Design strunných nástrojů

Stavba a úpravy nástrojů všeho druhu
kodl258

Re: Design strunných nástrojů

Příspěvek od kodl258 »

No, tak jsme si to ujasnili, jedná se o linii C. Je to vlastně jediná pevná linie, kterou je při výměně krku
s rozdílnou menzurou možno zachovat (při shodném tvaru zakončení). Proto jsem psal, že nejvýhodnější by bylo obě kytary zarovnat na tuto linii a pak na druhé tělo (PB) vynést novou polohu kobylky, která bude ve stejné vzdálenosti od C jako na SG.
kodl258

Příspěvek od kodl258 »

Tak konečně posílám slíbený obrázek. Červená linie je linie C (hrana konce krku), na kterou jsou zarovnány obě výchozí baskytary. Spodní baskytara je už hotový hybrid s posunutou kobylkou. Je už teď jasné, jak jsem to myslel?

Obrázek
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

kodl258 píše: 15.08.2021 21:21 Tak konečně posílám slíbený obrázek. Červená linie je linie C (hrana konce krku), na kterou jsou zarovnány obě výchozí baskytary. Spodní baskytara je už hotový hybrid s posunutou kobylkou. Je už teď jasné, jak jsem to myslel?
Jasně.
Ještě to doplním v číslech:
C-origin-EB-to-PB.jpg
Nulové body kobylek:
červeně - EB 4 (SG obrys)
černě - Fender P-Bass
Pro krátký krk se tedy musí kobylka posunout o 33,5 mm směrek ke krku.
:wink:
:idea: Když ten hybrid porovnám s Precision basou, je hybrid, podle mého vkusu, hezčí nástroj. I ta Gibson hlava mu sluší :)
Strato Collins / Tele H-Btn / Axis (MM copy) / Yamaha EZ AG midi / VOX Pathfinder 10 / E-piano Yamaha / TurboCAD 15 2D / www.yitars.de
kodl258

Příspěvek od kodl258 »

Jsem rád, že už si rozumíme :D
Nevím jak zvukově, ale ergonomicky by to bylo určitě plus.

Vloni jsem koupil dceři Cort action bass junior, která má extrémně krátkou menzuru 762 mm a hraje se na ní fakt pohodlně. Navíc se vejde do kytarového futrálu. Pro holku, která má 158 cm ideální (i když Suzi Quatro...?! :) ).
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

kodl258 píše: 16.08.2021 14:49 ..... Nevím jak zvukově, ale ergonomicky by to bylo určitě plus.
Určitě se to bude blížit soundu Jacka Bruce v nahrávkách skupiny Cream (White Room, Sunshine of your love, Strange Brew).
Strato Collins / Tele H-Btn / Axis (MM copy) / Yamaha EZ AG midi / VOX Pathfinder 10 / E-piano Yamaha / TurboCAD 15 2D / www.yitars.de
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

Už je i v angličtině:
https://tredition.de/autoren/jan-jirask ... ck-164405/
Image cover GSN.jpg
Český překlad textů (PDF) si můžete zdarma vyžádat na e-mailu:
info(zavináč)gitarren-navigator.info
Naposledy upravil(a) kocour dne 27.09.2021 12:39, celkem upraveno 1 x.
JuanV

Příspěvek od JuanV »

Kdyz uz to nekdo prekladal do cestiny, proc rovnou neupravoval pri prekladu puvodni knihu. Chapu, ze to tady nikdo nevyda ve velkym, ale jde to nechat jen vytisknou v omezenem poctu s vazbou. Myslim, ze by se par desitek zajemcu na foru naslo. Takhle si musim koupit anglickou a k tomu si vedle vytisknout CZ preklad a koukat z jednoho do druhyho. Prvni co udelam, ze si koupim mobi verzi a tu si predelam do cestiny z toho separatniho pdf. Bohuzel to muzu udelat maximalne pro sebe, coz je skoda.
'1918 Violoncello (CZ), '1991 Fender Stratocaster Ultra (USA), '1992 Gibson Les Paul Custom (USA), '1995 Epiphone Les Paul Standard (Korea), '2002 Fender Standard Telecaster (USA), '2013 Taylor 714ce V-Class (USA), '2018 Maton EBG808TEC Tommy Emmanuel (Austrálie), '2021 Cordoba GK Studio Limited,
Marshall JMP-1, 9100, SV212; TC Triple-C, TC G-Major 2; AER Compact 60; Fractal Audio FM9, Positive Grid Spark
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

JuanV píše: 27.08.2021 8:03 ...... prekladal do cestiny, proc rovnou neupravoval pri prekladu puvodni knihu. Chapu, ze to tady nikdo nevyda ve velkym, ale jde to nechat jen vytisknou v omezenem poctu s vazbou. Myslim, ze by se par desitek zajemcu na foru naslo.
:idea: českou a anglickou verzi jsem dělal současně. Nechat vytisknout českou verzi, to nezávisí na počtu výtisků. Abych neprodělal, muselo by být aspoň 250 kupujících zájemců.
JuanV píše: 27.08.2021 8:03 ...... Takhle si musim koupit anglickou a k tomu si vedle vytisknout CZ preklad a koukat z jednoho do druhyho.
To bych neviděl jako problém, naopak, angličtina je "mateřština elektrické kytary" už s ohledem na měření v palcích - inches a názvy součástí (nut, zero fret, bridge, scale, fall-off, trusrod, fret crown, etc.) a není na škodu se v tom cvičit. Více než dvě třetiny obsahu knihy jsou výkresy, grafiky, skici a tabulky - které nepotřebují překlad do češtiny. :!:
J. J.
fantomasxxx

Příspěvek od fantomasxxx »

Souhlas s Kocourem. V angličtině nejsem moc kovaný, s němčinou problém nemám. Včera jsem objednal anglickou verzi papper Booku přes amazzon. Spoustu výrazů z branže člověk zná v angličtině a určitě textu v této tématice lépe porozumím anglicky než v němčině, kterou celkem dobře ovládám.
I tak si ale dovolím napsat o český překlad textů:)
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

fantomasxxx píše: 2.09.2021 7:48 ....... Včera jsem objednal anglickou verzi papper Booku přes amazzon.
Pro kontrolu jsem si Paperback - verzi od Amazonu taky objednal. Oni to tisknou jinde než můj vydavatel (Tredition SRN) a formát bývá od nich o pár cm větší. Má to přijít poštou v rozmezí 20. September 2021 - 28. Oktober 2021
Vydavatelství Tredition už to mají na skladě a je to tedy u knihkupců v SRN po objednání za 1 - 2 týdny k dostání.
Elektronickou verzi knhy už mám stáhnutou od Amazonu, za 6,50 EUR a ta se úpravou stránek trochu liší od normální knihy, která má 216 stránek. E-book je obsahově v pořádku, ale rozdělená na 285 stránkách. Asi aby to pasovalo do tabletů a čtečky elektronických knih.
Pro orientaci se stránkami v mém PDF a v e-booku jsem sestavil extra PDF, který přidám k:
J.J. kcr
Naposledy upravil(a) kocour dne 27.09.2021 12:40, celkem upraveno 1 x.
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

kocour píše: 2.09.2021 21:21 Pro kontrolu jsem si Paperback - verzi od Amazonu taky objednal. Oni to tisknou jinde než můj vydavatel (Tredition SRN) a formát bývá od nich o pár cm větší. Má to přijít poštou v rozmezí 20. September 2021 - 28. Oktober 2021
J.J. kcr
Včera už mi to přišlo poštou, Amazon je rychlík :!: :!:
Kvalita tisku je okej a tentokrát je i formát stejný jako od Treditionu.
Zájem o knihu v angličtině stoupá, včera se jich prodalo 34.
P.S.
Výtah z prvních dvaceti stránek "Guitar Shapes Navigator" je na odkazu:
https://www.amazon.de/Guitar-Shapes-Nav ... =4&depth=1
kcr J.J.
Naposledy upravil(a) kocour dne 27.09.2021 12:41, celkem upraveno 1 x.
fantomasxxx

Příspěvek od fantomasxxx »

Já jsem ji objednával 1.9. a dnes 10.9. mi přišlo avízo od PPL, že mi ji dnes doručí. Taky koukám, jak to posílají rychle. Napsal jsem ti email o český překlad. Už se těším až ji večer budu listovat.
Anglická verze byla určitě tah správným směrem a prodej se ještě rozjede.
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

Na Facebooku (který včera totálně na pár hodin nefungoval) :roll: mi padl do oka titul
"Hey group - what’s a good book to own for a beginner luthier?"
(skupina "Amateur Luthier" - dotaz člena Roberta Scotta)
Nejvíc doporučení se týkalo knihy "Make Your Own Electric Guitar" kterou napsal Melvyn Hiscock.
Její předposlední vydání z roku 2010 jsem si koupil už před osmi lety a taky ji vřele doporučuju.
Ačkoliv, myslím, že pro začátečníka, (nehledě na znalost angličtiny) je v této knize převaha textu nad grafikou důvodem k zapnutí YouTube.
Electric guitars are pretty simple to make. I made my first guitar recently and it turned out way better than I expected. I'd never even touched a router before I started. It was great fun and if I wasn't busy with work stuff, I'd already be working on the next one. Watch a few YouTube videos then just do it!
Tam se to hemží projekty od Telátek až po osmistrunné superkytary.
Ale hodně času zabere si tam vybrat právě to, co nezkušený začátečník postupně potřebuje.
A nejen začátečník :wink:
https://www.gitarren-navigator.info/cs/home
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

Gibson Nighthawk ..... je to nedoceněná kytara, příliš často přehlížená. S menzurou Fendera 25.5", ale údajně Gibson feeling.
Fotky a test a sound - ukázky https://www.musiker-board.de/threads/gi ... er.371177/
Mně zaujal hlavně tvar korpusu, je mi sympatičtější než břichatá Les Paulka.
Varianta se dvěma snímači:
Nighthawk-grid-specs.jpg
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

RD Artist je zajímavá kytara a chtěl jsem ji už dávno změřit. A nejlépe s gibsonskou menzurou 629 mm. Protože většina obrázků Rdéčka je s menzurou Fender 648, zakreslil jsem obě polohy oktávových pražců (XII). To je rozhodující pro lícování těla s krkem.
RD-Artist-Grid-TAB.jpg
Tlouštku korpusu jsem neměl možnost ověřit, předem děkuji za upřesnění.
J.J.
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

Malé zamyšlení. Když někdo staví svůj nový domek, nenapadne ho, plánovat části stavby přes hranice svého pozemku. Podobně je na místě uvažovat, zda plánovaný tvar kytary bude pasovat do standartního kufru nebo futrálu. Zkrátka všechno normální respektuje určité rozumné hranice ...
Včera jsem ve FB viděl skicu ve stylu Véčka / Rhoads:
V-skica.jpg
Hned jsem si představil kráčejícího kytaristu s takovou kytarou v kufru, který je spodním okrajem jen pár centimetrů nad zemí.
Při porovnání s Gibson -Flying V je rozpětí křídel o 15 centimetrů mohutnější. A na ty špice bude potřeba zbrojní pas. :?:
V-Axt-vs-Fly-V.jpg
:wink: :?:
hyenik
Rádce
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hyenik »

Metal musí být rohatý :)
Me se líbí třeba explorer a je to trochu překvapivě velice pohodlná kytara,
Ale OBROVSKÁ, speciálně v kufru
BGD ≋ Baritone Guitar Dreams
≋Dreams Are Messages From The Deep≋
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

Strandbergova "Sälen NX" je nápadně odvážná, vintage a futuristická .... a určitě sedí na těle vstoje i vsedě :wink: ... Ne, nezkoušel jsem ji, těch 50.000 Kč ani 1999 € nemám zrovna nazbyt.
Strandberg-Tele-Fnd.jpg
:idea: :!: :?:
kocour
Odborník
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kocour »

Porovnání obrysu Strandberg Sälen Deluxe NX s obrysem Fender Telecaster
Strandb-T-vs-Fnd-T.jpg
V podstatě nemají oba modely kytar mnoho společného. Už jenom pro tradiční Tele charakteristickou kobylku nahrazují jednotlivé ladící a intonační prvky pro multiscale a faned frets.
:!: :?:
himself

Příspěvek od himself »

Můžete se prosím podělit o svoje názory (zkušenosti) na vliv ozvučné díry v duté elektrické kytaře? Procházím telecasterovským obdobím, ale sypatizuji s dutými kytarami, ať už klasickými archtopy, nebo i všelijak odlehčenými telaty apod. Kvůli zvuku i hmotnosti.
Osobně musím říct, že se mi F díra na teleti designově nelíbí, už jen proto, že je jedna... a celkově ta elegantní linka nekopíruje ohavný telecí obdélník.
Takže, když je kytara dutá, má zásadní vliv, jestli ji otevřu dírou, nebo ne? Např. i 335 se naopak dělá zavřená (B.B.King).
Odpovědět

Zpět na „Nástroje“