Stavba lampového zesilovače-co mě čeká?

Stavba a úpravy zesilovačů, reproboxů či komb
Uživatelský avatar
neotronic
Příspěvky: 31
Registrován: 19.10.2011 19:14
Bydliště: Paha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba lampového zesilovače-co mě čeká?

Příspěvek od neotronic » 31.08.2012 14:58

Ahoj, a maji ty housle svuj vlastni preamp (poznas se to treba podle toho, ze se tam da baterka).

Ptam se proto, ze piezo snimace maji samo o sobe nechutne velkou vystupni impedanci (100 - 500k) a tradicni design kytarovejch zesilovacu ma vstupni impedanci kolem 1M, coz ti ten snimac hodne zatizi a zkazi zvuk... Proto to bud chce mit v houslich predzesilovac/buffer a nebo ho vrazit jako prvni stupen do zesiku a mit vstupni impedanci mezi 5M - 10M.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1993
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Stavba lampového zesilovače-co mě čeká?

Příspěvek od mmjuz » 31.08.2012 20:00

Lennroe píše:Ahoj, hele přemýšlela jsem, že bych si zkusila něco jednoduchého postavit, něco jednoduchého s lampou na domácí hraní (podotýkám, že k houslím, ale ono to stejně není důležité). Chtěla bych si trochu pohrát a mít taky jiný zvuk než ze svého starého tranzistorového komba. Na aukru jsem našla toto... http://aukro.cz/8x-lampa-i2587604958.html myslíte, že by se to dalo použít? Já totiž mám sice takovou jakž takž představu o elektrotechnice a pájení, ale se zvukem jsem nikdy nic nedělala, spíš s mikročipy, čtečkami a tak, takže ani moc nevím, co lampa je a jakou potřebuju. Tohle je nějaký půdní nález a ten co to prodává o tom evidentně nic neví (což bývají nejlepší koupě). Byly by k něčemu dobré, nebo jsem úplně mimo?
Před nějakým rokem jsem dělal jedno maličké přenosné kombo k houslím Tomáši Vtípilovi. Do konce jsem strčil EL34, abych mohl zvednout Ua ( do 400V moc nechybělo ), proudu přes elku také teklo snad 60mA, tvrdý zdroj, velký výstupák na "M" plechách v ultralineáru, G2 proudově hodně omezená, provoz tedy spíš blíže k triodovému režimu, než pentodovému. Výkon to dalo kolem 5W, ale hrálo to bez nějakého výrazně slyšitelného zkreslení i na úplně otevřené volume. A velice hezky i díky oválnému širokopásmovému repru RCF ze 70.let, který mi kamarád dovezl z jakéhosi vetešnictví v Curychu. Zapojení zjednodušené na minumum, aby se to do té malé škatulky s poměrně velkými trafy vůbec vešlo. Rozměry si přesně nepamatuji, ale tu je to docela zřejmé vedle Irisky: http://mmjuz.rajce.idnes.cz/Harlequyne#ultramini2.jpg
Schema mám jistě zaarchivované. Každopádně pokud bych to měl dělat dneska znovu, tak bych do předzesilovače vrazil místo ECC83 nějakou pentodu. Nejlépe EF86, či 6AU6. Hned by to bylo ještě o stupínek lepší. To jsem tehdy nevěděl.
Ovšem, pokud Ti vyhovuje zvuk housliček přes kytarové kombo od Marshalla, tak to se s tím tak párat nemusíš.

Lennroe
Příspěvky: 43
Registrován: 14.08.2010 8:56

Re: Stavba lampového zesilovače-co mě čeká?

Příspěvek od Lennroe » 1.09.2012 9:04

neotronic: Jojo, preamp mají a to dokonce stejný jako yamahy (ačkoli tím podobnost s yamahou končí :) )

mmujz: Jé to je fešák, takhle si to nějak představuju. Můžu se zeptat, jaká to byla trafa? U těch jediných fakt nevím... já bych tam právě pro začátek chtěla dát součástky, které se dobře shání, protože myslím, že budu mít dost problémů s tím to i jenom postavit, nehledě na to, že si musím koupit pájku a další věci, protože to není do školy, takže už si nebudu moct nářadí půjčovat. Jo no kombo od mashalla on to byl aparát za necelých 50k, ale celkově mi znějí líp na kytarová komba než na fendra, možná to bude i těmi houslemi, mají dlouhý sustain a dost kovový zvuk, myslím na sucho.
Možná, kdybych mohla poprosit, jestli bych se mohla mrknout na to schéma.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 1993
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: Stavba lampového zesilovače-co mě čeká?

Příspěvek od mmjuz » 1.09.2012 12:15

A jak s tou stavbou spěcháš? Mám teď rozdělané jedno kombo kolem 15W ve stylu ranných 50.let a pak bych chtěl postavit právě malé SE na čistý zvuk. Většinu věcí už na to mám nachystaných, jen repro bude potřebovat generálku. Tak jestli třeba dva měsíce počkáš, tak pak bych Ti schema dal podle výsledku. Klidně by sis mohla před tím kombo vyzkoušet, abys věděla, do čeho jdeš. V konci bude 6L6 GB Groove Tubes, a v předzesu se ještě musím rozhoupat mezi EF86 nebo ECC83. Ve zdroji pak EZ80. Síťák i tlumivku už také mám. Zatím si kup pájku, reproduktor, vymysli si celkovou konstrukci, zadej někde v truhlárně výrobu škatule, poohlédni se po nějaké textilii na čalounění a před reproduktor. Než to zvládneš, já už budu mít možná kombo hotové. Síťák i tlumivku Ti udělají kdekoli, s výstupákem je to poněkud složitější. No, mně se nejlépe osvědčili ze starých NDR rádií, ale pro první pokus poslouží i ten Hammond z Tube Town, či SOS electronic.

Ještě jsem si vzpomněl. Nedávno jsem dělal takové jazzové kombo, 4W s 6P3S v konci, které také prakticky nekreslilo ani při plném volume. Byl tam trošku složitější předzesilovač a dost zvukových možností. Majitel je někde od Znojma, kdybys náhodou byla ze stejného regionu, můžeš si to u něj vyzkoušet a schema Ti pošlu hned. Ovšem musíš vzít v úvahu, že na zvuku se dost podílí reproduktor. Což byl v tomto případě 10´´ Fender Bassman rok výroby 1971.

Basák
Příspěvky: 41
Registrován: 22.02.2008 21:30

Re: Stavba lampového zesilovače-co mě čeká?

Příspěvek od Basák » 19.01.2016 12:19

Přeji všem tvořitelům a vývojářům dobrý den, pokud má někdo v plánu stavbu TMB18W mohu nabídnout vyvrtanou desku pertinaxu na cnc.

schema.jpg
Přílohy
layout.jpg
pertinax.jpg

Odpovědět

Zpět na „Aparatury“