Seagull S12+ (akustická 12strunná kytara)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Seagull S12+ (akustická 12strunná kytara)

Příspěvek od Nero » 11.08.2013 15:42

Diskuze k této recenzi recenze-vasi-vybavy-f61/seagull-s12-aku ... 39436.html


_____

Model: Seagull S12+
Foto:
Obrázek
Pořízeno: 2007, dnešní cena kolem 13 000,-
Testováno na: -

Základní charakteristika
S12+ je akustická dvanáctistrunka nyní patřící pod sérii Coastline, tedy v podstatě do „jádra“ produkce kanadské firmy Seagull – ta stejně jako Art & Lutherie, Norman nebo La Patrie patří do konsorcia Godin. To nejpodstatnější v bodech:

• dvanáctistrunná akustická kytara

• typ těla: Dreadnought

• přední deska: masivní výběrový cedr

• zadní deska a luby: laminovaná divoká třešeň (3 vrstvy)

• krk: stříbrolistý javor

• hmatník: palisandr

• šířka nultého pražce: 48,3 mm

• kobylka: palisandr

• sedlový a nultý pražec: TusQ, kompenzované

• hardware: chromovaný
• vyrobeno v Kanadě.

Zpracování (+ pohodlnost hraní)
Rukama mi prošlo poměrně dost nástrojů značky Seagull a ani u jednoho jsem nenašel žádné vady na zpracování, S12 není výjimkou. Nástroj je vyroben opravdu precizně, ladění je přesné na všech polohách, vlky jsem na krku nepotkal.

Jako „déčko“ kytara sedí do rukou zcela standardně. Krk je na dvanáctku zcela běžný, profil bych přirovnal typu „C“, směrem k vyšším pražcům se malinko zplošťuje směrem k „U“. Hmatník je hratelný někam ke 14. pražci, což je pro mě stejně zbytečné. Jedinou výtkou je vyšší dohmat, který by zasloužil lehké zbroušení plátku v kobylce.

U recenze Seagulla musím zmínit dvě věci. Prvně to je ta typická hlavice, kterou někteří milují a jiní nenávidí. Údajně má (kvůli rozmístění mechanik a tím pádem vedení strun za nulťákem) pomáhat stabilitě ladění – její vliv nedokážu posoudit, ale je pravda, že kytara drží ladění opravdu skvěle, čemuž určitě pomáhají přesně chodící mechaniky.

Druhou věcí je pro mě vcelku zajímavá záležitost, a to že všechny kytary Seagull mají „compound-curve“ design přední desky, který se projevuje v lehkém prohnutí při radiusu 30 stop (přes 9 metrů). Díky tomu může být deska tenčí a lehčeji žebrovaná. To by mělo pomáhat zvuku a mechanické stabilitě, ale jako laik pravdivost tvrzení výrobce nedokážu posoudit.

Zvuk
K popsání zvuku by mi stačilo asi jen jediné slovo – nádhera. Osobně mi hodně vyhovuje spojení zvukem (oproti smrku) kulatějšího cedru a 12 strun. Ve výsledku je kytara zaměřená spíše do středů a výšek, ale přijemným způsobem, kdy „nekřičí“ a není zvukově moc ostrá. Basy jsou pevné, ale nijak nepřebíjí zbytek frekvenčního spektra. Díky harmonickým frekvencím je zvuk bohatý a plný, zkrátka tak mohutný, jak má u dvanáctky být. Dynamika tu není problém – jak hlasitý zvuk chcete mít, takový bude. A že umí hrát opravdu nahlas.

Při strummingu rukou je zvuk vyrovnanější, trsátko ho pochopitelně projasní, ale pořád způsobem, který je uchu velmi příjemný. Vzhledem k tomu, že na dvanáctku nehraju moc často, lehce bojuju s vybrnkáváním prsty (nějak je tam prostě neumím naskládat :) ), takže i to spíš supluji trsátkem.

Spolehlivost
Za celou dobu, co Seagulla máme doma, s ním nebyla žádná komplikace. Neprojevila se jediná závada, neobjevil se jediný problém. Kytara hraje i ladí pořád skvěle. Za spolehlivost tedy dávám jedničku.

Shrnutí
U nástrojů Seagull dle mého člověk dostane za své peníze nadstandarně kvalitní nástroj, a to rozhodně platí i pro S12. Její koupi můžu rozhodně doporučit – zvuk je opravdu dobrý, na zpracování nejsou chyby a ohledně spolehlivosti ji není co vyčítat. Což bych mohl prohlásit snad o každém Seagullu, co mi prošel rukama, i když v rámci produkce se jistě najdou i méně povedené kusy – tomu se nedá vyhnout.

Kdyby mi nástroj ukradli, koupil bych si ho znovu?
Nejsem žádný velký odborník na nabídku 12strunných kytar, nicméně pár jsem jich v ruce měl a v rámci cenové kategorie těch cca 10 – 20 tisíc mě kromě Seagullů nic moc nezaujalo, takže bych neměl důvod měnit.


Ukázky
Bohužel nemůžu poskytnout vlastní, ale z toho, co nabízí YouTube... Na těch ukázkách mi ale přijde zvuk malinko pod dekou oproti realitě.


(slovensky, verze se snímačem)


(německy)
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“