Umístění subwooferu

Aktivní reproboxy, pasivní reproboxy, zesilovače, ...
Odpovědět
DoDi
Příspěvky: 26
Registrován: 11.06.2015 16:22

Umístění subwooferu

Příspěvek od DoDi » 18.10.2015 19:23

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, kam nejlépe umístit subwoofer(y) k satelitům. Na podlahu pod pódium nebo může stát na pódiu, které je vysoké až 1,5 metru nad parketem? Jde mi o to, aby basy nebily tanečníkům do hlavy. Díky za tipy, D.

Uživatelský avatar
zzbar
Rádce
Příspěvky: 1304
Registrován: 7.06.2011 23:09
Bydliště: Popovice/UH

Re: Umístění subwooferu

Příspěvek od zzbar » 19.10.2015 7:39

Pokud to dovolí místní podmínky, tak basy vždycky na zem. Satelity naopak co nejvýš. Pokud není zbytí a basy se musí dát na pódium, tak pozor na vazbu ve spodních fq. Objeví se často, rychle a nadělají pěknou paseku.
Jinak znám tanečníky, kteří stráví celý večer s hlavou v bedně a docela jim to vyhovuje :D .
Mapex, Paiste, Meinl, Powerstroke3, Ewans EC2, Balbex Ringo II

Soundcraft, Yamaha DSR... RCF ART, dBTechnologies, Proel, Sabine, DBX, Audix, Shure, AKG, Samson...
a spousta No name...

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1862
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: Umístění subwooferu

Příspěvek od Tube Guru » 19.10.2015 16:25

Zdar, fyzika (akustika) říká, že basy se šíří nesměrově, tudíž zaplňují difůzně celý prostor. Z tohoto pohledu je tedy lhostejné kam umístíš subwoofer. Výšky se šíří naopak velmi směrově, výškové bedny by z toho důvodu měly být ve výši uší. To jsou hrubá pravidla, jejich respektováním se téměř vždy podaří najít umístění akustických zářičů, které je vyhovující. V podstatě jak píše zzbar, jen satelity pod stropem by asi moc vhodné nebyly - narážka na "Satelity naopak co nejvýš", lepší službu udělají přibližně ve výšce, kde mají tanečníci uši.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru1@seznam.cz Dík.

Uživatelský avatar
zzbar
Rádce
Příspěvky: 1304
Registrován: 7.06.2011 23:09
Bydliště: Popovice/UH

Re: Umístění subwooferu

Příspěvek od zzbar » 19.10.2015 18:37

Tube Guru píše:V podstatě jak píše zzbar, jen satelity pod stropem by asi moc vhodné nebyly - narážka na "Satelity naopak co nejvýš", lepší službu udělají přibližně ve výšce, kde mají tanečníci uši.
Oh, dovolím si nesouhlasit. Satelity co nejvýše a vhodně nasměrované (to jsem opomněl), ale určitě ne ve výši uší. Pár metrů od pódia by nebylo rozumět, zůstala by jenom středovýšková koule. Prostě každý metr výšky dobrý. A v sále klidně i u stropu. Zvuk z výškových měničů je jako světlo baterky. Když ho utlumí první překážka, dál se nedostane.
Basy se šíří všesměrově, basům je to jedno, to je fakt, ale aby se dosáhlo největšího (nejlepšího) účinku beden, tak je potřeba dát je na zem, nejlépe vedle sebe doprostřed a vyzpožďovat vůči satelitům. Pokud chybí processing, tak na kraj a znovu vhodně umístit. Varianta "na pódium" je až ta poslední možná a velmi riskantní.
Jde o vazbu, která se velmi snadno a rychle objeví a je mnohem horší ji identifikovat, než vazba vys.fq (pískací). Prostě mikrofony berou přes podlahu to co nemají a už to jede.
Umístění subbasů je docela alchymie a dá se tím leccos získat, ale i pokazit.
Mapex, Paiste, Meinl, Powerstroke3, Ewans EC2, Balbex Ringo II

Soundcraft, Yamaha DSR... RCF ART, dBTechnologies, Proel, Sabine, DBX, Audix, Shure, AKG, Samson...
a spousta No name...

Uživatelský avatar
Jaris
Příspěvky: 22
Registrován: 6.11.2013 12:09
Kontaktovat uživatele:

Re: Umístění subwooferu

Příspěvek od Jaris » 4.12.2015 9:02

Ahoj,
tuším že německá firma D and B (ne DB technologies) má (nebo aspoň loni měla) na svých stránkách zdarma prográmek pro simulaci pokrytí prostoru zvukem. Samozřejmě že v knihovně najdeš jenom jejich bedny, ale pro představu co zvuk bude dělat při jakém rozmístění beden to stačí. Obecně když dáš basy na střed k sobě, máš nejvíc basů v ose pódia. Pokud je dáš na kraje, máš naopak v ose basů docela málo, ale víc pokrytý celý prostor. Pokud je dáš na zem, teoreticky se ti ke zvuku přičítá i zvuk odražený od podlahy. Bedna hraje jen do poloprostoru. Pokud je dáš nad zem bedna začne hrát do celého prostoru a rázem máš teoreticky -3db. Celý je to samozřejmě složitější, záleží na tlumení odrazových ploch a na frekvenci. Vejškový bedny bych dal nad lidi. Vejšky skrz dav moc neprojdou a proto by měly na hlavu mířit přímo z repráku. Pokud dáš bedny nízko, tak lidi dál od beden to uslyší bez výšek. Pokud je dáš hodně vysoko, tak ty pod pódiem to neuslyší.
Yamaha LS9, MT18SUB, QSC, Kobble + plná dodávky krámů a k tomu světla

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače a reproboxy“