Squier vs Cort A4

Precission, Jazz, Modern, ...
Odpovědět
Adius
Příspěvky: 7
Registrován: 5.03.2022 14:23

Squier vs Cort A4

Příspěvek od Adius » 5.03.2022 15:16

Zdravím,
začínám na base, chtěl bych si doma hrát sólo do sluchátek nějaký groove, naučit se slapovat, tapovat, ale nejsem si úplně jist výběrem.

Mám možnost koupit Cort A4 za velmi zajímavou cenu o které jsem se dočetl, že zvuk by měl být dostatečně "chlupatej" a zajímavej, aby její projev byl inspirací. Co jsem pochopil tak Bartolini MK-I snímače jsou pasivní, elektronika je aktivní a přepínač vypíná EQ ( z toho mi vyplynulo, že hraje i bez baterie), ale údajně to není čistý Bypass (pořád do toho bude sahat elektronika - po přepnutí to teče pořád přes jeden ze 3 švábů nějaký TL062).

Měl jsem šanci zahrát si na nějaké aktivní Ibanezce 770 (která měla 2 Bartoliny MK-II snímače, 2x 9V takže aktivní jak EQ tak snímače) na velkým kombu, ale ten zvuk mi připadal až moc zastřeně elektronickej a jakoby ten zvuk nebyl nebyl ten co jde ze strun (to může mít mnoho důvodů okolo nastavení action, výšky snímačů, druh snímače, strun, EQ, combo atd atd...chápu). Tady jsem dostal právě strach, zda by se mi vůbec podařilo nastavit si Cortku doma zvukově tak, abych byl spoko popřípadě je-li zde možnost potenciálně předělání na bypass pasiv. Někde jsem ještě četl, že vyměňovali právě integráče TL062 na TL072 s větší spotřebou, ale lepší hloubkou tónu, bypass jsem nenašel, ale když bych osadil 3 polohovej přepínač a na 3 polohu zapojil natvrdo snímače, asi to hrát nebude, protože jsem to nikde nenašel. Otázka dojmu ze zvuku je velmi citlivé téma, ale je to moje první basa nemám nároky. Všechna témata co jsem našel jsou asi 10 let stará a vůbec nevím co do té basy osazují teď (třeba už se jedná o true bypass switch?)

Aktuálně mám doma cvičítko "polorozbitou" basu která neladí s jedním splitkovým snímačem, ale zdá se mi jako by to líp bralo zvuk ze strun, tady vznikla otázka, zda-li bych radši neměl vzít Squier jazz bass, nebo Harley Benton na cvičení, někde jsem totiž četl, že elektronická basa není vhodná do začátku, protože ona asi dokáže skrýt špatnou techniku? Z toho mám obavy.

Z mého hledání a zkoušení mám trochu rozporuplné myšlenky než na začátku, byl jsem skálopevně přesvedčen o Cortce, ale teď nevím, jestli nebude ten elektronický projev překážkou (vždy do toho bude elektronika sahat), nebo to je jen mé špatné vnímání z rychlého vyzkoušení aktivní basy. Otázka peněz není překážkou.

Četl jsem, že na slap a taping je lepší právě pomoc elektroniky a pak už jen pilovat techniku. Nevím do jaké míry jsou nahrávky na YT od Davie504 a CharlesBerthoud počítačová postprodukce, ale zní to úžasně a tímto směrem bych se chtěl ubírat.

Bude Cort A4 ok, nebo je to velký a zbytečný přestřel?

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 8011
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Hendrek » 5.03.2022 18:10

Tak jelikož jde o první basu, tak je IMHO úplně jedno, jestli je aktivní nebo pasivní, hlavně aby se dala dobře seřídit. Upřímně nechápu jak můžeš řešit zda preamp s čipem A zní lépe než s čipem B. Já ani po dvaceti letech hraní na baskytaru nejsem schopen říct, že pasiv je lepší než aktiv. Každá basa je jiná, ale elektronika je IMHO to poslední, co z dané basy v mých rukách a uších činí lepší či horší nástroj.
A platí v podstatě to, co u kytary. Tón je v prvé řadě v prstech. Ti borci z YT to mají v rukou. Neřeš tedy elektroniku, ale v prvé řadě to chce pár let cvičit a umět ten správný tón prsty vytvořit.

Adius
Příspěvky: 7
Registrován: 5.03.2022 14:23

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Adius » 5.03.2022 18:37

Projel jsem toho na netu hodně a těch výsledků je spoustu s rozporuplným závěrem. Někde se dočtu, že dobrý, někde že elektronika, nebo snímače jsou totální průser . přitom je tam 5 rezistorů a jeden operák, podle mě by to mělo být taky jedno, ale pak nedává smysl proč lidi vyměňují elektroniku v Cort B4 za elektroniku z Ibanezky, ale to jsem odbočil.

Vytvořil jsem toto téma právě proto, jestli nejsem už vážně hodně mimo mísu (z toho všeho hledání). Zda-li bych měl lepší pocit z učení s lepším nástrojem, který je versatilnější, nemám problém ty peníze připlatit. Nebo to pro mě v tuto chvíli nemá vliv a můžu klidně vzít Harley Benton za 4300, kde výsledek pro mě v tuto chvíli bude obdobný (protože jsem úplně na začátku).

Takže děkuji za odpověď, je to v prstech to v první řadě.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 8011
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Hendrek » 5.03.2022 19:06

Příklad z mé praxe: známý pořád hledá celý život ten svůj vysněný basový tón, pořizuje stále nové drahé vybavení, krabičky, aparáty, originál Fendery jazz bass. Pořád hledá ten vysněný tón ve vybavení. Přitom ale neumí ten tón vytvořit prsty, jen to tak šolíchá ty struny a nedá si to vymluvit, že je to v prstech. Druhý opačný pól, můj kamarád učitel na basu, v podstatě virtuóz. Ten vezme jakýkoliv nástroj i ten nejlevnější a vždy mu to hraje jak z praku a já můžu sebevíc chtít, takový tón já ze stejných nástrojů nedostanu. Takže tak, cvičit, cvičit, cvičit. Klidně kup Harley Bentona, já osobně mám tu značku rád.

himself
Příspěvky: 1500
Registrován: 26.02.2019 13:21

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od himself » 5.03.2022 19:15

Tohle sice podepisuju, ale dobry nastroj je motivace.

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 742
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od starypard » 6.03.2022 0:40

Za sebe jen tolik, pokud to bude k něčemu platné, že ač celoživotně ve všech kapelách baskytarista, nemám doposud ten správný tón. Mnohokrát se mi stalo, v životě, že si bubeník či kytarista půjčili mojí basu a na první hrábnutí tam udělali zvuk, který neumím. Je to v rukách, je to v rukách, je to v rukách. Prostě jen hraj. A pokud to nebude ono, hraj víc. V nástroji to nebude ....

Adius
Příspěvky: 7
Registrován: 5.03.2022 14:23

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Adius » 6.03.2022 14:10

Teda povím vám, že od doby co sbírám informace je pro mě stále víc a víc nepochopitelne, ze je vlastně v podstate jedno na co člověk hraje - ptal jsem se i jinde a slysel to stejne. No myslel jsem si, ze si udělám radost a uslysim v ze cortce něco co mě pozene kupředu chtít cvicit a poznávat tento nový svet “hudby” ale pravděpodobně se to nestane.

Pořad mi nejde do hlavy, proč lidi utrácejí 5ti násobky ceny za USA fendera, když ten materiál u squiera je proste stejnej (dobre, ten strom třeba roste na severní polokouli a druhej na jižní, ale i tak) , jak je fyzikálně možné, ze to hraje jinak, dřevo na fendera schne ve skladu 10-20 let ze to má ten zvuk ? To jediný bych pochopil, jinak se to kupuje asi jen pro ten pocit

Děkuji tedy za reakce, vezmu do začátku jasanovýho Bentona a třeba za 2-5 let už budu schopen lépe rozeznat nuance lepšího nástroje a v shopu si vyzkousim cortku a bude to zas o necem jinem než teď

Uživatelský avatar
mirostrat
Příspěvky: 779
Registrován: 16.02.2010 19:14

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od mirostrat » 7.03.2022 8:11

Čaute, podla mňa to tak neni, že to je jedno, na čem človek hraje. To si možno nejak zle pochopil, fakt, bez narážky. Keď mi dá niekto do ruky Tele s 13 - kami strunami, pol centi vysoko, nezahrám na tom ani ťuk, je po mojom celom hraní.
Však napr. táto Cortka A4
https://kytary.cz/cort-a4-plus-fmmh-opb ... rce=Search
bude úplne iný nástroj jak tento Jay Turser
https://kytary.cz/jay-turser-jtb-400c-tsb/HN183623/
Cortka je moderný 24 pražec s aktívkami a Turser štýl Precision a zvukovo budou dost inde. Z Precisionu dostaneš aj skoro kontrabasový zvuk z Cortky asi nie, zas z Tursera ti nejaký modern nepojde.
Tón, môžeš riešit vtedy. keď budeš hrat presne, naladený, v rytme, zvykneš si na základný štandard. To jaký má kdo tón sa skôr vžil medzi muzikantami, jó, ten má ale tón ! ale bežní ludia niekoho tón neriešia, ani nevedia co to je :)
Horizont 2-5 let je tiež mimo, niekto už po pol roku hrá v kapele a jde mu to od ruky a niekto sa driluje 10 hodín denne a furt hrá jak poleno a nenaučí sa hrat nikdy.
Týmto to asi išlo od ruky pomerne skoro
https://www.youtube.com/watch?v=nGZK4CSm_HU
Za mňa, smelo do toho , kludne si kúp Bentonku, ale, keď su neni peníze problém, jak píšeš, tak načo, keď si môžeš dovolit lepší nástroj. S Bentonkami píšu skoro všade, že si ich treba dorobit, Ćíňania to sekajú na desať tisíce kusov, dajú sa z toho spravit dobré nástroje, ale pre začátečníka to môže byt problém a potenciálne odradenie od hrania.
Jasné, že je to v " pazourách " ale až po zvládnutí pokročilejších základov a čím lepší nástroj, na ktorom hráš s radosťou, tým ťa to posouvá dál.
Doufám, že podáš report cos koupil a nebude to tvoj posledný príspevok a odmlčíš sa, je to tu dost zvyk, 5 príspevkov a pak ticho.
My kytaristi potrebujeme basákov, aj když sám som hlavne gitarista, tak nikdy nevymyslím takú basu jak basák, basák má iné harmonické myslenie, jak kytarista, mňa, jak gitaristu to stále nutí unisonovat basu s kytarou.
To je taký moj staro - dávny výmysel, dobrá muzika to musí byt už vtedy, keď spustí bicí a basová almara :mrgreen:
Keď si zahráš prvú basu s Katapultom, alebo My čekali jaro a zatím pŕišel mráz, budeš ma fakt radost. my čekali jaro, bola prvá písnička, čo som sa naučil a skoro som odpadol, jak som sa tešil.
www.bandzone.cz/Lustifon
Lidi jsou jako zlá macecha, vyžmýkají tě, jako citrón a pak odkopnou, jako chcíplou krysu

Adius
Příspěvky: 7
Registrován: 5.03.2022 14:23

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Adius » 7.03.2022 13:48

Děkuji za postřehy. Beru Bentona jako takový polotovar, kde bude třeba minimálně zbrousit po stranách pražce (jak to ve skladu schne vylezou) a nastavit action - možná prorezat i nultý pražec. Do budoucna určitě oblepim vnitřek basy Cu páskou. Zhodnotil jsem, ze pro první rok mi určitě bude stačit aspoň basa která ladí - to co mám umí tóny jen v prvních 5ti pozicích a pak je mimo, to v tuto chvíli bude určitě největší zlepšení. Kdybych chtěl pak hrát i dal, bude lepší nechat si nějaký prostor pro koupi dražší basy, kdybych na ni hrál hned, rozdíl bych nepoznal a třeba z toho neměl pak takovou radost.

Teď jsem se dival na porovnání singlecoil, split coil a humbucker a všechno se mi zda hodně podobne. Benton bude super volba v tuto chvíli

Teď jsem narazil na Nashvillsky číselný systém jak se učit nové písničky (i tady na foru o tom někdo mluvil, musím ještě pohledat) na anglicky mluvícím YT to každý cisluje trochu jinak, ale jak to dělám teď, učit se každou notu postupně je fakt peklo, skoro to nejde. Takže až se posunu i teorii dal bude ještě prostor pro lepší vybavení

Uživatelský avatar
mirostrat
Příspěvky: 779
Registrován: 16.02.2010 19:14

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od mirostrat » 7.03.2022 20:05

OK, super, no a kolko chceš vlastne tak maximálne vysolit za tú basu ? Zatím mám od nich dva Super Straty a plánujem koupit tohoho Les Paula, čo tu vychvalujú, prípadne PRS.
Inak kvitujem, že na to, že začínaš toho vieš docela dost. Jak povedal Rick z Hvězd zastaváren
" když se chceš věnovat mincím, nejdřív je třeba koupit knížku o mincích a pak kupovat mince a né naopak " :)
www.bandzone.cz/Lustifon
Lidi jsou jako zlá macecha, vyžmýkají tě, jako citrón a pak odkopnou, jako chcíplou krysu

Adius
Příspěvky: 7
Registrován: 5.03.2022 14:23

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Adius » 7.03.2022 20:33

Teď jsem ještě narazil na cernyho Marcus Millera v3 z mahagonu, zvuk na YT to má dost zajimavej a na thomannovi to skoro kazdej schválí. Někde někdo řekl, ze elektronika u levných bas nestojí za nic, jsem elektro zaměření a nevím jak se dá “1 operák a 5 součástek” v základním zapojeni pokazit. Z takové basky by byl zas úplně jinej pocit, ale tím se už zase namotavam, radši nebudu spekulovat buchvi jak by to hrálo za ty prachy, je to aktivka, ale byl by to další prostor pro “šťourání” se hmm

Uživatelský avatar
mirostrat
Příspěvky: 779
Registrován: 16.02.2010 19:14

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od mirostrat » 7.03.2022 21:20

https://www.muziker.sk/sire-marcus-mill ... o-sunburst
túto má basák, čo s ním hrám a super gitka, kúpil z bazázu a potom mu chalanisko vyvolával ,nech mu ju aj drahšie predá naspat, on má ale 5-ku, má tam aktívku, ale keď ju vypne, tak to normálne pasív hrá, na dve baterky to má, 18 Volt, origo z výroby
www.bandzone.cz/Lustifon
Lidi jsou jako zlá macecha, vyžmýkají tě, jako citrón a pak odkopnou, jako chcíplou krysu

Uživatelský avatar
José
Příspěvky: 1891
Registrován: 26.11.2010 17:00
Bydliště: Praha

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od José » 8.03.2022 7:38

A4 nebude kvalitou níž než Sire to spíš naopak. Jen je to takový trochu střet koncepcí a je spíš otázka, kam tě muzikantské srdce táhne jestli ke klasice nebo k moderně. K eLPíčku nebo FLACu. Taky by bylo fajn si osahat profily krku. Určitě bych v téhle fázi nedoporučoval dumání nad švábama v aktivce, ale hraní..
G LPJ T DC B BS - L6 HXs - GK 400RB - SD NY 121 (B&C 12HPl64) (:

Adius
Příspěvky: 7
Registrován: 5.03.2022 14:23

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Adius » 12.03.2022 18:30

Nakonec jsem teda objednal Harley Benton JB 75, už aj dorazil (4d). Je to neskutečně technicky zpracované. Pražce nevylejzaj, proměřil jsem i výšku pražců lámacím nožem a jsou vpodstatě rovný, nic nedrnčí. Krk je téměř v rovině. Dorazila s povolenýma strunama (což je tak správně). Přišla úplně seřízená - nultý pražec je už prořezaný tak jak má být (pod 1 pražcem je mikro mezera), dohmat je ok asi ani nepotřebuju snižovat a kazit tím tón, dá se na tom hrát i bez palce je to úplně příjemný. Struny krásně zvoní a moc pěkně zní i nezapojená. Na každým políčku je ten správný tón (to je pro mě novinka :D), oktávy seřízený. Je teda těžká a pocitově jak pytel brambor (5,4kg), ale hraju na židli takže pro mě v pohodě - nijak moc extra nepadá na hlavu jen malinko, ale to je dané spíš tvarem. Za ty prachy je neskutečný, že to někdo vyrobí a ještě seřídí. Je fakt pěkná zvlášť potom za takový peníze. Chtěl jsem ji za rok střelit za 2,5-3k, ale byla by to škoda. Pro začátek asi nic lepšího neexistuje

Tak konečně se můžu učit pentatonický stupnice a zjišťovat o čem hudba vlastně je

edit.: Ještě teda dodám, že drží naladěná i do druhýho dne, to je velký plus, že když ji vezmu do ruky vím, že je tak nějak naladěná a nemusím kvůli každýmu drnknutí znovu ladit

Uživatelský avatar
mirostrat
Příspěvky: 779
Registrován: 16.02.2010 19:14

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od mirostrat » 22.04.2022 14:54

ćau, furt som na to zabudol, nech dáš konkrétny link na tu basu, lebo ich je tam víc, tých JB 75 v rôznych cenách. Fasa, že si to objednal, niekedy netreba moc špekulovat, treba niečo kúpit a pak se uvidí
www.bandzone.cz/Lustifon
Lidi jsou jako zlá macecha, vyžmýkají tě, jako citrón a pak odkopnou, jako chcíplou krysu

Adius
Příspěvky: 7
Registrován: 5.03.2022 14:23

Re: Squier vs Cort A4

Příspěvek od Adius » 22.04.2022 15:16

Je jich tam víc, ale liší se jen design, nebo vybavení (pouzdro, popruh) basa je jen jedna. Každopádně je to přesně tato
https://www.thomann.de/cz/harley_benton ... series.htm

Doporucuju kdo bude chtít kupovat tak počkat až ceska koruna posílí (děla to pak rozdíl v kurzu třeba 300kc), Slováci asi neresi.

Odpovědět

Zpět na „Baskytary“