Stránka 1 z 15

Odhlučnění místnosti

Napsal: 30.06.2008 9:54
od Tom49
Jelikož hodně lidí má problémy s odhlučněním nějaké místnosti (ať už zkušebny, nebo čehokoliv jiného), rozhodl jsem se nějak zkompletovat správné informace a vyvrátit bludy. Samozhřejmě to není kompletní článek, protože tahle problematika obsahuje strašně moc záludností a taky dost záleží na ceně! Já se budu věnovat co nejlevnější, ale nejefektivnější variantě.
Takže nejdříve si musíme ujasnit jestli chceme odhlučnit, nebo zlepšit akustiku v místnosti

Odhlučnění
Nejdřív musíte pozavírat všechny okna, dveře, utěsnit díry, prostě zacpat všechno, kudy by mohl nejvíc unikat hluk.Na dveře je nejlepší nalepit molitan (nejlépe z obou stran). Okna jsou větší problém, teda pokud mají jít otevřít. Na ty je dobrý udělat si z latí rám velkej asi jako to okno, na to molitan a madla. Na zdi a strop jsou dobrý nějaký rámy z latí, na to nějakej molitan, nebo skelná vata + vzduchová kapsa.
Pokud by i přesto tady tohle nepomohlo, dejte na zem palety, do nich molitany, skelnou vatu, nebo tak a na to nějakej pořádnej koberec....nebylo by na škodu trošku zadělat ty díry v paletách nějakýma latěma, ať se nepropadáváte. :wink:

Akustika v místnosti
Tak pro začátek je samozřejmost dát koberec na zem. Potom se musíte rozhodnout, kolik do toho dáte peněz. Když máte peněz trochu víc, tak se hodí na zdi pyramidkový, nebo vlnkový molitan, vypadá to asi takhle:
Obrázek

Když je peněz málo, tak postačí plata od vajec. Ale pozor! plata sice rozrazí zvuk (nebude se odrážet) ale NEODHLUČNÍ!
Pak je taky dobrý zavěsit na strop nějaký prostěradlo, aby se zabránilo odrazům.

A kde tyto věci sehnat?:
latě - tak ty normálně v ,,zahradnických supermarketech`` jako jsou Baumax, Bauhaus, OBI atd. nebo ještě ve stavebninách.
molitan - třeba z nějaké staré pohovky, nebo normálně kupit nový, ale to je docela drahé...
plata - vývařovny,jídelny atd.

doufám, že tento článek pomůže alespoň pár lidem :)

Napsal: 30.06.2008 10:03
od Wohma
Jen doplnim:
- Neni dobre to s kobercama na stenach a molitanama prehanet - akusticky hlucha mistnost je mozna jeste horsi nez hola akusticky ziva mistnost.
- Podtrhnul bych dulezitost utesneni oken a dveri, tudy v 90% pripadu unika nejvic zvuku.
- Vybornym poziracem zvuku je napr. pohovka, ktera je navic super doplnkem zkusebny, doporucuju sehnat co nejvic - v zavislosti na velikosti prostoru.
- Nikdy nedavejte bici ani aparaty primo do rohu, tam je dobre dat skrine, ktere funguji alespon trochu jako basove pasti.
- Je spousta materialu, o kterych se traduje, ze jsou super na odhlucneni nebo zlepseni akustiky, ale realita je jina. Doporucuju projit tyhle tabulky:
http://www.saecollege.de/reference_mate ... 0Chart.htm
http://www.soundonsound.com/sos/sep98/a ... tic_3.html
Jak vidite, na 125Hz je velmi tezke udelat radnou izolaci (a ve vysledku taky hodne nakladne), takze pocitejte s tim, ze minimalne na basech vam bude vzdy neco vytykat ven.
- Po zakladnim akustickym osetreni (koberec, nabytek, pohovky) se zamerte na konkretni frekvence, pokud budete vrstvit absorpcni materialy, tak pak se vam muze stat, ze treba zpev nebude moc slyset, protoze vetsina jeho frekvenci bude utopena a nebude se odrazet narozdil od jinych nastroju. Vseho s mirou

Napsal: 30.06.2008 10:32
od Little.Sick.Fish
Je dobrý vědět, kolik zvuku pohltí průměrnej středoškolák :lol:

Ne, teď vážně... ta tabulka se určitě hodí, i když některým pojmům nerozumím, třeba těm dalším parametrům u překližek...

Nejlepší izolant, co jsem viděl je určitě skelná vata. Škoda, že je to nepoužitelný, to by za chvíli celá kapela dostala astma, nemluvě o těch dětech, co v naší zkušebně hrajou florbal:) ale je fakt, že když sem minulej rok dělal na brigádě sádrokartony, tak sem je dával pod sřechu, která byla vytěsněná skelnou vatou. Je to taková větší truhlářská dílna, vysokej strop... Než se tam položily ty sádroše, tak naprosto žádná ozvěna, jak kdybyste byly v zabydleným pokoji. Položily se sádrokartony a každý šoupnutí nohou bylo slyšet 10x :shock: a to ta skelná vata vlastně zabírala asi 1/6 plochy stěn.

Napsal: 30.06.2008 12:41
od Wohma
No ty si delas srandu, ale pocet lidi a jejich hmotnost je dost dulezita pri zvuceni nejake akce.
Skelna vata se dava do tlustych plastovych pytlu a idealne se zadelava nejakou preklizkovou zdi, pak neni problem, ale je s tim plno prace, je to drahe a prostorove narocne.

Napsal: 30.06.2008 12:47
od Jens Ludwig
skelná vata neni špatná, ale kamená vata je na tom ještě líp - samozřejmě, že je to drahá záležitost.... jinak co se týče těch skříní v rozích - ty tam sou fajn, ale musej bejt plný a nejlépe nějakých hadrů/molitanu/kamený vaty :lol: ....

Napsal: 30.06.2008 22:49
od JirkaD
zvukotesny dvere se daji poridit i s ramem od 1.500czk

Napsal: 1.07.2008 14:08
od Wohma
JirkaD píše:zvukotesny dvere se daji poridit i s ramem od 1.500czk
Muzes nekde vyhrabat link a postnout ho? Ja treba vubec nevedel, ze se to takhle prodava a za tak malo penez. Dik

Napsal: 5.07.2008 21:35
od KIWI
K tomu polepení stěn platama od vajec - je ideální to udělat na všech stěnách?

Napsal: 6.07.2008 6:25
od Tom49
KIWI píše:K tomu polepení stěn platama od vajec - je ideální to udělat na všech stěnách?
záleží na tom, jak moc se vám to v té místnosti odráží, takže zkuste polepit jednu, dvě stěny a když to nepomůže tak, jak jste si představovali...nalepte další :wink:

Napsal: 24.07.2008 11:20
od Kubase
Čau, nevíte někdo v jakém konkrétním obchodě se dá sehnat vlnkovaný molitan??Znám akorát eshop Prodance a tam ho nemají.Díky.Kuba

Napsal: 25.07.2008 18:33
od Jens Ludwig
vlnkovanej molitan maj skoro všude, kde prodávaj audiotechniku - na interfernetu třeba HDT... jinak ten vlnkovanej molitan neni zas až tolik odhlučňující, je spíš na vystýlání kejsů

Napsal: 26.07.2008 8:58
od Wohma
Hlavne existuji dva druhy - s otevrenou a uzavrenou strukturou, bezne se prodava ten akusticky horsi (pry je to dost vyrazny rozdil)...

plata od vajec

Napsal: 2.08.2008 21:21
od ozi
plata od vajec
ty se nám osvědčily v jedné věci- nevazbily tolik zpěvové mikrofony
a mohli jsme to víc ohulit.
jinak nevím jestli správně , ale to, že jsou plata akusticky učínne poznáš tak, že se postavíš doprostřed místnosti a zavřeš oči. v tom okamžiku by jsi měl začít ztrácet rovnováhu, protože neexistuje žádný odraz od stěn a tím ztratíš orientaci.

Re: plata od vajec

Napsal: 2.08.2008 23:06
od pehve
ozi píše: jinak nevím jestli správně , ale to, že jsou plata akusticky učínne poznáš tak, že se postavíš doprostřed místnosti a zavřeš oči. v tom okamžiku by jsi měl začít ztrácet rovnováhu, protože neexistuje žádný odraz od stěn a tím ztratíš orientaci.
pokud bych byl netopýr tak to jo :D

Re: plata od vajec

Napsal: 3.08.2008 12:12
od Wohma
ozi píše: jinak nevím jestli správně , ale to, že jsou plata akusticky učínne poznáš tak, že se postavíš doprostřed místnosti a zavřeš oči. v tom okamžiku by jsi měl začít ztrácet rovnováhu, protože neexistuje žádný odraz od stěn a tím ztratíš orientaci.
Ano i ne.
Musime rozeznavat akusticky upravenou a akusticky hluchou mistnost. Akusticky upravena mistnost (jako byva v nahravacich studiich a o co se pokousi kazdej ve zkusebne) je mistnost, kde jsou odrazy na vsech frekvencich utlumeny, ale ne uplne, pokud se totiz nic ze zvuku nevraci (= akusticky hlucha mistnost), tak je to velice neprijemne, nastroje muzou znit neprirozene a jak uz jsi rekl, muze se cloveku delat spatne - to by ale musela byt mistnost plna difuzoru a pohlcovacu. Takovych je v Ceske republice jen par a slysel jsem, ze dlouhodoby pobyt v takove mistnosti muze byt docela nebezpecny i po psychicke strance, ale nevim, co je na tom pravdy ;)
Co se tyce vazbeni, nejlepsi reseni je zvuk rozbijet na stenach (coz prave delaji ty plata od vajec), pokud clovek nema penize na kvalitni pohlcovace, tak mu to sezere akorat vysky a basy pak muzou preznivat a vubec to muze delat nepekny veci.

Napsal: 3.08.2008 21:14
od Lachim
A co vajcová plata naplnit třeba pucvolem (vatou,vlnou...)? Jehlánky plat tříští zvuk a výplň trochu tlumí.

Napsal: 7.08.2008 17:57
od cerfotoc
Teďka zařizujem zkušebnu, je to barák starej u radnice kterej táta koupil pro firmu má to přízemí a 2 patra...přízemí nevyužije takže bysme si tam chtěli udělat zkušebnu :twisted: . Ten barák už je hodně starej, takže zdi sou strašně tlustý(možná i víc jak půl metru), "tloušťka" stropu je asi třičtvrtě metru :) takže s odhlučněním nahoru je to docela vpohodě, jinak na tom stropě sou takový ty "klentby" takže myslím že by ta místnost mohla mít docela dobrou akustiku. Jedinej problém je jedna vitrína směrem jako do náměstí. Je skoro od stropu až k zemi, asi víte co myslim a vzhledem ktomu že na náměstí je radnice(nevim jestli znáte šumperský náměstí :) ) a chodí tam dost lidí tak bych to potřeboval nějak odhlučnit aby ztoho nebyl nějakej problém že tam děláme bordel. Přemýšlel jsem jestli tak dát před to okno(zevnitř :D ) koberec od vrchu až dolů jak říkáte. Potom mě napadlo dát třeba ty koberce 2 nebo tři za sebe ale jestli to už nějak nemůže zkazit akustiku. Pak jsem si říkal že bych ještě na ten koberec mohl dát takový ty molitanový pyramidky. Co myslíte dalo by se to takhle odhlučnit? Díky za rady, kdybyste nechápali jak to tam v tý místnosti je tak dodám nějaký plánky, díky :)

Napsal: 7.08.2008 19:24
od Little.Sick.Fish
Re: Cerfotoc
Ty koberce stejně prd pohltí, ven to půjde skoro stejně, jediný opravdový řešení je zeď :idea:

Napsal: 7.08.2008 20:31
od cerfotoc
Little.Sick.Fish: Tak jasně zeď by byla uplně nejlepší, ale 1. na to nejsou prachy a 2. by asi vypadalo divně že je na náměstí barák bez vokna :lol: takže nemáte někdo nějaký jiný řešení??díky :wink:

Napsal: 7.08.2008 23:48
od Red Bull
Zevnitř zazdít sádrokartonovou deskou - okno nechte, jen ho zevnitř touhle provizorní stěnou zabednit a možná ještě před to cca 10 com koberec ale IMHO to stejně nebude ono.Pyramidy jsou na nic lmámou zvuk moc neodhlučňujou.