TC Electronic Ditto Looper

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
KIWI
Příspěvky: 4398
Registrován: 3.01.2007 16:16
Kontaktovat uživatele:

TC Electronic Ditto Looper

Příspěvek od KIWI » 28.02.2015 12:22

Obrázek

Fakta a popis:
Zcela jistě všichni znají poměrně revoluční miniaturní (a primitivní) looper od firmy TC Electronic. Firmy se rozhodla jit směrem miniaturizace a jednoduchosti a vytvořila pidilooper, které vlastně neumí nic jinýho než loopovat.
Jedná se o malinkou celokovovou krabičku s rozměry 41x90mm. Najdeme zde jen jeden vstup a výstup a potenciometr Loop level ovládající hlasitost nahrané a přehrávané smyčky. Vstup a vystup pedálu nejsou ve stejné výšce, nevlezli by se takhle vedle sebe umístěné. To může (a nemusí) někomu přinést problémy při umísťování vedle řady krabiček v pedalboardu.
Na pravé straně (kde je vstup) se nachází také vstup pro adaptér, který je podle mě umístěn dost nešťastně. Je zhruba ve stejné výšce jako vstup pro nástroj, takže pokud tam máte klasické pro propojovací kablíky mezi efekty, bude si to zavazet. To nemluvím o tom, že je nutné používat adaptér s lomenou koncovkou – v případě rovné by zase nešel vedlejší efekt dát dostatečně blízko (to je asi obecně problém napájení umístěného na boční straně).
Přímo nad napájecím výstupem je umístěn miniUSB vstup, kterým je možné přes počítač aktualizovat software. Neslouží k přenosu nahrané smyčky do PC.
Na spodní straně najdeme dvě hladké gumové protiskluzové plošky. Jejich efekt je ale minimální.
Krabička je true-bypass a kvůli velikosti ji není možné napájet baterkou, pouze adaptérem, který ovšem není součástí (myslím, že ta ty prachy co Ditto stojí, tam mohli nějaké levnější adaptér přihodit). Klasika 9V/centr negativ, looper bere maximálně 90mA.

Použití:
Jak už jsem říkal, je to prostý looper, oproštěný od jakéhokoli bubeníka, možnosti sterea či efektů sesmyčkou (to umí až další verze Ditto X2). Obecně bych to nazval „na domácí blbnutí“. Přesně pro mě.
Máme k dispozici délku smyčky 5 minut a neomezený počet overdubů. Samozřejmě že druhý a každý další overdub nesmí být delší než první nahraná smyčka. Loopy jsou ve 24-bit, nekompresované, to může být také pro někoho plus.
Konečně se dostávám k na mačkání velice příjemnému a hladce chodícímu footswitchu. Prvním šlápnutím nahráváme, druhým šlápnutím přestáváme nahrávat a smyčka se zrovna přehrává. Dvojitým šlápnutím smyčku zastavíme. Když je zastavená, tak opětovným šlápnutím smyčku opět spustíme (přehrává se od začátku). Kdybychom podrželi delší dobu, tak vše nahrané vymažeme.
K dispozici je také funkce Undo, což je oddělání poslední nahrané smyčky (podržení footswitche po delší dobu během přehrávání) a Redo, což je opětovné nahození právě smazané smyčky (taktéž podržením během přehrávání, funguje samozřejmě za předpokladu, že byla předtím použita funkce Undo).
LED dioda svítí barvou dle toho, co se právě děje. Červená když se nahrává, zelená když se přehrává (a vždycky problikne, když smyčka začíná jet znovu). V případě, že stopnete smyčku, bliká zeleně.
Smyčka také zůstane v pedálu uložená v případě, že ho odpojíte ze sítě. Hodí se to, když nějaké nápad doma vytvoříte a chcete to třeba demonstrovat spoluhráčům ve zkušebně (nebo naopak).

Zvuk:
Máme sice k dispozici neomezený počet overdubů, ale v případě baskytary musím říct, že takových 5-6 smyček už může znít dost zahlceně (samozřejmě zaleží na tom, co tam člověk hraje). U kytary by to asi nebylo tak výrazné.
Malou výhradu mám také k ovládání hlasitosti smyčky – zda se mi, že rozsah hlasitosti je dost malý, hlavně směrem nahoru (nejde příliš zesílit).
S celkovou kvalitou zvuku nemám myslím problém.

Závěr:
Když chcete jednoduchý looper bez všeho, klidně můžete jít do Ditta. V poslední době se samozřejmě objevila řada konkurentů vycházející z tohoto modelu jednoduchosti, já nakonec zvolil ale Ditto. Cena nového je asi 2700,-, já koupil na bazaru za 1800,- a poté mi pán ještě napsal, že na mně prodělal, že měl zájemce na koupi za 2000,-.
Předností je jistě velikost, která si samozřejmě vybírá určitou daň v podobě nemožnosti napájení baterkou či umístění vstupu, výstupu či napájení.
Celkově jsem s looperem spokojen, chtěl jsem ho jen na domácí blbnutí a nemám nějaké pódiové ambice.
Na závěr přidávám pěkné (a české) ukázkové video od Aivna a odkaz na manuál, kdyby někoho zajímal.

http://cdn-downloads.tcelectronic.com/m ... nglish.pdf


http://www.youtube.com/watch?v=p8GwUui1T8w
Fender 51 RI PB, Trace Elliot 715 SMC, Trace Elliot Boxer 30, EHX Q-Tron, COG Effects Green Tarkin, EBS Unichorus, Digitech Hardwire HT-2, TC Electronic Ditto Looper, EHX Headphone Amp, kabely Smrčka + Planet Waves + Vox + Hendrex,...

Petrpeter *1.5.1975 +1.8.2008 Odpočívej v pokoji...

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“