Vedlejší P-Bass MIJ obchodní značky

Precission, Jazz, Modern, ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
litrfree
Příspěvky: 245
Registrován: 27.07.2015 1:36
Bandzone: https://bandzone.cz/_109713
Bydliště: Čáslav
Kontaktovat uživatele:

Vedlejší P-Bass MIJ obchodní značky

Příspěvek od litrfree » 28.07.2015 11:19

Zdravím,

pořídil jsem si P-bass od STARfire od EKS technology int. Preclik je hraný, spíš příjemně vyhraný, naposledy fungoval v komerčním revivalu. Jak uplně hraje se mě neptejte, ale ladí, nic nechrchlá, výška dohmatu je dobrá, mastery makají jak mají málo podřená, skoro vůbec, krk předpisový z jednoho kusu, klasické materiály, hmatník palisandr, krk way rod, má výrobní číslo, pražce sedí, nevymačkané, na basu hráli evidentně převážně hudebníci, co mají techniku, tak není to PB dorasovaný. A jelikož jsem se po šestnácti letech vrátil k hraní na nástroje, řek bych že pro mě na začátek dost dobrý.
Začal jsem se zajímat co je zač ten STARfire, a postupně jsem dopracoval k poměrně širokému přehledu jak to asi tedy v osmdesátých letech s vedlejšími P-bass obchodními značkami z japonska bylo. Mám v úmyslu Vám to sem dát, protože se mi fórum poměrně líbí, a snad to někoho zaujme.
Zatím jenom na okraj, EKS technology int. hledal různě asi jako kažfý před kým takový problém stojí, pomocí vyhledavačů. Nejdřív jsem narazil na tohle, kde nějaký přehled o japonských P-bass produkcích je.
http://www.music-trade.co.jp/linkeng.html

EKS technology int. nikde nic. Potřeboval jsem hlubší ponor. Tady to už bylo lepší, dozvěděl jsem se že EKS technology neměli v nabídce produktů jen basy, ale i straty.
http://www.guitar-museum.com/manufacturer.php?ID=430
http://en.audiofanzine.com/stc-shaped-g ... echnology/

To jsem hned prolustroval na e-bayích, a jelikož jsme nevěděl že neni e-bay jako e-bay, jiný to je pro Anglii a jiný pro Německo, a jiný pro Holandsko.
http://www.ebay.ie/itm/80s-MIJ-NAGOYA-E ... 3cff1f1f5f
http://www.ebay.com/itm/vintage-STARFIR ... 4d34dbaa0b

Koukal jsem na ten zvláštní tvar kru, a hledal na obrázcích čeho by mohl být tenhle preclik komerčním klonem. Podobné krky, a hlavně hlavy, muselo by se to ale vidět pro potvrzení naživo, dělal tehdy i Fernandes. Vypadá to tak z obrázků na netu.

Hledal jsem jestli na to vůbec někdo někde hraje, a našel že to používají i profesionálové, a to dokonce v současnosti. Jelikož mají i drahý další vybavení, tak to asi hrát nějak musí, když se s tím živí. T mě samozřejmě potešilo, že to nemusí být zas tak uplně šitovka. No ona ta moje asi taky není, jak jsem si ji zkoušel a nechal ukázat. I když samozřejmě nálepka Fender na tom není, což mě docela mrzí, ale pak by asi neměla tu cenovku co jsem za ni dal.
http://www.margateguitar.co.uk/about.php

Tak jsem se postupně dopátral toho, že se jedná nejspíš o Matsumoto produkci, anebo taky o Nagoya produkci, ale postupně jsem se dostal i k tomu, že je klidně možné, že to dělali v Terada.

Podle všeho to chodilo pod různými nefender značkami do třetího světa, asi důsledek studené války, a obchodních embarg, a s tím spojených nemožností nemožnosti to prodávat rovnou jako Fender, Tokai, Fernandez. Vedle STARfire jsou podobně designované obchodní značky jako Terada, Jagard, našel jsem i jeden Moon který má stejnou hlavu i provedení krku i spodku. Tady je celá plejáda linků de jsem hledal kde se na to všude hrálo, abych proti směru času chytil linku odkud to tam přišlo.
http://webshop.cashconverters.co.uk/auc ... ch=&page=3
http://www.vintageguitarandbass.com/index2.php
https://aixelsyd13.wordpress.com/2012/0 ... ousel-5541

O těhle vedlejších produktech hlavního fender proudu se diskutuje všude možně, a vypadá to, že to je tak půl na půl, prostě některé hrajou, a jiné nehrajou. To bude ale potíž všech kytar, není to plastový odlitek, je to živý dřevo. I analogový elektrický nástroje taky hrajou každej jinak, jak tam vysychaj kondíky nebo co, a jak se kdo při pájení vyspal, takže mimo softvérových hraček kde to bude pořád stejné to asi o ručně dělaných předmětů bude uplně obecný fakt. Zajímavý je to ruský (CCCP) fórum, tam jsou ale taky modely echt kalibrů :-) Něco je relevantní víc, něco míň, každopádně se tam tohohle tématu dotýkají. Kdo hledá jinej brand týhle vedlejší větve, může mu to pomoct.
http://guitarwtf.com/
http://offsetguitars.com/forums/
http://sovietguitars.com/e107_plugins/f ... hp?119.100

Skutečný pokrok v hledání jsem zaznamenal až s objevem japonských a jiných asijských stránek, i když jak se zdá googe translator umí přechod japonština čeština asi jako já překlad z cikánštiny do jiddiš. Ale jsem tolerantní, pobavilo to a hlavně to pomohlo v dalším pátrání. I když ten vietnamec mluví o nástroji od Jagard opravdu nehezky.
http://plaza.rakuten.co.jp/gakudanhitor ... st/?ctgy=0
http://www.aeguitar.org/threads/quang-n ... ing.12059/
http://listado.mercadolibre.com.pe/bajo ... ard-traido

Teď už to šlo dobře, začal jsem se orientovat v těch STARfirech, Jagardech, Cyclonech, Taradách a Moonech a dospěl k názoru, že od raných osmdesátých do zahájení produkce v Číně tohle byla z pohledu Brandu komerční B-řada dělaná přímo pro obchodníky tam, kde se nedaly Gretsche a Fernandesy a Tokaie a další - o Fenderech včetně Squierů - dodávat napřímo pod plnou značkou, z nějakých důvodů. Tady je celá řada pěkných srovnání, z diskusí i od sběratelů.
http://www.stratconnection.com/historyoffenderjapan.htm
http://www.talkbass.com/threads/the-law ... ies.396765
http://www.talkbass.com/threads/need-in ... ld.1024434
http://www.talkbass.com/threads/my-moon ... an.1033690
http://www.guitarsjapan.com/Bass_Guitar_Archive.html
http://stratomaniac.com/twang-fender-sq ... uebersicht

Jak by řek Forrest Gump, tak to je asi tak všechno. Jestli to někoho bude bavit, tak ať klidně nějak hezky a hloubš pokračuje. Zkusim udělat nějaký fotky toho mýho okrajovýho japonskýho preclika, a až se ovšem hudebně po těch letech trochu reinkarnuju, ta přestávka je cítit, tak sem snad dokážu dát jak to hraje. Ale pochopitelně, to mi bude zase chvilku trvat, tohle taky sebrat chvilku trvalo.
Basy: Squier PB Silver series, Squier PB Special DiMarzio, SX PJ FL DiMarzio. Upy: RR SVT-CL klon 250W & Soundelirium The 14,5 500W & The 15 500W. Przny: B3. Rec&Rhythm: Samson Q7. Lexicon Omega & Olympus VN480PC. Metro: Ymh PSS-190, Seiko SMP10. Back: RR Marshall JCM 800 2204 Mk.II klon 50W, Vox AmPhone Bass & KOSS UR 30. Lajny: Hendrex Cables. Visy: Sepp Wotan. System service: Kardiocentrum Agel & Vebr Guitars. Band: Pichua Shiski Raw Punk.

Uživatelský avatar
litrfree
Příspěvky: 245
Registrován: 27.07.2015 1:36
Bandzone: https://bandzone.cz/_109713
Bydliště: Čáslav
Kontaktovat uživatele:

Re: Vedlejší P-Bass MIJ obchodní značky

Příspěvek od litrfree » 28.07.2015 15:22

Tady jsou nějaký fotky jak teď ta Starfire basa vypadá. Jinak rok může být někde mezi 78 a 89, kdy začaly ty tvrdý tlustý barvy - asi - a kdy přestali působit na trhu, přičemž na konci už toho moc do oběhu nedali. Ale možný je všechno, v tý japonštině mě to opravdu moc nešlo :-)
Tady je link na fotky, a stačí polistovat, je tam deset obrázků.
http://www.detektory-vychodni-cechy.net ... e-cela-jpg
Basy: Squier PB Silver series, Squier PB Special DiMarzio, SX PJ FL DiMarzio. Upy: RR SVT-CL klon 250W & Soundelirium The 14,5 500W & The 15 500W. Przny: B3. Rec&Rhythm: Samson Q7. Lexicon Omega & Olympus VN480PC. Metro: Ymh PSS-190, Seiko SMP10. Back: RR Marshall JCM 800 2204 Mk.II klon 50W, Vox AmPhone Bass & KOSS UR 30. Lajny: Hendrex Cables. Visy: Sepp Wotan. System service: Kardiocentrum Agel & Vebr Guitars. Band: Pichua Shiski Raw Punk.

Uživatelský avatar
stepanb
Příspěvky: 274
Registrován: 25.10.2011 17:35
Skype: stepan.barth
Bydliště: Praha

Re: Vedlejší P-Bass MIJ obchodní značky

Příspěvek od stepanb » 17.08.2015 10:41

V Japonsku se od 60. do 80. let vyráběly kytary pod hodně různejma značkama, nicméně většina z nich neni ani dohledatelná. Vim to o svojí base Rythmline, která byla vyrobena někdy v 70. letech. Byl to zajímavej nástroj, vypadala jako Diamant bas, ale jako přepínač měla dvě páčky typický pro tamější kytary z tý doby.
Tipuju že se po světě pohybuje 50-100 těhle baskytar.
hOI!!!

Odpovědět

Zpět na „Baskytary“