SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Klasické, westernové, hybridní, elektroakustické, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Šimkojc
Příspěvky: 228
Registrován: 5.02.2015 16:17
Bydliště: Praha

SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od Šimkojc » 25.05.2015 15:07

Mám obecně rád věci s příběhem a tak v oblasti akustických kytar nelze opomenout značku Sigma Guitars, která se úzce váže ke kytarovému božstvu, značce C.F.Martin, založené již před neuvěřitelnými 182 lety.
V šedesátých letech minulého století když se Japonsko otřepalo z porážky ve II. Světové válce a posíleno (nejen) americkým kapitálem se začalo ekonomicky vzmáhat, začaly se na trhu objevovat kopie originálních kytar Martin nejčastěji právě japonské produkce, které byly vyrobeny z laciných materiálů a zjednodušeným výrobním procesem, ale byly také levné a tak si svého zákazníka našly. Pro výrobce kytar C.F.Martin nebyla tato situace příliš radostná a masová produkce levných kopií poškozovala dobré jméno značky. Nezbývalo než nějakým způsobem reagovat a touto reakcí bylo založení vlastní značky, které nabízela levnější nástroje při zachování základních výrobních postupů a dohledu mateřské firmy. Tak se před 45 lety zrodila značka Sigma Guitars, která vyráběla původně též v Japonsku. Během let se výroba postupně přesouvala přes Koreu a Tchajwan až do Indonézie, kde byla v roce 2007 pozastavena. Naštěstí ne na dlouho, již za další 4 roky koupila práva ke značce německá firma AMI Musical Instruments, která znovu zahájila výrobu těchto krásných kytar, tentokrát v zemi, která je v současnosti největším světovým producentem hudebních nástrojů, tedy v Číně
Otevřeme-li si webovou stránku http://www.sigma-guitars.com, hned v úvodu se dozvíme, že nápis SigmaGuitars na hlavě každého nástroje je registrovanou obchodní známkou, která je užívána na základě licence udělené C.F.Martin, Nazareth, Pensylvánie. To je informace důležitá a vypovídá o solidnosti výrobce. Pak už můžeme skočit rovnýma nohama do nabídky kytar, která je opravdu bohatá a mohu říci na první pohled skoro až nepřehledná. Celých 12 sérií totiž obsahuje neuvěřitelných 81 modelů. Jakmile ale pochopíme, že D = dreadnought, M = mahagon, R = palisandr, H = herringbone atd. zjistíme, že orientace není až zas tak složitá. Každý model má na svojí stránce jakousi, zřejmě doporučenou cenu v USD, ta se pohybuje zhruba v rozmezí 300 – 2 200, ale podle zkušenosti se kytary dají běžně pořídit přibližně o 10% pod tyto ceny. To znamená, že ceny v ČR jsou orientačně v rozsahu 7 000 – 50 000 Kč, ale velká většina modelů je v cenách do 15 000 Kč, takže si může vybrat skoro každý.
Díky laskavosti prodejce Hudební Svět v Ostravě jsem mohl téměř dvě hodiny vybírat v klidném prostředí prodejny s desítkami kytar nejrůznějších značek zavěšenými nad hlavou. Kdybych měl odpovědět na otázku, jakému typu akustické kytary dávám přednost, byl by to určitě dreadnought v provedení se smrkovou přední deskou, palisandrovými luby a palisandrovou zadní deskou. K tomu samozřejmě mahagonový krk s palisandrovým (ebenovým) hmatníkem. Není tedy divu, že jsem se hned v úvodu zaměřil na dva modely v tomto provedení a to DR-1HST z „1 series“ a DR-28 ze „standard series“. Cenový rozsah cca 10 – 12 000 Kč. Nástroje jsou si hodně podobné, ale nakonec jsem oželel značkové mechaniky Grover a zřejmě i více výběrový materiál (dalo se to trochu poznat i na zvuku) a zvolil jsem levnější model, který mě navnadil svým mírně širším krkem (44,5 mm na nultém pražci) a zdobením výložkou se vzorem rybí kosti. Širší hmatník se projevuje i větší roztečí „éček“ na sedlovém pražci kobylky, což je příjemné pro prstovou hru. Vybíral jsem z cca šesti nástrojů a rozdíly byly celkem nepatrné, výrobce evidentně zvládá výrobní proces a především pro celkovou geometrii nástroje zásadní úhel spojení krku a korpusu byl u všech nástrojů v toleranci cca +/- 1 mm na kobylce. Korpus je ve vysokém lesku, lak je zřejmě jednovrstvý polyuretan, což je dnes údělem (nejen) levnějších kytar a tak se nikdy nedozvíme, o co lépe by tato kytara hrála s použitím mnohavrstvého speciálního nitrolaku, šelaku apod.
Hlava nástroje je tvarově skoro shodná s originálem C.F.Martin, chromové uzavřené mechaniky, které mě svým chodem moc neoslovily, mají značku Sigma. Jednoduchý krk má celkem příjemný profil a je pokrytý matným lakem. Pražcování je provedeno bez chyby, palisandr hmatníku je tmavý, nevýrazný a celkem málo porézní. Oba krajní pražce jsou kostěné, sedlový pražec je evidentně ručně tvarovaný (kompenzovaný) pro správné ladění. Kytara ladí dokonale. Palisandr na lubech a zadní desce má průměrně výraznou kresbu, ale pod lesklým lakem má tu správnou barvu a vytváří lahodný kontrast se světlou smrkovou přední ozvučnou deskou. Celkový velmi dobrý dojem dotváří klasická intarzie kolem rezonančního otvoru v podobě soustředných kruhů, želvovinový pickguard (opticky ladí s palisandrovými luby), typická kobylka a pěkné lemování již zmíněnou rybí kostí. Plastové kolíky v kobylce jsem hned nahradil kostěnými s perleťovými terčíky, což zase pro změnu ladí se značkami na hmatníku, které jsou rovněž perleťové, i když drobné a řemeslně trochu odbyté. Zadní deska je v ose kytary rozdělená ozdobnou výložkou na dvě shodné poloviny. Přední deska je ze smrku Sitka a její barva a kresba jsou na průměrné úrovni, už jsem viděl dost lepších a hezčích, i když toto obvykle přímý vliv na zvuk nástroje nemá. Je to vůbec taková móda posledních let uvádět druh stromu jako Sitka, Engelmann, Adirondack apod., přitom jsou především důležité rezonanční vlastnosti dřeva a ty se nijak nezmiňují. Strom by měl růst v těsném sousedství dalších stromů s malým přístupem světla a nejlépe na severním svahu, neměl by být na okraji lesa, nesmí mít suky, musí mít hustá a pravidelná léta, měl by být aspoň 100 let starý atd. Např. Sitka je jeden z největších jehličnanů vůbec vysoký i přes 100 m a s průměrem až 5 m u paty. Z něj teoreticky uděláte tisíce desek, ale ne vše má ideální rezonanční vlastnosti.
Celkově je kytara řemeslně vyrobena velmi dobře, není v podstatě co vytknout, materiálem se tady moc nešetřilo, váží cca 2,15 kg, ale zde neplatí to co u klasických španělských kytar, že lehčí obvykle lépe hraje, hmotnost za určitých okolností přidává zvuku sílu a tónu dozvuk. Zvukově je na tom kytara opět velmi dobře, v podstatě tak nějak má podle mého názoru hrát dreadnought. Silné basy a středy s lehce cinkavými výškami, které se dokážou prosadit i při hlasité doprovodné hře. Kytara hraje zevnitř a to je dobře. Ke zvuku zřejmě i trochu přispívá širší krk. Opět jsem měl v ruce zvukově lepší kytary, ale za cenu kolem deseti tisíc by se této kytaře hledala konkurence docela těžko a určitě by byla důstojným soupeřem značkám s tradičně výborným zvukem, jako je Seagull, či Dowina. Smrk by se mohl teoreticky ještě trochu vyhrát, případně aspoň kytaru pravidelně dávat do stojanu vedle reprobedny, kde hraje oblíbený hudební styl (to není žert, i toto dokáže způsobit „vyhrání“ kytary). Pickguard bych přikládal jako příslušenství, každý ho na kytaře nepotřebuje a jeho absence může zase o nějaké procentíčko zlepšit zvuk kytary.
Závěrem mohu jen konstatovat, že po čase mám kytaru, která se mi líbí, dobře hraje a ze které mám radost.
Přílohy
sigma%20Guitar%20logo[1].jpg
Kytary v soukromém vlastnictví : Martin D-35, Martin D18, Gibson J35, Taylor 414, Cremona 457 a další...

jbiker
Příspěvky: 562
Registrován: 28.05.2012 20:58
Bydliště: Jižní Čechy (TA)

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od jbiker » 3.06.2015 22:24

Musím říct, že ty nástroje jsou udělané velice pěkně - až z toho jde strach, co už Číňan umí. I když jsem původně taky chtěl klasiku (smrk/palisandr nebo smrk/mahagon), tak jsem si nakonec odvezl SDM15 (loňský model). Ten celomahagonový zvuk mě "dostal". Do HS doporučuji chodit v úterý, protože je tam obvykle džetro a máte to pak i s osobním přístupem a herní ukázkou (byť ta může být pro slabší hráče jako jsem já poněkud demotivující :-) ).

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1154
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od grock » 4.06.2015 5:45

Pěkný testík a pěkné založení vlákna ! 1+ !
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

ekvb
Příspěvky: 101
Registrován: 7.04.2015 7:18

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od ekvb » 4.06.2015 7:10

Mám podobnú skúsenosť, v dva mesiace dozadu som vyberal novú akustiku s tým, že rozpočet mám 500 - 600 Eur. V prvej predajni som mal v ruke nejaký celomasívny Fender za cca. 400, ale neoslovil ma vôbec, rovnako tak Crafter a slávny Seagull S6. Ten sa mi síce páčil zvukovo aj spracovaním, bohužiaľ mi ale nesadol do ruky, ten ich krk je pre mňa nepohodlný. Potom som navštívil predajňu Dowina, tam už sa mi niektoré modely páčili, hlavne rady 888 a 999. Nakoniec som ešte navštívil Muziker, kde som bol hlavne zvedavý na LAG gitary. Z nich sa mi páčila T500D, nakoniec som ale zobral do ruky Sigmu DR-1HST a ten mohutný, hlboký zvuk ma oslovil od prvého momentu. Bohužiaľ tento konkrétny kus na predajni v BA bol zle nasavený, staré neladiace struny, nízky dohmat až tak, že struny drnčali skoro po celom hmatníku. Každopádne bol predavač ochotný stiahnuť nejaké ďaľšie modely z iných predajní, aby som si mohol vyskúšať. Po týždni prišli na predajnňu modely DR-42, a trošku drahšie celomasívy SDR-28H a SOMR-28H. Nakoniec som vybral DR-42, s ktorou som sa jednak po slušnej zľave vošiel do rozpočtu a jednak mi znela aj zvukovo najlepšie, neviem prečo, ale tie celomasívy mali taký sterilnejší zvuk.

MIran
Příspěvky: 313
Registrován: 26.03.2013 16:27

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od MIran » 4.06.2015 11:14

ekvb píše:Mám podobnú skúsenosť, v dva mesiace dozadu som vyberal novú akustiku s tým, že rozpočet mám 500 - 600 Eur. V prvej predajni som mal v ruke nejaký celomasívny Fender za cca. 400, ale neoslovil ma vôbec, rovnako tak Crafter a slávny Seagull S6. Ten sa mi síce páčil zvukovo aj spracovaním, bohužiaľ mi ale nesadol do ruky, ten ich krk je pre mňa nepohodlný. Potom som navštívil predajňu Dowina, tam už sa mi niektoré modely páčili, hlavne rady 888 a 999. Nakoniec som ešte navštívil Muziker, kde som bol hlavne zvedavý na LAG gitary. Z nich sa mi páčila T500D, nakoniec som ale zobral do ruky Sigmu DR-1HST a ten mohutný, hlboký zvuk ma oslovil od prvého momentu. Bohužiaľ tento konkrétny kus na predajni v BA bol zle nasavený, staré neladiace struny, nízky dohmat až tak, že struny drnčali skoro po celom hmatníku. Každopádne bol predavač ochotný stiahnuť nejaké ďaľšie modely z iných predajní, aby som si mohol vyskúšať. Po týždni prišli na predajnňu modely DR-42, a trošku drahšie celomasívy SDR-28H a SOMR-28H. Nakoniec som vybral DR-42, s ktorou som sa jednak po slušnej zľave vošiel do rozpočtu a jednak mi znela aj zvukovo najlepšie, neviem prečo, ale tie celomasívy mali taký sterilnejší zvuk.
Celomasivní kytara se musí rozehrát....

ekvb
Příspěvky: 101
Registrován: 7.04.2015 7:18

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od ekvb » 4.06.2015 11:46

No to je jasné, ale asi aj polomasívna, hlavne so smrekovou doskou, nie? Inak tie masívy už boli nad môj rozpočet, ale keby boli hrali lepšie + neboli zrovna dobre zoštelované - príliš vysoký dohmat, tak by som možno aj uvažoval nad navýšením rozpočtu. Ale zatiaľ som spokojný, o celomasív sa predsalen treba aj trošku viac starať 8)

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 3812
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od hyenik » 4.06.2015 11:57

predevsim to neni ze hraje blbe a po rozehrani dobre.
kdyz uz, tak hraje dobre a po rozehrani jeste trosku lip.
Je to sice obecne tvrzeni, ale dukazy se o nem poskytuji tezko, takze bych na to uplne nespolehal.
A ta péče o celomasiv je u nás totálně přehnaná, všechny ty nezbytně nutné zásady se tupě přebírají z absolutně odlišných klimatických podmínek.
Jestli nepácháš extrémy jako opékání kytary u ohně, stírání rosy na kolejích, pádlování kytarou, opalování kytary na slunci za okénkem auta, vysušování pleti pod 30% vlhkosti a podobné nesmysly, tak ti v našich vpodstatě dokonale průměrných podmínkách nic nehrozí.

Uživatelský avatar
džetro
Příspěvky: 1083
Registrován: 21.01.2011 0:14
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od džetro » 4.06.2015 12:33

I hrozí, mám doma Mrtinku s prasklou přední deskou, kolegův Gibson Blues king měl namále a viděl spoustu popraskaných cedrových desek když opravuju nástroje. Kytara byla v nějakých klimatických podmínkách vyrobena a v podobných by se měla uchovávat. Jak už se psalo větší průšvih je sucho sám mám doma od 28% v zimě po cca 65% v létě. :D
Miluju akustické blues a svoji rodinu.
Gibson LG-2 American Eagle 2015 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harley Benton CLA-15M + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harmony Stella 12 str. r.v. 1968 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Recording King Dirty 30s Resonator + Schaller Pickup
Deering Goodtime Open back 5 strings banjo
http://www.retroblues.net/

ekvb
Příspěvky: 101
Registrován: 7.04.2015 7:18

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od ekvb » 4.06.2015 12:51

Ja mám napríklad doma v zimnom období tiež sucho, bývam v RD a kúrim aj v krbe, takže na noc si v spálni musíme púšťať zvlhčovač. Reálne nie som žiaden profi hráč, brnkám si sebe pre radosť, takže ten polomasív mi úplne postačuje :)

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 3812
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od hyenik » 5.06.2015 21:22

džetro píše:I hrozí, mám doma Mrtinku s prasklou přední deskou...
no tak svatomartinsky kult uz vyklátil jastud ne? ;)
znovu se opakuju, jestli udrzujete doma spravne klima kvuli sobe, tak kytare nic nehrozi.

Uživatelský avatar
džetro
Příspěvky: 1083
Registrován: 21.01.2011 0:14
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od džetro » 6.06.2015 0:16

hyenik píše:
džetro píše:I hrozí, mám doma Mrtinku s prasklou přední deskou...
no tak svatomartinsky kult uz vyklátil jastud ne? ;)
znovu se opakuju, jestli udrzujete doma spravne klima kvuli sobe, tak kytare nic nehrozi.
Jak mám doma udržovat správné klima, zvlhčovat nebo vysušovat podle potřeby? Z toho vyplývá že je třeba řešit vlhkost u kytar. Ve spoustě obchodů mají zvlhčovače, asi to má nějaký důvod :D
Martinka naštěstí nepraskla mi ale mám ji teď doma - není moje.
Miluju akustické blues a svoji rodinu.
Gibson LG-2 American Eagle 2015 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harley Benton CLA-15M + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harmony Stella 12 str. r.v. 1968 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Recording King Dirty 30s Resonator + Schaller Pickup
Deering Goodtime Open back 5 strings banjo
http://www.retroblues.net/

Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 3812
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od hyenik » 7.06.2015 10:31

je super ze se horlive resi nejake "pitome kytary" a ne lidi ;)
optimalni vlhkost pro cloveka u nas je cca 40-60% (shodou okolnosti je to super i pro kytary ;)
pod 30 se zacinaji vysusovat sliznice, problemy s dychanim, kaslem atd, nad 70 vznika idealni prostredi pro plisne, ktere jsou taky naramne prospesne pro lidske zdravi.
Jestlize mate doma dlouhodobe nevhodne prostredi, tak je treba to resit, ale hlavne ve vlastnim zajmu!

Potkali se u Kolína ... kytara z mexické pouště a kytara z indonézského pralesa...
Mají to ale tady v čechách kur*evské klima co?

tom.blaza
Příspěvky: 108
Registrován: 24.07.2013 16:14

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od tom.blaza » 8.06.2015 19:20

haha..dobra diskuse....já mám víc bobky, když vyjdu z panelákovýho bytu vytopenýho na 22C (stoupačky hřejou jak sviňa) do teploty nižší o 20C a víc ..pak sednu do auta, zatopim zas na cca 18C a jedu 2 hodky do Brna, (např.) tam vylezu, a zas je o 20C míň ....to je mi té kytary fakt líto...kufr/nekufr...o vlhkosti fanynek nemluvě...:)

adam the beatle
Příspěvky: 52
Registrován: 10.07.2016 14:58

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od adam the beatle » 6.05.2018 20:48

Čau lidi, na stránkách sigma kytar se objevily dvě podstatné změny. První je, že zmizelo písmenko R u modelů kytar a bylo nahrazeno písmenkem T, tedy došlo ke změně materiálu z rosewood, tj. palisandr na tillia, tj. snad lípa (kytarycz to tak překládají). Další změnou je, že u všech modelů, které nejsou solid - celomasivní zmizel rosewood (palisandrový) či ebony (ebenový) hmatník a nahradila ho micarta (nejsem si jist, ale asi je to nějaký termozpracovaný laminát). Jak tuto změnu vnímáte, má už někdo s novými modely zkušenosti, co říkate na lípu? Je to poměrně zásadní změna u materiálů výrobce a trh na to bude reagovat, rád bych proto na toto téma otevřel diskuzi. https://www.sigma-guitars.com/

jbiker
Příspěvky: 562
Registrován: 28.05.2012 20:58
Bydliště: Jižní Čechy (TA)

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od jbiker » 7.05.2018 22:05

Micarta je v podstatě totéž co richlite, který používají i Gibson a Martin. Recyklovaný papír napuštěný umělou pryskyřicí a lisovaný (zjednodušeně). Na levných kytarách mě to nějak neirituje. Tipnul bych si, že lípa použitá na překližková záda a luby nebudou mít zásadní vliv na zvuk. Z těch levných se mi stejně nejvíc pozdávala DM-ST1 a tu mají v nabídce pořád. Dere mě, že přestali dělat celomasívní kopie D28. Protože palisandr, že. Místo toho hromada přezdobených pseudo-Gibsonů. Asi zajdu do HS na “ochutnávku”.

Uživatelský avatar
džetro
Příspěvky: 1083
Registrován: 21.01.2011 0:14
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: SIGMA GUITARS - pokračování legendy

Příspěvek od džetro » 8.05.2018 10:27

Musím na ty nové modely kouknout (nedávno nám do HS přišel nový kontejner kytar) Jinak bohužel díky úmluvě CITES o dovozu ohrožených dřevin se nahrazuje palisandr jinými dřevinami a na hmatníky a kobylky micartou. Mahagonu se to netýká, u těch se změní jen materiál hmatníku a kobylky u palisandrových modelů i záda a luby za Tilia. Vlastníkem značky jsou němci a ti úmluvy dodržují, myslím že brzy tahle úmluva postihne i ostatní značky.
Miluju akustické blues a svoji rodinu.
Gibson LG-2 American Eagle 2015 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harley Benton CLA-15M + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harmony Stella 12 str. r.v. 1968 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Recording King Dirty 30s Resonator + Schaller Pickup
Deering Goodtime Open back 5 strings banjo
http://www.retroblues.net/

Odpovědět

Zpět na „Akustické kytary“