Vaše metody pro cvičení sluchu

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
Amid
Příspěvky: 876
Registrován: 13.08.2009 17:55

Vaše metody pro cvičení sluchu

Příspěvek od Amid » 14.11.2015 13:17

Zdar,
budu rád, pokud se tady podělíte o to, jak cvičíte sluch.

Na kytaru hraju již delší dobu, ale přícházím na to, že mi dělá problém odposlouchat i jednodušší skladby. Chtěl bych nějak začít ho trénovat, tažek budu rád, když se podělíte o vaše postřehy/postupy pro inspiraci :)

Je mi jasné, že nejjednodušší bude říct "prostě si vem nějaký song a zkus ho odposlouchat"... ale budu rád, když se tu najde někdo, kdo má i jiný přístup jak k cvičení sluchu přistupovat.

Sandokan
Příspěvky: 97
Registrován: 29.08.2013 14:09

Re: Vaše metody pro cvičení sluchu

Příspěvek od Sandokan » 14.11.2015 16:55

S tim taky bojuju. Tohle se mi docela libilo a kdybych u toho vydrzel, tak by to treba i neslo vysledky :)
http://www.justinguitar.com/en/ET-999-T ... rainer.php
- Jinak krome ostatnich super lekci ma tenhle clovek i celou serii lekci zamerenou prave na trening sluchu, tak muzes na jeho strankach procist (hodne lekci je doplne i jeho youtube videi).

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Vaše metody pro cvičení sluchu

Příspěvek od martina72 » 14.11.2015 19:53

Hleď, na "odspolechu" skladby hrají roli různé stránky osobnosti. Jednak je to celková zkušenost. Kdo v tom jede dlouho a také je aktivní muzikant, prostě to má jednodušší (je to práce jako každá jiná). To mluvím ale jen o řemesle. Pak je tady dar (nebo nedar) buď absolutního sluchu, nebo sluchu alespoň funkčního v kontextu, jakože se rychle odpichuješ od nějaké, jinými dané, základní hladiny. Sluch také může (nebo nemusí) být selektivní - dle svého temperamentu (a také dle fysických disposic, ano i omezení) slyšíš především to nebo zase ono. Kdo je založením muzikant, rychle toto objeví už třeba ve 12 letech. A je pak pěkně naštvanej, protože vidí ty limity, ta omezení. Zároveň ale, když vychladneš, objevíš naději v podobě možností rozvoje v sektoru, kde ti "nebesa" přejou víc.
Každopádně, zkus opravdu songy odposlouchávat. A zaměřovat se, čistě účelově, na jednotlivé party, jednotlivé nástroje, vytahovat si je z toho. Hodně ti mohou pomoci možnosti dnešní techniky - zpomalovátka či zrychlovátka bez ztráty harmonie, či naopak totéž, ale s příslušnou transpozicí (jako to měly magnetofony).
Hodně štěstí.

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

Uživatelský avatar
Rikejte mi George
Příspěvky: 6
Registrován: 8.06.2015 13:58

Re: Vaše metody pro cvičení sluchu

Příspěvek od Rikejte mi George » 26.02.2016 10:52

Doporucuji mobilni app Perfect Ear 2 na Android. Je to super v tramvaji nebo na cestach. Poslouchas intervaly, akordy, progrese a pak odpovidas na otazky. Dalsi dobrou metodou do tramvaje je mentalni hrani - predstavujes si, jak bys tu pisnicku hral. A do tretice: pri cviceni stupnic si piskat, popr. zpivat jednotlive tony. Spoji se ti tak hmatnik s mozkem a dostanes cit pro intervaly. Z YT zdroju tohle resi napr. Scott's bass lessons, nebo kytarove lekce Honzy Homoly. A do ctvrtice: u ohne improvizuj pisnicky, co po tobe lidi budou chtit (samozrejme s vyjimkou Nohavicy).

Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“