Thomann Europe Mandola M1088

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Pikus
Příspěvky: 1688
Registrován: 2.12.2008 17:48

Thomann Europe Mandola M1088

Příspěvek od Pikus » 27.06.2017 9:32

Diskuze k této recenzi: http://hudebniforum.cz/recenze-vasi-vyb ... ml#p732630


________


Nástroj: Thomann Europe Mandola M1088
Pořízeno: květen 2017, nová přes internet, cena 3 800 Kč

Parametry
Vrchní deska: smrk
Luby a zadní deska: javor
Krk: javor, akátový hmatník
Menzura: 402 mm
Počet pražců: 20
Kobylka: Javor + nalepený palisandrový plátek pod strunami

Thomann Europe Mandola M1088 je jeden z nejlevnějších dostupných nástrojů této kategorie. Nicméně i přes to je vyrobena z masivního dřeva, šetřilo se spíše použitím levnějších (neexotických) dřevin. Ozvučná deska je ze smrku, luby, zadní deska a krk jsou z javoru, hmatník je z akátu. Výhodou je, že k mandole při koupi dostanete i softback.

Zpracování
Na první pohled mandola vypadá moc pěkně. Lesklý lak je nanesen v tenké vrstvě, takže člověk nemá pocit, že hraje na kus plastu. Kolem ozvučného otvoru je udělaná jakási intarzie s motivem kytiček, což ještě zvyšuje estetickou hodnotu nástroje. Při bližším ohledání však nástroj tak dobře nepůsobí. Pražce jsou sice zabroušené a dobře usazené, ale sem tam je vidět, že drážka na ně je hlubší, než by měla být, při zabrušování pražců se místy povedlo zbrousit lak krku až na dřevo. Další kapitolou je kobylka. Ta je z výroby příliš vysoká, navíc zářezy pro struny výškově taky krapet ulítly. Podobný problém jsem měl i u ořechu, kde drážka pro strunu D byla krapet vyšší a se špatným sklonem, což způsobovalo drnčení.

Zvuk
Vlivem zdvojených strun produkuje mandola zvuk podobný chorus efektu u kytary, navíc mě mile překvapilo, jak hraje nahlas. Oproti kytaře je její zvuk více středový, což způsobuje, že se snadno při hraní prosadí, doprovází - li ji kytary.

Spolehlivost
Spolehlivost po tak krátké době nemůžu hodnotit.

Shrnutí
Recenzovaná mandola je nejlevnější rozumně dostupný nástroj dané kategorie, proto se jí dají některé chybičky odpustit. Chyby týkající se zpracování kobylky a ořechu lze jednoduše opravit jehlovým pilníkem a šmirglpapírem. Jediný větší "problém" je v lidech okolo, kteří se ptají, co to je za nástroj, případně je musím rovnou opravovat, že to není loutna nebo mandolína. Takže, pokud by vás tohle iritovalo, nekupovat :D.

Kdyby mi nástroj ukradli, koupil bych si jej znovu?
No, předně doufám, že mi jej neukradnou :D. Kdyby ano, pravděpodobně bych zainvestoval pár stovek do dražšího nástroje.

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“