Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Klasické, westernové, hybridní, elektroakustické, ...
Odpovědět
Mr. Šnek
Příspěvky: 2
Registrován: 27.11.2012 23:50

Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od Mr. Šnek » 28.11.2012 1:04

Zdravím všechny kytarové nadšence...

Po nějaké době hraní na akustickou 6 strunku jsem si řekl, že bych si rád sehnal něco na cesty rozuměj (táboráky, grilovačky, léto, zima, ...). Proto jsem dostal zhůvěřilý napad, že si na takovéto akce koupím 12 strunku.
Nikdy jsem žádnou neměl a z předešlého textu vyplívá, že se mi jedná o nejlepší poměr CENA/VÝKON. Co bych chtěl je alespoň přední deska masív (bylo mi doporučeno)... Ideální by byla cena kolem 5 tisíc (možné i více, ale musí to opravdu stát za to). Po přečtění pár témat a vyslechnutí pár doporučení si vybírám z tento pár kousků:

WASHBURN WD10S12 Natural - http://kytary.cz/washburn-wd10s12/HN120871/
CORT EARTH 70-12 NS Natural Satin - http://kytary.cz/cort-earth-70-12-ns/HN102541/

Máte s nimy nějaké zkušenosti? Doporučili byste je?

Jelikož jsem napsal, že jsem ochoten i něco málo připlatit, tak zde je ještě jeden dražší model, který se mi líbil (neodzkoušeno, pouze mám rád Crafterky). Má s ním někdo nějakou zkušenost? Má cenu za něj připlácet?

http://www.hudebniraj.cz/kytary/akustic ... nna-kytara

Popřípadě co byste doboručili jiného? Děkuji mnohokrát za jakoukoliv odpověď / doporučení! Budu Vám vděčnej....
PS: První dvě jmenované si půjdu brzo (dnes/zítra) odzkoušet...

Uživatelský avatar
jakub.kubaaa
Příspěvky: 1163
Registrován: 30.12.2009 20:00
Bydliště: Střední Čechy (Mšecké Žehrovice)
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od jakub.kubaaa » 28.11.2012 16:29

Určitě bych se nebál té E70, sám jí mám, hraje na mé potřeby perfektně a je poměrně bytelná i na venkovní akce.
"Nezáleží na co hrajete ani přes co hrajete, ale jak hrajete" R. Hladík
Obrázek

accc
Příspěvky: 76
Registrován: 30.05.2010 19:58

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od accc » 29.11.2012 9:11

Ahoj, taky jsem řešil velmi levnou "12" a nakonec jsem vzal tuhle:

http://www.cmias.cz/hudebni-nastroje/ky ... q-tsb.html

Ale já chtěl menší tělo, aby to nebyla "hlasitá" kytara, což ta "12" stejně je dost napřed proti mému hlasu :D :D , taky mám pocit, že mělčí kytary mají konkrétnější zvuk jednotlivých tónů, strun oproti velkým tělům, kde se to jaksi sleje.... Dále jsem chtěl kytaru s vykrojením pro hru ve vyšších polohách, zas pocitově se mi to zamlouvá pro pocit pevnosti těla vůči krku, 12 strun víc táhne a ohýbá krk od těla, výkroj funguje jako žebro. Taky jsem chtěl vestavěnou ladičku, to je fajnová záležitost...

Tehdy ta kytara stála 3990kč, rovnou jsem koupil jiné struny a nechal jí seřídit u kytaráře, seřídil dohmat na měkčí struny a zařídil, že to ladí hodně dobře i s použitím kapodastru, takže to nakonec se vším bylo kousek nad 5ooo, takže v tvojí (vaší) ceně. S kytarou jsem spokojenej, zvuk je za ty peníze dobrej, sama o sobě ta nová kytara nebyla tvrdá, v basech to moc neladilo, jako ale u většiny dvanáctek, i dražších, ladění drží překvapivě dobře a dobře hraje i na elektriku. Seřízení jí ještě o dost zlepšilo, co se pohodlnosti hraní týká, já bych jí jednoznačně doporučil včetně seřízení, nejlépe tak, že kytarář půjde do krámu a vybere kus, který půjde seřídit, myslím, že je lépe levnější kytara dobře seštelovaná. Pokud budeš někdy v Liberci, stav se, předvedu....

No když bych kupoval příště dvanactku, byla by tahle favorit a jesli bych myslel výš (což právě myslím....) šel bych do: Yamaha CPX 700 12str http://www.cmias.cz/hudebni-nastroje/ky ... ii-12.html Mám slabost pro yamahy, takhle mi sedí lépe tvarem krku, je o kousek užší.

Tak to jsem ti tak docela neodpověděl ale třeba to budou užitečné informace.... Jirka

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od Nero » 29.11.2012 10:18

Na tohle táborákové použití jsou obě docela dobré. Kdysi jsem je zkoušel proti sobě, kvalita mi přišla u obou plus minus srovnatelná, lehce se lišil zvuk, ale to je v této kategorii stejně víc záležitostí kusu než modelu. Rozhodně bych nekupoval na slepo, přese jen dvanáctka za 5k je hodně low-end a rozhodně bych přebíral, než bych vybral.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Mr. Šnek
Příspěvky: 2
Registrován: 27.11.2012 23:50

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od Mr. Šnek » 1.12.2012 11:46

Předem děkuju moc za rady!

To jakub.kubaaa: Právě díky tvým příspěvkům jsem si tu Cortku zařadil do výběru... =´) Děkuju!
To accc: Opravdu děkuju za vyčerpávající odpověď / doporučení! Ta Yamaha CPX 700 je pěkná! Sám jsem si zkoušel zahrát na pár dražších 12 strunek a opravdu to hrálo krásně, ale jak jsem psal, chci to k ohni (zima, teplo, "méně šetrné zacházení") a tu Yamahu bych měl maximálně doma v trezoru! =DDD Jinak na tu Ashtonku se zkusím kouknout.
To Nero: Děkuju za radu! Zkoušel jsem jsi je a myslím, že dlouho... =) Už tam ze mě museli bejt na nervy... A k ohni bych opravdu něco za 10k+ (kde asi začínají "použitelné" nástroje) opravdu netahal... =/

Prozatím jsem si zkusil asi pět 12 strunek.
Tyto jsem zkoušel pro porovnání:
CORT AD 810-12E NS Natural Satin - nehraje špatně (mě neurazila, ale ani nenadchla), ale nevyužil bych snímač a připlácet za něj? Nevim no...
NORMAN Encore B20 12 Natural (nejsem si jestej ale myslím že to byla B20) - krásná kytara a hrájem moc hezky...
WASHBURN WJ45SCE12 Natural - tato mě svým zvukem uchvátila! opravu zrovna tento model na prodejně hrál moc pěkně!

Mno a samozřejmě jsem zkusil i ty co jsem avizoval:
WASHBURN WD10S12 Natural - Když ji budu porovnávat s Cortkou, tak z mého pohledu je mírně lepší zpracování (zdá se i bytelnější). Klasický tvar krku (viz. popis níže u Cortky). Ohledně zvuku, tak se mně opravdu líbil a neměl bych nic proti. Opravdu pěkné výšky, basy trochu tlumené, ale zase zajímavě zabarvené, možná trochu méně hlasitá.
CORT EARTH 70-12 NS Natural Satin - Opět porovnání s Washburnkou, tak zdálo se mi, že je trochu hůře zpracovaná (občas vidět lepidlo (krk,tělo), atd.). Jiný tvar krku (než jsem zvyklej) = Washburnka je z druhé strany (jak držím palec) normálně plochá, Cortka tam má jakoby takovej kopeček (pro mne nezvyk)... Zase ale ohledně zvuku se mi více líbila ta Cortka. Zdálo se mi že má trochu větší rozsah, výraznější basy (ty ale zase nebyly tak "zajímavě" zbarvené). Byla také byla trochu "hlasitější".

Kdybych si měl na místě vybrat, tak bych si asi vzal tu Cortku, ale je zde jedno "ale" (možná dvě... =) )..... První a to opravdu důležité bylo právě zpracování tohoto modelu. Nevadilo mě nedokonalé napojení krku na tělo ani to lepidlo... To bych překous a beru to, že je to opravdu low-end, ale byla zde jedna věc před kterou mě pár lidí opradu varovalo a to - mírně zkřivený krk. Krk byl mírně zkřiven směrem ke strunám (dopředu / luk) a to asi od 1-4 pražec. Chápu, že se to dá dotáhnout / upravit, ale u právě rozbalené kytary se zrovna mě osboně moc nelíbilo. Nevím jestli je to dobře nebo špatně...
A druhá zanedbatelnější věc je tvar toho krku při úchopu (palec)... Opravdu tam byl spíše takový kopec, než "plocha". Ze začátku mě to zarazilo. Ale jak jsem také psal, asi bych si zvykl!

Jinak budu zkoušet dále... Děkuju za případné další rady...

Uživatelský avatar
jakub.kubaaa
Příspěvky: 1163
Registrován: 30.12.2009 20:00
Bydliště: Střední Čechy (Mšecké Žehrovice)
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od jakub.kubaaa » 1.12.2012 13:54

Jinak když píšeš o té AD810, když jsem kupoval tu E70, tak jsem při tom vyzkoušel i tu 810 a opravdu nebyly srovnatelné. Ten zvuk byl o mnoho horší, nemělo to basy, znělo to o hodně hůř. Navíc neměla ani olejové mechaniky, které jsou o něco příjemnější a funkčnější. A elektroniku bych stejně asi nevyužil, takže ta 70ka byla jasná volba.
"Nezáleží na co hrajete ani přes co hrajete, ale jak hrajete" R. Hladík
Obrázek

breta999
Příspěvky: 2
Registrován: 5.12.2013 23:34

Vybírám 12 strunnou kytaru

Příspěvek od breta999 » 7.12.2013 8:14

Zdravím všechny. Vybírám 12 strunnou kytaru. Momentálně mám 9strunnou kytaru koupenou v bazaru před asi 17 roky za 7700,-. Kytara je za ty léta již ve špatném stavu (velmi špatný dohmat prohnutá přední deska). Jak to dopadně cenově zatím nemám tušení podle toho co jsem viděl asi 15000-30000,-Kč.Uvítám každé doporučení. Posledních mnoho let jsem se kromě občasného nákupu strun v prodejnách hudebních nástrojů vůbec nevyskytoval takže když jsem začal řešit nákup nové kytary vůbec jsem netušil v jaké cenové relaci mám hledat.
dražší kytara - kytara je věc na dlouho neměl bych se bát vyšší ceny
levnější kytara - už tolik nehraju jako dřív, zvukově by mi měla stačit

Jak bylo ve starších příspěvcích napsáno výběr 12 strunných kytar nad 15.000 na prodejnách je dost malý pokud máte někdo typ kde je v Praze k vidění nějaká kytara okolo 20 000,- dejte vědět

Zatím jsem měl v ruce a líbily se mi.
Seagull
http://kytary.cz/seagull-coastline-s12- ... /HN123319/

Takamine
http://kytary.muziker.cz/elektroakustic ... -EF-381-SC

Máte někdo zkušenost když se na kytaře nechá jen 9 strun ? Cojsem zatím sondoval měla by to dobře stavěná kytara vydržet.
Díky za každou pomoc názor. Průběžně doplním nové poznatky.

Krupička Břetislav
Naposledy upravil(a) MilanT dne 7.12.2013 13:47, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Sloučeno s duplicitním tématem.

Uživatelský avatar
džetro
Příspěvky: 1016
Registrován: 21.01.2011 0:14
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybírám 12 strunnou kytaru

Příspěvek od džetro » 7.12.2013 11:24

Z těch dvou jen toho Seagulla, ta Takamine podle mě nestojí ani za polovinu své ceny za prvé kombinace smrk/javor je uchu nelahodící (plechovka, nepříjemné výšky, málo basů) zpracování nic moc, nedávno jsem měl na seřízení 6 strunný model smrk/javor v černé taky el.ak. a nikdy bych si to nekoupil.
Musí to být elektroakustika?
Myslím že se dá s klidným srdcem na občasné hraní doporučit Cort, Sigma, Washburn,
http://kytary.cz/kytary/akusticke-kytar ... unne/cort/ poslední čtyři položky
Norman http://kytary.cz/kytary/akusticke-kytar ... ne/norman/
Sigma http://hudebnisvet.cz/sigmaguitarsdm121 ... =28_37_189
http://hudebnisvet.cz/sigmaguitarsjr121 ... =28_61_196 tady osobně seřídím a zkontroluju. Kdyžtak mi napiš vzkaz.
Co se týká 9 strun, tak by to neměl být problém ale aby se tah na basech a výškách srovnal tak bych doporučil prvních 6 strun z 010 sady a basové z 012 sady. :D
Miluju akustické blues a svoji rodinu.
Gibson LG-2 American Eagle 2015 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harley Benton CLA-15M + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harmony Stella 12 str. r.v. 1968 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Recording King Dirty 30s Resonator + Schaller Jazz Pickup
Harley Benton BJO-35 Open back 5 strings banjo
Seydel Session Steel harmoniky
Harley Benton HB-35
Bugera AC-60
Laney LC-30
TC Helicon Harmony singer
http://www.retroblues.net/

Uživatelský avatar
...EDGE...
Příspěvky: 2858
Registrován: 4.08.2008 18:04
Bydliště: Praha Prahoucí

Re: Vybírám 12 strunnou kytaru

Příspěvek od ...EDGE... » 7.12.2013 12:11

Ja si zas myslim, ze by smrk/javor mohla byt vhodnejsi kombinace na 12strunku. Min harmonickych, a tudiz by se ten zvuk ani nemusel tolik slevat do sebe.

EDIT: Tim nerikam, ze je z techto dvou lepsi Takamina, nehral jsem na ni a Seagull hraje moc hezky, ale nezavrhoval bych ji.

Uživatelský avatar
džetro
Příspěvky: 1016
Registrován: 21.01.2011 0:14
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybírám 12 strunnou kytaru

Příspěvek od džetro » 7.12.2013 12:49

...EDGE... píše:Ja si zas myslim, ze by smrk/javor mohla byt vhodnejsi kombinace na 12strunku. Min harmonickych, a tudiz by se ten zvuk ani nemusel tolik slevat do sebe.

EDIT: Tim nerikam, ze je z techto dvou lepsi Takamina, nehral jsem na ni a Seagull hraje moc hezky, ale nezavrhoval bych ji.
Za 30.000,- fakt nestojí :D
Miluju akustické blues a svoji rodinu.
Gibson LG-2 American Eagle 2015 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harley Benton CLA-15M + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harmony Stella 12 str. r.v. 1968 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Recording King Dirty 30s Resonator + Schaller Jazz Pickup
Harley Benton BJO-35 Open back 5 strings banjo
Seydel Session Steel harmoniky
Harley Benton HB-35
Bugera AC-60
Laney LC-30
TC Helicon Harmony singer
http://www.retroblues.net/

martina72
Nedůvěryhodný žvanil
Příspěvky: 1373
Registrován: 11.04.2013 8:42

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od martina72 » 7.12.2013 17:15

My staromilci stejně doporučíme smrk a mahagon. S devíti strunami bych problém neviděl, provozoval jsem to roky a žádný problém (Yamaha a Washburn). Javor ti pohltí určité frekvence, budeš moct do teho víc mlátit, ale zas zvuk bude míň barevný, no.

Kód: Vybrat vše

Administrátorem zablokovaný účet. Uživatel nemůže přispívat ani používat soukromé zprávy.

jbiker
Příspěvky: 406
Registrován: 28.05.2012 20:58
Bydliště: Jižní Čechy (TA)

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od jbiker » 7.12.2013 22:12

Teď jsem na jedné akci hrál na tohle:
Martin D 12X1AE
http://www.cmias.cz/eshop-martin-d12x1a ... -1530.html
Zvuk i hratelnost za ten peníz vynikající. Měl jsem možnost porovnat s Yamahou CPX 700 12 (taky dobrá kytara), ale ta martinka je lepší. Je to sice základní řada, vrchní deska masív smrk a "záda" HPL, ale řekl bych, že stojí za vyzkoušení.

breta999
Příspěvky: 2
Registrován: 5.12.2013 23:34

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od breta999 » 8.12.2013 0:39

Elektroakustika to být nemusí ale v kategorii 15000+ jsem na čisté akustiky nenarazil. Takamine mi přijde že není o 15000,- lepší než seagull alespoň pro moje hraní určitě ne.

jbiker
Příspěvky: 406
Registrován: 28.05.2012 20:58
Bydliště: Jižní Čechy (TA)

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od jbiker » 8.12.2013 13:15

Ta martinka, na kterou jsem hrál byla bez elektriky (jinak stejná specifikace jako ta v odkazu), ale v Čechách jde momentálně vygooglovat jen ta AE. Majitel jí koupil letos v létě na objednávku někde v Liberci, tuším ...

Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od Nero » 8.12.2013 22:08

Jestli ta Martinka hraje stejně dobře jako její 6strunné verze, které jsem měl v ruce, tak by to mohl být dobrý tip. Nicméně moje srdcovka jsou v tomhle ohledu Seagully :)
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

jbiker
Příspěvky: 406
Registrován: 28.05.2012 20:58
Bydliště: Jižní Čechy (TA)

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od jbiker » 11.12.2013 21:16

Jo, taky jsem byl příjemně překvapený i z těch 6-tek. Po všem negativním, co jsem se dočetl i tady na fóru musím říct, že za ty relativně větší peníze je to spusta muziky a strčí hravě do kapsy spoustu "neznačkových" celomasívů. A ta dvanáctka je navíc krásně hratelná. Když majitel "umřel" tak jsem na ní mastil snad 5 hodin v kuse beglajt na country a bluegrass, což je dřina - kolbenka hadr, a levá ruka jako v pokojíčku.

tatis
Příspěvky: 9
Registrován: 11.05.2010 12:21

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od tatis » 14.12.2013 17:03

Mám túto gitaru a je super.
www.batonrougeguitars.com/br-rouge/acoustic/r35-12.html
Doporučujem.

Uživatelský avatar
ajdam
Příspěvky: 778
Registrován: 26.12.2013 21:59

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od ajdam » 15.06.2018 8:12

Po delší sobě mám dotaz. Kupuju akustiku, Parkwooda PW560 jsem poslal do světa, tak sháním náhradu. Vzhledem k tomu, že poslední dobou hraju na akustiku převážně kila, mě zaujala tahle dvanáctistrunka https://hudebnibazar.cz/seagull-s12-ced ... /ID170891/

Chtěl jsem se zeptat, jak je to s případnou konverzí dvanáctistrunky na šest strun. Když sundám "nadbytečné" struny, tak by měla kytara fungovat jako šestistrunka s širším krkem, ne? (Samozřejmě po úpravě pnutí krku...) Nebo je tam nějaké další úskalí?

A ještě jeden dotaz. Je nějaký rozdíl mezi Seagull S12 Cedar a Seagull S12 Cedar QI? Koukal jsem že se liší dekorem na hlavě a občas i elektronikou, ale mám v tom zmatek...

EDIT Koukám, že S12 je akustika, bez elektroniky. Co je ale za kytaru v tom případě tohle? https://hudebnibazar.cz/seagull-s12-ced ... /ID171143/ ? Starší model S12QI? S12 s dodělanou elektronikou? Za ty prachy bych skoro vyrazil do ČB...
♪♫Fender Standard Telecaster 2007 (DiMarzio Twang King)-> Morley Bad Horsie 2 -> MXR Custom Badass Overdrive -> Vox AC30CC1 (Alnico Gold)♪♫

Uživatelský avatar
džetro
Příspěvky: 1016
Registrován: 21.01.2011 0:14
Bydliště: Hlučín
Kontaktovat uživatele:

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od džetro » 15.06.2018 13:19

Kytary to jsou slušné, udělat šestku z toho jde, jen u basového E budeš mít strunu dál od kraje hmatníku než u tenkého e. Rozdíl mezi S12 a S12 Q1 je v elektronice. Prodáváný kus na bazaru má pravděpodobně pasivní piezo v kobylce. Pokud máš možnost koupit model s Q1, ber je to dobrá elektronika. Co se týče dekoru na hlavě novější modely mají lemování kolem hlavy a myslím nápis, ty starčí byly bez lemování a měly jen znak s rackem.
Miluju akustické blues a svoji rodinu.
Gibson LG-2 American Eagle 2015 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harley Benton CLA-15M + Harley Benton SH 30 Pro Active
Harmony Stella 12 str. r.v. 1968 + Harley Benton SH 30 Pro Active
Recording King Dirty 30s Resonator + Schaller Jazz Pickup
Harley Benton BJO-35 Open back 5 strings banjo
Seydel Session Steel harmoniky
Harley Benton HB-35
Bugera AC-60
Laney LC-30
TC Helicon Harmony singer
http://www.retroblues.net/

jbiker
Příspěvky: 406
Registrován: 28.05.2012 20:58
Bydliště: Jižní Čechy (TA)

Re: Výběr z konkrétních modelů kytar (12 strunné) / rada

Příspěvek od jbiker » 15.06.2018 13:42

K té z Budějovic. Elektroakustické Seagully se prodávaly s Quantum elektronikou, takže tahle má snímač dodělávaný dodatečně. Dost pravděpodobně jen pasív bez elektroniky. Ani v díře není vidět žádné ovládání. Výrobní číslo by pomohlo, ale tipnu si 15-20 let starý nástroj. Tyhle starší Seagully se podle v. č. ještě dají dohledat. Ozvučná deska je jetá přiměřeně - open pore povrch je dost háklivý. Na potvrzení od kytaráře je vidět i položka lepení čehosi začínající na písmeno “p” (že by přední deska?). Netvrdím, že to je špatný nástroj, byl bych opatrný, ale na druhou stranu už jsem viděl dobře hrající nástroje ve vizuálně horším stavu. 7500 je podle mě mimo mísu. Víc jak 5k bych nedal ani kdyby hrála jak stradivárky ...

EDIT: Než jsem to naklofal, předběhl mě džetro, ale nijak si neodporujeme.

PS Teď jsem si všiml, že sériové číslo je na jedné fotce vidět, byť trochu rozmazané. Jestli je druhá číslice nula (vypadá to tak), nástroj byl vyroben koncem roku 1999.

Odpovědět

Zpět na „Akustické kytary“