Tori Amos - DVD SoundStage (2003)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2412
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Tori Amos - DVD SoundStage (2003)

Příspěvek od Jester » 8.01.2011 20:33

Diskuze recenze-alb-f62/tori-amos-dvd-soundstag ... 23145.html

_____________________________

Interpret: Tori Amos
Název alba: SoundStage
1781t.jpg
(pozn. jedná se o bootleg, DVD nemá žádný oficiální obal)
Label: -
Rok vydání: Vystoupení z 2.5.2003

Obsah:
1. Wampum Prayer
2. A Sorta Fairytale
3. Bliss
4. Horses
5. Black Dove
6. Wednesday
7. Improv
8. China
9. Jackie's Strength
10. Taxi Ride
11. Precious Things
12. Cornflake Girl
Bonus:
Tombigbee

Line Up:
Tori Amos: Piano, Rhodes, and Wurlitzer
Matt Chamberlain: Drums
Jon Evans: Bass

Tori Amos
Americká písničkářka, mající na kontě několik albumů. Debutové (a dle mého nejlepší) Little Earthquakes vyšlo v roce 1992, zatím poslední deska, nazvaná Midwinter Graces, potom v roce 2009. Další info o Tori Amos najdete na wikipedii a AllMusicGuide.

Kdyby vás zaujala, za její nejlepší desky považuju Little Earthquakes (1992, 1. studiové), From The Choirgirl Hotel (1998, 4. studiové) a To Venus And Back (1999, 5. studiové). Pak už to mělo spíš sestupnou tendenci, hlavně se Tori vždy snažila naplnit své cd až po poslední bit, což bylo jenom na škodu. Kratší stopáž by těm deskám výrazně prospěla. Třeba poslední album jsem si už ani nechtěl pořídit, ale když ti prokletí obchodníci snížili cenu deluxe edition na 2 libry, tak jsem prostě neodolal. Aspoň mám její diskografii kompletní (tedy vyjma Piano). :wink:

SoundStage
Jedná se o záznam koncertu ze dne 2.5.2003 v PBS SoundStage v Chicagu. DVD nebylo nikdy oficiálně vydáno, pouze někdo udělal DVD ze záznamu televizního vystoupení. Tady je na místě správná otázka, proč zrovna tenhle bootleg a né nějaké oficiální DVD nebo album. Tak DVD proto, protože všichni tři aktéři jsou naprosto úžasní hráči a vizuální zážitek jenom umocní jejich hudební výkony a přitom mi toto DVD připadá lepší než její oficiální koncertní video (Wellcome To Sunny Florida, Live At Montreaux jsem si ještě pořád nekoupil). Navíc ty písničky prostě znějí v live podání trochu jinak a pro mě je to oživení oproti klasickým verzím na deskách.

V úvodu zazní ze záznamu kraťoučká Wampum Prayer, zpívaná acapella, potom začínají hrát Chamberlain s Evansem A Sorta Fairytale, do které přichází Tori a začíná hrát na koncertní křídlo jeden ze svých největších hitů (najdete ho na desce Scarlet's Walk). K písni existuje i poměrně nevšední oficiální videoklip, doporučuji shlédnout.

Prakticky okamžitě následuje skvělá Bliss (úvodní skladba z desky To Venus And Back). Na začátku Evans neustále povoluje a natahuje nejhlubší strunu své pětistrunné basy. Zní to dost efektně. Vůbec má za sebou hradbu rackových efektů a v prakticky každé skladbě je jeho zvuk jiný.

Horses je hodně klidná skladba z desky Boys For Pele. Po krátkém proslovu Tori pokračuje se skladbou Black Dove z desky From The Choirgirl Hotel. Po skončení Wednesday, což je pro mě dost nezajímavá skladba, i přes poměrně šlapavé sloky, ale ten refrén je hrozně utahaný a nudný a já osobně bych ji klidně přeskočil, resp. nahradil některou jinou, Evans s Chamberlainem odchází a Tori absolvuje svůj sólo blok. Začíná improvizací. Tady se musím zastavit. Tori má na každém koncertě minimálně jednu improvizaci, kdy si vlastně na místě vymýšlí jak doprovodnou hudbu, tak text a melodickou linku. Text vždy nějakým způsobem reaguje na situaci, dobu a případně zemi, ve které Tori koncert hraje. Je to opravdu neuvěřitelné, co si dokáže vymyslet za improvizace, dost hudebníků se na podobně skvělou skladbu nezmůže za celou svoji kariéru a ona ji vlastně jen tak vezme, odehraje a zahodí. Já opravdu neznám prakticky nikoho jiného, kdo by dokázal tímto způsobem improvizovat. Tahle improvizace a je ale opravdu jenom kraťoučká a plynule přejde do China (Little Earthquakes). Křehoučká skladba, která, jestli mě paměť neklame, je i na desce hraná pouze na piano.

Jackie's Strenght (znovu From The Choirgirl Hotel) je opět pouze za doprovodu piana. Na další skladbu Taxi Ride už přichází bubeník a basák a okamžitě zase začně hudba daleko víc pulzovat a míň nudit. Zvlášť začátek a basové figury jsou naprosto skvělé. Vůbec jak Chamberlain tak i Evans jsou hudebníci par excelence. Chamberlaina s jeho nápaditou, barevnou hrou a úžasnými rytmy, považuji za jednoho z nejlepších bubeníků co znám (ne fakt nemá dva kopáky, já vím :wink:). A o Evansi platí pro basu podobné.

Na začátku Precious Things Chamberlain jenom potvrzuje, co jsem o něm před chvílí psal. Krásný rytmus. Tori hraje začátek na vyšších oktávách než obvykle. Je to její další hit. No a hit přichází i jako poslední skladba - Cornflake Girl (deska Under The Pink). Osobně zrovna tuhle skladbu moc nemusím a netuším, proč zrovna ona se stala takovým hitem.

Bonusová skladba Tombigbee, hraná po závěrečných titulkách je nuda, nepřišel jsem jí na chuť. Vlastně nevyšla na oficiální desce, pouze je přiložena na cd Scarlet's Hidden Treasures k DVD Welcome To Sunny Florida. Obsahuje, jak název napovídá, nevydané věci ze Scarlet's Walk.

Sumasumárum až na pár horších skladeb vynikající koncert. Hudbu umocňuje velice citlivě nasvícená scéna, žádné divoké střihy. Taky nikde, asi až na dva záběry, nezavazí v záběrech postávající kameramani, jak je tomu zvykem u jiných DVD. Profesionální záznam. Jediná chyba, zvuková stopa je pouze v DolbyDigital a ne v PCM.
Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“