Stránka 1 z 4

Irská flétna

Napsal: 16.04.2011 18:22
od Hegrik
Zdravíčko, chtěl by jsem si koupit irskou flétnu (whistle) a to jenom tak na pískání s kytarou nebo jenom tak.
Tudíž jsem se chtěl zeptat jestli by byla lepší v ladění D nebo C?

http://www.lidlmusic.cz/katalog/clarke- ... -331000001

http://www.lidlmusic.cz/katalog/clarke- ... -331000002

Re: Irská flétna

Napsal: 16.04.2011 19:37
od CzechJoker
Obvyklejší ladění je D, na ně je asi většina not. Vím to, protože jsem koupil céčkovou :?

Re: Irská flétna

Napsal: 17.04.2011 10:12
od Hegrik
Respektive rozumím tom usprávně když řeknu že D ladění zahraje d e fis g a h cis d (D-dur) a C ladění zahraje c d e f g a h c (C-dur)?

Re: Irská flétna

Napsal: 17.04.2011 11:33
od CzechJoker
Ano, jsou to klasické durové stupnice.

Re: Irská flétna

Napsal: 17.04.2011 11:58
od Hegrik
oki díky moc :)

Re: Irská flétna

Napsal: 8.11.2011 20:54
od Bejk
Lidi mám problém, koupil jsem si Whistle od firmy Clark, Sweetone D, ale nevím jak dosáhnout vyšších tónů, četl jsem, že se má přefouknout, ale to mi absolutně nejde, nevím jak moc mám foukat, protože to pořád zní strašně. Můžete někdo poradit kdo na ní taky hraje?

Re: Irská flétna

Napsal: 15.11.2011 0:27
od Erin87
našla jsem tohle... snad ti to pomůže :) http://dixxblog.net84.net/nicEdit/userf ... le/Tin.jpg

Re: Irská flétna

Napsal: 15.11.2011 8:00
od Bejk
Děkuju, doma to vyzkouším a dám vědět jestli jsem uspěl nebo ne :)

Re: Irská flétna

Napsal: 15.11.2011 9:51
od Asanoth
Hegrik píše:Respektive rozumím tom usprávně když řeknu že D ladění zahraje d e fis g a h cis d (D-dur) a C ladění zahraje c d e f g a h c (C-dur)?
Nikoliv, to by byl nástroj dost k prdu,ne? ;) Jenom zahrát ten půltón neni tak jednoduchý jako "nějak tam praštit prst" ;)

Re: Irská flétna

Napsal: 15.11.2011 10:15
od Hendrek
Přesně tak. Zahraješ na tom i půltóny, akorát na to potřebuješ speciální "chvaty" :) (alespoň podle té tabulky prstokladů).
I když já na penny whistle hraju půltóny "polovičním" překrytím dírky, teda snad se vyjadřuji srozumitelně, při hraní tónů směrem nahoru dírky odkrývám postupně a u půltónů odkryji jen půl dírky.

Re: Irská flétna

Napsal: 20.11.2011 0:08
od Durin
To je opravdu lepší koupit tu, co je v D? Četl jsem, že půltóny se dělají čistě jen zakrytím poloviny dírky. Pak mi přijde lepší mít flétnu, která hraje v C-Dur a půltóny pak dostaneš snadněji do hlavy, než si pamatovat, že třeba F musim hrát jako eis atp.

Re: Irská flétna

Napsal: 29.11.2011 14:51
od Hendrek
No ono je tím spíš myšleno, že irská hudba se většinou hraje v Ddur, a proto při hraní písniček nemusíš mačkat půltóny vůbec.
Musíš pak ovšem mít transponované party do Ddur. Jiná je situace, hraješ-li podle sluchu, ne podle not - pak je to nesporná výhoda.

Re: Irská flétna

Napsal: 2.01.2012 13:39
od PiAn0
Zdravím,
Kamarádka se začíná učit na irskou, na žádný jiný nástroj ale nehraje. Chci se zeptat jestli není jednoduší pro ní se nejdříve naučit hrát na obyčejnou zobcovou flétnu a poté by měla jednoduší irskou? Jinak vlastní příčnou irskou flétnu. Slyšel jsem že existuji "nástavce" jakoby vyměnitelná hlava na příčnou irskou flétnu která zní udělá zobcovou, dají se takové věci sehnat?

Re: Irská flétna

Napsal: 11.04.2012 13:00
od Krakonosh
Na irskou flétnu je obecně jednodušší hrát než na klasickou zobcovou, jen se tam většinou jinak kladou prsty - na zobcovou se zakrývají dírky bříšky prstů, na irskécelými prsty.

Jinak co je na ní těžší, je hrát na ní "irsky". Pro whistle je typické zdobení tónů (tzv. rolly), které se člověk naučí hlavně hraním skladeb. Doporučuji si vygooglit nějakou stránku, která se těmto píšťalám věnuje, je tam spousta notového materiálu. Jinak Já mám low D whistle a není poblém s ní hrát i +- 2 křížky, jenom si člověk musí uvědomit, kde na ní jsou ty půltóny. O nástavci na příčku nevím nic...

Re: Irská flétna

Napsal: 12.04.2012 4:09
od Atkins
že třeba F musim hrát jako eis
:lol: :lol:

Re: Irská flétna

Napsal: 30.07.2012 9:45
od boodiste
Ahoj, hledáme hráče na whistle nebo příčnou flétnu do amatérské kapely hrající irskou/keltskou hudbu z Prahy. Zkoušíme jednou týdně v Praze a vystupujeme cca 20 do roka pro zpravidla menší publikum. Jsme přátelská parta. Ozvěte se na boodsite@gmail.com. Díky

Re: Irská flétna

Napsal: 7.01.2014 15:49
od gembec
Chcem sa opytat, co znamena, to ladeni D,C? to ma obojo ladeni? A ktory nastroj je podla vas zvukovo najzaujimavejsi?
http://www.shop.muzikus.sk/sk/clarke-pe ... 46023.html
lebo toto je taka ista a ma len C
http://www.shop.muzikus.sk/sk/clarke-pe ... 46030.html
Ake su najlepsie ladeni, tejto irskej fletny? Ta D-čkova?
A este by som chcel jednu v tomto ladeni? Slo by to zahrat na irskej?
http://www.youtube.com/watch?v=6nK5FJTlVr0
Myslim, ze sa to mota v rozsahu G-dur, co hra na tej flaute.

Re: Irská flétna

Napsal: 8.01.2014 9:08
od Hendrek
Ne, jak by mohla mít flétna dvě ladění?
To pravděpodobně znamená, že si vybereš buď ladění C, nebo D. U té první je tam spíš jen chyba v popisku a je to ladění D.

G-dur bych hrál nejspíš na C ladění, s tím, že bych tam měl jeden půltón (kontrolní otázka - jaký půltón je ve stupnici Gdur?)

Nevím ale, zda s irskou flétnou dosáhneš takového zvuku, jaký je na té nahrávce, navíc s flétnou z nejlevnější kategorie.

Re: Irská flétna

Napsal: 8.01.2014 13:20
od gembec
Hendrek píše:G-dur bych hrál nejspíš na C ladění, s tím, že bych tam měl jeden půltón (kontrolní otázka - jaký půltón je ve stupnici Gdur?)
dik za odpoved
jasne, ze ma jedno fisko. :D , takze by stacila vlastne C-čkova. a preco vlastne ne G-čkovu? pozeral som na yutube videa a celkom slusne songy hrali aj na G-čkovej. C-čkovu mam aj harmoniku a uz som toho ladenia trochu nabazeny.
vsimol som si, ze ty mas tu Tinwhistle Clarke Original, to uz je dobra pistala? lebo co som videl videa, tak sa mi zdalo, ze ta mala taky viac zobcovo-flautovy zvuk ako irsky. chcel by som dosiahnut co najviac irsky zvuk.
napriklad tato Sweetone je lacna ale uz to neni take zle
http://www.youtube.com/watch?v=OtXZhwCx2PQ
toto sa mu lubi len taku som nikde nevidel
http://www.youtube.com/watch?v=0mhe9eMWiIA

Re: Irská flétna

Napsal: 8.01.2014 13:42
od Hendrek
gembec píše:...a preco vlastne ne G-čkovu?
Protože jsem ještě žádnou takovou levnou neviděl (jen http://www.whistleshop.cz/52-whistle-su ... -vs-g.html). Levné irské flétny se dělají C, D, dražší pak i v ladění Es, B(Hes), atd.
Ale třeba o nějaké víš, tak hoď odkaz.

Koukni sem http://www.whistleshop.cz/5-fletny-irske-whistle, tam mají celkem výběr.

Z nahrávek na youtube to nemůžeš porovnávat, když každá nahrávka je dělaná v jiných podmínkách a jiným zařízením.
Já jsem teď po vánocích usoudil, že budu muset časem pořídit stejně nějakou lepší. Hrál jsem na to při vystoupení pár koled a uvítal bych asi modely, které jsou laditelné a možná z plastu (hra v teplotách kolem 5°C byla celkem hardcore - ve zkušebně zvuk i hratelnost super a naživo pak nic moc, jak se na tom studeném kovu srážely páry z dechu, tak to přepískávalo).