Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Elektronika, mechaniky, struny, ladičky, ...
Odpovědět
este
Příspěvky: 23
Registrován: 31.10.2009 10:02

Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od este » 19.11.2012 20:34

Ahoj,
potřeboval bych se zeptat, jestli náhodou nemáte někdo tip nebo zkušenot s výměnou kamenů tohoto typu:

http://www.audiotek.cz/produktyGTA/squi ... 200565.jpg

trápí mě jen to, že se při výměně strun provlíkám strunu nejdříve skrz tělo a pak skrz kámen, přičemž díra od kamene a díry v těle je celkem daleko, takže se struna nepěkně zalamuje o hranu těla a pak ještě o hranu kamene. Samotný zalomení mně ani tak nevadí, jako spíš to, že se struna při tomhle Houdinovskym provlíkání dost dře o hrany, protože je to dost na krev, a to i když zatlačím kameny co nejvíc dozadu ke kobylce (a teda i k dírám v těle).

lze vyměnit kameny za nějak, které stačí provléct jednoduše položením z vrchu na kámen, nebo musím měnit celou kobylku? nebo si jen mám přestat stěžovat? :)

Díky moc za každý příspěvek
Naposledy upravil(a) este dne 21.11.2012 11:24, celkem upraveno 1 x.

MilanT
Příspěvky: 3871
Registrován: 23.06.2011 9:07

Re: Výměna kamenů

Příspěvek od MilanT » 19.11.2012 21:23

este píše: lze vyměnit kameny za nějak, které stačí provléct jednoduše položením z vrchu na kámen, nebo musím měnit celou kobylku? nebo si jen mám přestat stěžovat? :)
To první - netuším jestli se dají sehnat samostatně takové kameny.
To druhé - můžeš vyměnit kobylku za jinou, na telecastera je jich dost druhů. Nejdůležitější asi budou otvory pro upevnění do těla a rozteč strun. Můžeš tam dát kobylu s válečky místo kamenů a tak budeš struny provlékat jen skrz tělo kytary, třeba http://shop.sollerguitars.com/product_i ... 15-cr.html
To třetí - to klidně můžeš přestat :D

Obrázek

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1126
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od grock » 20.11.2012 19:31

Nevím, jak u Squieru, ale u Fendera díry v těle u vintage kobylky (tenký plech a 3 ohlé hrany) a modern (silný plech a ohlá jen zadní hrana) NEPASUJí ! U Squiera bych to čekal podobné, takže bez vyzkoušení bych novou nekupoval, pokud si vzpomínám, tak ty díry byly o 3/4 díry vedle, takže nešlo vyvrtat jen díru vedle té staré..
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

Uživatelský avatar
Tonda
Příspěvky: 1298
Registrován: 13.08.2007 17:10

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od Tonda » 20.11.2012 22:29

Pro přesnost: u MIM (Mex.- Standard) pasují přesně. U American ne.
Takže záleží jak to má ten squier.
I´m wheels... movin´wheels

este
Příspěvky: 23
Registrován: 31.10.2009 10:02

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od este » 3.12.2012 0:43

taky díky za každej váš příspěvek :) kdyby se objevil ještě nějakej další komentář, budu vděčnej!
ahoj a muzice zdar!
st

qwer
Odborník
Příspěvky: 3510
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od qwer » 11.03.2017 23:51

Oživím tady to mrtvé téma, ať neotevírám další.

Nedávno jsem instaloval kobylku Gotoh se šesti kameny na MIM Telecaster Standard a rád bych se podělil se svými zkušenostmi z té "operace".

Mexiko Stanard mám už 8 let a tak nějak jsem začínal mít pocit, že mě ta kytara už moc nebaví, že prostě oproti mému CS vůbec nehraje. Chtěl jsem s ní zkusit něco dál, no a tak nějak náhodou jsem přišel na to, že ji docela brzdí kobylka. Zkusil jsem si totiž na kytaru na zkoušku osadit dva ocelové kameny, které se mi objevily doma, a zjistil jsem, že proti těm levným blokům ze zinku je to úplně o něčem jiném.

Jal jsem se tedy vybírat něco dostupného, nechtěl jsem za to dávat moc. Pátral jsem po něčem moderním, na popelníky moc nejsem. Nakonec jsem šel do Gotoh, který mě vyšel ve verzi s ocelovými kameny na rozumných 1100 Kč (kupoval jsem z českého eshopu).

Všude na internetu se dočtete o tom, jak je ten Gotoh přesně dělaný na Fender nástroje - prý sedí dokonale nejen na MIM Standard, ale např. i na Fender kytary s "popelníky".

No, nevím, kde udělali soudruzi v Japonsku chybu a jestli někdy kobylku na Fender kytaře vůbec zkoušeli, ale našel jsem hned několik věcí, které mě trochu rozhodily.

1. Kameny mají "škvíru" pro provlečení struny tak blbě navrženou, že můžete u struny E, H a D zapomenout na to, že strunu při výměně jednoduše provlečete skrz tělo i kamínek - ten totiž dírku, ze které struna leze, dokonale zaslepí. Musíte tedy kamínek šoupnout tlakem na pružinu směrem od krku, pak provléct strunu. Geniální řešení! Kde udělali soudruzi chybu?

2. Když už jsem zmínil ty pružinky ke kamenům - Japončíci to mají skvěle vymyšlené. Dostanete 4 pružinky delší, ke strunám e, H, G a D, a dvě kratší k G a spodnímu E. Nakonec ale zjistíte, že pružinky jsou dobré akorát na struny H a A, na ostatních 4 šroubcích pružinky poletují, protože jsou krátké. Geniální! Řešil jsem to tedy tak, že jsem je prostě ve vzteku rukama natáhl asi na dvojnásobnou velikost - teď už sedí skvěle! Jak nejaponské řešení!

3. Šroubky v kamenech jsou tak dlouhé, že pokud kobylku osadíte na průměrný Fender, tak vám čouhají cca 1-2mm nad horní hranu kamínků. Nahradil jsem je šroubečky ze staré MIM Standard kobylky - teď jsou tedy "utopené" stejně jako byly na Standard mexiku a nerozřežou vám ruku, což je docela výhodné. Japonci asi nehrají palm muting...

Ty neduhy imho nastanou u naprosto každé kytary Fender, takže bacha na to. Gotoh by asi sloužil o dost lépe na nějakém vlastním nebo kytarářově výtvoru, který bude mít celou kobylku posunutou směrem ke krku o nějaké 3-4mm, což by ale asi stejně nebylo zrovna rozumné řešení, protože by se posunul kobylkový snímač oproti zažitému standardu o ne zrovna malý kousek a měnilo by to zvuk. Mohu tedy jen hádat, co vedlo lidi u Gotohu k tomu, aby vyrobili takový paskvil!

No, po všech těch útrapách jsem měl vážně chuť tu pitomou věc vrátit a pěkně si na slavný Gotoh ponadávat. Pak jsem ale zjistil, že kytara má asi tak 2x delší sustain než předtím, celé tele neuvěřitelně vrní a chová se jako právě vzkříšený Lazar. Zatímco byla předtím kytara dost unylá, teď úplně ožila a nepoznávám ji. Dříve zahraný tón úplně umíral, což jsem vždy přikládal spíše tomu, že se jedná o levný nástroj, teď je ale průběh tónu skvělý a ztrácí se pozvolna.

Volil jsem verzi s kameny z oceli a udělal jsem dobře. Nabízí se ještě verze s kameny z mosazi, ta by ale byla pro mě asi moc "warm". Obě verze mají totiž velmi masivní mosazný "bridge plate", který dost potírá klasický telecí twang, a naopak spíš zhutňuje zvuk. S mosaznými kameny by to na mě už bylo moc, takhle to ty ocelové kameny krásně vybalancují a vrátí tam trochu výšky. Třeba u American Standard byly do roku 2008 kameny taky ocelové, zvuk mi ale vždy přišel oproti Gotoh jedovatý - možná prostě není ocel jako ocel, teď se asi hraje na to, kdo smíchá jaký prášek na spečení...

Gotoh sedl na moje tele Standard MIM dokonale (zvukově), na dražší kytaru bych jej ale asi nedal. Přijde mi, že trochu bere z charakteru nástroje a cpe tam zvuk té obrovské masy kovu, což je určitě velká výhoda pro levnější kytary, které takto umí krásně "povzbudit", ale byla by asi škoda takhle upravit tele, které hraje dobře samo o sobě třeba s popelníkem. Kobylkový plát je cca o milimetr silnější než ty u mexico nebo American Standard a Deluxe, navíc je Gotoh i o nějaké 2mm delší. Masa kovu je tedy možná o 50% větší a je to znát i na zvuku. Klasický popelník pak nebude vážit snad ani polovinu toho, co Gotoh a zvuk se tedy bude tvořit více ve dřevě a nebude tolik ovlivněn tou masou mosazu - to je ale jen takové moje teoretizování.

Moderní kobylku Gotoh se 6 kameny mohu doporučit všem, kteří se umí poprat s ne zrovna blbuvzdornou instalací, nechtějí klasický twang, ale modernější vyrovnaný zvuk, chtějí oživit levnější nástroj (MIM Standard je úplně ideální adept) nebo přejít z popelníku na moderní kobylku - a to ať už kvůli jinému zvuku nebo ladění.

Uživatelský avatar
José
Příspěvky: 1311
Registrován: 26.11.2010 17:00
Bydliště: Praha

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od José » 12.03.2017 8:13

Dík za recenzi, s tou délkou stavěcích šroubů měli japonci vždycky problém, viz moje kobylka na Hardpuncherovy..
http://tomhell.rajce.idnes.cz/Tokai_Har ... 090558.jpg

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1126
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od grock » 12.03.2017 14:04

Jak už jsem tady psal o nepasování kobylek já (US Fender) a pak u MIM upřesnil Tonda, tohle bude ten důvod o potížích s uvedenou kobylkou. Jedna, která by pasovala na popelník i modern u MIM i US existovat nemůže. Takže soudruzi chybu neudělali, jen vyrábí dvě verze.
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

qwer
Odborník
Příspěvky: 3510
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od qwer » 12.03.2017 19:48

grock píše:Jak už jsem tady psal o nepasování kobylek já (US Fender) a pak u MIM upřesnil Tonda, tohle bude ten důvod o potížích s uvedenou kobylkou. Jedna, která by pasovala na popelník i modern u MIM i US existovat nemůže. Takže soudruzi chybu neudělali, jen vyrábí dvě verze.
Tím to není. O tom, že American Standard a Deluxe mají úplně jiný typ kobylky vím - je tam jiná rozteč strun, jen 3 šroubky na přišroubování kobylky a myslím si, že jsou i díry pro struny na protáhnutí strun úplně jinak vzdálené od šroubků na uchycení kobylky oproti popelníku nebo MIM Standard.

Gotoh, který mám, je tedy určitě zamýšlel na to staré klasické uchycení na 4 šroubky a na starou rozteč strun. Tohle všechno mi sedělo, jen neseděly ty věci, které jsem popsal. Na USA Standard (starý), by ta kobylka neseděla vůbec - jinak šrouby na uchycení k tělu, neseděly by díry na struny.

A o tom, že by Gotoh dělal kobylku, který by seděla na USA Standard (starý), nevím. Troufám si na 99,9% tvrdit, že nic takového nedělá. Alespoň v katalogu to nemají a nikdy jsem o tom ani neslyšel, ani nikde nečetl. Zabýval jsem se tím docela dost, protože jsem právě kobylku typu American Standard řešil. Na celém světě se dělá jen asi 5 kobylek od 4 výrobců, které na ten rozměr sedí. Babicz, Hipshot, Glendale a Fender se svýma 2 kobylkama...

Uživatelský avatar
grock
Příspěvky: 1126
Registrován: 25.04.2011 15:30

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od grock » 12.03.2017 21:42

Nevím, co označuješ jako starý standard, já to myslel tak, že kdybych chtěl nahradit popelník na US tele(vintage) kobylkou typu modern, potřeboval bych kobylku, která by se od té US fender modern kobylky lišila přesně jako ten gotoh. A k tomu byla ta tvá patrně určena. Nevím, jak je to s MIM modely.
Pořád nevím, zda svět řídí chytří lidé a dělají si z nás legraci a nebo blbci a myslí to vážně.

Uživatelský avatar
ajdam
Příspěvky: 772
Registrován: 26.12.2013 21:59

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od ajdam » 14.03.2017 15:01

Já jsem pořídil na MIM tele Gotoh popelník a pasuje tam dobře. U E strun mi šroubek na nastavení dohmatu přečnívá o necelý milimetr, ale nějak mi to nevadí. Za mě OK. Dokonce mi to teď i celkem ladí :-)
♪♫Fender Standard Telecaster 2007 (DiMarzio Twang King)-> Morley Bad Horsie 2 -> MXR Custom Badass Overdrive -> Vox AC30CC1 (Alnico Gold)♪♫

qwer
Odborník
Příspěvky: 3510
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od qwer » 14.03.2017 15:23

grock píše:Nevím, co označuješ jako starý standard, já to myslel tak, že kdybych chtěl nahradit popelník na US tele(vintage) kobylkou typu modern, potřeboval bych kobylku, která by se od té US fender modern kobylky lišila přesně jako ten gotoh. A k tomu byla ta tvá patrně určena. Nevím, jak je to s MIM modely.
No tím starých standardem prostě označuju to, jaký "vzor" pro montování kobylky na telecaster se téměř od začátku používal. Popelník má vždy stejné rozměry a montuje se naprosto stejně ať už je to USA, Mexico nebo Japan. Jen kobylky na USA Standard a Deluxe mají úplně jinou kobylku a taky úplně jinak navrtané díry pro struny skrz tělo kytary. Nedávno udělali nějaký nový popelník pro CS a taky je teď trochu jiný popelník na American Pro (od roku 2017) - tam si nejsem jistý, jak to je...

qwer
Odborník
Příspěvky: 3510
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od qwer » 14.03.2017 15:34

ajdam píše:Já jsem pořídil na MIM tele Gotoh popelník a pasuje tam dobře. U E strun mi šroubek na nastavení dohmatu přečnívá o necelý milimetr, ale nějak mi to nevadí. Za mě OK. Dokonce mi to teď i celkem ladí :-)
Popelníky pasují na MIM Standard přesně snad všechny - ať už je to Gotoh, Barden nebo Fender Pat. pending. U kamínků v ashtray kobylkách je celkem běžné, že šroubky pro nastavení výšky přečuhují, to bych ani nebral jako závadu.

Zpátky k verzi se šesti kameny. Všiml jsem si toho, že u velmi podobného typu kobylky, kterou Gotoh vyrábí, jsou kameny řešeny jinak. Je to verze se šesti mosaznými kameny - má naprosto shodné rozměry jako moje verze s kameny ocelovými. Jediný rozdíl je ten, že drážka pro protáhnutí struny v kamenech je delší a odpadává tak můj problém, kdy tři kameny ze šesti zaslepují díry pro protažení struny skrz tělo a kobylku. Netuším, proč to Gotoh řeší takhle blbě, třeba je tam ale nějaký hlubší úmysl... Já jsem se zvukem spokojený, takže nechávám ocel a budu se modlit, ať si při každé výměně strun nedodrbu posouváním šůtrů oktávy. Kdo chce mít klid, tomu doporučuji variantu s mosaznými kameny.

Uživatelský avatar
Jolan
Příspěvky: 103
Registrován: 10.06.2013 21:07
Bydliště: Praha 5

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od Jolan » 18.01.2018 21:31

Potřebuju pomoc. Sehnal jsem telecasterovou kobylku se třemi kameny, ale někdo nahradil červíky pomocí dlouhých šroubů. Červík s metrickým závitem tam nepasuje, tak předpokládám, že to budenejspíš whitworth. Než začnu šrouby řezat a předělávat na červíky, což beru jako poslední možnost, neporadíte mi někdo, kde podobné červíky v Praze sehnat. Bez vyzkoušení bych nerad nějaké drahé kupaval. Díky

kunec
Příspěvky: 895
Registrován: 28.04.2011 12:53

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od kunec » 18.01.2018 21:34

Zkus Alexim


Sent from my iPad using Tapatalk

Uživatelský avatar
Jolan
Příspěvky: 103
Registrován: 10.06.2013 21:07
Bydliště: Praha 5

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od Jolan » 18.01.2018 22:19

To jediný mě napadlo, ale Alexim zklamal :-(

Uživatelský avatar
José
Příspěvky: 1311
Registrován: 26.11.2010 17:00
Bydliště: Praha

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od José » 19.01.2018 9:21

Jolan píše:Potřebuju pomoc. Sehnal jsem telecasterovou kobylku se třemi kameny, ale někdo nahradil červíky pomocí dlouhých šroubů.
Cože? Ty stavěcí šrouby - červíky, co štelují výšku kamene? To chci vidět.
Nebo myslíš jen ty co vymezují polohu kamene - skutečnou menzuru a nahradil je šrouby bez závitu po celé délce (mají tělo)? Jinak tady bych se vykašlal na hudebniny (shánět šrouby v hudebninách mi přijde jako slušný nesmysl) a zkusil nějaké větší železářství. Tam by ti minimálně mohli říct o jaký závit se jedná a pak ti jistojistě pomůžou internety.

Uživatelský avatar
Jolan
Příspěvky: 103
Registrován: 10.06.2013 21:07
Bydliště: Praha 5

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od Jolan » 19.01.2018 10:28

Takhle jsem to koupil tady na bazaru a nenapadlo mě, že to může mít jinej závit než metrickej.
d14b866051c34c6704d0f9022e12611e.jpg
Má bejt z nějaký německý kytary, ale to by měla mít normální evropskej metrickej závit. Google mi prozradil, že starý Fenderový mají mít witworthův závit, proto si myslím, že kameny můžou pocházet z Fendera.
Fenderovský nabízej tady:
https://imusicdata.cz/fender-srouby-pro ... veho-sedla
ale když si nejsem jistej, zda jsou správný, nechci přijít o 168Kč+poštu.
V železářtvích taky kroutěj hlavo, ale byl jsem jen ve v Nádražní na Smíchově a na Synkáči.

Uživatelský avatar
José
Příspěvky: 1311
Registrován: 26.11.2010 17:00
Bydliště: Praha

Re: Výměna kamenů - kobylka Telecaster

Příspěvek od José » 19.01.2018 13:46

:shock: Fakt stavěcí šrouby? Pardon za nedůvěru, to jsem fakt neviděl. Riziko nějakého extra atypu
Šupleru máš? Oměř si rozměry závitu (stoupání, vnější, vnitřní průměr.)

Odpovědět

Zpět na „Snímače, hardware, příslušenství, údržba“