Telecaster - jaké se vám líbí?

Strat, Les Paul, Tele, SG, semiakustické, ...
Odpovědět
cid
Příspěvky: 183
Registrován: 11.11.2015 0:40

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od cid » 14.12.2018 21:51

torst píše:
14.12.2018 8:07
TC nejsou můj šálek, ale tuhle bych možná do kamen nepřiložil :
https://hudebnibazar.cz/prodam-washburn ... /ID206769/
Torste, ale ta kytara na obrázku nemá s telecasterem nic společného? Pravda, má šest strun a ladící mechaniky :mrgreen: Byly doby, kdy mně připadal telecaster, jako šeredná kytara, ale že je krásná a geniálně vymyšlená, k tomu jsem musel "dozrát" :wink:

Uživatelský avatar
Regular John
Příspěvky: 600
Registrován: 20.05.2007 21:51

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Regular John » 29.12.2018 12:43

Japhy píše:
13.12.2018 9:48
Má smysl kupovat kobylku se 3 kameny nebo můžu nechat tu stávající se 6?
Kobylka se 3 kameny je nefunkční přežitek, který fender dává na nástroje jen ze strachu, že by je vintagisti jinak ukamenovali :D

Miloš V.
Příspěvky: 271
Registrován: 12.05.2014 10:53
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/milosv
Bydliště: Poděbrady
Kontaktovat uživatele:

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Miloš V. » 29.12.2018 14:20

To je přesně to, co mi vadí na současné produkci amerických Fenderů. Z tradice si berou to špatné, co je dávno překonané (tj. kobylku se třemi kameny), ale standardní single coil snímače (tj. ne noiseless) tam nedají.
'13 Fender Am Std Telecaster > Fender Blues Junior III
FalaFel https://falafel.bandcamp.com/releases
Barbora. https://barboratecka.bandcamp.com/releases

cid
Příspěvky: 183
Registrován: 11.11.2015 0:40

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od cid » 29.12.2018 19:43

Zdravím pánové! Jsem rád, že se tady téma kobylky 6x1, nebo 3x2 rozebírá, kolikrát mě už svrběla klávesnice, ale vůbec tomu nerozumím a téma mne zajímá. Zkoušel jsem pouze krátce tele G&L, tam Leo kobylu řešil jinak a ze zvědavosti koupil tele Harley Benton, mám ho na hotelu na trénování, ale až tele Squier CV mně "sednul".
V říjnu jsem si pořídil neplánovaně čínského Squiera classic vibe za 11.500Kč, ze začátku stál tuším 8500Kč, nebo dokonce 7500Kč, asi se dobře prodává. Zaujala mne struktura „flamed“ na krku, tu nemá zdaleka každý kousek. Vím, kde se na kytaře šetřilo, ale není to myslím nic až tak závažného, popisuji to jinde v tomto tématu. To jen na vysvětlenou, jaké mám „nezkušenosti“ s telecasterem.
Můj Squier CV má neskutečný sustain, na čistém lapmovém kanále zesilovače (přímo do vstupu), s trochou reverbu. Zahraju trilek bez trsátka a ono to zní a přemýšlím, kde je příčina? Že se jedná o vyzrálé dříví u čínského výrobce pochybuji, ale kdo ví. Možná struktura dříví na krku? Pan kytarista Radim Hladík někde psal, že na to nekouká. Druhá věc by mohlo být tělo z borovice, moje má jenom malý přílepek, je vlastně z jednoho kusu, ale to by potom borovici výrobci používali častěji.
Zbývá kobyla a struny. Dal jsem na různá doporučení 009 Ernie Ball, jdou lehce tahat a ladí. MOJE teorie je, že když jsou na jednom masivním mosazném kameni kobylky dvě struny, tak kámen je přitlačován k podkladu silou dvou strun a je masivnější než jeden a to by mohlo mít vliv. Struny na vintage kobyle obepínají kámen, ale když se dívám třeba na obrázek s kompenzovanými kameny, struna tolik nepřiléhá. Určitě má vliv specifické zalomení struny a průchod tělem, což je dáno konstrukcí Telecasteru. Zkušenosti s kobylkou 6x1 nemám žádné. Keith Richards začal používat kobyly 6x1, oktáva na nich jde doladit přesněji, ale je to mazák a má na to lidi a těm se to určitě bude snadněji udržovat :wink: .
Přemýšlel jsem o vlivu nultého pražce, ale po tom co jsem si přečet, že Les Paul používá dnes u modelu LP Custom Black Beauty, za cca 180.000Kč nylon, mě dost zarazilo.
Co jsem napsal, jsou moje domněnky, ale pravda je, že Squier CV hraje velice slušně. Telecaster mě vzhledem, zvukem a jednoduchou konstrukcí hodně "chytnul" a přemýšlím do budoucna, že bych si možná pořídil ještě jeden US, ale třeba na to nedojde. Odpověď může být jak píšete jednoduchá, je to stará překonaná konstrukce a v době kdy nebyly CNC stroje, byla konstrukce 6x1 časově náročná. Když to muzikanti chtějí a prodává se to, proč jim to neudělat? Stará pravda ale je, když se něco povede, tak se na to nemá sahat.
Měnil jste někdo kobylu 3x2, za 6x1, nebo naopak? Optimální by bylo mít dvě naprosto stejné kytary a každou s jinou kobylkou, samostatně to posoudit nejde. To by mohl vědět někdo, kdo na stejnou kytaru dlouho hraje a výměnu provedl, nějak hrát bude všechno.
Všem muzikantům a nejen jim, přeji hodně štěstí v příštím roce, ať nás hudba baví a ty naše drahé hračky nám dělají radost. :wink:

Uživatelský avatar
Regular John
Příspěvky: 600
Registrován: 20.05.2007 21:51

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Regular John » 30.12.2018 9:34

Těch vlivů na sustain asi bude hodně - uložení krku, dřevo, seřízení a určitě i ta kobylka, která je u telecastru docela věda. Classic Vibe ale rozhodně není špatný nástroj, já sám jsem měl kdysi CV Tele Custom (lemovaný sunburst s 2 singly) a za ty peníze to byla výborná kytara.

A proč měl telecaster 3 kameny? Podle mě tam Leo dal ty 3 kameny, protože ho prostě nic lepšího v té době nenapadlo a vůbec nepočítal s tím, že tam budou problémy s intonací. Když pak začal pracovat na Stratocastru, tak se řídil připomínkami od kytaristů a dal na něj 6 kamenů. Strat byl navíc o dost populárnější než tele (v době vzniku), takže z Leovy stránky asi ani nebyla žádná velké potřeba vylepšovat starý nástroj, u kterého předpokládal, že už ho s příchodem stratu nikdo chtít nebude, navíc tele bylo v té době populární hlavně v country a tam ta nedokonalá intonace tolik nevynikne... Když pak o X let později pracoval na nástupci telecastru (ASAT) v G&L, tak tam dal 6 kamenů (válečků).

Můj současný telecaster (foto níže) je japonská limitovaná edice "60s hybrid", která kombinuje vintage zvuk (snímače z AV 58) s "moderní" hratelností - takže je to vlastně staré tele se všemi jeho neduhy (tenký "pat pend" bridge plate, 3 kameny, nastavení krku u krkového snímače), macatým krkem, ale moderním radiusem, jumpo pražci a 4-polohovým přepínačem. Já si tu kytaru okamžitě zamiloval, ale ty 3 kameny musí pryč. Zároveň bych ale rád zachoval co nejvíce ten stávající zvuk, který je určitě to nejlepší tele, jaké jsem kdy měl (asi na tom mají velký podíl snímače).

Původně jsem uvažoval jen o výměně kamenů za mosazné "compensated", ale nakonec jsem došel k závěru, že vyměním celou kobylku, za nějakou jinou, která má lépe zpracovaný i ten podkladový plech - údajně pokud ten díl dokonale nepřiléhá k tělu po celé jeho ploše, tak může způsobovat nějaké nechtěné pazvuky (vazbení atd) a čím masivnější je ten plech, tím lepší bude sustain. Nakonec nejspíš půjdu do mosazného Gotoh GTC 201 (u nás není moc co jiného na výběr) a jsem zvědavý, jak moc to ovlivní zvuk. Výměnu bych měl provést v následujících 1-2 týdnech, tak se pak podělím se zkušenostma a možná udělám i nějakou srovnávací nahrávku.
Přílohy
IMG_0761.jpg

Uživatelský avatar
pap
Příspěvky: 194
Registrován: 1.11.2012 21:36

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od pap » 30.12.2018 11:27

cid: mě ještě napadá, že ty CV nejsou zvukově utopený, protože mají hodně tenkej lak
52 american vintage tele, 62 japonskej custom tele, vytuněný mexiko tele, CV tele, handmade tele, rick 330, 62 traditional jaguar, danelectro 59, dot, eastwood classic 6, les paul Bach přes vox ac15

cid
Příspěvky: 183
Registrován: 11.11.2015 0:40

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od cid » 30.12.2018 22:03

Regular John - koukal jsem na ten Gotoch GTC 201, porce materiálu to teda je a píšou mosaz hm, pokud si to nerozmyslíš, dej určitě vědět.
pap - ou, tloušťka laku, to mě nenapadlo, předpokládal jsem že je stejná. Tak to si "nastuduju" :D .
Pánové, dík za Re:

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1136
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od grock » 30.12.2018 22:21

U US modelů nepasují díry na šrouby u moderní (silný plech a 6) a vintage kobylky a to ještě tak blbě, že se částečně překrývají, takže by výměna znamenala zašpalíkovat stré díry v kytaře a vyvrtat nové. Jak je to u Japan řad nevím, u mexik to prý pasuje. Můj názor je, že čím masivnější kobylka, tím pro zvuk hůř, nikoliv horší sustain.
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

Uživatelský avatar
Regular John
Příspěvky: 600
Registrován: 20.05.2007 21:51

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Regular John » 31.12.2018 8:26

Já tam mám naštěstí 4 šrouby, takže Gotoh by měl sedět, ještě teda laboruju nad tím, jestli vybrat mosaz nebo ocel, ale podle srovnávaček na youtubu je ten rozdíl minimální.

Co se týče silnějšího plechu, tak např. Callaham o něm píše tohle:

It will increase sustain, volume, and eliminate unwanted feedback problems associated with the standard vintage Fender bridge. Most bridges are made from .045 - .050 inch thick 1010 steel that is soft and easy to form into the "tray shape". Those bridges have poor sustain and tend to cause feedback problems. Some use brass castings for their saddles.
Our bridge is made from .075 inch thick 1018 specially treated steel. This gives the plate an 80% increase in rigidity and dramatically improves sustain, volume, and note separation. It eliminates unwanted feedback. There is a noticeable increase in bass response and a taming of harsh high end


Problémy s vazbením se mě dost týkají, občas používám více zkreslení do sebe a v tom momentě už ta kytara dokáže jen pištět, můj strat (american standard) toho zkreslení snese víc. Až vyzkouším, budu moudřejší :)

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1136
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od grock » 31.12.2018 12:50

4 šrouby jsou u modern i vintage, ale mají jinou vzdálenost k oktávě (a šachtě pro snímač). Sustain u tele je jako bejk díky strunám skrz. Mě jde o ZVUK a tady vintage popelník a brass jasně vítězí. Já na problém s dírama narazil, když jsem chtěl modern kobylku nahradit právě tou starou na US std 95.
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

Uživatelský avatar
Regular John
Příspěvky: 600
Registrován: 20.05.2007 21:51

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Regular John » 31.12.2018 13:25

Jo, ta kobylka na US standardech má jiné rozměry, většina tady těch moderních náhrad je dimenzovaná právě jako náhrada za vintage popelník a podle rozkresu od Gotohu by to mělo sedět. Vyzkouším a uvidím, pokud mi to odebere telecí zvuk, tak to pošlu dál a půjdu do compensated kamenů.

Japhy
Příspěvky: 41
Registrován: 15.06.2011 11:14

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Japhy » 31.12.2018 16:03

Fajn, Nechám šestikamenovou kobylku, objednal jsem nerezové kameny (ty stávající jsou z nějakého čínského bláta, viklají se v tom šroubky a furt tam něco drnčí). Nemá cenu objednávat celou novou, udělám díry do stávající a protáhnu struny skrz tělo, to by mohlo hodně pomoct sustainu. Pak ořech z kosti a začít pomalu špekulovat co tam prsknout za snímače. Co by tomu slušelo řekněme do 3000? Mám Squier Affinity, nechci dávat BMW motor do Tráboše, takže prosím poraďte něco s nejlepším poměrem cena/výkon. Zvukově jsou mi nejblíž jižárna a kotlíkárny jako Byrds nebo CCR. Myslel jsem si že na kusu fošny se strůnama není moc co vyrobit líp, ale to jsem si neměl zkoušet v kytary.cz ty made in USA starší kousky. :-) No nic, uvidíme jak dlouho mě bude bavit tahle cvičná maketa.
dobro Meredith shitka spruce/rosewood, samodomo lap steel, banjo Průcha Student, Squier Telecaster Affinity butterscotch, Fender Mustang GT100, tříwattové hovado Blackstar Fly na baterky

Uživatelský avatar
José
Příspěvky: 1342
Registrován: 26.11.2010 17:00
Bydliště: Praha

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od José » 31.12.2018 16:35

Snímače můžeš přehazovat do lepší. :D Já mám Fender NoCaster a zvukově super. (jen špatně přiletovanej jedne konec jedné cívky). Prý podobnéjsou ještě DiMarzia Twang king.

Edit: Ale kdybych to řešil dneska, píšu Michalu Tůmovi a nechám si je namotat tu.
tumapickups.com

kunec
Příspěvky: 905
Registrován: 28.04.2011 12:53

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od kunec » 31.12.2018 16:47

joooo Michal snímače , hlavně na tu " jižárna a kotlíkárny jako Byrds nebo CCR" umí

Uživatelský avatar
Regular John
Příspěvky: 600
Registrován: 20.05.2007 21:51

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Regular John » 6.01.2019 12:46

Tak už pár dnů hraji s GTC 201 a za mě maximální spokojenost. Charakter zvuku se změnil jen minimálně a řekl bych, že k lepšímu, předtím to byl vyloženě uřvaný telecaster ala Roy Buchanan, teď to má trošku kultivovanější zvuk, ale pořád to zní tak, jak má znít telecaster. Na původní kobylce se některé struny dotýkaly těch seřizovacích červíků a tím pádem různě rezonovaly a i na sucho to dělalo bordel. Samozřejmě ta nejpodstatnější věc je, že kytara konečně perfektně intonuje, jakobych hrál na úplně jiný nástroj - rozdíl den a noc.

Ten Gotoh vypadá jako poctivě zpracovaný výrobek, podložka je rovná, dobře lícuje, kameny jsou hezky zpracované a chromový povrch krásně ladí se zbytkem hardwaru na kytaře. Jestli by šlo něco vylepšit, tak snad jen červíky by mohly být u některých kamenů kratší, aby z nich nelezly ven (jsou kratší jen pro E struny, ale všechny ostatní mají stejnou délku), ale to je vyloženě detail a do ruky mě to neřeže... Do podložky sedí původní šrouby jak pro snímače, tak na uchycení k tělu. Součástí balení nejsou imbusy na seřízení.
IMG_1146.jpg
IMG_1149.jpg

Ladap
Příspěvky: 55
Registrován: 28.02.2009 23:18

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Ladap » 7.01.2019 13:10

Moc se mi líbí tahle fošínka. Nikdy jsem ale na nic podbnýho nehrál.
HB tele.jpg
https://www.thomann.de/cz/harley_benton ... series.htm

Uživatelský avatar
Demilich
Příspěvky: 3170
Registrován: 17.03.2007 12:28
Bydliště: Praha

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Demilich » 10.01.2019 9:55

Kupte už někdo prosímvás tohle midnight tele, ať tu záložku můžu zavřít...
Kytary: B.C. Rich Warlock Pro X, Schecter Damien 7 (EMG-707TW), Fender Deluxe Roadhouse Stratocaster
Zesílení: Carlsbro CS 100 TC, Orange CR120H, SoundCity 4x12, Orange PPC 412


If the music's too loud, you're too old.

stepan.dusek
Příspěvky: 112
Registrován: 11.10.2016 21:37

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od stepan.dusek » 10.01.2019 10:54

Haha, sledujeme stejnou zalozku :) Jen to musej koupit DVA lidi, to jeste chvilku zabere...

Uživatelský avatar
cherreda
Rádce
Příspěvky: 2071
Registrován: 7.12.2011 11:53

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od cherreda » 10.01.2019 11:00

No nezabere, už jste dva. ;)

Uživatelský avatar
Demilich
Příspěvky: 3170
Registrován: 17.03.2007 12:28
Bydliště: Praha

Re: Telecaster - jaké se vám líbí?

Příspěvek od Demilich » 10.01.2019 11:11

Nooo, štěpán, správně! Normálně to kup a to bude tvoje vstupenka na "Poznej svého Fendra" a máme to pořešeno :lol:
PS: Mají ho v kytarách vystaveného. Zkus ho do ruky a koukej na ty tenké roztomilé pražce! :)
Kytary: B.C. Rich Warlock Pro X, Schecter Damien 7 (EMG-707TW), Fender Deluxe Roadhouse Stratocaster
Zesílení: Carlsbro CS 100 TC, Orange CR120H, SoundCity 4x12, Orange PPC 412


If the music's too loud, you're too old.

Odpovědět

Zpět na „Elektrické kytary“