Pořadí a kombinace efektů

Pedály, multiefekty, procesory, ...
filo01
Příspěvky: 1755
Registrován: 24.06.2010 13:04
Bydliště: Ostrava

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od filo01 » 17.10.2018 8:54

Prostá úvaha: Když ještě nebyly IR, tak při hraní např. mulťáku do PA musel stačit cabsim, který je hned za ampem nebo přímo jeho součástí. IR bych dal na stejné místo i z důvodu, že bych chtěl zachovat případné stereo modulace a reverby/delaye. Doufám, že nějaký praktik nepřekvapí, že to takhle bude hrát blbě.
Parker P-44N, Parkwood H2, Prolectrix mini, Boss BR-80, Jamman SoloXT, iLoud, NuX Mighty Plug, t.Bone HD880, Beyer DT770 Pro, JBL LSR 305P MKII, Focusrite Scarlett Solo/2i2 2gen, Reaper, Jamstix4, Mercuriall, Kuassa, Brainworx

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od torst » 17.10.2018 9:07

Správná otázka, taky mě to už napadlo. Podivej se na to takhle : Kdo má klasickej aparát, dá modulace+echa do smyčky a power amp, bedna a mikrák je až za tím. Takže kyt. box reprodukuje všechnu tu omáčku spolu. Myslím, že to není ideální, ale Hendrix to nedělal jinak.
Ale ! : Když nahráváš ve studiu, často postupuješ tak, že nahraješ jen syrovej kyt. zvuk a tyhle "ozdoby" (hlavně hally, delay) uděláš až dodatečně, často jen jako SW v HDR.
Např i Petr Janda se hallům na pódiu vyhýbá, hraje jen na sucho a nechává to na zvukaři a jeho efektování od mixu, aby to odopovídalo akustice sálu. Podobné a myslím správné řešení.
Takže mě se ty modulace, echa až za IR´s zdají také lepší.
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Uživatelský avatar
Abu
Příspěvky: 1430
Registrován: 11.01.2009 17:36
Bandzone: http://bandzone.cz/thedirtyraccoons
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od Abu » 17.10.2018 9:11

Z ciste "elektrikarskeho" hlediska mi to prijde uplne vpohode (dat modulace a delaye az za IR). A postupy ve studiu, kdy se efektuje treba signal nahrany mikrakem z kytarove bedny je to same, jak prave popsal Torst. (ale v praxi jsem to sam nezkousel a neporovnaval)
Hraju výhradně na šrot.

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od cherreda » 17.10.2018 9:44

Doporučuju k zapojení přistupovat stejně, jako se skutečným aparátem.

S efektováním za IR v praxi nastává problém se zachováním jakési frekvenční konzistence zvuku. S některými "clear" efekty problém není - např. digital delay s neočesanými pásmy. Problém je s efekty, které zvuk víc "kvalitativně prasí", i když je to jejich účelem - dejme tomu třeba tape delay. Je to znát obzvlášť při hře s kapelou - zvuk s některými efekty nevypočitatelně zalézá nebo je nepříjemný, dunivý, tupý, ostrý... Těm "prasícím" efektům je vždycky lepší dodat koncák a bednu až za nima, prasit celek je prostě moc kontraproduktivního prasení. ;)

S prací ve studiu bych to úplně nesrovnával, protože tam se každá efektovaná pasáž dá frekvenčně pořešit extra a taky se tak děje.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7588
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od Hendrek » 17.10.2018 11:06

Takovou úrodu odpovědí jsem ani nečekal, dík. Akorát teda pořád mám na výběr dvě varianty.
Z praktického hlediska, pokud se budu bavit třeba konkrétně o Radaru, ten má v sobě i EQ a možná bych jej tedy využil i namísto aktuálního EQ pedálu, který mám za preampem na takové to jemné doladění zvuku. Pak bych jej teda musel dát asi za preamp a ne až na konec řetězce. Zároveň bych tím nemusel překopávat celý board. Ale nakonec to asi stejně dopadne tak, že si obě varianty vyzkouším a porovnám, protože mi to nedá.
Jo a nezmínil jsem, že aktuálně mám Mooer preamp se simulací cabinetu a ty modulace a reverby mám až za ním, anžto nemá FX loop.

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od cherreda » 17.10.2018 11:50

Ono stačí si všimnout, že spousta efektů se za IR chová výrazněji, resp. jinak - právě proto, že efektuješ celkový zvuk. Zkoušel jsem to, když jsem laboroval jak nejlépe zapojit IR pedalboard - základ je Pangaea, SS11, LeLead, plus různé pičičandy kolem. Opět je to klasika - čím zkreslenější zvuk, tím více se projevuje to frekvenční ovlivňování (nevím, co by to bylo jiného), o kterém píšu výše. A taky - jak píšu - např. čistý reverb je ok - ale když se použije nějaký reverb se "špínou", ať už jsou to ořezání výšek v dozvuku nebo přimíchání modulace, tak ač se to třeba doma zdá použitelné, s kapelou ti najednou kytara zaleze pod deku a divíš se. ;) Čím méně zkreslený zvuk, tím se tenhle nešvar méně projeví, možná je to i tím, že je obecně menší "aranžérský bordel", mám na mysli cosi jako metal vs. nemetal. :)
Když se dá IR na konec, chová se to v podstatě stejně, jako s aparátem.
Ale já už tu prověřovací fázi mám za sebou, vím co chci a nechci - samozřejmě si zkus všechny možnosti, každý zkousne něco jiného.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7588
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od Hendrek » 17.10.2018 14:40

Možná bude problém slyšet rozdíl obou variant, protože nehraji hi-gain a modulované reverby a delay taky moc nepoužívám, na to mám samotné modulační krabky. A nehraji s kapelou, spíše one man nebo two men projekty.
Ale uvidím, jestli uslyším.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7588
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od Hendrek » 17.10.2018 21:06

Koho by to zajímalo, nahrál jsem varianty se zapojením IR cab sim na konec PB vs. hned za preamp.
1_IR After Clean.mp3 https://drive.google.com/open?id=1fdj9B ... 3p3129xId-
2_IR After Dirty.mp3 https://drive.google.com/open?id=1jl3Tv ... lcRdA7mtBM
3_IR Btwn Clean.mp3 https://drive.google.com/open?id=1qwVrm ... t65KjXvBYt
4_IR Btwn Dirty.mp3 https://drive.google.com/open?id=1qstpb ... 45WFybxtLE

Legenda k IR:
IR loader = Hotone Binary IR Cab
Power Amp Type = EL84 Single-Ended (SE)
Presence = 9
Speaker = 1960’s Marshall* 4x12 cabinet with four 12-inch Celestion G12L* speakers
Mic = Sennheiser MD421
Room = 7
Poznámka: vzhledem k vysokému číslu u room má samotný IR již určitý reverb v sobě, což jde dobře slyšet na první části každé nahrávky.

Legenda k nahrávkám:
Kytara HB-35 (profesionálně nenaladěna). Nahrány dva loopy do Nux Loop Core, jeden pro clean a druhý pro dirty sound. Následně pouštěno přes PB do zvukovky. První půlka každé nahrávky je dry (pouze preamp Mooer US Deluxe + IR), druhá půlka je wet (přidány modulace, dozvuky)
ad 1) Signál => Looper - EQ - preamp blue CH - chorus (pouze ve druhé půli nahrávky) - mod. reverb (pouze ve druhé půli nahrávky) - IR loader
ad 2) Signál => Looper - EQ - preamp red CH - vibe (pouze ve druhé půli nahrávky) - mod. delay (pouze ve druhé půli nahrávky) - IR loader
ad 3) Signál => Looper - EQ - preamp blue CH - IR loader - chorus (pouze ve druhé půli nahrávky) - mod. reverb (pouze ve druhé půli nahrávky)
ad 4) Signál => Looper - EQ - preamp red CH - IR loader - vibe (pouze ve druhé půli nahrávky) - mod. delay (pouze ve druhé půli nahrávky)

Můj závěr: přepínal jsem mezi nahrávkami tam a zpět a rozdíl fakt neslyším. Takže pro můj setup je IMHO jedno, kam si ten IR loader zapojím.

Edit: Tak jsem to teď poslouchal s odstupem a trojka oproti jedničce má tu modulaci mírně výraznější, jednička je taková více plošší. Přitom jednička by měla více odpovídat reálné situaci zapojení efektů do smyčky aparátu. Trojka je spíše ta studiová verze použití efektů.
To samé se mi zdá i u čtverky vs. dvojky. Jde to slyšet hlavně na finálním dozvuku mod. delaye, který mi u čtverky připadne více výrazný.
Z toho mi vyplývá, že při řazení modulací "jako ve studiu" je efekt mírně výraznější, při použití modulací "jako naživo" IR modulační efekt trochu zpracuje a umírní. Co je výhodnější pro živý mix kapely netuším, zkušenosti má Cherreda, který prosazuje právě zapojení "jako naživo" :). Každý nechť si z toho vezme své, ideálně ať si to každý vyzkouší sám. Já zatím zůstanu u "studiového" zapojení, nemaje kapely.

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od cherreda » 18.10.2018 12:21

Mnj, já jsem myslel, že jsem to napsal úplně jasně. :)
Jsem si dokonce naprosto jistý ;), že pro živé hraní je lepší zapojení jako s aparátem, t.j. IR na konci, protože nebude docházet k tomu, že zapneš zvuk s tape echem a vintage phaserem a kytara jakoby zmizí pod hromadou molitanu. :) A to nejen na podiu, ale i v P.A. Je to stejné, jako v reálu - hlavně reprobox částečně vykompenzuje frekvenční zásahy, co nadělají efekty. Naživo prostě chceš, aby tvoje kytara v P.A. prolézala mixem cca furt stejně, i když na ni prdneš to tape echo a phaser.
To, že si dáš efekty za IR je v podstatě stejné, jako kdyby ti kytaru efektoval zvukař v pultu, všechno se v P.A. projeví výrazněji a pokud někdo víc střídá a efektuje zvuky, může to v celkovém zvuku kapely nadělat pěknou paseku i v průběhu jedné skladby a zvukař bude možná chvíli trochu nešťastnej, než nad tím odevzdaně mávne rukou. :)
Toť celá logika věci a kupodivu ani jak reverbuje Pedro de Osajanda na tom nic nemění. ;)

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7588
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od Hendrek » 18.10.2018 12:38

No, však jasně, žes to napsal jasně. A pro mé potřeby, kdy hraji v podstatě bez kapely, je ten výraznější modulační efekt žádoucí, žeano. :)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od torst » 18.10.2018 13:14

cherreda má docela pravdu v tom, že ty různý prasítka můžou kytaru frekvenčně rozhodit do problémových spekter, zatímco ten reprobox (nebo jeho simulátor) jí zase pěkně "zažene zpět do chlívka". Tohle beru.
Ještě poznámka : Moje (i cizí) impulsy v DAW jsou hodně basové (tedy stejně jako reálně sejmutá bedna, protože to MUSÍ být ve výsledku totéž), takže musim zapínat výrazný ořez spodního spektra. Řešíte tohle i s Radarem (a dalšími)? To bych viděl jako větší problém než to, že je za IR´s ještě Flanger nebo Echo.
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Placka
Příspěvky: 886
Registrován: 17.10.2013 12:45

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od Placka » 18.10.2018 13:47

jasně, vak radar ma v sobě parametrický ekvalizér (i grafický), takže můžeš frekvence zkrotit dle libosti

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od torst » 18.10.2018 13:55

Placka píše:
18.10.2018 13:47
jasně, vak radar ma v sobě parametrický ekvalizér (i grafický), takže můžeš frekvence zkrotit dle libosti
Bezva !
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od cherreda » 18.10.2018 15:47

Bez toho to nejde.
Kromě běžné ekvalizace je v podstatě každý impuls potřeba oddunět, upozorňoval jsem na to už v recenzi na Pangeu, která má 5-pásmový parametrický GEQ. Ekvalizuju všechno, na co hraju - dyk to znáš - málokterý impuls funguje bez úprav.
Nejoblíbenější impuls na live mám v několika variantách ekvalizace - 3x různá oddunění a 3x různě nabroušené - na dvou koncertech jsem zvukaři přepnul na méně basů a po několika koncertech jsem zakotvil u jednoho presetu, který vyhovuje jak mně na podiu, tak s ním nemají problém zvukaři. Netvrdím, že je to nejlepší pro každého, nebo nedej bože, že generuju nejlepší zvuk na světe, to ani náhodou. :) Ale 20 let jsem hrál na různé lampáče a bedny, tak si myslím, že bych mohl mít aspoň trochu rozumnej pohled na věc. :) A tohle je proti tomu fakt pohoda, navíc praktická a funkční pohoda. Jak pro nás na podiu, tak pro zvukaře.

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od torst » 18.10.2018 15:56

oddunění :-E, ano, to je základní předpoklad použití IR´s .
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od cherreda » 18.10.2018 16:52

:) můžeme napsat odborně, že se musí použít LPF, ale podle mě je v případě kytarové bedny výstižnější to "oddunění" 8)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 5220
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od torst » 18.10.2018 17:09

neneee, oddunění je lepší !!
Kdybych to ale měl říci natvrdo, ona už v současnosti skoro žádná literatura není, i když vychází spousta knížek. Jestli je to ale literatura, to bych nerad posuzoval. Říkám si, jestli ji vidím já špatně, nebo ji oni píšou špatně? (Arnošt Liehm, publicista, LN 2017)

Uživatelský avatar
Fořt
Příspěvky: 2894
Registrován: 30.09.2009 12:31
Bydliště: Praha-západ

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od Fořt » 19.10.2018 8:17

cherreda píše:
18.10.2018 16:52
:) můžeme napsat odborně, že se musí použít LPF, ale podle mě je v případě kytarové bedny výstižnější to "oddunění" 8)
Asi jsi myslel HPF nebo LCF, ne?

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2531
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od cherreda » 19.10.2018 9:11

Fořt píše:
19.10.2018 8:17
cherreda píše:
18.10.2018 16:52
:) můžeme napsat odborně, že se musí použít LPF, ale podle mě je v případě kytarové bedny výstižnější to "oddunění" 8)
Asi jsi myslel HPF nebo LCF, ne?
Jj, děkuju za opravu, překlep, samozřejmě HPF.

Uživatelský avatar
volfi
Příspěvky: 350
Registrován: 28.11.2014 23:58
Bydliště: Č. Budějovice

Re: Pořadí a kombinace efektů

Příspěvek od volfi » 29.10.2018 1:27

Ahoj potřeboval bych poradit se zapojením efektů. Mám nějaké před zesilovačem a některé ve smyčce. Používám ehx silencer, který je zapojen do X. Vše skvěle funguje, ale mám problém všechno “ušlapat”. Chtěl bych pořídit nějaký switcher. Ale potřeboval bych to nějak skloubit právě s tím ehx zapojeným do X. Myslíte že by to fungovalo s Harley benton fxl8 pro? Má 2 smyčky pro 8 efektu. Fungovalo by to tak, že jedna smyčka by byla pro efekty pro efektovou smyčku zesilovače a druhá smyčka pro efekty, které jsou před zesilovačem. Uvažují správně?
Kytary: Gibson LP Studio (EMG 57/66), Ibanez RG 3120 (BKP Holydriver B+N), Ibanez S 420 (SD SH13/SH1), Ibanez ART (RM Custom/RP94N), Cort EVL Z6 (EMG 81/60), Cort EVL K6 (in progress), Vintage V100 (stock), SX Strat (RM F10), Vácha Kramer (EMG 89/SA), Squier Bullet strat (RM F1), Harley Benton Fusion II (RM F4hot B+N), Cort AS M4, Bohemian Jazz Guitar
Aparatura: Victory vx Kraken, Engl Fireball II, Fender Mustang I V2, Harley Benton 212 V30, HDR 112 Creamback H75.
Efekty: TC: G-major II, Flashback, Spark Booster, Polytune 2, Boss CH-1, Ibanez TK999US, Maxon OD808, CryBaby, EHX Silencer,

Odpovědět

Zpět na „Kytarové efekty“