THD Hot Plate (Attenuator / Power Brake)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

THD Hot Plate (Attenuator / Power Brake)

Příspěvek od Nero » 30.01.2011 15:45

Diskuze k této recenzi - recenze-vasi-vybavy-f61/thd-hot-plate-a ... ml#p402844________Model: THD Hot Plate
Foto:
Obrázek
Pořízeno: řijen 2009 z druhé ruky, cena nového 330 USD
Testováno na: PRS Custom 24, Ibanez SZ 520, Mesa Boogie F-50 Combo

Základní charakteristika
THD Hot Plate je jeden z nejznámějších atenuátorů, aneb power brake či výkonových brzd. Jde o zařízení, které se zapojí mezi koncový zesilovač a reproduktor či reprobox a jehož účelem je snížit hlasitost („odsát výkon“) za cenu co nejmenších změn ve zvuku. Nejde jen o zařízení pro pokojíčkové hráče, vcelku praktický je i pro hraní s kapelou nebo ve studiu.

Řada Hot Plate nabízí několik modelů, které jsou odlišeny podle impedance – ke svému aparátu zvolíte model se stejnou impedancí. Existují modely pro 2, 4, 8 a 16 Ohmové aparáty, liší se svým barevným provedením. Všechny Hot Plate jsou určené výhradně pro lampové aparáty (tranzistorové koncové zesilovače by údajně zničily) a zvládnou pracovat s výkonem až 185 W RMS.

Zpracování a ovládání
Z hlediska zpracování této krabici nelze nic vytknout – je to masivní kus kovu, konektory, potenciometry i přepínače jsou dobře usazeny a fungují bez problémů.

Na přední straně Hot Plate naleznete jeden rotační přepínač, jeden potenciometr a další 3 přepínače. Rotary switch určuje míru útlumu – možné je volit snížení hlasitosti o 0, 4, 8, 12 nebo 16 dB, poslední polohou je „Load“, což znamená totální utlumení zvuku. Pak Hot Plate slouží jako zátěž k zesilovači a není třeba mít připojený reproduktor.

Pokud přepnete útlum na 16 dB, aktivuje se vpravo umístěný potenciometr, který jinak nefunguje. Tímto potenciometrem můžete plynule zvyšovat útlum od těch 16 dB až po „nekonečno“, čili pro stejný výsledek jako v poloze „Load“.

Zbylé tři ovládací prvky na předním panelu jsou spínače Bright, Deep a Bulbs. Bright a Deep slouží pro kompenzaci změn ekvalizace ve výškách a na basech. Tajuplný spínač Bulbs aktivuje zabudovanou noise-gate, která funguje s pomocí jakési žárovičky – od toho jméno spínače. Osobně tuto funkci nedokážu posoudit – byť ji mám zapnutou, tak mi nepřijde, že by cokoli dělala. Už kvůli tomu, že problémy se šumy nebo ruchy nemám a tak nemá co na zvuku vylepšovat.

Na zadním panelu se nachází vstup pro kabel jdoucí ze zesilovače, dva konektory pro připojení reproduktorů či reproboxů (je tedy možné použít THD i s 212 komby nebo pokud máte 2 reproboxy) a nakonec Line-Out, který zde má i svůj ovladač hlasitosti.

THD netřeba nikterak napájet – funguje pasivně. To možná zní trochu překvapivě, když si člověk uvědomí, že v THD má svítit nějaká žárovka a že je zde ještě větráček pro chlazení. Vyřešeno je to opravdu vtipně – veškerou energii si THD bere ze signálu, který do něj posíláte, a vy tedy poháníte Hot Plate tím, jak moc řežete do strun, jak moc vytavíte aparát a jak moc velký útlum na THD máte nastavený.

Tento způsob napájení mě chvilku držel ve strachu z toho, že můj Hot Plate je rozbitý, protože byt tlumit, tak větráček nevětral a žárovka nesvítila. Nicméně k aktivaci těchto prvků dojde až v okamžiku, kdy se THD „zapotí“ – tedy když do něj pustíte opravdu hodně výkonu a chcete větší tlumení. Pak se větráček točí jako šílený a žárovička krásně modře svítí.

Zvuk
Řeknu to asi takto – když něco strčíte mezi zesilovač a reproduktor a chcete po tom, aby to snížilo hlasitost, dá se očekávat, že to něco bude mít vliv na zvuk. A dobrá brzda se pozná podle toho, že ten vliv je co nejmenší, a pokud tam je, tak ho dokáže dobře kompenzovat. A to THD Hot Plate podle mě umí dobře.

Nutno ale říct, že hodně záleží na aparátu, který použijete. Moje dlouhodobá zkušenost je s používáním s Mesou F-50 – tedy poměrně moderním zesilovačem a A/B-class koncovým zesilovačem. A na takovémto zesilovači THD funguje velmi dobře. Pokud to můžu zmínit, tak THD jsem půjčoval Wohmovi, který ji zkoušel na svém Englu Blackmore, a Jesterovi, který ji zapojoval s Voxem AC15. Zatímco Wohma brzdu poměrně chválil, Jester z ní tak odvázaný nebyl. Pokud si tito dva mou recenzi budou číst, budu rád, když do diskuze vloží svůj názor na věc. Když k tomu přidám i zkušenosti z mnoha diskuzí na internetu, přijde mi, že ta brzda obecně funguje lépe na zvukově moderních zesilovačích s A/B koncákem než na vintage aparátech s A-Class zesilovačem. Slyšel jsem i názor, že lépe pracuje se zesilovači s 6L6 elektronkami než s aparáty s EL34, ale to nedokážu posoudit.

Pokud mám být konkrétnější, tak bych k vlivu na zvuk řekl asi toto… Při nastavení útlumu 4 dB je charakter zvuku zachován velmi dobře. Pokud se útlum dá na 8 nebo 12 dB, tak s pomocí kompenzace přepínači Bright a Deep je tón pořád bez výraznějších změn. Útlum 16 a více decibelů se už na tónu projevuje, a to nejen v ekvalizaci, ale trochu i dynamikou a celkovým chováním.

Vzhledem k tomu, že THD používám permanentně a mám ho stále zapojen, tak v podstatě změny ekvalizace neřeším, protože zvuk aparátu nastavuji už s použitým Hot Plate a vůči tomu vše nastavím tak, aby se mi tón líbil. Při útlumu 8 nebo 12 dB je to zcela bez problémů.

Spolehlivost
Zde mu opravdu není co vytknout. To zařízení je pořádně postavené, působí velmi jednoduchým, ale solidním dojmem. Párkrát se mi při experimentování s nastavením stalo, že při enormním útlumu, které prakticky nelze využít (pravý potenciometr třeba v půlce dráhy), se ve zvuku objevilo nějaké škvrčení nebo se zásadně změnila barva tónu. Nicméně nešlo o nastavení, které bych prakticky využil, takže bych to neřešil.

Shrnutí
Shrnu to velmi jednoduše – jsem moc rád, že THD Hot Plate mám. Díky tomuhle zařízení můžu hrát na poměrně silný lampový aparát i v bytě a mít zároveň jak dobrý tón, tak rozumnou hlasitost. Už bych se bez něj neobešel. Dle mého jde o kvalitní power brake, který rozhodně poslouží.

Kdyby mi THD ukradli, koupil bych si ho znovu?
Toť otázka… Nějakou brzdu bych určitě kupoval, ale nevím, jestli by to bylo THD. Ne kvůli kvalitě, ta je pro mě zcela dostačující, spíš kvůli konkurenčním zařízení. Brzdy od Webera se tváří minimálně stejně kvalitně a šikovně, ne-li šikovněji, a cena je o třetinu nižší. Proto bych asi koukal po Weberech, pokud bych nenašel nějaký výhodný kauf na bazaru.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“