Staré housle

Housle, violoncella, kontrabasy, ukulele, mandolíny, ...
Uživatelský avatar
kmoch123
Rádce
Příspěvky: 127
Registrován: 16.03.2013 0:04
Bydliště: Ostrava

Re: Staré housle

Příspěvek od kmoch123 » 11.09.2017 23:02

Všechno, co jsi tady chtěl nebo chceš vědět, jsem už napsal, stačí si pořádně pročíst příspěvky výše... Hlavně vezmi na vědomí, že nejsem ani houslař, ani soudní znalec. Tady na fóru lidi chtějí radu zdarma a dostanou ji, ale na to, abys stoprocentně určil podvod, to v žádném případě nestačí! Na to si musíš zaplatit radu od profesionála v oboru - vždyť každý houslař ti o těch houslích řekne víc, než kdokoliv tady, a o jeho názor se navíc můžeš "opřít".

Schönbach je německý název města Luby (u Chebu), kde je výroba houslí tradicí, a kromě množství špičkových houslařských dílen zde existovaly i manufaktury vyrábějící housle hromadně - odtud název Schonbach, který jsem použil (a většina houslistů používá) pro označení tzv. "továrních" houslí. Na počátku a v průběhu 20. století existovalo v Evropě určitě hodně velkovýroben houslí, nicméně u nás se nejvíce vyskytují právě nástroje z Lubů. Proto jsem tvoje housle označil jako Schonbachy, i když můžou být vyrobené třeba v Německu nebo Rakousku, u těchto cenových kategorií je to úplně šumák. Cena je na dálku naprosto neodhadnutelná, za některé bych nedal pětistovku, ale měl jsem i nádherné a znějící Schonbachy za cca 15000kč. Jestli se nepletu, je to tím, že v "továrnách" často pracovali houslařští učni - možná budoucí mistři houslaři, takže záleželo na šikovnosti konkrétního pracovníka a ve výsledku tak mohl v jeden den vyjet z linky podprůměrný šmejd vyrobený učněm Lajdákem, a hned za ním docela pěkný nástroj vyrobený učněm Snaživcem, oba ale se stejnou značkou výrobce (vinětou) a se stejnou cenovkou.
Pokud máte dotaz ohledně houslí nebo hry na housle, pošlete klidně SZ. Ohledně smyčcce samozřejmě taky :O)

Uživatelský avatar
torst
Příspěvky: 3832
Registrován: 26.01.2010 14:19

Re: Ohodnocení houslí

Příspěvek od torst » 22.10.2018 7:49

housle3.JPG
housle2.JPG
housle1.JPG
Ahoj. Kamarádka má staré houle Boček (etiketa i uvnitř), ptá se na cenu. Vyfotil jsem nekvalitně, jen mobilem. Dík za odpověď!
"Tak daleko ještě nejsme, aby ulice rozhodovala o tom, zda president má nebo nemá přijmout demisi." (Edvard Beneš)

Odpovědět

Zpět na „Smyčcové a další strunné nástroje“