Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Elektronika, mechaniky, struny, ladičky, ...
Odpovědět
Nerzagel
Příspěvky: 7
Registrován: 10.07.2008 9:24

Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od Nerzagel » 29.04.2009 22:57

Ahoj, začal jsem seřizovat kytaru Ibanez RG321MH. Má pevnou kobylku, takže nastavení dohmatu a oktáv je práce na pár otáček imbusem.

Ale největší problém mám při nastavení dohmatu.
Před šesti měsíci jsem ji měl u kytaráře. A už si nepamatuji jestli struny drnčely o pražce nebo ne, každopádně za pár dní mám koncert a tak jsem ji chtěl doladit a vyčistit. Natáhl jsem nové struny doladil oktávy, jenže struny začaly drnčet o pražce. Když to připíchnu k ladičce, tak tony po celém hmatníku na všech strunách pozná, přes kombo jsou slyšet taky normálně. Ale přijde mi kratší sustain než se starými strunami (jedná se stejnou sadu i značku).

Potřeboval bych tedy poradit:

Jak „doladit“ dohmat
1.Má být výška strun schodná s rádiusem krku (400mm), jak toho dosáhnout?
2.Mají struny drnčet? Jak hodně?
3.Prohnutí krku mám cca 3mm chci velice nízký dohmat, mám i s tímto hýbat?
4. Používám hybridy 0.10-0.52, má to taký nějáky vliv při nastavování?

Nejjednodušší by pokud by se s tím někdo chtěl dělat. Mi říct bod po bodu jak nato protože už jsem pročítal vše možné, ale nikde se více méně neřešil ten rádius krku a taky různé konstrukce nástrojů spíš to bylo vždy obecně.

Děkuji Michal

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Příspěvek od Nero » 30.04.2009 20:48

Ahoj,

1) Nerozumím, jak bys chtěl mát dohmat totožný s radiem? Navíc rádius není krku, ale hmatníku.

2) Drnčet nemají, ale n sruhou stranu, pokud drnčení není slyšet z aparátu, tak je to vcelku jedno.

3) Prohnutí krku ti s dohmatem celkově moc nepomůže - protože prohýbáním se vzdálenost strun od hmatníku nemění všude stejně. Na druhou stranu, tohle prohýbání by ti mělo pomoc s tím drnčením, pokud ti kytara drnčí někde od 5. pražce dál.

4) Pokud používá stále stejné struny, tak není třeba nějak výrazně měnit parametry nastavení, pokud si přešel z devítek na 10/11 hybridy, tak to samozřejmě má vliv na prohnutí krku. Někdy na to ale může mít pouhá změna značky, protože různé značky strun mají různý tah.

A k tomu sustainu - pokud se ti zdá krátký, může to být i tím, že máš mco nízký dohmat. Čím máš struny níž, tím méně ti hraje dřevo kytary, zvuk je méně barevný a krade se sustain.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Uživatelský avatar
Tonda
Příspěvky: 1313
Registrován: 13.08.2007 17:10

Příspěvek od Tonda » 30.04.2009 23:08

1) výška strun vs radius hmatníku - asi myslí to, aby výška strun kopírovala radius ("oblouk" strun v příčném řezu stejný jako radius hmatníku) - to se ale dá nastavit jen když jsou kameny kobylky vertikálně štelovatelné (a la Tele,atd) - ale bas.struny potřebují větší vůli, mají větší rozkmit

2) drnčet by struny měly jen když se do nich víc řízne, jinak to krade sustain

3) prohnutí krku je při štelování kytary první krok, pak teprve dohmat.
Nejvíc se mi osvědčilo tohle: zmáčknout strunu na 1. a na 15.pražci (ne na 18, jak se někdy píše, to je zbytečně vysoko,tam už prohnutí nemá smysl testovat)
- a pak by měla být pod 7.pražcem mezera v rozmezí "list papíru až kreditka" (to je ale už IMO moc), podle toho šteluj výztuhu.

4) jak píše Nero
I´m wheels... movin´wheels

Nevrin
Příspěvky: 145
Registrován: 19.06.2008 20:11

Příspěvek od Nevrin » 1.05.2009 15:07

Další otázka: jaká by měla být výška strun nad snímačem a je nějaká závislost ve vztahu mezi impednací snímače a výšky struny nad ním?

Uživatelský avatar
Tonda
Příspěvky: 1313
Registrován: 13.08.2007 17:10

Příspěvek od Tonda » 1.05.2009 16:30

Jednak jsou doporučení od výrobců:

Fender - pro Amer./Mex Std: bas.strana 5/64 palce, výšk.str. 4/64
(to si přepočti, palec = 25,4mm :wink: ), pro humbuck o 1/64 míň

ale to není dogma, jednak by měly být srovnatelně silné hlasitosti krk/kobylk.
a taky podle osobní preference, mění se trochu barva tónu:
dál od strun = slabší signál,ale "vzdušnější",
blíž = silnější,ostřejší,
moc blízko =magnet negativně ovlivňuje rozkmit struny

Je to potřeba vyzkoušet, co ti vyhovuje, a každej snímač má "sweet spot", výšku kde zní nejlíp..

EDIT - druhá část dotazu - zásadní vliv to až tak nemá, ale snímač se silným výstupem může být dál od strun a bude pořád dávat silnej signál,no ..
I´m wheels... movin´wheels

Uživatelský avatar
Duboun
Příspěvky: 38
Registrován: 31.07.2007 20:35
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od Duboun » 20.09.2009 0:52

Čus, chtěl bych taky jednu upřesňující informaci ohledně dohmatů a to hlavňě co konkrétně umožňuje menší dohmat a jestli na to vůbec má vliv cena kytary. Totiž, koupil jsem si novou kytaru a to jackson slsmg, vyměnil v něm struny za hybrydy 10/60 ghs a dohmat se mi povedlo naštelovat na 3mm, ale u corta evl k6 mam ty samý struny a dohmat mam 2mm a to nikde nedrnčí. u obou mam lehce prohnutý krk u corta možná trochu míň. Hlavně by mě zajímalo jestli na to má vliv rezonance těla, jestli struny nějak víc nekmitají nebo tak něco. Cort má totiž lepený krk a zašpalkovaný tremolo a jackson má průchozí krk a struny zkrz tělo. Jo a ladím do "D".
..fresh blood on our swords.
Gods of war arise!

Uživatelský avatar
woro90
Příspěvky: 2089
Registrován: 22.11.2008 16:40
Bydliště: Hoštka (Litoměřicko, Ústecký kraj)

Re: Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od woro90 » 20.09.2009 12:55

Nerzagel píše:1.Má být výška strun schodná s rádiusem krku (400mm), jak toho dosáhnout?
2.Mají struny drnčet? Jak hodně?
3.Prohnutí krku mám cca 3mm chci velice nízký dohmat, mám i s tímto hýbat?
4. Používám hybridy 0.10-0.52, má to taký nějáky vliv při nastavování?
1. Jak už tu bylo řečeno, jde o to, aby struny zhruba kopírovaly rádius hmatníku, tedy aby vzdálenost struny od hmatníku byla buď všude stejná nebo plynule narůstala směrem k basovým strunám. Tuto věc výborně řeší jednodušší kobylky, které mají tento rádius zabudovaný ve své konstrukci - např. Tune-O-Matic, Floyd Rose atd., a nastavuje se jen jejich celková výška a sklon směrem k tenkým strunám.
2. Struny nemají při běžném hraní drnčet. Samozřejmě když do toho prasácky praštíš, bude ti drnčet i čundršpasnělka ohnutá jak luk. Pokud drnčení není slyšet z aparátu, je na tobě jestli ti to vadí - není to slyšet, ale žere to sustain.
3. Prohnutí 3mm je strašně moc. Mrkni se do Fenderovic manuálu, mělo by to být snad kolem 0.6mm. A platí že čím nižší dohmat, tím menší prohnutí je potřeba. Prohnutím se totiž udržuje po celém hmatníku stejný úhel mezi strunou na pražci a hmatníkem v tom místě.
4. Vliv by to mít moc nemělo, snad jen v tom, že můžeš mít basové struny trochu níž než u standardní sady, protože do nich nemusíš tak rubat a při stejně silném úderu se rozkmitají méně.
Duboun píše:Čus, chtěl bych taky jednu upřesňující informaci ohledně dohmatů a to hlavňě co konkrétně umožňuje menší dohmat a jestli na to vůbec má vliv cena kytary. Totiž, koupil jsem si novou kytaru a to jackson slsmg, vyměnil v něm struny za hybrydy 10/60 ghs a dohmat se mi povedlo naštelovat na 3mm, ale u corta evl k6 mam ty samý struny a dohmat mam 2mm a to nikde nedrnčí. u obou mam lehce prohnutý krk u corta možná trochu míň. Hlavně by mě zajímalo jestli na to má vliv rezonance těla, jestli struny nějak víc nekmitají nebo tak něco. Cort má totiž lepený krk a zašpalkovaný tremolo a jackson má průchozí krk a struny zkrz tělo. Jo a ladím do "D".
Dohmat může být tím nižší, čím lehčí máš úder a tlustší struny, čím dokonalejší prohnutí má krk a čím přesněji jsou zabroušené pražce. Vždy je to totiž dané nejslabším článkem - pokud máš jeden pražec výš nebo níž, případně ti to tlumí bendy, musíš dohmat přizpůsobit tomuto jednomu nejhoršímu pražci, aby to i na něm hrálo. To samé pokud máš hadovitý krk (každý krk je nepatrně hadovitý, proto vymysleli PLEK - kompenzaci hadovitosti pomocí CNC broušení jednoho pražce po druhém).
Hmota těla na dohmat vliv nemá, ta mám vliv jen na sustain a barvu tónu. Ostatně čím méně energie ze strun se ztratí v těle, tím delší sustain a zvonivější zvuk. Betonová kytara s mohutným HW ze slinutého karbidu a strunami skrz tělo by zněla výborně, protože by vůbec netlumila.
Na tenhle profil mi nepište, nefunguje. Funkční je woro90-1.
Hraju našrot na šrot: trubka Amati/Arigra po dědovi (patrně 1948), elektrika Behringer mojí rukou přeměněná v hrající žluté cosi -> homemade Woro90 signature Bazz Fuss -> Tesla Transiwatt 140 Studio + bedny že se o ně vždycky v noci přerazím, akustika Stamar KA-120, pár dalších akustik v různém stavu, homemade cajón bez strun ("rockový"), foukací harmoniky...

Halfordek

Re: Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od Halfordek » 21.09.2009 21:33

Poradíte mi prosím jak snížit dohmat u LP? Mám tam na kobyle 2 sroubky na stranach a tak takovy veci ,co se pohybuji na zavitech. A envim co z toho utahnout :) Taky by em zajimalo,jeslti musim struny povolit/napnout a nebo je to jedno a soumerne sroubovat,dokud se mi to bude libit :) Diky

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od Nero » 22.09.2009 17:36

Utáhneš právě ty dva šrouby na straně tune-o-matic kobylky. Čili ty dva velké šrouby, které jsou nepopsané...

Obrázek

Struny povolovat ani nijak natahovat nemusíš, nech je v normálním ladění. Jen po snížení dohmatu zkontroluj ladění oktáv.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

kmensik
Rádce
Příspěvky: 2952
Registrován: 29.05.2008 8:00
Bydliště: Brno

Re: Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od kmensik » 25.09.2009 9:40

PLEK je rozhodně bomba. Já valím oči. Už se mi nechce přebrušovat, zaoblovat, leštit... Ale cena jako za novou kytaru.
http://www.plek.com/en_US/technik/

Uživatelský avatar
Duboun
Příspěvky: 38
Registrován: 31.07.2007 20:35
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od Duboun » 25.09.2009 17:24

kmensik píše:PLEK je rozhodně bomba. Já valím oči. Už se mi nechce přebrušovat, zaoblovat, leštit... Ale cena jako za novou kytaru.
http://www.plek.com/en_US/technik/
To je dost zajímavý, jenom by mě zajímalo jestli kůli tomu zabroušení co stojí 180€ budou muset měnit pražce což stojí 330€ a to ještě nejsou nerezový. Protože za těch 180 nebo 200€ bych o tom i začal uvažovat.
..fresh blood on our swords.
Gods of war arise!

Uživatelský avatar
kocour
Odborník
Příspěvky: 915
Registrován: 22.09.2009 17:47
Bydliště: u Stuttgartu
Kontaktovat uživatele:

Re: Upřesňující informace k seřízení dohmatu a krku

Příspěvek od kocour » 25.10.2009 14:35

Duboun píše:
kmensik píše:PLEK je rozhodně bomba. Já valím oči. Už se mi nechce přebrušovat, zaoblovat, leštit... Ale cena jako za novou kytaru.
http://www.plek.com/en_US/technik/
To je dost zajímavý, jenom by mě zajímalo jestli kůli tomu zabroušení co stojí 180€ budou muset měnit pražce což stojí 330€ a to ještě nejsou nerezový. Protože za těch 180 nebo 200€ bych o tom i začal uvažovat.
To Duboun
pokud nejsou pražce ohrané nebo už dříve přebrušované, nemusí se měnit. Pokud máš stejně v úmyslu, nechat si přepražcovat nerezovými, tak se porozhlédni, kdo by to nejlevněji udělal předem a potom to dát jenom PLEKovat.
PLEK technologie je opravdu něco převratného a dokud se méně majetbým kytarářům nevyplatí, si takového robota pořídit, zůstane takový servis jen pro ty zákazníky, kteří na to mají.
Strato Collins / Tele H-Btn / Axis (MM copy) / Yamaha EZ AG midi / VOX Pathfinder 10 / E-piano Yamaha / TurboCAD 15 2D / www.yitars.de

Odpovědět

Zpět na „Snímače, hardware, příslušenství, údržba“