Vox AC4C1 (lampové kombo)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skrehota
Příspěvky: 15
Registrován: 18.04.2010 17:20
Bandzone: bandzone.cz/skrehota
Bydliště: Praha

Vox AC4C1 (lampové kombo)

Příspěvek od Skrehota » 26.12.2017 16:06

Obrázek

Pořízeno v červnu 2015 Guitarparku v Praze ve slevě za 7500,-. Dlouhodobě testováno s kytarami Vidimský custom stratocaster (tělo jasan, krk javor, snímače Bare Knuckle 63 Vintage veneer set), Ibanez John Scofield model JSM-10, Epiphone SG-400.

Vox AC4 je celolampovým jednokanálovým aparátem o výkonu 4W. Hned úvodem je vhodné zmínit, že se vyrábí ve dvou základních variantách (C1 a TV). Tyto se mezi sebou liší mj. stavbou předzesilovače, jenž je koncipován dle specifik obou dvou kanálů (Normal channel/Top boost channel) vlajkové lodi firmy Vox - modelu AC30. Zatímco prvně jmenovaný kanál představuje základ zvuku AC4 ve verzi TV, varianta C1 (jež je předmětem tohoto popisu) pak zvukově čerpá z druhého kanálu AC30, tedy Top boost channelu. Samotný předzesilovač je v případě varianty TV osazen jednou elektronkou typu 12AX7, zatímco u verze C1 pracuje s dvěma lampami téhož typu. V koncovém stupni najdeme v obou případech jednu elektronku EL84.

Popisovaný produkt je (jako dnes ostatně již téměř vše sériové a nesběratelské) MIC, nicméně pokud jde o spolehlivost a zpracování, aparátu nelze nic vytknout. Exteriér komba je laděn do oldschoolového stylu a celkově nepůsobí laciným dojmem. Kastle je poměrně bytelná a zezadu uzavřená, čili při výměně lamp atp. je třeba odmontovat zadní kryt. Hmotnost rovných 9 kg je z hlediska přepravy přijatelná, horní madlo je vcelku pohodlné a díky rozměrům (35 cm do výšky a šířky a 21 cm do hloubky) se aparát i poměrně dobře přenáší.

Zvuk je dle mého soudu největší předností AC4C1. Troufám si říci, že napříč celým spektrem sériově vyráběných vintage aparátů výkonové kategorie do 5W mnoho konkurentů nenajdeme. Kdo má rád klasický zvuk Voxe, ten ho zde dostane v plné a nikterak ošizené podobě. Lze říci, že spojení „menší brácha AC30“ v tomto případě skutečně není jen marketingový tah. Bohaté a dobře se prosazující středy, typický britský plechový zvuk, barvité, šťavnaté a hřejivé zkreslení - to všechno tohle kombo opravdu umí. Zesilovač je také mimořádně responzivní a dynamický. Spolupráci s pedály hodnotím rovněž kladně.

Kombo nabízí luxusní zvuk a nic “zbytečného“ navíc - žádné efekty, kvanta různých nastavení a podobně (to ovšem od 4W vintage aparátu ani neočekávám), vše se drží poměrně jednoduchého schématu. Nalezneme zde čtyři ovladače: vybuzení předzesilovače (gain), basy, výšky a vybuzení koncového stupně (master). Master volume a s tím spojenou možnost korigovat vybuzení obou stupňů zesilovače samostatně považuji za velké plus (tato vlastnost u verze AC4TV chybí, na druhou stranu je zde přítomna výkonová brzda na 1 a 0,25W). Aparát je každopádně poměrně hlasitý, s PA a při vhodném umístění s ním lze odehrát téměř jakýkoliv menší koncert, aniž by se zvuk z komba musel pouštět ostatním členům kapely do odposlechů. Při „koncertních“ hlasitostech již pochopitelně nelze očekávat úplně čistý zvuk (na druhou stranu ono lehké zkreslení představuje právě ty polohy, které Voxům sluší snad nejvíce). Model AC4C1 se prodává nyní i ve verzi s dvanáctipalcovým reproduktorem (já jsem majitelem desetipalcové varianty s Celestion VX-10). Ještě mohutnějšího zvuku lze dosáhnout připojením aparátu k externímu reproboxu, i tak jsem si ale vždy vystačil pouze s kombem.

Kdybych znovu poptával kvalitní aparát na doma a menší akce, volil bych pravděpodobně opět Voxe AC4C1, možná bych jen uvažoval o verzi s dvanáctipalcovým reproduktorem. Mám-li shrnout stěžejní přednosti komba, je to nekompromisní zvuk, master volume a dobrá spolupráce s efekty, zato mě jen těžko napadají faktory, které by se daly označit jako nevýhoda. Někdo může ocenit výkonovou brzdu, případně nějaký základní efekt, ale tohle pro mě osobně nejsou vlastnosti, podle kterých bych si aparát vybíral. Nevýhodou je snad jen relativně vyšší pořizovací cena, která je však vyvážena parádními zvukovými vlastnostmi.

Závěrem bych snad jen dodal, že ačkoliv můj popsaný pohled může lehce připomínat nadšení nového majitele, kombo ve skutečnosti vlastním již 2,5 roku a moje nadšení stále přetrvává. :wink:
Vidimský Custom Stratocaster (2014), Ibanez JSM-10, Fender American Standard Stratocaster (1996), Gibson SG Standard P90, Epiphone SG-400 / Fender Deluxe Reverb, Fender Champ (1972), Vox AC4C1, Regent 30 (197x), Roland 60 full tube mod (1982)

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“