Low-end Stage piano, kdo poradí ?

Klavíry, keyboardy, digitální piana, syntezátory, ...
Čavli

Re: Low-end Stage piano, kdo poradí ?

Příspěvek od Čavli » 16.01.2023 16:19

Petr13 píše:
16.01.2023 10:04
Průběh síly je ovlivněn hmotností klávesy, protože ta určuje setrvačnost a ta zase ten průběh síly.
Tak takhle jednoduché to není. Část hmoty je vyvážená, takže se ve statické síle (závaží na klávese) neprojeví (průběh síly je statický "odpor" v různé poloze klávesy), ale v setrvačnosti (dynamika) velmi. Tření a pružiny je potom další věc.

Porovnávat jeden z několika parametrů, jen proto, že se dá jednoduše "změřit" nemá velkou relevanci.
╭╭(╭⊚‿⊚╮)╮╮

Petr13

Příspěvek od Petr13 » 16.01.2023 21:46

Čavli píše:
16.01.2023 16:19
Petr13 píše:
16.01.2023 10:04
Průběh síly je ovlivněn hmotností klávesy, protože ta určuje setrvačnost a ta zase ten průběh síly.
Tak takhle jednoduché to není. Část hmoty je vyvážená, takže se ve statické síle (závaží na klávese) neprojeví (průběh síly je statický "odpor" v různé poloze klávesy), ale v setrvačnosti (dynamika) velmi. Tření a pružiny je potom další věc.

Porovnávat jeden z několika parametrů, jen proto, že se dá jednoduše "změřit" nemá velkou relevanci.
A to jsi ještě zapomněl, že je to pákový převod. Je to jen jeden z parametrů, ale je to parametr klíčový a určuje charakter celé mechaniky. Pokud jsi zvyklý na těžší klavírní mechaniku, tak lehkou nebudeš chtít a všechny ostatní nuance na tom nic nezmění, protože ti neumožní hrát tak, jak jsi zvyklý a naučený. Platí dvakrát tolik, pokud na tom chceš cvičit hru na klavír, což je nejčastější důvod, proč si lidé pořizují digitální piáno.

Petr13

Příspěvek od Petr13 » 16.01.2023 22:01

Asanoth píše:
16.01.2023 14:05
Pružinková nepružinková je mi totiž úplně jedno, mně jde o to, jak se MI na to hraje.
Ano, to už jsem si všiml, že ti je to úplně jedno a je to mimo tvou schopnost to rozlišit. S dalším tvrzením, že na hmotnosti vůbec nezáleží jsi z toho udělal veselohru. A svojí neustálou snahou o falešnou argumentaci appeal to accomplishment a snahou lézt lidem do soukromí jen ukazuješ svou pozérskou podstatu. Ale když se neobejdeš bez autority, prosím, tady máš potvrzení od konzervatoristy.

Klaviatura
Jedná se o kladívkový typ RH3, má vynikající reakci a hraje se na ni velmi příjemně. Hodně udělá i odstupňovaný odpor kláves podle polohy na klaviatuře (čtyři zóny), větší v basech a menší ve výškách jako u akustického piana. Tlakovou citlivost tato klaviatura nemá, počítá se spíše s tím, že bude sloužit pro „klavírní“ účely.

Závěrem
KORG Grandstage je vynikajícím nástrojem zcela do puntíku naplňující požadavky kladené na tento druh nástroje - praktičnost, snadné ovládání, vynikající klaviaturu a pocit ze hry, bezproblémový a inspirativní zvuk. Tak nějak na něj člověk při hře jakoby zapomíná a soustředí se na hudbu, což je podstatné. Cena se mi zdá možnostem a kvalitě nástroje celkem adekvátní.

https://www.musicstage.cz/recenze/korg- ... t2591.html

Asanoth

Příspěvek od Asanoth » 17.01.2023 16:39

Uz je to fakt usmevny, ja pisu, jak se mi na neco hraje a ty se to snazis vyvratit, nevim teda proc, technickymi daty a odkazy z webu. To cekas ze reknu "jo aha, 88 gramu, tak to se mi na to vlastne hralo dobre!" ? :D

Kdyz mi bylo -nact, taky jsem si tu neco nastudoval a pak doporucoval Cort X11, aniz bych na nej kdy hral. Mladistva blbost v kombinaci s hodne volneho casu: Ale alespon jsem trochu na tu kytaru hral. Mam doma saxofon, neco jsem na nej pred lety zkousel, ale nenapadlo by me lezt na sax on the web a vysvetlovat tam nekomu, ze Jupiter je k nicemu a ze Amati nema v jeho zvolene cenovce konkurenci a ze tady je recenze ktera rika Amati je bozi a ze taky maji na klapkach odpor 5,2 N, kdezto Yamaha ma 5,4, takze to je jasna volba :D .

K tomu zavazi: VSECHNY digitaly na ktere jsem kdy hral maji mnohem, ale MNOHEM lehci stisk nez moje pianino. U vsech mi to vadi a hlavne mi pak vadi sednout k tomu pianu a citit, jak neco nacvicenyho na Kawai (ktery ma tu mechaniku spis tuzsi) neuhraju. Ty uvedene rozdily ale jsou vetsinou +- 10 pc, a to je v podstate zanedbatelne oproti rozdilu vuci (memu) pianu, i kdyz jsem to teda nevazil. Zaroven, kdyz je to na pace, tak porovnavat hmotnosti bez delky/delek te paky ma naprosto nulovou hodnotu i ciste analyticky.
Nové album SNĚNÍ (RHEA)

Petrof pianino, šedesátá léta
Kawai ES-8

Fender USA Strat / Tele ---->Fender 65 Deluxe Reverb / Strymon Iridium
Nashville NW-20C

Asanoth

Příspěvek od Asanoth » 17.01.2023 16:46

Petr13 píše:
16.01.2023 10:46
Asanoth píše:
16.01.2023 1:54
Vubec nejde o to, jestli je tezka nebo ne. Jde o pocit ze hry, o zpusob, jakym klavesa reaguje na stisknuti. U piana je prubeh stisknuti silne nelinearni (tj. musim klavesu jakoby promacknout), u syntaku (a u Korgu D1) je zcela linearni. Kdyby slo o zavazi...
Samozřejmě že jde o to, jak je těžká, to má podstatný vliv na pocit ze hry. Synťáky mají pružinkové klávesy, u nich stisknutím síla odporu narůstá v záislosti na charakteru pružiny, kladívkové mechaniky....
Jeste k dojasneni tohoto, samozrejme jde o to, jak je klaviatura mekka nebo tvrda (tezka), ale tady pisu, ze je v teto zalezitosti jedno, jak tezka mechanika je v D1, protoze to neni to, co vzbuzuje ten syntakovy pocit: Ten vzbuzuje reakce klavesy a prubeh reakce na stisk (v pripade tohoto nastroje), o cemz zde pise i Čavli, byt ne konkretne ve vztahu k D1.
Nové album SNĚNÍ (RHEA)

Kawai ES-8

Nashville NW-20C

himself

Příspěvek od himself » 17.01.2023 16:59

Ja bych jen podotknul, ze moje Yamaha CLP 130 ma rozhodne tuzsi dohmat, nez moje byvale pianino Gustav Rossler a sotva stejnou tuhost jako muj Dalibor.

Petr13

Příspěvek od Petr13 » 17.01.2023 19:23

[*]
Asanoth píše:
17.01.2023 16:39
Kdyz mi bylo -nact, taky jsem si tu neco nastudoval a pak doporucoval Cort X11, aniz bych na nej kdy hral. Mladistva blbost v kombinaci s hodne volneho casu:
No, a moc ses od té doby nezměnil, akorát teď máš navíc ještě 'pocity'. To je snad ještě horší, než kdejaká blbost omlouvaná právem na názor. Nesuď ostatní podle sebe. Doufám že sis ve svém svatém zápalu všiml, že nakonec potvrzuješ to, co říkám. Na hmotnosti záleží a některým lidem, včetně tebe, vadí lehké digitální mechaniky jiní to mají naopak a pro všechny to je důležitý parametr. To měření, které se snažíš zhodit, všem objektivně říká, jak těžké ty mechaniky jsou. Na rozdíl od tvých pocitů, zkrz které nepoznáš ani rozdíl mezi kladívkovou a pružinkovou mechanikou. :-) Ne všechny digitální mechaniky jsou lehké, jsou mezi nimi velké rozdíly, a tvoje averze k nim akorát zkresluje tvůj úsudek i pocity.

Asanoth

Příspěvek od Asanoth » 18.01.2023 1:50

Ano, zalezi, to jsem v obecne rovine nikdy nezpochybnoval, ba jsem o tom uz mnohokrat psal i v jinych vlaknech.

A ted myslim, ze je opravdu cas, abys nam rekl, jak je to s tim tvojim hranim.
Nové album SNĚNÍ (RHEA)

Kawai ES-8

Nashville NW-20C

Hendrek
Site Admin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hendrek » 18.01.2023 5:43

Asi jste se nějak zacyklili a tazateli to vůbec nepomůže.

Neutronek
Nový uživatel

Příspěvek od Neutronek » 20.01.2023 15:02

Díky, ještě jsem nad tím přemýšlel a asi do toho víc zainvestuju, je to pro syna, už hraje na digitální klavír yamaha co kdysi stál 50.000 a chtěl bych něco k němu do pokoje.
Procházel jsem recenze a kytary.cz a teď mám v merku tohle. Co myslíte?

https://kytary.cz/roland-f107-bkx/HN245045/
a
https://kytary.cz/roland-fp-30x-wh-set/ ... astVisited

u te 30x mi vadí, že to nemá kryt kláves, takže se na to bude prášit, zase je fajn trocvhu menší velikost (bojujem s místem)

Obojí je super propojení bluetooth s aplikací a usb midi, což si myslím, že využije, je docela PC maniak.

Asanoth

Příspěvek od Asanoth » 21.01.2023 16:35

Co se týče té Yamahy za 50, tady je zásadní co je to "kdysi"... Moji rodiče mají stále ještě Yamahu, která na sklonku devadesátých let stála bratru 36 000, tedy trojnásobek tehdejší průměrné mzdy! (ó, jak na mě byli hodní... I když možná tenkrát nic levnějšího nebylo :D ) Nicméně dneska je to nástroj, který by opomenu-li hezkou skříň stál tak 8000. Technika se vyvíjí :) .

Uvedené nástroje jsou prašť jak uhoď, FP-30 toho na papíře asi umí o trochu víc, má výkonnější (a asi i lepší?) repro, kryt lze nahradit prostěradlem. Nicméně je to stále podobná kategorie jako FP10, skoro bych se odvážil říct, že FP107 je FP10 v hezčím obalu (ale neporovnával jsem je nikde na krámě, jen podle specifikací). Tak je otázka, jestli není lepší si koupit ten FP10...
Případně ještě "trochu" přitlačit na ceně a pořídit, dá-li se ještě sehnat (na heurece jsou, ale nevím, jak to odpovídá skutečnosti), Yamahu YDP 164 nebo YDP S54, které splňují asi vše co je třeba - jen jim chybí to midi. Rozdíly jsou spíše kosmetické. Novější modely 165 a S55 jsou dražší. Další významný skok v klaviatuře je až Kawai za 35 - 40 000 (tj. dle mého názoru není potřebné tlačit to výš přes cenu té YDP164).

Aplikace, výukové systémy atd., na to bych se u nástroje co má nahradit klavír vůbec nekoukal, důležitá je klaviatura. MIDI se naopak může hodit hodit, záleží čím se syn bude zabývat, ale opět, má-li to nahradit klavír, klaviatura je nejdůležitější.

uprava: Nicméně, pokud ta Yamaha je třeba 2013 2015 nebo novější a je v dobrém stavu, pak asi vážně dává největší smysl ten Roland FP10, kluk se může vyblbnout na midi, klaviatura není zlá a něco na tom i pocvičí, bude-li třeba a nebude to stát majlant.
Nové album SNĚNÍ (RHEA)

Kawai ES-8

Nashville NW-20C

Petr13

Příspěvek od Petr13 » 21.01.2023 20:58

Hendrek píše:
18.01.2023 5:43
Asi jste se nějak zacyklili a tazateli to vůbec nepomůže.
Máš pravdu.

Petr13

Příspěvek od Petr13 » 21.01.2023 21:19

Neutronek píše:
20.01.2023 15:02
Díky, ještě jsem nad tím přemýšlel a asi do toho víc zainvestuju, je to pro syna, už hraje na digitální klavír yamaha co kdysi stál 50.000 a chtěl bych něco k němu do pokoje.
Procházel jsem recenze a kytary.cz a teď mám v merku tohle. Co myslíte?

https://kytary.cz/roland-f107-bkx/HN245045/
a
https://kytary.cz/roland-fp-30x-wh-set/ ... astVisited

u te 30x mi vadí, že to nemá kryt kláves, takže se na to bude prášit, zase je fajn trocvhu menší velikost (bojujem s místem)

Obojí je super propojení bluetooth s aplikací a usb midi, což si myslím, že využije, je docela PC maniak.
Než zainvestuješ víc, tak bys měl v první řadě mít jasno, co od toho vlastně chceš. Žádná nástroj ti nedá všechno, každý má nějaké výhody a nevýhody. Takže já mám třeba tři hlavní nástroje, dva vedlejší a dvě takové hračičky navrch.

Zpočátku se zdálo, že chceš digitální piáno. A u něj je nejdůležitější klavírní mechanika, pak dlouho nic a pak kvalita zvuku. A nakonec tě bude zajímat provedení, nějaké stabilní, přenosné, ale s repro nebo stage piáno pro vystupování bez repro, ale s kvalitní konektivitou a balancovanými výstupy.

Pokud ale chceš nástroj k PC, tedy nejspíše něco k DAW, pak potřebuješ spíše nějaký midi kontroler a na něj budou požadavky dost odlišné. Jestli tedy už jedno digitální piáno máš a jsi s ním spokojený, pak by možná bylo lepší nekupovat druhé, ale zaměřit se spíš na midi kontroler, protože ten žádné digitální piáno nenahradí. Bude se ti to pak navzájem lépe doplňovat.

Pokud chceš radši to digitální piáno, nastuduj si, jaké má která značka mechaniky, které dává do svých nástrojů. Každá značka má několik řad, odstupňovanou podle kvality. Nekupuj nástroje s nízkou řadou mechanik, orientuj se na nějakou vyšší, protože to nemusí být nutně drahé. Ten Korg D1, který tu Asanoth hejtuje, má špičkovou RH3 mechaniku nejvyšší úrovně, všude chválenou a za velmi rozumnou cenu. Pokud chceš hlavně piáno, tak kvalitní mechaniku žádnými funkcemi nenahradíš.

Neutronek
Nový uživatel

Příspěvek od Neutronek » 22.01.2023 11:22

Díky za rady všem, nakonec dle recenzí a videí, co jsem postupně nastudoval, jsem se rozhodl pro Kawai KDP 120. Jednak je to v té cenové relaci +- 20.000 co jsem ochoten do toho prozatím dát. Má kvalitní výstup 2x 20W, dva konektory na sluchátka, midi usb a bluetooth, takže vlastně splňuje z technických věcí asi vše, co jsem si tak představoval. To jak se na něm hraje, bohužel neohodnotím od počítače, ale věřím, že to bude ok, aspoň v porovnávacích videích na tom byl líp než třeba yamaha.

Co si o tom myslíte?

Petr13

Příspěvek od Petr13 » 23.01.2023 21:53

Jestli jsi chtěl piáno ve formě nábytku, tak dobrá volba.

Kawai dělá tři plastové mechaniky (a 5 dřevěných): RHC, RHCII a RHIII, tvůj nástroj má RHCII, což neznám, ale na pianodreamers píší: In terms of weight and feel of the keys, I’d say the RHCII is closer to Korg’s RH3 and Casio’s Tri-sensor Scaled Hammer action, though they all feel slightly different and you need to play them to see which one feels the most natural to your fingers. A ty zbývající dvě mám obě doma, takže za mě pro začátečníka určitě kvalitní a dobré a časem uvidíš, jak z toho syn rychle vyroste.

Zaujaly mě možnosti tunění zvuku piána, to je rozhodně nadstandard a má to i slušný výkon reproduktorů. Tak ať slouží a dobře hraje.

Neutronek
Nový uživatel

Příspěvek od Neutronek » 24.01.2023 18:47

Díky, je fakt super, už je od včerejšího večera doma a splňuje vše co jsme od něj chtěli. Syn už trénuje a na PC přes midi už i nahrává :)

Odpovědět

Zpět na „Klávesové nástroje a syntezátory“