Tori Amos - Little Earthquakes (1992)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
kneekal
Příspěvky: 108
Registrován: 14.07.2009 15:36
Kontaktovat uživatele:

Tori Amos - Little Earthquakes (1992)

Příspěvek od kneekal » 9.01.2011 9:56

Diskuze k této recenzi - recenze-alb-f62/tori-amos-little-earthq ... ml#p394264_________________

Interpret: Tori Amos
Název alba: Little Earthquakes
Obrázek
Label: Atlantic
Rok: 1992

1. "Crucify" 4:58
2. "Girl" 4:06
3. "Silent All These Years" 4:10
4. "Precious Things" 4:26
5. "Winter" 5:40
6. "Happy Phantom" 3:12
7. "China" 4:58
8. "Leather" 3:12
9. "Mother" 6:59
10. "Tear in Your Hand" 4:38
11. "Me and a Gun" 3:44
12. "Little Earthquakes" 6:51

Tori Amos – zpěv, klávesy, piano
Steve Caton – kytara, basa
Eric Rosse – bicí, perkuse, klávesy
John Chamberlain - mandolína
Paulinho Da Costa – perkuse
Stuart Gordon – housle
Ed Greene – bicí
Chris Hughes - bicí
Will McGregor – basa
Nuccio Carlo – basa, bicí
David Rhodes - kytara
William McGregory - hoboj
Jeff Scott – basa, kytara
Matthew Seligman - basa

Debutová deska Tori Amos má rozhodně několik znaků, kvůli kterým není těžké jí lehce propadnout.

Za prvé je Tori naprosto fenomenální pianistka a to, že si ve většině skladeb vystačí jen s pianem a nenásilným doprovodem není vůbec na škodu. Nerad bych ale abyste propadli dojmu, že jde o jakousi ospalou záležitost na usnutí. Tori to totiž umí rozbalit do netušených možností a ve své hře kombinuje prvky od klasiky přes jazz až po rock. A to velice, velice působivě

Hlas? Máte-li chuť na ironii, vztek, lítost, melancholii nebo radost, tak všeho dostanete dosytosti. Tori emoceni totiž ani v nejmenším nešetří. A to je setsakramentsky dobře, protože desky o teplotě obyvatel márnice kneekal rozhodně rád nemá.

Tori je také vynikající skladatelka. Kompozice z pera žen patří ve světě hudby k menšině a o to víc potěší fakt, když se někde objeví kvalitní umělkyně, která jen nereprodukuje skladby jiných. Tahle slečna má ale vynikajících pecek plný klavír a servíruje je nám po celé album.

Začínáme s Crucify, pop-rockovou šlehou, která je sice asi nejvíc radio-friendly song z desky, ale na kráse ji to rozhodně neubývá. Další moje favoritka je minimalisitická Silent All the Years a nebo song Precious Things s rockovějším zvukem a lehce psychedelickým nádechem. Za nejlepší skladbu desky považuji Winter – melancholií přetékající piano a skvěle vygradovaný refrén jsou velká plus téhle skladby. Do kategorie ujeté skladby směle zařadíme hopsavou Happy Phantom a určitě je potřeba zmínit bluesem načuchlou Leather.

K hodně drsným skladbám patří Me and a Gun, která vychází ze skutečné události, kdy byla Tori znásilněna ve svém autě. Působivost textu umocňuje i provedení bez použití jediného hudebního nástroje, pouze zpěv. A věřte mráz běhá po zádech rychlostí mr. Bolta.

Posledním zmíněným plusem jsou texty, kde rozhodněte nenajdete repliky duchaplné po vzoru stáda ovcí. Tori se nebojí prezentovat svoji duši a zaobírá se hlavně svými zážitky a postoji. U málokterého umělce můžeme sledovat takhle velkou otevřenost.

Deska Little Earthquakes na mě udělala velký dojem a i především díky ní jsem byl ochoten vypláznout na své poměry hříšných 800 za Amosin koncert v Praze. Skvělá kombinace klavírní virtuozity a písničkářského talentu by neměla ujít fanouškům alternativního pop-rocku a klavírních exhibicionistů. Takže pokud jste fandové Toma Waitse, Eltona Johna, Nick Cave, Sinead O'Connor a jiných, tak rozhodně neváhejte a tuhle desku si sežeňte. Bravurní debut.

kytara: Fender SE TC-90 Thinline
efekty: Digitech Whammy 4, HBE Psilocybe, T.Rex Moller, Boss DD-7, Boss BF-3, Vox Wah Wah, WMD Geiger Counter, BBE Mind Bender
aparát: Fender Hot Rod Deluxe 112

kapela: http://www.fullstop.cz, blog: http://kneekal.blogspot.com/

Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“