Hluboký hlas + kytara

Klasické, westernové, hybridní, elektroakustické, ...
Odpovědět
walonaco
Příspěvky: 5
Registrován: 6.04.2020 14:44

Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od walonaco »

Ahoj kytaristi,
potřeboval poradit, mám hluboký hlas a nedokážu vyzpívat výše než 2. oktávu, nebo jakože jo, ale zním jak skřivan, a řeším problém. Mám dreadnought, ale ta na mě hraje moc vysoko a nezní to dobře, tak mě napadlo koupit jumbo , protože má hlubší tóny jestli se nepletu. Sice mám elektriku, kde hraju hluboko abych zazpíval, ale k táboráku a pod... jí nechci tahat a akustika je moc vysoko. Jestli se mýlím, tak mě prosím opravte nebo poraďte jak to mám vyřešit, popřípadně poradit kytaru (nejlépe elektro akustiku do 15K, vím je to málo, ale rozpočet není velký :lol: :lol: )

Děkuji všem kteří mi normálně odpoví
Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 8792
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od Hendrek »

walonaco píše: 6.04.2020 15:19 ...tak mě napadlo koupit jumbo , protože má hlubší tóny jestli se nepletu...
Pleteš.
Má stejné tóny jako Dreadnought nebo elektrika ve stejném ladění.
walonaco píše: 6.04.2020 15:19 Sice mám elektriku, kde hraju hluboko abych zazpíval,...
Nevím, co tím hraním "hluboko" myslíš. Jako že máš elektriku podladěnou? Pak podlaď stejně i akustiku (tím pádem možná vyměň struny za tlustší).

A možná to co chceš je barytonová kytara.
Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2412
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od Jester »

Poslechni si L. Cohena.
Uživatelský avatar
hyenik
Rádce
Příspěvky: 5242
Registrován: 22.11.2010 13:33
Kontaktovat uživatele:

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od hyenik »

pochybuju že hlubší než Johny Cash a ten to zvládal s dreagnaughtem ;)



marně přemýšlím jak nějak diplomaticky odpovědět, že zadání otázky není korektní...
BGD ≋ Baritone Guitar Dreams
≋Dreams Are Messages From The Deep≋
walonaco
Příspěvky: 5
Registrován: 6.04.2020 14:44

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od walonaco »

Dobře děkuji za objasnění

Na elektrice hraju na humbucker snímače, které by měli hrát hlubší a plnější tón. Kytaru mám v normální tónině.

Popravdě sám nevím co hledám, sice hraju na kytaru 6 let, ale co se týče tohohle a zpěvu jsem úplný amatér
Suchac cz
Příspěvky: 98
Registrován: 14.01.2018 13:37

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od Suchac cz »

Vždyť přece neni problem zvolit si toninu a zpívat o oktávu níž... Mi když vezmem kytaru k pívu a vohýnku, tak stejně si každej hejká jak mu zobák narost :DD
himself
Příspěvky: 2301
Registrován: 26.02.2019 13:21

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od himself »

Mne se zda, ze se autor chtel zeptat na neco jineho, protoze dotaz nedava smysl...
Uživatelský avatar
džetro
Příspěvky: 1451
Registrován: 21.01.2011 0:14
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od džetro »

Myslím že tazatel má na mysli výraznější basové frekvence, ne výšku tónu. Pohledat po obchodech kytaru s co nejbasovějším zvukem.
Miluju akustické blues a svoji rodinu.
Taylor GS Mini Mahogany + Harley Benton SH 30 Pro Active
Taylor GT Urban Ash + Harley Benton SH 30 Pro Active
Yamaha FG-820-12NT + Harley Benton SH 30 Pro Active
Johnson JR-999E Tricone Resonator + Royall Pony Boy Resonator + Gretsch Boxcar Resonator
Deering Goodtime Open back 5 strings banjo
http://www.retroblues.net/
walonaco
Příspěvky: 5
Registrován: 6.04.2020 14:44

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od walonaco »

Ano omlouvám se byl špatně položen dotaz. Džerto ho pochopil správně, omlouvám se za mé špatné vyjadřování a děkuju
Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 8792
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od Hendrek »

Akorát že barva tónu kytary IMHO nesouvisí s hlasovým rejstříkem zpěváka. A právě naopak, nabasovanější kytara může frekvenčně zaplnit pásmo hlubokého zpěvu a tudíž nedá vokálu dost prostoru, aby vynikl. Jinými slovy, budeš se muset s kytarou prát o stejné frekvenční pásmo.
Ale samozřejmě vyzkoušej, uvidíš.
Ještě se zeptám, jaký má tvůj Dread materiál topu? Pokud smrk možná zkus i variantu cedr.
Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 1012
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od starypard »

Kytara je svým způsobem velmi omezený nástroj ve výrazu, na druhou stranu se hra na ni rozvinula natolik, že je nespočet způsobů, jak hrát, abych doplnil svůj hlas (souzněl s ním). Mnozí z nás měli v mládí rozsah tři oktávy a rejstříky hraní na kytaře si mohli vybírat, po zmutování na osm nejistých tónů se znovu učili zpívat, s tím, že jejich absolutní sluch jim velel se oběsit kulkou na dně rybníka, nakonec tato příhoda končí tím, že se smíříš s tím, co jsi ty a co jest kytara. Pokud zpíváš v nějakém rozsahu, z toho je jedna třetina tvá komfortní zóna, pošli prostě kytaru mimotuto zónu. Nechť kytara hraje jinak než ty zpíváš. Hmatník je dost velký na to, abys zvolil polohu, kde to s tvým hlasem koresponduje.
Jednoduše řečeno - využívej hmatník kytary v celém rozsahu a využívej všechny výrazové prostředky těch šesti strun. A hodně pracuj s frázováním věcí ... Akcenty a hlavně ticho mezi tóny fungují víc než ty tóny samotné .... Ucho a mysl fungují tak, že si 90 % domýšlí. Posluchač vlastně žije v neustálé projekci. Jde o to, jak s minimemem užitých prostředků docílit maximálního žádaného účinku. S objemem korpusu kytary či s rozsahem tvého hlasu to fakt nesouvisí.
walonaco
Příspěvky: 5
Registrován: 6.04.2020 14:44

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od walonaco »

Hendrek píše: 6.04.2020 18:47 Ještě se zeptám, jaký má tvůj Dread materiál topu? Pokud smrk možná zkus i variantu cedr.
Ze smrku, určitě zkusím


Starypard, děkuji za radu :)
Matěj Rak
Příspěvky: 203
Registrován: 8.07.2020 19:17

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od Matěj Rak »

Především dobře zvol tóninu pro každou písničku. Musí to maximálně vyhovovat hlasu. I pitomej půltón muže udělat divy. Všechno ostatní jsou nepodstatné detaily.
Uživatelský avatar
Alternátor
Příspěvky: 1094
Registrován: 19.04.2011 10:50
Bydliště: Severočesko

Re: Hluboký hlas + kytara

Příspěvek od Alternátor »

Já teda zpívám mizerně, ale od doby, co jsem vyměnil kytaru se smrkovou deskou za cedrovou musím říct, že je to daleko přirozenější a i pro mě příjemnější. Smrk mi zní až moc tupě. Je pravda, že je tam víc prostoru pro vyhrání nástroje. Ta moje cedrovka zní od začátku doteď úplně stejně, ale fakt je, že se mi od začátku líbila, smrk vyžaduje víc práce a stejně nezaručí, že se ti nakonec bude jeho zvuk líbit.
Gibson Les Paul Slash Standard November burst 2023, Gibson Les Paul Traditional 2019, Jolana Diamant II 2020 + Gibson 490R a Burstbucker 3, Gibson SG Special 2002, Harley Benton SC-500, Marshall DSL40CR, Cort Core-DC Mahogany OPBB, Ibanez AW65-LG, prehistorická španělka Lucida
Odpovědět

Zpět na „Akustické kytary“