Reverend Guitars Jetstream 390 (elektrická kytara)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
wikxzen
Rádce
Příspěvky: 3414
Registrován: 31.01.2007 8:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Reverend Guitars Jetstream 390 (elektrická kytara)

Příspěvek od wikxzen » 6.07.2010 12:57

Firma: Reverend Guitars
Model: Jetstream 390 (tří-tónový sunburst)
Obrázek
Pořízeno: prosinec 2008, pořizovací cena 525 EUR, u distributora Taranaki-Guitars (jednal se o poslední kus v obchodě , který byl určen k prezentaci v hudebním "koutě" Taranaki-Guitars).
Testováno na: Ampeg J-12T, VOX AC30, Laney LC30, Marshall Walvestate 100

Základní charakteristika (popis výrobce)
"Představte si kytaru typu stratocaster na "steroidech" s typickými zvuky, ale tlustšího rázu. Kobylkový snímač je o něco žhavější (rozuměj agresivní) než klasický "soapbar". Prostřední a krkové snímače jsou pro změnu čistší. Pozice 2 a 4 v přepínači snímačů poskytují klasický "quack", ale s tlustší tonalitou. Kytara nabízí větší, otevřenější, uhlazený čistý zvuk, ale podává také i čitelné zkreslené zvuky. Dřevo korina garantuje lehký, živý a skvěle rezonující nástroj, který kytarového hráče osloví."

• Tělo: celomasivní africká limba (korina)
• Krk: javorový, šroubovaný (4x), lehký jantarově zabarvený nátěr
• Profil krku: je téměř identický s běžnými profily krků na Fender stratocasterech, výztuha (Dual Action Truss Rod) s volbou konfigurace na hlavě kytary
• Hmatník: javorový
• Menzura: 25 1/2"
• Snímače: Reverend P90 (3x), každý je kalibrován pro danou pozici. Při aktivaci dvou snímačů naráz je typický brum eliminován.
• Elektronika: přepínač pro 5 poloh (kobylka / kobylka+prostřední / prostřední / prostřední+krkový), potenciometry 1x custom volume a custom tone, 1x bass contour control (BCC)
• Pražce: 22 pražců, nultý grafitový pražec
• Ladící mechaniky: Reverend Pin-Lock
• Kobylka: typu Tune-O-Matic, stopbar
• Vyrobena v Jižní Korei, seřízení a vyladění kytary pro okamžité hraní po vybalení proběhly ve firmě Reverend Musical Instruments (Livonia, Michigan)

Zpracování
O zpracování kytar Reverend člověk nemusí pochybovat. Jejich výstupní kontrola v prostorách malé firmy v Michiganu je důsledná a tak člověku se vždy dostává do ruky nástroj, který svým zpracováním se jistě vyrovnává dražším kytarám na trhu, jejichž cena nejednoho z nás může otrávit. Ladící mechaniky působí pevně, spolehlivě a citlivě, pražce na hmatníku jsou výborně zbroušené, je radost prstama přejíždět a nic ostrého nezachytit. Nastavení výšky všech tří snímačů probíhá hladce. Přepínání snímačů je tiché. Regulování hlasitosti, clony a BCC je rovněž bez nežádoucích ruchů. Vůle potenciometrů je příjemná. Pickguard je k tělu pevně přišroubován. Celkově působí na mne Jetstream 390 luxusním dojmem.

Pohodlí při hraní
Kytary typu Jetstream, typické pro svůj tvar, nabízí netradiční vzhled, který je lehce inspirován kytaramí Jazzmaster/Jaguar. Dobře se však s touto kytarou hraje ve stoje i v sedě. Nástroj je dobře vyvážen, nepadá na hlavu nebo naopak. Pokud kytaru v sedě posadíte ke břichu, tak rovněž nedochází k přepadávání. Vzdálenost přepínače a potenciometrů jsou v dostatečném odstupu. Málokdy se stává, že při agresivnějším užití pravé ruky dojde k nechtěnému kontaktu s těmito ovladači. Podobně jako u stratocasterů, lze prsty dosáhnout na potenciometr hlasitosti a tak se nabízí možnost regulace hlasitosti i clony při hraní. Hra na hmatníku je velmi příjemná, kdo máte rádi fenderovské "C" krky, tak budete spokojeni. Ještě bych vyzdvihnul velmi pohodlné střídání strun. Díky Reverend Pin-Lock ladícím mechanikám je výměna všech strun velmi rychlá a nezabere déle než pět minut, zběhlejší kytaristé to zvládnou do 2 minut, pokud měníte všechny struny. Možná někoho zaskočí váha kytary, je cca 3,5 kg. Pro někoho to nemusí být nejlehčí nástroj.

Zvuk
Na sucho se kytara Jetstream 390 chová velmi živě, hlasitě a plně. Rozhodně je příjemné na ni brnkat i pozdě v noci bez zesilovače.
Reverend Guitars nabízí do svých kytar vlastní snímače, které navrhl sám Joe Naylor - zakladatel Reverend Guitars a velmi milý a ochotný při pravidelném přispívání na Reverend foru. Každý snímač na jakékoli kytaře od Reverendu je vždy určen pro každou polohu. Perfektní vyváženost výstupu a zvuku je jednou z velkých předností snímačů Reverend. V případě Jetstream 390 se jedná o tři keramické snímače s hodnotami: kobylkový 8K, prostřední 6,5K a krkový 6,5K. Zvuk je tedy silnější, agresivnější. Dobře vylézá ve tří až čtyřčlenné kapele.
Jak bylo psáno výše, Jetstream 390 je kytara, která nabízí podobný zvuk jaký mají stratocastery. Ovšem jeho možnosti se rožšiřují díky výbornému custom potenciometru bass contour. Jedná se o pasivní ovladač, kterým lze jeho stažením ubrat na tloušťce (basů) zvuku. Zjednodušeně řečeno, můžete si vybrat mezi zvukem single snímačů a plnokrevným zvukem snímačů P90. Pokud BCC máte na max a aktivované dva snímače najednou, tak dosáhnete zvuku typický pro humbucker snímač. Osobně BCC považuji za jednu z velkých předností, která velmi výrazně ovlivňuje tón kytary. Lze jej využít i jako zesílení, ztučnění pro sólo - v případě zkresleného zvuku je jeho vlastnost ještě výraznější, dodá zkreslenému tónu agresivnější zabarvení.
Nemalá pozornost by se dala věnovat i vlastnostem potenciometrů hlasitosti a tónové clony. Pokud obereme na hlasitosti, neztrácí se výšky. Lze tedy bez větší problémů hrát s pokud možno co nejvíce staženou hlasitostí a mít přitom výrazně vytavený lampový zesilovač a zvuk bude stále pěkný, dynamický, zcela přirozený. Pokud ubereme na tónové cloně uberou se pouze nejvyšší frekvence při zachování urovně hlasitostního výstupu.
S Jetstreamem 390 lze hrát prakticky jakýkoli hudební styl - od bezstarostného punku, přes blues, funky, pop, různou alternativu, až po náročný hard rock. Vyjma velmi tvrdých stylů, kde pravděpodobně by bylo nutné mít jiné snímače, ale to je vždy otázka nejrůznějších okolností. Čisté zvuky, ať už neutrální, či něčím zasaturované, jsou velkou předností Jetstreamu 390. S fuzzy, overdrivy, distortiony i s modulačními efekty má kytara vlastní osobitý zvuk.

Spolehlivost
Psáno již výše, kytaru mám od prosince 2008. Dle ručně psaného identifikačního čísla na zadní části hlavy se jedná o kus, který opustil výstupní kontrolu v průběhu léta 2008. Od prosince do dnešního dne jsem nezaznamenal žádné komplikace s kytarou. Ať už u sebe doma před Ampegem, tak i ve zkušebně vedle větších lampových zesilovačů.

Shrnutí
Výborná kytara pro ty, kteří hledají kvalitní nástroj za méně peněz než bývá u konkurence. Univerzálnost tohoto nástroje je až mimořádně výrazná. Jen škoda, že již není v nabídce verze s Wilkinson tremolem. Reverend Guitars jsou již stálicí na americkém trhu a pozice firmy stoupá do povědomí lidí čím dál více - velká řada známějších osobností se na podiu s Reverend kytarou objevuje pravidelně a nedají na ně dopustit.

Kdyby mi nástroj ukradli, koupil bych si ho znovu?
Pokud by se stalo, tak by to nebyla dobrá zpráva. Reverend Jetstream 390 se již nevyrábí (dnes pouze verze se dvěma P90). Každý model Reverend nabízí na 2-3 roky, pak se jeho výroba zastaví na neurčito a do nabídky přibude jiný. Určitě bych si však z nabídky Reverend Guitars opět vybral!


G&L USA Comanche Custom 2015 • Ampeg J-12T JET II • Reprobox s Celestion G12-35XC LE

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“