Rytmus

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Odpovědět
MolloCr0
Příspěvky: 5
Registrován: 17.12.2015 16:06

Rytmus

Příspěvek od MolloCr0 » 17.12.2015 16:23

Zdravim, hraju necelý rok na housle a chtěl bych poradit jak trénovat rytmus, podle metronomu hrát neumím protože se na něj nedokážu soustředit a tak si zatím v hlavě počítám PR-VÁ, DRU-HÁ... ale je mi jasný že to takhle nemůžu mít na furt navíc díky tomu že si to dokážu rodělit jen na "dvě půlky" nedokážu zahrát krátké noty (To stejný u metronomu když jsem to zkoušel). Jen aby jste mě pochopili jak to myslím tak PR-jedna nota VÁ- druhá nota ale nedokážu na PR zahrát dvě noty(strašně mě to mate při hraní). Budu teda rád pokud mi něco doporučíte jak trénovat rytmus (jestli jdu správnou cestou tím počítáním a přijde to samo časem nebo jestli mám začít zkoušet něco jinýho) a taky abych byl schopný na "PR" zahrát dvě noty :D . A jen by mě zajímalo jak to mají profíci :D, zdali už to prostě slyšíte jak je to dlouhý a nebo si taky nějak "počítáte" v hlavě.

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Rytmus

Příspěvek od martina72 » 17.12.2015 21:51

My si vůbec nic nepočítáme, necháváme tomu volnej průběh a vono to tama najede samo. To ani jináč nejde. Musíš to cejtit, resp. ani to. Vlastně si to vůbec nesmíš uvědomovat, pak je to správně.
Ale začátečník samozřejmě může a musí trošku trénovat. A to je jednoduchý.
Ten metronom si pust. Pomalu!!!
A do toho klepej, plácej, ťukej, něčím do něčeho, nejlíp rukou do svýho těla, na různý místa. Zkoušej dvě, tři, čtyři, šest, osm a tak. ťukanců do 4 dob, do dvou dob, do jedný doby, zrychluj si to, zpomaluj.
Ten metronom ti může klapat buď všechny doby v taktu nebo jen každou sudou nebo jen první, jak si to zvolíš. Měl bys to zvládnout ve všech případech. Ostatně, tvůj rytmus ti drží přece levá či pravá noha, šlapeš si, přece, ne? A noha dolů je doba a první polovina doby, noha nahoru je druhá půlka doby.
Hodně se hejbej, musíš získat fysickou paměť, nesmí to jít krz mozek.

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Rytmus

Příspěvek od Nero » 19.12.2015 11:24

Rozhodně si pořiď metronom a cvič s ním (nebo si stáhni nějaký softwarový).

Základní cvičení na zafixování si detailnějšího dělení dob je nastavit si hodně rychlé tempo a ťukat (tleskat, hrát, co se hodí) každou dobu. Poté snížit tempo metronomu na polovinu, ale držet stále stejné tempo ťukání (nyní metronom hraje jen na každé tvé druhé ťuknutí. Znovu snížit na polovinu, nyní metronom jede na každé tvé čtvrté ťuknutí. A tak dále, co jen metronom dovolí. Časem se ti to zafixuje a půjde ti snadněji.

Rozhodně tomu nenechávej volnej průběh, samo se to opravdu nenajde.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

MolloCr0
Příspěvky: 5
Registrován: 17.12.2015 16:06

Re: Rytmus

Příspěvek od MolloCr0 » 19.12.2015 12:15

Dobře takže ideální je si udělat čas třeba 15 minut denně a zkoušet si to s tím metronomem vyťukávat, mám si ho pouštět i při hrání? Sice se na něj nedokážu soustředit ale aspoň se to s ním začnu učit :D . Jinak volný průběh tomu samozřejmě nedávám, jen jsem myslel že se to nějak naučím tím počítáním a bohužel mi to zatím všechno jde skrz mozek :D, šlapání nohou je pro mě zase něco na co se musím soustředit abych to ze synchronizoval se hraním. Takže jsem prostě začal počítat protože mi to vyhovovalo ze všeho nejvíc. Jinak teda děkuju za rady :D

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Rytmus

Příspěvek od Nero » 19.12.2015 12:20

Ti nechci říkat, jestli je ideál 5 nebo 30 minut. To je individuální. Podstatné je se tomu věnovat pravidelně a systematicky.

Ano, trénuj jak jen rytmus s metronomem, tak hraní s metronomem.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

MolloCr0
Příspěvky: 5
Registrován: 17.12.2015 16:06

Re: Rytmus

Příspěvek od MolloCr0 » 4.01.2016 16:27

Chtěl bych se ještě jenom zeptat zdali prográmky jako je například tento http://www.therhythmtrainer.com pomáhájí cvičit rytmus.
Jinak metronom používám a hraje se sním mnohem lépe ale jen jednu přiblblou otázku. Používám tento http://www.metronomonline.cz a spíš než na zvuk "tik tak" se soustředím na čísla který tam skáčou a podle nich hraju. Je to chyba a měl bych se více zaměřit na vnímání zvuku? Nebo je to jedno a jde hlavně o to abych si zapamatoval tempo? Nechtěl bych něco dělat a potom zjistit že mi to ve "vývoji" nijak nepomohlo :D .

Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Rytmus

Příspěvek od kmoch123 » 5.01.2016 22:53

Určitě se nesoustřeď na žádná čísla a nesnaž se jen poslouchat zvuk metronomu a hrát podle něj, ale pokus se rytmus vnímat a vplynout do něj, prostě se stát částí rytmického celku, ať už budeš hrát s metronomem nebo zpívat, vyklepávat písničku atd.- to je základ k uchopení a rozvinutí rytmického cítění. Z praktické zkušenosti jsem nabyl dojmu, že se nedá naučit "hrát v rytmu", člověk to buď má nebo nemá, a musí se to v něm vhodným způsobem probudit, prostě přijít jak na to. To co ti zde radili ostatní je určitě správné, já jsem chtěl jen dodat svůj názor.
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“