Péče o stratovské tremolo

Elektronika, mechaniky, struny, ladičky, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
woro90
Příspěvky: 2089
Registrován: 22.11.2008 16:40
Bydliště: Hoštka (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od woro90 » 22.04.2010 17:15

Když jsem si tu procházel všechna témata o seřizování kdečeho, zjistil jsem, že na stratovské tremolo je tu pohlíženo jako na něco méněcenného a špatně fungujícího, a že tu nikdo nepíše, co s ním vlastně udělat, aby fungovalo jak má. Rozhodně ne zašpalkovat nebo tam dát pět pružin a dotáhnout nadoraz. Jsou i lepší způsoby, a může fungovat perfektně i jako dvojzvratné.

Co je k tomu potřeba?

velký křížový šroubovák na vruty pružin
menší křížový šroubovák na vruty krytu pružin
inbus klíče na výztuhu krku a stavěcí červíky kamenů
měkká tužka
čistá vazelína nebo jelení lůj
papírové ubrousky, toaletní papír nebo cokoli na otření přebytečné vazelíny
nové struny

Co se týče HW, nic nebudeme na kytaře měnit. Zamykací mechaniky jsou sice fajn věc, ale rozhodně nejsou nutné. Jsou jen pohodlnější. Pokud na to jsou peníze, které nejsou tolik potřeba jinde, nevidím důvod si je nekoupit, ale obejdeme se i bez nich.
I na nejhorším šmejdu je tremolo funkční, jen je potřeba se o něj správně starat. Jediný rozdíl mezi tremoly na nejlevnějším Staggu a masterbuilt Fenderu je v tom, kde jsou vyrobeny a jak vypadají jejich kameny. Ve funkci se ale neliší. Nemá smysl kupovat "lepší" stratovské tremolo.
Další vychytávkou jsou srážeče strun s malými kladkami. Ty jsou poměrně efektivní úpravou, ale viděl bych je podobně jako zamykací mechaniky. Rozhodně nejsou nutné, ale jsou příjemné. Odpadá totiž jejich pravidelné mazání.


Jak to funguje?

Klíčem k dobře fungujícímu tremolu je pochopit, co k čemu slouží. Většina z toho, co tu píšu, se z toho dá "vykoukat". Nenabízím žádnou revoluční vychytávku, jen návod pro ty, kteří se bojí to rozebrat a podívat se, jak to funguje. Princip práce tremola je asi celkem zřejmý - kobylka se kýve dopředu a dozadu a tím snižuje a zvyšuje tah strun a tedy i tóny, na které jsou naladěné. Struny jsou uchycené v bloku kobylky a v ladicích mechanikách, jinde musí chodit volně, s minimálním třením, jinak se zadrhávají a rozlaďují se. Začneme od konce, kterému se většinou věnuje méně pozornosti:

Hlava:
Fenderovské hlavy mají jednu výraznou zvláštnost. Jsou rovné, ne zalomené dozadu. To znamená, že potřebné zalomení strun na nultém pražci musí obstarávat srážeče. Ty jsou často zdrojem nepříjemného tření. Řešením je pořádně je promazat. Bohatě stačí jelení lůj, v tlusté vrstvě nanesený párátkem na strunu. Dalším místem, kde jsou velké problémy s třením, je nultý pražec. Ten raději mažu lepší směsí - do drážek před nanesením vazelíny nastrouhám tuhu z měké tužky. Tím si vlastně vyrobím náhražku grafitové vazelíny. Přebytek, po navrácení strun do původních pozic vylézající z drážek, otřeme do ubrousku. Dost to špiní. Další věc jsou samotné mechaniky. Stojí za to je při výměně strun zkontrolovat a případně jim promazat převody. Pak všechno utáhnout - jak průchodky, v kterých sedí, tak i vruty, kterými jsou přišroubované. A hlavně nejdůležitější šrouby - to jsou ty, které procházejí rondelkou a nastavují odpor vůči otáčení. Nejvíc se kytara rozlaďuje když ji člověk dává do obalu nebo o ni někdo zavadí :D
Největší problém s rozlaďováním ale zatím zůstává nevyřešen. Drtivá většina problémů s rozlaďováním je totiž způsobená tím, že si kytarista neumí správně namotat struny. Znám dva osvědčené způsoby, a ani s jedním se mi kytara nijak výrazně nerozlaďovala.
Jeden způsob je prosté namotání - jedna smyčka vrchem, zbytek spodem. Druhý způsob je tento: http://www.fretnotguitarrepair.com/stringing.htm , u obou způsobů je důležité té struny nemít namotáno příliš. Příliš mnoho otoček způsobuje poměrně rychlé rozlaďování, zvlášť při použití tremola.

Kobylka:
Zalomení strun u stratovského tremola považuji za další jeho problém. Struny se lomí příliš ostře, takže se zasucha nemůže pořádně vyrovnat tah mezi částí struny mezi kamenem a nultým pražcem a mezi kamenem a uchycením. Proto suché stratovské tremolo při prvním použití páky s novými strunami jaksi "lupe". To se po kamenech skokově posouvají struny, které na nich dost dřou. Proto je potřeba to mazat a dodržovat níže doporučený způsob ladění, tím způsobem se vyrovná tah obou částí struny a nebude se to posouvat a rozlaďovat. Dále je také potřeba správně nastavit šrouby, držící základnu tremola.
Celá záležitost se šrouby spočívá v následujícím: Povolíme struny tak, aby kobylka ležela na těle (pokud máme již z dřívějška dvojzvratné seřízení). Poté všechny šrouby o něco povolíme, aby se jejich hlavy nedotýkaly základny. Pak opatrně přitahujeme krajní dva šrouby do té doby, než se zadní okraj kobylky nepatrně nadzvedne. Povolíme tak, aby si kobylka lehla zpátky, ale mezi hlavou šroubu a její základnou nebyla vůle. Pak obdobným způsobem přitáhneme zbylé čtyři šrouby, přičemž u nich můžeme nechat malou vůli. Pak je čas nastavit neutrální polohu tremola. Otevřeme zadní kryt a o trochu přitáhneme pružiny. Pak našroubujeme páku a zatlačíme na ni, přičemž pod zadní okraj tremola vložíme podložku takové výšky, aby po uvolnění páky tremolo zůstalo uprosřed svého rozsahu. Pozná se to pohledem z boku kobylky, její přední část má úkos. Pokud je úhel mezi zkosenou přední částí a tělem kytary stejný jako úhel mezi rovinou základny tremola a tělem kytary, je tremolo přesně uprostřed - nejoblíbenější a nejpříjemnější dvojzvratné seřízení, navíc je u něj nejmenší šance rozladění. Pokud chceme pouze jednozvratné seřízení (nechceme používat páku nebo chceme zachovat ladění i v případě prasknutí struny), prostě o něco přitáhneme pružiny a necháme tremolo spočívat na těle kytary. Když máme podloženo a utaženo, kytaru naladíme na standardní ladění (u dvojzvratného seřízení není možné výrazně přelaďovat, takže doporučuji běžně používané A=440Hz) a seřídíme dohmat, prohnutí krku a intonaci. Poté kytaru postavíme tak, aby mohla podložka volně vypadnout, pokud zabereme za páku nebo povolíme pružiny. Stojí za to použít nějakou podložku, která skutečně vypadne, ne pravítko ulepené od izolepy. Kytara musí stát tak, abychom měli přístup ke šroubům pružin tremola. Ty pomalu povolujeme dokud podložka nevypadne. Pak zkontrolujeme úhel tremola a naladění. Pokud šlo ladění dolů a tremolo se naklonilo dopředu, povolili jsme příliš. U jednozvratného seřízení nekontrolujeme podle podložky, ale podle náklonu tremola. Když se zvedne, přitáhneme. Pak zkusíme největší běžně používaný bend - u mě je to např. G 12b15 - a dotahujeme, dokud tremolo nezůstane ležet i při tomto bendu, ale při větším už se zvedne. Doladíme, přišroubujeme zadní kryt a jede se dál.

Ladění a dolaďování
Tímto postupem jsme zatím zajistili rovnoměrný chod tremola a seřízení celé kytary, ale ještě pořád bude ladění trochu zlobit, kdykoli vezmeme za páku trochu víc. A jak toho dosáhnout? Doteď jsme kytaru opečovávali, zatímco ona jen nečinně ležela. To ale přece nejde pořád. Pečlivě zašroubujeme páku, ne takové to lenošské "tři závity tomu musí stačit", pěkně až dolů. Budeme totiž zlí. Pořádně pákou zakvedláme od dorazu k dorazu, jako Hendrix pod vlivem - ne hrubou silou, ale důkladně. Několikrát. Ozve se pár kovových cvaknutí, některá z nich rozezní struny, a kytara bude rozladěná. Co s tím? Naladit aspoň zhruba (+-10 centů) a zopakovat. Zase se rozladí, ale už ne o tolik. Opět naladíme, tentokrát o něco přesněji. A po pár pokusech zůstane i po brutálním páčení perfektně naladěná. Jak to? Struny si konečně sedly - viz nevýhody kobylky, výše. A tento způsob seřízení a naladění má ještě jednu podstatnou výhodu - při rozladění vlivem přehnaného tahání strun stačí zapáčit a samo se to doladí. Odpadá tím typický problém, kdy je po sólu s tahanými tóny kytara rozladěná, a pak přijde pasáž s akordy a tahá to za uši. Stačí po sólu zakvedlat pákou a ladění je zpátky. U jednozvratného seřízení bohužel toto nefunguje pro plné povolení, rozsah směrem dolů je příliš velký a struny se při tom mohou uvolnit na mechanikách - pro plandavé struny doporučuji zamykací mechaniky.

Tedy v bodech je potřeba:

1. Správně namotat struny
2. Vše seřídit
3. Naladit a nechat usadit
4. Používat k ladění páku - pokud jsou mechaniky utažené a jsou spolněny předchozí tři body, páka kytaru nerozlaďuje ale vrací do původního ladění.

Dobrou chuť!
Přílohy
nulty.jpg
22042010166.jpg
22042010165.jpg
Na tenhle profil mi nepište, nefunguje. Funkční je woro90-1.
Hraju našrot na šrot: trubka Amati/Arigra po dědovi (patrně 1948), elektrika Behringer mojí rukou přeměněná v hrající žluté cosi -> homemade Woro90 signature Bazz Fuss -> Tesla Transiwatt 140 Studio + bedny že se o ně vždycky v noci přerazím, akustika Stamar KA-120, pár dalších akustik v různém stavu, homemade cajón bez strun ("rockový"), foukací harmoniky...

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Nero » 22.04.2010 19:50

Hezká práce - díky, woro. Thread zdůležitněn.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Bummer
Příspěvky: 4668
Registrován: 3.06.2008 11:01
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Bummer » 22.04.2010 20:44

Díky woro, moc pěkný. ;)
Gibson Explorer '76 RI Cort M600 BCS Cort EVL Z4 (R.M. ColorSound, R.M. Custom AlNiCo) Ibanez RG570CT (olše+javor, SD SH-5) DIMAVERY PB-320 Hardwire CM-2 Michalík Wah-Volume Boss GEB-7 Hardwire CR-7 Hardwire TR-7 Hardwire DL-8 Laney VH100R 2x12" DIY bedna s Celestion Vintage 30 Peavey Bandit 112 Sheffield USA fake Shure SM58 M-Audio MobilePre USB mkII M-Audio Firewire 410

Bias je slovo, ne zkratka.

dalabo
Příspěvky: 1354
Registrován: 9.03.2010 17:48

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od dalabo » 25.04.2010 13:13

To je naprosto přesný. Jenom místo jeleního loje používám ultraglide fat.

Uživatelský avatar
Smrťokvítek
Globální moderátor
Příspěvky: 4095
Registrován: 1.07.2006 19:02
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Smrťokvítek » 26.04.2010 15:32

Včera jsem našel toto. Myslím, že by to mohlo být užitečné.

(っ◕‿◕)っ :: (╯°□°)╯︵ ┻━┻ :: (❍ᴥ❍ʋ) :: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ

Uživatelský avatar
woro90
Příspěvky: 2089
Registrován: 22.11.2008 16:40
Bydliště: Hoštka (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od woro90 » 26.04.2010 15:43

Smrťokvítek píše:Včera jsem našel toto. Myslím, že by to mohlo být užitečné.
(video)
Naprostý nesmysl. Jen ukazuje že to má seřízené na tři půltóny přitažení na G struně a co tím umí. To s těmi pružinami je pitomost. Jednak není pravda že basové struny mají vyšší tah (jeho předpoklad) a jednak těžko zajistí větší tah pružin na basové struny, když je to všechno ukotvené v jednom tuhém bloku.
Na tenhle profil mi nepište, nefunguje. Funkční je woro90-1.
Hraju našrot na šrot: trubka Amati/Arigra po dědovi (patrně 1948), elektrika Behringer mojí rukou přeměněná v hrající žluté cosi -> homemade Woro90 signature Bazz Fuss -> Tesla Transiwatt 140 Studio + bedny že se o ně vždycky v noci přerazím, akustika Stamar KA-120, pár dalších akustik v různém stavu, homemade cajón bez strun ("rockový"), foukací harmoniky...

Uživatelský avatar
Smrťokvítek
Globální moderátor
Příspěvky: 4095
Registrován: 1.07.2006 19:02
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Smrťokvítek » 26.04.2010 16:16

woro90 píše:
Smrťokvítek píše:Včera jsem našel toto. Myslím, že by to mohlo být užitečné.
(video)
Naprostý nesmysl. Jen ukazuje že to má seřízené na tři půltóny přitažení na G struně a co tím umí. To s těmi pružinami je pitomost. Jednak není pravda že basové struny mají vyšší tah (jeho předpoklad) a jednak těžko zajistí větší tah pružin na basové struny, když je to všechno ukotvené v jednom tuhém bloku.
Tak to jsi mě dostal. :D Že by takovej borec neměl pravdu? Nevím no. Já strata nikdy neměl a když jsem na nějakého hrál tak měl tremolo bloklé. Těžko posoudím. :)
(っ◕‿◕)っ :: (╯°□°)╯︵ ┻━┻ :: (❍ᴥ❍ʋ) :: ᶘ ᵒᴥᵒᶅ

Uživatelský avatar
Gobak
Příspěvky: 388
Registrován: 10.11.2009 14:19

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Gobak » 26.04.2010 23:19

Nejvyšší tah ma tuším G?
Gibson SG Special '96, Marshall JCM 2000 TSL 601+homemade box 1x12", Dunlop, EHX, Boss, Line6, Ibanez...

Uživatelský avatar
woro90
Příspěvky: 2089
Registrován: 22.11.2008 16:40
Bydliště: Hoštka (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od woro90 » 27.04.2010 12:49

Gobak píše:Nejvyšší tah ma tuším G?
U akustiky. Jinak co se týče tahu, omlouvám se, skutečně mají basové struny o trochu vyšší tah. Každopádně o to vůbec nejde, vzhledem k tomu, že blok tremola je tuhé těleso a celá kobylka se otáčí kolem pevně dané osy, tím pádem je jedno, jestli je víc napnutá horní nebo dolní pružina, roli hraje jen součet (a možná ještě trochu rozdíl) jejich napětí.
Na tenhle profil mi nepište, nefunguje. Funkční je woro90-1.
Hraju našrot na šrot: trubka Amati/Arigra po dědovi (patrně 1948), elektrika Behringer mojí rukou přeměněná v hrající žluté cosi -> homemade Woro90 signature Bazz Fuss -> Tesla Transiwatt 140 Studio + bedny že se o ně vždycky v noci přerazím, akustika Stamar KA-120, pár dalších akustik v různém stavu, homemade cajón bez strun ("rockový"), foukací harmoniky...

kmensik
Rádce
Příspěvky: 2893
Registrován: 29.05.2008 8:00
Bydliště: Brno

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od kmensik » 7.05.2010 14:49

Napětí (tah) strun:
http://www.jemsite.com/forums/f21/strin ... 73846.html
http://www.mcdonaldstrings.com/stringxxiii.html

Gauge: 10-46 Standard Set
Scale: 25.5"
Tuning: Standard

Code:

E: .010" [PL] = 16.21 pounds
B: .013" [PL] = 15.38 pounds
G: .017" [PL] = 16.57 pounds
D: .026" [NW] = 18.41 pounds
A: .036" [NW] = 19.54 pounds
E: .046" [NW] = 17.48 pounds

Total Tension = 103.59 pounds

Uživatelský avatar
vorech6
Příspěvky: 424
Registrován: 6.05.2010 17:08
Bydliště: Kousek od Českých Budějovic

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od vorech6 » 10.05.2010 17:42

hele možná debilní dotaz: normálně jednozvratný tremolo se seřídit i na dvojzvrat? moc toho o tom nevim tak se ptám, celou dobu žiju totiž v domnění, že na dvojzvrat musíš mít floyd rose nebo jeho kopii
Metal vládne světem!Hip Hop nechte dětem!

Kytary: el: Washburn N1NM-Roland Cube 20X
ak: Squier Stratacoustic, Washburn D10SCE12B- Kustom Sienna 16, bazarovka dreadnought(openD)

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Nero » 10.05.2010 17:45

Na dvojzvrat nemusíš mít FR. Ale třeba i Kahlera, Wilkinson, Fendera nebo Bigsbyho... I obyčejný floating tremolo na stratu lze seřídit na dvojzvrat. Jen těží budeš vytahovat o 3 tóny, ale třeba jen o půltón, nebo ani to ne.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
vorech6
Příspěvky: 424
Registrován: 6.05.2010 17:08
Bydliště: Kousek od Českých Budějovic

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od vorech6 » 10.05.2010 17:48

aha tak to sem nevěděl a navíc mi celej den vrtá hlavou, že když sem měl káošovo squira strata a zatáh sem za páku tak tóny šli nahoru a na tom mít washburnu s fulcrumem se podladujou...
takze myslíš, že kdybych si s tim vyhrál tak dostanu i dvojzvratný možnosti?
Metal vládne světem!Hip Hop nechte dětem!

Kytary: el: Washburn N1NM-Roland Cube 20X
ak: Squier Stratacoustic, Washburn D10SCE12B- Kustom Sienna 16, bazarovka dreadnought(openD)

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Nero » 10.05.2010 17:49

Lehce dvojzvrat možnosti ano. Musíš tremolo seřídit tak, aby bylo možné s ním hýbnout trochu dozadu. Jen to pak seřid porádně, aby se ti po použití vracelo do správné polohy.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
vorech6
Příspěvky: 424
Registrován: 6.05.2010 17:08
Bydliště: Kousek od Českých Budějovic

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od vorech6 » 10.05.2010 17:55

no možná se na to vykašlu, vypadá to složitě :D sám sem typ člověka, kterej radši nic nedělá a když už jo tak zkazí i to co nejde tak nevim jestli hraní si s tremolem je ta nejlepsí zábava na tejden volna co máme ve škole :D
Metal vládne světem!Hip Hop nechte dětem!

Kytary: el: Washburn N1NM-Roland Cube 20X
ak: Squier Stratacoustic, Washburn D10SCE12B- Kustom Sienna 16, bazarovka dreadnought(openD)

Uživatelský avatar
woro90
Příspěvky: 2089
Registrován: 22.11.2008 16:40
Bydliště: Hoštka (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od woro90 » 23.05.2010 17:30

vorech6 píše:no možná se na to vykašlu, vypadá to složitě :D sám sem typ člověka, kterej radši nic nedělá a když už jo tak zkazí i to co nejde tak nevim jestli hraní si s tremolem je ta nejlepsí zábava na tejden volna co máme ve škole :D
Pokud se budeš držet toho článku, za odpoledne to máš hotové i s kompletním vyčištěním a seřízením celé kytary. Mimochodem jen takový můj poznatek: struny s ochrannou vrstvou chodí lépe, nemusí se tolik mazat, klouže to po tom teflonu. Cleartone byly v tomto úžasné.
Na tenhle profil mi nepište, nefunguje. Funkční je woro90-1.
Hraju našrot na šrot: trubka Amati/Arigra po dědovi (patrně 1948), elektrika Behringer mojí rukou přeměněná v hrající žluté cosi -> homemade Woro90 signature Bazz Fuss -> Tesla Transiwatt 140 Studio + bedny že se o ně vždycky v noci přerazím, akustika Stamar KA-120, pár dalších akustik v různém stavu, homemade cajón bez strun ("rockový"), foukací harmoniky...

Uživatelský avatar
mtmccox
Příspěvky: 1338
Registrován: 18.11.2009 19:58
Bydliště: Прага
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od mtmccox » 7.06.2010 14:25

Tak se do toho asi dneska pustím, díky za tip. Akorát budu přecházet na silnější struny, tak se bojím, že toho seřizování zas bude moc a moc, dokud nenajdu nějaký kompromis.. :?

Ještě dotaz k tomuhle: http://www.fretnotguitarrepair.com/stringing.htm

Když tam v krocích 1-2 nechávám ten volný kus struny, jak nejlépe poznat, jak dlouhý kousek té struny nechat?
Ladím obyčejně a menzuru mám snad standardní 650mm. Struny budou tyhle: http://kytary.cz/gibson-brite-wires-g-700l/HN004949/
:DDDDDD Si vytlemenec máš velkej hrtan víš kdo sem ale nepiš to sem :DDDDDD SI MRTĚ HUBENEJ JES JOGURTY

Uživatelský avatar
J.J.
Rádce
Příspěvky: 1258
Registrován: 11.01.2010 11:54
Bydliště: Bohuslavice nad Metují

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od J.J. » 7.06.2010 15:16

To musíš odhadnout, aby ti to vyšlo na 2-3 otáčky kolíku. U basovejch strun může bejt i míň. Dalo by se to i spočítat podle průměru kolíku, ale zas bych to tak nehrotil.
kytary: Yamaha Pacifica 821D, J.J.Gtrs Warbeast, španěly Admira a 2 x J.J., J.J.Gtrs - 7string PRSo, steelstring J.J. ala Martin 00, Jolana Diamant
kombo: Mesa Boogie Nomad 55, Beaver 50W (kopie Valvestate)
apec: Beaver 100W (kopie JCM Slash), 200W bedna
nějaký efekty, kabely, trsátka atd.

Uživatelský avatar
mtmccox
Příspěvky: 1338
Registrován: 18.11.2009 19:58
Bydliště: Прага
Kontaktovat uživatele:

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od mtmccox » 7.06.2010 15:37

Právěže když jsem dával aktuální struny, tak jsem měl odhad celkem blbej, třeba na tlustým E mám jenom půlotáčku :)
:DDDDDD Si vytlemenec máš velkej hrtan víš kdo sem ale nepiš to sem :DDDDDD SI MRTĚ HUBENEJ JES JOGURTY

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Péče o stratovské tremolo

Příspěvek od Nero » 7.06.2010 19:34

2 až 3 centrimetry a je to. U tenkých víc závitů nevadí, u silnějších se pohybuj spíš u těch 2 cm (by oko)
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Odpovědět

Zpět na „Snímače, hardware, příslušenství, údržba“