Stone Deaf FX PDF-1 (parametrický EQ / boost / overdrive)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
wikxzen
Rádce
Příspěvky: 3413
Registrován: 31.01.2007 8:12
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Stone Deaf FX PDF-1 (parametrický EQ / boost / overdrive)

Příspěvek od wikxzen » 29.10.2011 20:06

Firma:
Stone Deaf FX

Model:
PDF-1 Parametric Distortion Filter 1
Obrázek

Pořízeno:
duben 2011, cena 140 liber (na objednávku přímo u výrobce)

Testováno na:
zesilovači Ampeg J-12T, s kytarami Reverend Buckshot, Jetstream 390 a Eastwood GP

Popis výrobce:
Jedná se o parametrický ekvalizér s přepínáním mezi dvěma obvody - čistým a zkresleným. Lze s ním "zaříznout" nebo naopak zesílit o 20db vybranou frekvenci mezi 65Hz až 3000Hz. Pedál disponuje i přepínačem s pěti polohami zvuků od nejtenčího až po nejtlustší. "Špinavý" (dirty) obvod se dá typově nastavit od jemného, až po lehce fuzzovitý overdrive. PDF-1 disponuje i AUX výstupem pro druhý zesilovač a pracuje jako vnitřní A/B přepínač mezi dvěma aparáty.
PDF-1 vychází z MPF-1 (Maestro Parametric Filter 1), který vytvořil Bob Moog v 70. letech pro Gibson Norlin. Původní MPF-1 pedály byly hojně využívány například Alexem Lifesonem z Rush. Z mladší generace jej používal Joshua Homme, poprvé využit na albu Rated R. Loni pak JH přešel na současný PDF-1 od Stone Deaf FX a aktivně jej využívá na koncertech. O dalších kytaristech, kteří PDF-1 mají se můžete dozvědět na stránkách Stone Deaf FX.

Zpracování:
PDF-1 je na pohled atypickým pedálovým efektem, který svým tvarem, vzhledem a výškou se odlišuje od většiny efektových krabiček na trhu. Konstrukčně je však velmi podobně řešený jako třeba krabičky pro Octron od Foxrox Electronics. Sestává tedy ze dvou hliníkových částí, které jsou smontovány čtyřmi šroubky na spodní straně (schované v gumových nožičkách). Na levém boku je plastové lůžko pro klasickou 9V baterii. Stačí nehtem odklopit drážku a díky pružině uvnitř lůžko vyskočí ven. Velmi praktické. Efekt ve zkresleném obvodě "žere" něco okolo 3,2 mA (čistý obvod odebírá něco okolo 2,2 mA). Ikdyby PDF-1 nedisponovalo bočním "šupletem" pro baterku, tak budete baterii měnit jednou za dlouhou dobu. Na čelní straně najdeme vstup a výstup kytarového signálu, zmíněný AUX výstup a napájecí vstup pro klasický 9V DC adaptér. Na horní straně se nachází celkem pět různých ovládacích prvků: největší kulaté plastové Height, Freq a Bandwitch (kuřecí), malý kovový přepínač mezi dvěma obvody (Clean/Dirty) a nakonec TB spínač pro aktivaci efektu. Těsně nad spínačem je výrazné světélko indikující čistý (sytě zelené) nebo zkreslený zvuk (sytě červené). Veškeré bílé i zelené popisky k ovládacím prvkům jsou vyryté na třívrstvé plastové desce, která je na hliníku nalepená. I přes na pohled poněkud rozměrnější design PDF-1 jeho váha i s baterkou nepřesahuje ani půl kila.

Zvuk:
1) Jako jednoduchý "one-band" ekvalizér (clean obvod) - ovladačem Freq lze poupravit nebo změnit charakter kytarového (nejen kytara) signálu v pásmu od 65Hz do 3kHz. Tloušťku signálu pak můžeme nastavit přepínačem Bandwidth. Snadno PDF-1 přizpůsobíte kytarám s jakýmikoli snímači. Humbucker, miniHB, P90, singl...

2) Jako booster nezkresleného zvuku - ovladačem Height na max, posunutím frekvence dle chuti a například přepnutím na ztenčený signál můžete hezky vystoupit s kytarou do popředí. Je to jako když do temné místnosti příjde sluneční světlo. Zvuk doslova prozáří!

3) Dokreslení (dobarvení) zkresleného kanálu zesilovače či zkreslení z efektového pedálu nebo preampu (overdrive, fuzz, distortion). Pro případy, že přes veškerou snahu dosáhnout ideální barvy stávajícího zkreslení není spokojenost 100%. Snadno dojde k projasnění zvuku a hlavně, nešumí to o moc více, jestli vůbec! Ideální také jako prostředek k solovým vyhrávkám!

4) V modu zkresleného obvodu (Dirty) se z PDF-1 stává velmi účinný "krmič" přebuzených elektronkových zesilovačů, zkreslených kanálů i efektových pedálů s různými typy zkreslení. Hlavní devizou PDF-1 je minimální úroveň šumu i v pokročilejších nastaveních a tak lze s ním společně s dalšími efekty úspěšně pracovat. Zde spočívá zjevně jeho největší univerzálnost. Není důležité pro jaké styly je PDF-1 upřednostněn či vhodný, ale zásadní je vždy správné nastavení frekvence i výšek a tloušťky vůči ostatním efektům. A není to složité - stačí se jen zpočátku zorientovat v samotném PDF-1!

5) Když si například nastavíme frekvenci na +-15. hodinu, tak snadno dosáhneme zvuků podobných mezi neurvalým kvákadlem až envelope filtru. Ovladači Height i přepínačem Bandwidth jeden z těchto zvuků jen vylepšíme! Přiznám se, že zde jsem si opravdu pohrál!

Spolehlivost:
I ručně dělané efekty mohou někdy zradit, ale v mém případě tomu není. Ovládací prvky, konstrukce i po zvukové stránce je PDF-1 do dneška bezproblémovým zařízením. Naopak bych mohl dát menší mínus výrobci Stone Deaf FX za poněkud opožděné dodání mého kusu (párkrát jsem zde na foru už avizoval). Byly to dlouhé čtyři měsíce, i přes ujišťování na jejich stránkách, že PDF-1 zasílají do tří týdnů. Dneska jsem se díval na stránky Stone Deaf FX (e-shop) a vidím, že mají na skladě již několik desítek předvyrobených kusů. Dostalo se mi tehdy však, jako omluva, malých free dárečků v podobě osmi krátkých solidních propojek značky Vandamme, trsátek s logem Stone Deaf FX, samolepek s logem firmy. Budiž, malá náplast za to čekání. :)

Shrnutí:
V jednoduchosti je největší síla a PDF-1 je toho příkladem. Jeho využití je široké, jeho zvukový rozsah je fantastický. Je to takový malý "švýcarský nožík" efektových pedálů, který se pro mě stal již nezbytností. Svůj zesilovač zapínám vždy s PDF-1 a nechávám po celou dobu aktivovaný. Přiznám se, že zvažuji v budoucnu dokoupení druhého kusu PDF-1 speciálně pro různá zkreslení, které mám v pedalboardu k dispozici.

Kdyby mi efekt ukradli, koupil bych si ho znovu?
Jednoznačně. Důvody jsem již popsal výše.

Videoukázky:G&L USA Comanche Custom 2015 • Ampeg J-12T JET II • Reprobox s Celestion G12-35XC LE

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“