výměna repra bassman

Lampy, tranzistory, technické problémy, ...
mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2041
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od mmjuz » 16.01.2019 18:20

Té Beymy se neboj, mám vyzkoušené z téhle řady 8´´, 10´´ i 12´´. Už ta osmička hraje hutněji, než kdejaký dvanáctipalec dnes běžně do komb osazovaný. Mám tu doma zrovna jen 8´´ a 12´´, osmička je osazená v malém kombu, můžeš si to přijet pro zajímavost zkusit, než koupíš repro, které tu pravděpodobně nikdo nezná.
PD sice nějaké znám, ale jen velké úprůměry v PA boxech. Raději bych dal přednost Tornádu.

Co se týče frekvenční degradace signálu zesilovačem. Tak předpokládám, že se jedná o to nejslavnější zapojení z konce 50.let, preamp dvoukanál normal/bright se zdvojenými vstupy, každý svou vstupní triodu, za ní pot volume, potom smíchaný signál do společného rozkmitu a následuje katodový sledovač, za ním 3 X korektor. Ten nemá moc účinou regulaci středů a prakticky při každém ( rozumném ) nastavení máš "V" někde kolem 800 Hz, což je jedna z věcí, která se podílí na tom hutném čitelném čistém Fender zvuku. Vazební kapacity tam jsou dost vysoké, aby se basy moc neořezaly. Na tomhle prověřeném jednoduchém systému nelze nic změnit, co by mělo za následek jakoukoli viditelnou úsporu nákladů, proto hádám, že i u Tvého modelu to bude celkem stejné, jako v 50.letech. No a v koncovým stupni bych viděl riziko v použitém výstupáku. Ono těch verzí už pro původní Tweed modely asi bylo docela hodně. Soudím podle kopií vyráběných Mercury Magnetics. Nebízejí jich snad sedm, každý jiný. Vezmi v úvahu, že současný výrobce počítá s tím, že drtivá většina zákazníků toto kombo použije na kytaru, případně nějaký blůsmen na foukačku, občas se přes Bassmany hrají třeba elektrické housle, ale baskytara dnes už opravdu vyjímečně. Proto také jsou použity repra P10R, které by tu basu asi moc nezvládaly. A tak je dost logické, že výrobce tam nebude cpát výstupák s velkým jádrem s rezonančním kmitočtem někde kolem 30 Hz, jako v polovině minulého století, ale
použije tam trafo s Fs třeba 80 Hz, což je na kytaru až až. Tím jednak ušetří na hmotnosti aparátu, ale hlavně na nákladech! A to už je dost lákavá
možnost na to, aby ji u Fenderů nevyužili. Ono hrát dnes na takovéto kombo baskytaru je dost na hraně. Asi by to uspělo v nějakém jazzovém combu s osazením basa, kytara, klavír, bicí metličkama a podobných partičkách, jinak si to moc nedovedu představit. Ale na druhou stranu, já bych se té představy úplně nevzdával a rozhodně Tě od toho nezrazuji.
Zmíněná repra Tornado a Beyma mají poměrně slušnou citlivost a oba umí zahrát velice pevně a zřetelně vyšší basy kolem 200 Hz a to jim zaručuje ten hezký kulatý zvuk, který se mi na nich (v kytarovém aparátu ) tak líbí. Basa přes to bude mít jemný měkký zvuk, který bude určitě hodně nemoderní, ale s tím asi počítáš. Pokud bys tam strčil nějaký PA basák, třeba Tebou navrhovný Precision, tak tím nic moc nezískáš, páč jeho výhody Ti právě ten ořez nízkých frekvencí na výstupáku nedovolí využít. A kdo ví, jak by se to chovalo s kytarou. Osobně jsem touhle cestou nikdy nešel a odhadovat výsledek si netroufám.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2041
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od mmjuz » 16.01.2019 18:36

Kinx píše:
16.01.2019 18:15
qwer píše:
16.01.2019 17:40
Uchylka neni nechat aparat tak jak je. Uchylka je koupit si v dnesni dobe kytarovy aparat, ktery je postaveny +- podle aparatu na basu, ktery uz v dobe vzniku baskytariste pro nefunkcnost odmitli, kytaristi naopak adoptovali, a cpat do nej nejaka podivna repra a celej jej rozvrtat, aby se na to hralou na basu...
+1, na tvuj use case je to uplne mimo.

mmjuz píše:
16.01.2019 17:17

Preampu bych se ani nebál, mnohem větší strach bych měl z koncového stupně.
mmjuzi, mel bys strach co se tyce poskozeni koncoveho stupne nizkyma frekvencema co signal z octaveru generuje, nebo ze to konec proste orizne? k zadnymu poskozeni by snad dojit nemelo, pouzivam to takhle bez ujmy uz nekolik let i na lampovejch aparatech, ktery na to stopro staveny nebyly. jenom si hlidam repraky, abych je moc neprepaloval - u tech opravdu starych radeji hraju takovyhle prasarny potichu.
Já bych se nějakého poškození určitě nebál, proč také? Repra ve čtyřech kusech budou mít ve výsledku dostatečnou výkonovou rezervu.

Než jsem tu slohovku sesmolil, tak teprve přibyly vaše dva příspěvky. Jinak Jensen Tornado určitě není podivné repro a pro tenhle typ aparátu je velmi vhodné, mám to vyzkoušené a krom toho na to hrají současní tuzemští profíci, kteří si je dávají do starých Fender originálů místo původních Jensenů. 10´´ třeba Marcel Flemr a Honza Stehlík, na foukačku pak např. Charlie Slavík a Jakub Štěpaník, ten má 12´´. Myslím, že
když to vyhovuje jim, Naklov by to také mohl přežít. Předpokládám, že ví, k jaké muzice jsou podobné aparáty vhodné.
Jinak v 50. letech se Bassman používal snad na všechno, včetně baskytary, ono ani víc možností nebylo. Ovšem dnes už to je trochu mimo, s tím souhlasím.

Uživatelský avatar
Tube Guru
Odborník
Příspěvky: 1886
Registrován: 13.11.2011 21:07
Bydliště: Havířov

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od Tube Guru » 16.01.2019 18:43

Zdar, bavit se o Bassmanu bez údaje konkrétního typu je o ničem. Existuje jich spousta typů (5F6-A, 6G6-A, AA165, AA270, a ještě spousta dalších) a liší se někdy i dost podstatně jak topologicky, výkonem, tak i frekvenční odezvou. Původní čtyřreproduktorové kombo "Bassman" 5F6-A se dvěmi 6L6 bylo určeno pro ozvučení akustického kontrabasu, aby se hlasitostně dotáhl na ostatní hlavně dechové nástroje. Kytaristé jej "adoptovali" hlavně proto, že tehdy nebylo k dispozici kombo podobného výkonu. Dnes je už situace jiná a dostupných komb je až nadbytek :? .
Co se týká výměny reproduktorů, řekl bych, že ten Tebou navrhnutý https://www.prodance.cz/pd102er-8ohm.html by mohl být OK jak pro kytaru, tak pro basu. Jen by bylo potřeba pohlídat, aby při hraní na baskytaru nebyla překročena hodnota Xmax=1,3mm, což mi připadá pro baskytaru a ještě k tomu v otevřeném kombu málo.
Opravuji nástrojové především elektronkové zesilovače i když tranzistorák je někdy příjemné osvěžení... Neposílejte mi prosím SZ, v případě potřeby mě kontaktujte e-mailem: tubeguru1@seznam.cz Dík.

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2041
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od mmjuz » 16.01.2019 18:51

Bassman LTD reissue, jak bylo upřesněno, je pouze jeden.

Namklov
Příspěvky: 15
Registrován: 2.03.2017 13:55

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od Namklov » 16.01.2019 22:03

Ví někdo, na jaké frekvenci začíná zhruba spodní ořez aparátu? Podle toho bych mohl vybírat reproduktor.

qwer
Odborník
Příspěvky: 3549
Registrován: 7.02.2007 0:18
Bydliště: Olomouc

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od qwer » 16.01.2019 23:36

Tak určitě jsem nebral MMjovovo doporučované repro Jensen Tornado jako podivnost, to spíš ty odkazované.

Proč vlastně k tomu Bassmanovi nepořídíš baskytarovou bednu za pár korun z bazáče? Třeba jen nějaký malý 210? Třeba by to pak fungovalo a nemusel bys špekulovat nad nějakým kompromisem s reprákama, který bude směrem k té el. kytaře asi hodně krutý. Bassman je jeden z nej aparátů, na který jsem kdy hrál, je imho velká škoda jej takto vyloženě prznit, proto jsem hned tak vyletěl po zmínce těch úprav, kterých se teda asi nebojíš.

Namklov
Příspěvky: 15
Registrován: 2.03.2017 13:55

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od Namklov » 17.01.2019 0:31

No důvodem je, jednak přenosnost, druhak proč tam mít repráky, která nesplňují všechny požadavky, za třetí, podle mého názoru je snad určitě spoustu reproduktorů, které mým potřebám budou vyhovovat výrazně víc a za čtvrté, aparát nemá žádný externí výstup, čili nevím, jak externí box zapojit. Proč se s ním navíc tahat, a jak to bude znít, když přez to ve stejné hlasitosti budou hrát i "původní repra"

Uživatelský avatar
Trevor
Odborník
Příspěvky: 808
Registrován: 18.04.2011 16:32

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od Trevor » 17.01.2019 1:28

Nez mordovat to kombo, nechal bych si udelat 112 box na basu od nekoho kdo to umi, s neodym. repro.
Maly,lehky,vykonny..
V kombu nechat kytarove repra ....a pridelat si do nej vystup pro externi repro, ktery vypne interni, neni zadny problem.
Mit dve stopro veci misto jedne polovicate....
Provádím základní měření elektronek a drobné opravy a úpravy elektronkových aparátů a věcí kolem hraní. Vše je na domluvě - Severní Čechy
Dotazy prosím do SZ

mmjuz
Odborník
Příspěvky: 2041
Registrován: 23.03.2009 11:17
Bydliště: Brněnsko

Re: výměna repra bassman

Příspěvek od mmjuz » 17.01.2019 15:02

Namklov píše:
16.01.2019 22:03
Ví někdo, na jaké frekvenci začíná zhruba spodní ořez aparátu? Podle toho bych mohl vybírat reproduktor.
Popiš, prosím, jakým způsobem bys postupoval, kdybys žádaný parametr znal.
Namklov píše:
17.01.2019 0:31
podle mého názoru je snad určitě spoustu reproduktorů, které mým potřebám budou vyhovovat výrazně víc
Napiš seznam.

Odpovědět

Zpět na „Komba, zesilovače, reproboxy“