonic), tak to trochu ztlumí, ale stejně je to nepoužitelné, není pak slyšet nic, než kytara. Včera jsme ale hráli v Music City, kde mají zvuk fakt vyladěný: Dalo se to tam pustit naplno i bez paravánu. Ten trochu ubral, takže to bylo takové ukrocenější. Když jsem ho dal před kombo, přes relativně umírněné bicí jsem se vůbec neslyšel a musela mi jít kytara do odposlechu.

Hlavní závěr tedy je, že 22W s 95dB reprem fakt není moc, pokud se hraje na nějakém slušném místě. Ten paravánek tak, jak jsem ho udělal já, trochu pomůže, ale nedá se čekat nějaké výrazné utlumení. Docela by mě zajímalo, jak by to dopadlo s třeba 1cm lisované pěny a tím V-profilem: Kdyby někdo chtěl udělat tenhle pokus, budu rád :) .
Přílohy
22290859_804990792995138_75563987_o.jpg
Petrof pianino, šedesátá léta
Studiologic Numa Piano
______________________________________

Fender American Standart Stratocaster RW ---->Fender 65 Deluxe Reverb
Nashville NW-20C
______________________________________

Amati Classic Deluxe Tenor Saxofon

Uživatelský avatar
Kinx
Rádce
Příspěvky: 3968
Registrován: 22.04.2006 15:22
Kontaktovat uživatele:

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od Kinx » 25.11.2017 14:02

Ja to plexi pred aparatem (komba m/b mark I a mark IIc+) vozil na popud zvukare skoro dva roky a byl to vic vizualni nez funkcne zvukovy prvek. Vykryje to maly misto pred podiem kde by to pralo lidem do hlavy primo ze stredu repraku, jinak to moc funkcni prinos nema


Sent from my iPhone using Tapatalk

Uživatelský avatar
dArtagnan
Příspěvky: 112
Registrován: 11.02.2012 19:35

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od dArtagnan » 26.11.2017 20:26

Že kreslit koncem DR na klubové úrovni je blbost ti říkalo x lidí, už když jsi aparát vybíral. Říkali ti to, kdyžs pak nečekaně sháněl zkreslovací krabku. A říkají to i teď, kdy zase pro změnu řešíš plexisklo. Zpropadení mastiči eg, nechtějí ti dát pokoj :-)

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2071
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od cherreda » 27.11.2017 10:46

Jestli opravdu nutně potřebuješ k životu kreslit koncem, tak v 9 z 10 případů bude paravan takřka k ničemu. Viz jak píše Kinx. Do nějaké míry regulovatelné by možná bylo hrát s něčím na způsob izolovaného boxu, kde by sis mohl částečně odkrývat víko podle potřeby. Akorát se musíš smířit s tím, že frekvenčně neuslyšíš zrovna přesně to, co produkuje reprák - což by nemuselo nějak extra vadit, když Ti nevadí paravan před reprem. Podle mě bys ses takhle dostal na rozumnou hlasitost a zároveň bys měl pod kontrolou práci s potem na kytaře, nebo o co Ti vlastně jde.

Uživatelský avatar
Asanoth
Příspěvky: 2728
Registrován: 25.01.2008 18:25

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od Asanoth » 21.01.2018 21:54

Ozkoušeno:
Music City, skvělá akustika, šlo to i bez paravánu.
Na Slamníku, kombo čelem do zdi a do paravánu, fungovalo to naprosto v pohodě. I jsem se dobře slyšel.
Fatal, v pohodě, kombo bylo reprem dozadu za/pod poslední klenbou do paravánu. Jen bubeník měl kytaru hodně nahlas, ale on hraje dost potichu :D .
Modrá Vopice, v pohodě s paravánem čelem do zdi, bez něj nezkoušeno.
Vagon, v pohodě s paravánem čelem do zdi, bez něj nezkoušeno, ještě jsem si musel poslat trochu do odposlechu.

Freemasonic, vyzděnej sklep, nijak akusticky upravenej, nepoužitelný. Kromě FM to zatím bylo nejhorší na Felfestu, kde jsme hráli ve stanu, kterej fungoval jako krásnej zvukovej zvon, takže na podiu byl neuvěřitelnej bordel (neměl jsem s sebou paráván, dyť to bylo venku...). Ale mimo stan to prej bylo dobrý :D .
Naposledy upravil(a) Asanoth dne 25.10.2018 9:45, celkem upraveno 3 x.
Petrof pianino, šedesátá léta
Studiologic Numa Piano
______________________________________

Fender American Standart Stratocaster RW ---->Fender 65 Deluxe Reverb
Nashville NW-20C
______________________________________

Amati Classic Deluxe Tenor Saxofon

Rošky
Příspěvky: 36
Registrován: 29.08.2011 9:51
Bandzone: www.rosky.cz

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od Rošky » 16.04.2018 13:59

Zkuste na to jít obráceně, přes brzdu... Některý lampový comba (třeba Fender) hrajou nejlíp přehuleným čistým kanálem, tj. nekreslíš preampem ale koncem. Má to naprosto jinej charakter, zkreslení je víceméně mírný (což je věc názoru a hudebního stylu co kdo potřebuje, dá se dokrmit nějakým TubeScreamerem), a vytavený koncový lampy krásně komprimujou a celý to má jinou (podle mně lepší) barvu. Koncák pustí tu špičku a hned komprimuje, takže to hraní je konkrétní a čitelný, pregnantní. Jelikož by to byla nesmyslně hlasitá tavba, tak se mezi konec a reprák zařadí brzda a je vymalováno. Jelikož se při téhle metodě u některejch comb rozchrochtají basy, uberou se na combu a dožene to zvukař a pošle do monitoru. Já takhle hraju na Fender Supersonic 60 a brzdu od 4Rockers, jeden kolega má brzdu zabudovanou v combu a to je ještě jednodušší.

Uživatelský avatar
Asanoth
Příspěvky: 2728
Registrován: 25.01.2008 18:25

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od Asanoth » 25.08.2018 6:41

Postupně jsem přidával kluby, ve kterých jsme hráli.
Myslím, že závěr je jasný, DRRI je pro klubové hraní s non-MV a taveným koncem úplně v pohodě aparát (pravda, se 100dB reprem by to možná bylo o něčem jiném), pokud chcete hrát někde, kde je aspoň trochu dobrá akustika (a tedy i zvuk kapely).
Jinak brzdu jsem ještě nezkoušel, ale podle mě mi hodně velkou část kreslení tvoří repro, takže bych se dostal zas max na nějaký bluesík.
Přijďte se někdy podívat na koncert a uslyšíte :) .
https://www.facebook.com/pg/Rhea-819875854761104/

Edit 17/9/2018: Jde to i tady. Na hraně, ale jde :) .
Obrázek
Petrof pianino, šedesátá léta
Studiologic Numa Piano
______________________________________

Fender American Standart Stratocaster RW ---->Fender 65 Deluxe Reverb
Nashville NW-20C
______________________________________

Amati Classic Deluxe Tenor Saxofon

cid
Příspěvky: 183
Registrován: 11.11.2015 0:40

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od cid » 11.04.2019 14:45

Ahoj! Sonduji různé možnost přitlumit kombo Blackstar HT-5R (5W). Stručně, klubové hraní, uzavřená společnost, kombo natočené u země šikmo na mne, kapela z odposlechů, elektrické bicí, na podiu pohoda a vepředu kvalitní zvuk. V sále necinkají půllitry a domorodci se nebijí o samice :mrgreen: . Proč jsem si ho koupil na vysvětlenou zde odkaz.
https://www.youtube.com/watch?v=a66D5ijS8I8
nebo zde v tomto tématu má cherreda odkaz ze dne 24.4.2014, tohle je můj zvuk.
Brian Roy na tomto výrobku točí a opravdu to tak hraje. Stáhnout gain, otevřít master a v určité poloze to tam vlítne a neřeším kde a co to udělá, prostě to tam najednou je! Mám za sebou odehraných pár Marshallů a pod., najednou kytara začne cinkat a zpívat, "táhnout" a někde uvnitř těla sepne kontrolka absolutní blaženosti. :D . Jde o to, že v ten moment je to malinko hlasitější, než by to mělo být vzhledem ke kolegům. Přemýšlel jsem o plexisklu, ale jak to pročítám, potvrzuje se moje domněnka, že to netlumí, ale odráží zvuk. Postupně jsem se propracoval až na stránky Thomanna, kde za pár tisíc Kč nabízejí molitanové desky :lol: . Když k nám do podniku přivezou novou elektroniku, jsou toho plné popelnice a je to tvarově zhruba stejně, něco jsem si odebral :wink:. Zbývá už jenom vyřešit, na co to nalepit. Měl jste někdo dobrý nápad a povedlo se to? Výrobci balí produkty jednak do molitanu a také do takových lehounkých tvrdých pěnových desek a na to to nalepit a udělat kolem komba stěnu ve tvaru L , zkoušel jste někdo něco podobného? Děkuji za odpověď.
PS: Integrovaný reproduktor od Blackstaru má citlivost 100dB a nehraje vůbec špatně. Uvažuji dát tam Celestion (Tuším G12 M?), má citlivost 95dB, což bych se dostal na úroveň cca 2W proti stávajícímu reproduktoru, ale je to další krám a dá se za to pořídit spoustu piv :mrgreen: Mimo to, jak tam vlítne ten "můj" zvuk, tak to malinko začne ořezávat a teorie přestane fungovat. Výkonovou brzdu jsem po konzultaci na zdejším fóru zatím zavrhnul, na doma to nepotřebuji, kreslím preampem v kombu, to stačí.
Naposledy upravil(a) cid dne 11.04.2019 15:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3761
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od torst » 11.04.2019 14:58

Brzdu (brake) také neradim, se zástěnou zkušenost nemám, ale samozřejmě paraván fungovat bude, to je mechanická bariéra vlnění. A pokud máš matroš zdarma, laboruj. Zaujala mě ta úvaha o výměně repra. V combu bych nechal původní, výrobce ví, proč ho osadil. Ale připojil bych externí box, výstupy na něj combo má. Výkon se rozloží do 2 repráků a oba můžeš nasměrovat podle potřeby. 1. na sebe, 2. na kapelu a pod. Dělám to také tak. Samotné kombo na plný výkon je agresivní, dvojice to rozloží do prostoru. Nemluvě o tom, že i pocitově bude zvuk plnější, dospělejší. prostě stack.
https://hudebnibazar.cz/box-custom-1x12/ID232825/
"Tak daleko ještě nejsme, aby ulice rozhodovala o tom, zda president má nebo nemá přijmout demisi." (Edvard Beneš)

cid
Příspěvky: 183
Registrován: 11.11.2015 0:40

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od cid » 11.04.2019 15:28

Torste, já potřebuji pravý opak, aby kapela slyšela kytaru jenom z odposlechu a možná trošičku, malinko odemne na podiu, ale aby se v pohodě slyšeli kolegové z odposlechu, třeba basa jenom z odposlechu. Někde to tady psal nick 911, všichni jedou z odposlechu, ale mají na to sloupky Bosse a mají pohodu. Oni už dneska mají moderní digi mixy integrované efekty a já nevím co všechno, odposlechy muzikanti v uchu atd., ale já mám pořád "staré myšlení", proto jsem poslal odkaz na to, co se mně líbí. 911 to řeší Kemperem, pro mne by to byla škoda peněz, stejně si naladím jeden zvuk a zbytek snímače a dynamika hry. Prostě to kombo je můj Kemper a odposlech v jednom, pochopitelně sejmutý mikrofonem. Krabičku nechci, to už nepotřebuji pravou ruku a v ten moment je zvuk mimo moji představu.
Naposledy upravil(a) cid dne 11.04.2019 15:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3761
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od torst » 11.04.2019 15:44

Rozumím, jedete všechno přes PA. Je to těžký. Na jednu stranu chceš combo postaru naplno, na druhou všechno "silent" linkou nebo in-earama. Chápu, že i ty malý lampy dokážou hodně. Ale přeci jen - 5W - opravdu je to takovej zabiják?
U nás je to přesně naopak - vše z pódia, jen zpěv z velkých beden (klub, hospoda). Ale vy hrajete s automatem, beru, že to je prostě jiná metoda. Stejně bych ten 1x12 externě zkusil. No ano, mám přesně tohoto Kustoma jako v inzerátu-bezva. Je to prostě rozložení výkonu, chceš-li - přirozená power brake. Při nejhorším otočíš reprák dozadu. Pak je tu fígl Jardy Janeckého: Vadí mu ty pichlavé výšky z pupíku repráku, tak se na tkaninu z druhé strany lepí terčík z gumy. Nevím, prodávám jak jsem koupil ...
"Tak daleko ještě nejsme, aby ulice rozhodovala o tom, zda president má nebo nemá přijmout demisi." (Edvard Beneš)

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2071
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od cherreda » 11.04.2019 16:29

Poexperimentoval bych úplně jednoduše s gaffatejpou a nějakou tou pěnou - prachsprostě zkusit zakrýt předek, celý nebo jenom část - prostě abys věděl, co to udělá, třeba by to stačilo. Nebo na to zkusmo přilep malý polštář. :)

Kdybys dělal něco s pěnou, tak akorát bacha - to, co máte v práci jako výplně z krabic bude pravděpodobně obyč. pěna se zavřenou buněčnou strukturou ála matrace, která zvukové vlnění odráží (leda když jsou to nějaké tvary, tak by fungovala jako difuzer).
Pak je ještě pěna s otevřenou b. str., která je pro zvuk zcela průchozí, to jsou třeba pěny na předcích P.A. boxů, prachové filtry atd. (profoukneš ji).
Akusticky pohltivá je pěna s polootevřenou buň. strukturou, která je náročnější na výrobu, proto je dražší - to jsou známé jehlany, nebo vlnky pro prům. využití - tak doporučuju spíš koupit kus nějaké takové pěny: https://kytary.cz/studio/akusticke-oblozeni/

cid
Příspěvky: 183
Registrován: 11.11.2015 0:40

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od cid » 11.04.2019 18:36

cherreda - yes!, tak to je přesně ono, do toho jdu, 50x50, přesně a dva kousky. Já věděl kde mám hledat pomoc :D , vřelý dík! ! Píšou novinka, tak proto. Jeden zezadu ve stojanu, aby to tlumilo do sálu a s tím druhým si zaexperimentuji, vstupy a ovládání jsou přístupné nahoře. 8)
Torste, nemyslel jsem automat, elektrické/elektronické bicí.
cherreda - je docela možné, že budu smutný... :? , tak do měsíce dám vědět.
Naposledy upravil(a) cid dne 11.04.2019 20:34, celkem upraveno 4 x.

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2071
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od cherreda » 11.04.2019 20:06

No sám jsem zvědavý, jestli ti to pomůže a jak se to bude chovat.

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2423
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od Fořt » 12.04.2019 8:15

Podle mě přijdeš tak akorát o výšky a budeš z toho slyšet akorát zahuhlanou kouli. Já bych to pořešil vhodným natočením komba tak, aby toho nešlo tolik na kapelu, třeba částečně ke stěně. 5 W mi nepřijde tak neukočírovatelné, i když to samozřejmě je nad hlasitostí elektrických bicích. Ale předpokládám, že i bicák, basák, zpěvák příp. další nástroje se musí slyšet, tak ať se holt malinko přidají do odposlechu a ty se tam nedávej vůbec.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2041
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od mmjuz » 12.04.2019 8:57

Přesně jak píše Fořt. Ty sis vybral za fetiš aparát, který má tenký jedovatý zvuk, který je nepříjemný pro uši zdravého člověka i při takto maličkém výkonu. Když před to strčíš jakoukoli zábranu, s nejvyšší pravděpodobností zbyde jen nezřetelný umatlaný zvuk a Tvá rozkoš bude stejně pryč:
cid píše:
11.04.2019 14:45
kytara začne cinkat a zpívat, "táhnout" a někde uvnitř těla sepne kontrolka absolutní blaženosti.
Prostě si sám stoupni do vhodného místa a otoč kombo tak, aby to ostatním tolik nevadilo. Nejjednodušší řešení bývají ta nejúčinnější, ovšem špatně se nad nimi debatuje na kecárnách...

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2071
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Plexisklo před aparaturou

Příspěvek od cherreda » 12.04.2019 10:24

Zas to tak nedramatizuj, to kombíčko nehraje tak nepříjemně a blbě, když si ho zdravě nastaví zdravý člověk. ;) Cid to prostě musí zkusit sám a až uvidí, co to dělá, může se od toho odpíchnout.
Kdysi dávno jsme si s tím podobně blbli ve zkušebně, tak si na základě toho myslím, že když se před tím molitan prohne na způsob paravánku, či se nechá repro částečně odkryté, nějaké poslechové výšky tam furt budou, akorát samozřejmě nesmaží tak rovně dopředu. Pocitovou hladinu hlasitosti jsme tehdy o něco snížili, podobně, jako když na činely přilepíš kolíčky nebo cympad, prostě je tak méně zvuku v luftu. Třeba to vyhoví, třeba ne, kompromisní to bude vždycky.

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“