Stránka 1 z 2

Pomozte z nahravanim pisnicek

Napsal: 22.08.2007 15:00
od jaroslav.celujko
Jak se da co nejlevneji a nejkvalitneji nahrat pisnicku, nebo popripade kolik muze stat nahravani v studiu.

Re: Pomozte z nahravanim pisnicek

Napsal: 22.08.2007 15:07
od qwer
jaroslav.celujko píše:Jak se da co nejlevneji a nejkvalitneji nahrat pisnicku, nebo popripade kolik muze stat nahravani v studiu.
no zalezi v jake to chces mit kvalite.. jestli tu desku chces pomalu distribuovt a nebo to mas jen pro takovou nejakou osobni potrebu :)

a taky zalezi co chces nahravat... jestli treba sebe s kytarou a nebo celou kapelu atd. napis o tom neco vic, takhle se ti neda nic poradit...

Napsal: 22.08.2007 15:12
od Wohma
V ramci domaciho nahravani je nejlepsi koupit neco jako M-Audio Fasttrack USB. Kamos (pozn., je to docela netopyr-audiofil) rikal, ze nemam brat nic s horsima parametrama nez A/D D/A prevodniky 24bit/96kHz. Tyhle hracky se daji koupit tak od 3K a zvuk z toho dostanes opravdu skvelej. Na druhou stranu pokud nemas nejakej amp simulator, budes muset nahravat pres kombo na mikrofon, pak to chce i kvalitni mikrak.

Nahravani ve studiu je kravsky drahy, navic kdyz uz nahravas ve studiu tak je dobry si nechat udelat i profi mastering a to taky neco stoji...

Jinak i ve studiu se nahrava zpravidla kazdej track zvlast, takze nemusis hend kupovat neco s 16 vstupama apod... Tam zaplatis za neco, co nevyuzijes.

Napsal: 22.08.2007 15:24
od jaroslav.celujko
Potrebuju nahrat celou kapelu(2 elektriky, basa, bici, zpev) a v kvalite ktere by se dala poslouchat a v ktere bych se nestydel dal na web stahnou nejakou tu nahravku.

Napsal: 22.08.2007 15:26
od jaroslav.celujko
a na jakem principu funguje ten M-Audio Fasttrack USB?? Musi se pripojovat do pocitace , nebo jak?

Napsal: 22.08.2007 15:28
od Wohma
Celou kapelu naraz? Tak to si priprav peknych par tisic, jestli to ma byt opravdu dobra kvalita...

M-Audio se normalne pripoji do USB, pouzivaji se prevodniky toho M-audia, ktery jsou mnohem kvalitnejsi nez na normalnich kartach (ne, ani Sound Blastery nejsou na nahravani nic moc). Do kompu to pak uz jde digitalne, je tam nulovy zpozdeni a nezatezuje to procesor, tudiz neni problem nahravat v multitracku i na pomalejsim stroji...

Napsal: 22.08.2007 15:31
od jaroslav.celujko
A co treba nahravat vsechno zvlast?
Bylo by to levnejsi?

Napsal: 22.08.2007 15:51
od Wohma
jaroslav.celujko píše:A co treba nahravat vsechno zvlast?
Bylo by to levnejsi?
clovece, ty me vubec nectes.
Jinak i ve studiu se nahrava zpravidla kazdej track zvlast, takze nemusis hend kupovat neco s 16 vstupama apod... Tam zaplatis za neco, co nevyuzijes.
Nahravat kazdej track zvlast jde skoro za pusu. Teoreticky jde nahravat i v Audacity (i kdyz doporucuju si sehnat neco vic profi ;)) a pres nejaky amp simulator muzes nahravat primo do nejakyho line-inu (ale rikam, nejlepe na nejakou kvalitnesji zvukovku... Nemusi byt nutne externi, takova Juli@ nebo nektery podobny tusim vyjdou i levneji).
http://www.svethardware.cz/art_doc-ACDC ... 33CF6.html
Treba nektera z techto.

Napsal: 22.08.2007 15:57
od Caggan
bylo by to stoprocentne levnejsi, a hlavne o hodně jednodušší, ale nevim jak bys chtel v domacich podminkach nahravat bicí, bez mikrofonove sady je to myslim nemozne. ale priprav si i spoustu nervu pokud to budeš nahravat sam, nebo jeste s nekym podobnym kdo v tom neni zbehly, me staci jen kdyz si do vlastnich tracku nahravam kytaru....... ale pokud to budeš nahravat sam tak ti preju hodne zdaru. chce to ale aby si byl spickovy muzikant, aby ti vsechno na 100000000% procent padlo do taktu a tak, protoze jak ti jednou neco nebude sedet tak je otrava to delat znova a znova

Napsal: 22.08.2007 16:02
od Wohma
Caggan píše:bylo by to stoprocentne levnejsi, a hlavne o hodně jednodušší, ale nevim jak bys chtel v domacich podminkach nahravat bicí, bez mikrofonove sady je to myslim nemozne. ale priprav si i spoustu nervu pokud to budeš nahravat sam, nebo jeste s nekym podobnym kdo v tom neni zbehly, me staci jen kdyz si do vlastnich tracku nahravam kytaru....... ale pokud to budeš nahravat sam tak ti preju hodne zdaru. chce to ale aby si byl spickovy muzikant, aby ti vsechno na 100000000% procent padlo do taktu a tak, protoze jak ti jednou neco nebude sedet tak je otrava to delat znova a znova
Tam se dost pozna, kdo je vyhranej a kdo trenoval s metronomem ;)
Mate bubenika? Jestli ne, tak doporucuju napsat si stopu v Guitar Pro, minimalne bubny, ty si vyexportovat a nahravat "do nich". Jinak nahrat samozrejme napred bubny (to bude asi nejhorsi, chce to vic mikraku, byly tady o tom thready) a na to pak nahravat basku, kytary a nakonec zpevy.

Napsal: 22.08.2007 16:23
od Caggan
popripade pokud to bubenik sam neuhraje (budete se divit ale bubenik z kamaradovi "kapely" neni schopny neco zahrat bez toho aby slysel cizi nastroj) tak to nahrat na hrubo, at je to v jak chce blbe kvalite a pustit mu to do sluchatek, ale bez mikrofonu to pude tezko

Napsal: 22.08.2007 16:28
od jaroslav.celujko
prave ze bubenik je uplne suprovej a z rythmem by asi problemy nebyly.

Napsal: 22.08.2007 16:33
od Caggan
tak to potom jo, ale kdovi jak na tom budete technicky, pak dej vedet jak to dopadlo

Napsal: 22.08.2007 16:39
od jaroslav.celujko
o.k., pak ti to nekam napisu, a pevne doufam ze se to povede. Pripadne ti jeste poslu tu nahravku. :lol:

Napsal: 23.08.2007 6:23
od rotten77
...asi nejlevnější varianta je pověsit doprostřed zkušebny sluchátka, ty zapojit do PC, nebo třeba do diktafonu do vstupu na mikrofon a nahrávat. Kvalita je taková "garážová", ale slyšel jsem už i horší nahrávky... Když se to poupraví nějakým filtrem, normalizerem, equalizerem nebo odstranění šumu, celkem to jde, musí si s tím člověk pohrát

btw, odkud jste? Pokud okolí Prostějova, Olomouce, Brna... doporučil bych Ziki Records (http://ziki-records.wz.cz/) v Prostějově. Dobrý ceny. Na webu jsou ukázky. Taky jsme tam nahrávali.

Napsal: 23.08.2007 9:18
od Pajoche
No v první řadě bych chtěl říct, že parametry 16bit/44kHz jsou mnohdy dostačující, ona zmíněná vyšší kvalita se hodí tehdy kdy je potřeba na danou stopu vrstvit efekty - šum je nižší. Jinak pokud nejsi pes tak většina smrtelníků tento rozdíl nepozná.
No jinak většina malých studií si účtuje kolem těch 150CZK za hoďku, tak si zavž zda se s tím chceš drbat anebo si zaplatit pár hodin a nahrát to live.
Jinak asi tohle by jsi potřeboval : PC - Multitrack Software (Cubase SX, Nuendo, ProTools, Sonar...), Mastering Soft (Sound Forge..). Pokud je třeba simulátor požij Guitar Rig anebo Amplitube (nebo pokud máš možnost si půjčit někde Line6 Pod). Samozdřejmě je lepší kytary nahrát pře mikrofon třeba Shure SM57, ale pokud s tím nemáš zkušenost tak nevim. Používají se mikrofony zpravidla dva - jeden dáš před bednu a druhý do prostoru. Basa stačí přes linku a pak jí pomoct nějakým kompresorem ( stačí i softwarový). Hlas je dobrý sejmojt kondenzátorovým mikrofonem, ale demo se spokojí i s obyčejným dynamickým. Zde je taky dobré si pohrát s kompresorem.
No a největší kříž je s bicíma. Nejlepší je nazvučit aspoň pěti mikrofony přes mix a pak výsledné stereo natočit do kompu. (Pokud máš zvukovku RME Hammerfall tak můžeš natočit každý buben zvlášť a pak si s tím porát v kompu, ale to asi ne že). Když se ale dobře postaví 2 overheady mikrofony nad bicí - dá se dosáhnout taky slušného výsledku. Ideální stav je mít bicí na dřevěné podlaze - třeba taková chata.

Tož tak nějak zhruba, je toho víc, ale než jsem si zařídil malé studijko tak jsem se taky různě plácal a tak vím že jde nahrát slušná nahrávka i s téměř prázdnou kapsou.
Jo a když budeš točit kytary snaž se být co nejdál monitoru ať Ti tam nejde moc rušení. pokud máš jen jednu kytaru v kapele, je dobré dobrovody zdvojit. Můžeš buď to nahrát tu samou kytaru dvakrát anebo tu jednu překopíruješ do druhé stopy a o pár milisekund ji posuneš.

Hodně štěstí, kdybys měl nějaké otázky tak písni na icq bo mail, rád poradím

Napsal: 23.08.2007 19:40
od Graywolf
já nevím, ale do teď sem kytaru nahrával tak že sem normálně výstup z komba hnal přes obyčejnou redukci jacku z 6,3 na 3,5 do pc... a kvalita mi stačila, zas se s tím nijak dál nepracovalo

Napsal: 23.08.2007 19:41
od Wohma
Graywolf píše:já nevím, ale do teď sem kytaru nahrával tak že sem normálně výstup z komba hnal přes obyčejnou redukci jacku z 6,3 na 3,5 do pc... a kvalita mi stačila, zas se s tím nijak dál nepracovalo
kytara ma potom moc ostrej a rezavej zvuk... uz se to tu resilo... Navic tam nemas ten charakter koncovyho zesilovace (resp. toho repraku a dreva), proste tam neco chybi. Staci to mozna na nejakou demo nahravku, ale i tu je lepsi delat poradne.

Napsal: 23.08.2007 22:46
od Pajoche
Přesně tak, to co Ti vyleze z linky je celé spektrum frekvencí podobně jako u hifi, kdežto kytarová repra mají propust cca od 70 do 5000Hz tzn lezou tam frekvence navíc které pak zní...jak to říct....no....amatérsky.
I když přesně tuhle fintu můžeš slyšet na nahrávkách např marilyna Mansona nebo Nine Inch Nails což nejsou žádní amatéři, ale víš jak tady nám jde o klasický zvuk.

Napsal: 23.08.2007 23:02
od Wohma
Na druhou stranu existuje levnejsi reseni - koupit si nejaky amp modelling efekt... Mel jsem Zoom GM200 a zvuky to delalo opravdu pekny, hodne se (i profi) pouziva Line6 POD... Ten Zoom jsem nejaky cas zpet prodal asi za 8 stovek, POD je drazsi, ale uz je to docela delo...

BTW, sel by nejak jednoduse napodobit ten "repro filtr" pres osekani urcityho spektra frekvenci na kompu? Nekdy to budu muset vyzkouset :)