Výroba ukulele

Stavba a úpravy nástrojů všeho druhu
Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 13.05.2013 14:06

Pěkná práce, můžu se zeptat, čím jsi tu drážku dělal? Horní frézka s nějakým dištančním udělátorem a jel jsi po lubu? Jak si to tu tak pročítám, pomalu ve mě kyne podobná ambice na konstrukci vlastního uke a jak jsem přemýšlel o obvodové výložce, řikal jsem si, jestli by nebyla cesta nechat olubení čouhat kousek ven z lubů, případné nerovnosti oproti hraně lubu doladit broušením a přední a zadní desky nalepit na to odsazené olubení a do jeho obrysu je dobrousit, čímž by ve výsledku taky vznikla drážka pro výložku. Eh, asi by bylo jednodušší to nakreslit, než popsat, co?
Asi tak nějak:
http://pafamat.rajce.idnes.cz/nastenka#vylozky.jpg

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 13.05.2013 15:26

Ahoj. Horní frézka proměněná ve spodní a jednoduchý forichtung. Mohl jsem to použít protože mám obě desky rovné. Kdybych dělal klenuté,bylo by nutné frézku uchytit shora a pro tělo udělat lože s rovnou spodní deskou. Taky by to nebyl problém. Ten Tvůj nápad by byl asi použitelný ale já bych měl trošku strach při lepení desek se silou upnutí. Přecejen by se to opíralo silou do poměrně subtilního olubení. Druhá nevýhoda by byla předem daná tloušťka(či spíše tenkost té výložky). Ale proč to nezkusit...?
Jestli ta moje šílenost nějak dopadne chtěl bych zkusit ještě regulérního tenora z masivu. Naše dřeva nejsou problém a nějaká ta exotika by se dala taky splašit. Třeba tady bych si vybral http://www.dyhy.cz/rezivo_exoticke.html. Jestli se do něčeho pustíš,tak to sem určitě házej! Jsem zvědavý jako opička :lol: a akustické domorobo aby tady člověk pohledal... Tož tak...
http://tengli.rajce.idnes.cz/forichtung ... ve_vylozky
Přílohy
image.jpg

Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 13.05.2013 15:52

Jojo, asi jsem přemýšlel obdobným směrem, řikal jsem si, pokud se teda do něčeho pustim, že bych nejdřív vychytal mouchy na něčem, co by se dalo nazvat hrající model a na to mi přišla silná dýha docela ideální matroš. Nedělám si moc iluze o tom, že by se tomu dalo říkat masiv a že by to nějak extra hrálo, oni s tím výrobci asi při výrobě provádějí různá zvěrstva, na druhou stranu za Ostravou stojí v Krásném Poli sklad Jaf Holz ( http://www.jafholz.cz/dyhy/ ) a tloušťka 2,5mm, kterou by měli mít na skladě, je už docela použitelná. Koneckonců měřil jsem si svou koncertku a víc než těch 2,5mm na přední desce rozhodně nemá. A těch exotických dřev, hmmm, to by byl dekorek, jedna radost...

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 13.05.2013 17:28

2,5 mm překližka bude mít asi mnohem větší pevnost než 2,5 mm dýha. Ale rozhodně je to zajímavé. Tak tlustou dýhu jen tak neseženeš. Jestli se tam budeš stavovat tak dej,prosím,vědět jak jsi pořídil. Jaký mají výběr v těch dvaapůlkách a jak je to s odběrem malého množství. Bylo by zajímavé zkusit slepit sendvič z těch dýh,kdy spodní vrstva by byla prořezaná a tím pádem by byly dvě vrstvy jen v těch namáhanějších místech... :?: Pod žebry,pod kobylkou,po obvodu pod olubením? Hlavně by se to dobře lepilo. Lepit tenké dýhy není v domácích podmínkách žádná p...l. Buď je lepidla málo nebo to zase prosakuje.
Zajímá mě i to řezivo. Ceny by nemusely být u tak malého nástroje vražedné.
Kmensik kupoval Sapelli za něco málo přes 30000,-/m3 což mi přijde jako pohodička. Musí jít ale koupit to malé množství,např jedna kratší fošna... nastroje/homemade-kytara-t10471-1540.html

Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 13.05.2013 17:43

Cen bych se až tak nebál, spíš toho minimálního odběru, on tam asi málokdo přijde a chce jednu dýhu a javorový prkýnko na krk:-) No, uvidim, předpokládám, že budu kapečku za podivína, ale jak říká starý český přísloví: líná huba, žádný uke. Zkusim se poptat a zkouknout ty dýhy. Kdybych neuspěl, budu se muset spokojit s něčím z dostupných českých dřev. A kdybych měl opravdu velké ambice, tak bych asi zašel za tímhle pánem, podle toho, co píše na svém webu, by mohl být pro moje účely až přezásoben a je ochoten se podělit:
http://www.adam-strelec.cz/vzacne-dreviny.php

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 13.05.2013 19:12

Tož jsem nařezal obvodovku,trochu ji napařil a teď ji ohýbám přímo na těle ukulele. Do zítřka nechám odpočívat a zítra snad přilepím... Pak už jen vybrousit a tělo by se dalo považovat za hotové. Samo ještě lak ale to má ještě čas.

carver
Příspěvky: 446
Registrován: 9.05.2011 22:42

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od carver » 13.05.2013 21:22

mne sa na frézovanie tej drážky na lemovku osvedčila táto mikrofrézka
http://www.profinaradie.sk/hq-tools/pro ... NO-29-038/
presne mi tam pasovalo trojité lemovanie, 0,5mm biele, 1mm čierne a 1,5mm biele :)

Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 14.05.2013 10:54

Slepá ulička prozkoumána. JafHolz se se mnou bavit nebude, dokud si neobjednám celý balík čehokoliv, můžu tedy hrdě prohlásit cimrmanovské "tudy ne". Ale nic niema straconego, ono se něco najde aj doma. Koa to zrovna nebude, ale to by stejně bylo jako dát Babicovi svíčkovou z kobe hovězího.

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 14.05.2013 13:16

:cry: Trochu jsem to čekal. Chtělo by to nějakého Brňáka odsud z fóra ať se zkusí poptat v dyhy.cz. Kmensik kupoval jednu fošnu tak by snad šly i ty dýhy v malém... Ale kdo ví...? Mail je řešení ale osobní zkušenost někoho kdo už tam byl by byla lepší. Tož tak...

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 18.05.2013 23:42

Trochu OT ale poprosím o Váš názor na toto: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-cla ... rven~2012/
Zvažuji že bych své "udělátko" nelakoval ale pouze napustil olejem. Zatím jsem napouštěl prac. desku na kuchyňské lince,desku stolu(taktéž v kuchyni),několik cajonů a pracovní desku(starý smrk) stolu v dílně. Zkušenosti zatím veskrze kladné...
Cituji p. Sedláčka:
"Zkoušel jsem udělat „biokytaru“, ta je tady, je jenom napuštěná olejem. A zvuk má prostě fantasticky opravdovej.

A vydrží?
No právě, že nevydrží. To je její největší nedostatek. Na zadní desce a na lubech to celkem jde, protože je to tvrdé dřevo. Pokud s ní někde nemlátíte. Ale vrchní desku poškrábete hned, třeba trsátkem. Zvukově je ale skvělá. Myslím, že nejpřirozenější povrchová úprava jsou právě přírodní oleje. Když je dobrý na podlahy, proč by neměl být dobrý na kytary? :-) No fakt. Dřevo může dýchat a není při změnách prostředí uzavřené z jedné strany. Sám si připravuji směsi kopolymeru tungového oleje, za studena lisovaného lněného oleje s terpentýnem a přídavkem nějaké pryskyřice kvůli lesku. Třeba propolis nebo šelak. Je to jednoduchá povrchovka, která voní a neškodí životnímu prostředí. Krky standardně napouštím u všech kytar jen tímto olejíčkem. Když je kytara nalakovaná polyesterem a budu ji mít rok tady na baráku a pak ji vezmu někam do paneláku, kde je v topné sezoně pod čtyřicet procent vzdušné vlhkosti, tak vám během hodiny začne pracovat krk a kdo ví, co ještě."

Trsátko u uke nepoužívám a mé zkušenosti s lakováním nejsou bůhvíjaké,tak si myslím,že by tudy mohla vézt cesta... Co Vy na to?

Cajon který jsem si nechal pro sebe(viz. home made cajon) je z ořechu a celý je jen napuštěný olejem "behandla" z IKEA (také je základ tungový(tonkový)olej). Pokud to je reklama tak to,prosím,smažte. Již je x let bez údržby a povrch je krásně sametově pololesklý. A to dřevo je takové "opravdové" nezalité v brutální vrstvě "umělé hmoty".
Mám zkušenost s výše zmíněným,pak s klasickým lněným a také se Saint Croix(pokud to dobře píši)... SC smrdí benzínem... :|

A ještě odkaz na Sedláčkovo "Jazz uke" https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 19.05.2013 14:47

Tak výložka přilepena a tělo obroušeno. Nedopadlo to úplně slavně. Výložku nemám po obvodu všude stejně silnou-holt práce na koleně. :cry: Je to způsobené tím,že luby nejsou,vzhledem k deskám,dokonale kolmé(spíše dokonale nekolmé :lol: ). Záda a luby budou mít neplánovaně rustikálnější vzhled než jsem předpokládal. Mořidlo nešlo zcela odbrousit-asi bych se probrousil skrz svrchní dýhu. Původní zadání znělo čundrpádlo-tak se tím zas až tak moc netrápím. I ta ořechová výložka nemá všude stejný odstín dřeva,protože nebylo,vzhledem k délce,moc z čeho vybírat. Povrchovka bude asi ten olej... Tož tak...
http://tengli.rajce.idnes.cz/Ukulele#image_39.jpg

Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 20.05.2013 17:48

Ad výložka: Jestli můžu soudit, na těch fotkách vůbec nevypadá špatně, myslim že jsi k sobě přehnaně kritický

Ad přebytečné mořidlo: No vidíš, další plus, někdo se s mořením moří, aby mu hezky vylezla léta a ty to máš bez práce:-)

Ad olej: Luxoval jsem youtube a hodně luthierů v těch "instruktážních" videích olej používá, mně to osobně přijde jako sympatická povrchovka a jak sám říkáš, blbá Behandla Ti vydržela relativně dlouho beze změny.

Snad se mi časem zadaří a budu řešit stejný útrapy jako ty. Zatim mám jen přípravu na přípravu, ale času je málo, podmínky mizerný. Jak já bych chtěl pásovou pilu:-( Bude to dreadnought, první D, co se bude člověku s běžnou anatomií pohodlně držet bez popruhu:-)
http://pafamat.rajce.idnes.cz/nastenka/ ... .15.12.jpg
(v pozadí budoucí ohýbátko na luby, je to měď a doufám, že mi to utáhne 60W svíčka v E14 závitu. Jestli ne, tak to napojim na horkovzdušnou pistoli a bude po p*deli)

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 20.05.2013 18:22

Myslel jsem,že jsi chtěl stavět ukulele a ono kytara? Nebo to bude dreadnoughtlele? :wink: Formu na luby schvaluji. Až budu příště ohýbat,udělám taky kompletní formu v plné šířce. To ohýbání na kopytu se mi vymstilo s tou kolmostí na hlavní desky. A peripetie s použitou překližkou byly taky poprvé a naposledy. Příště rozhodně masiv. Viděl bych to na třešeň nebo ořech. Na kytaru si zatím netroufám ale lákala by mě home made parlorka. Tož tak...

Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 20.05.2013 18:47

Název to ještě nemá, ale dreadnoughtlele mě taky napadlo. Velikost jako taková naducanější koncertka.
Jestli se mi zítra poštěstí, mrknu se po nějakym matrošu v Opavě.
www.kp-terasy.cz/tropicke-dreviny/sapelli/

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 20.05.2013 21:48

To vypadá na dobrý zdroj... Budeš to dělat celé ze sapelli? Dobře vypadá i to tigerwood,jenže to zrovna nemají... :( Hlavně bacha na IPE :!: -co jsem četl tak je to dost brutální alergen(dýchací cesty,oči). Do toho bych se bez odsávání a masky raději nepouštěl.

Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 21.05.2013 15:26

Návštěva v Opavě nedopadla věru zle, ukořistil jsem sapeli i tygří dřevo. Sapeli 275x15x2,5cm, tigerwood 215x12x2,5cm. Ovšem ještě mínus ty drážky.
http://ptakadlo.rajce.idnes.cz/Tiger_Woods#P1110059.jpg

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 21.05.2013 17:34

No tak sláva! Blahopřeji k dobrému kupu-vypadá to dobře. Mohl bys změřit kolik bude čistého materiálu po zhoblování "vlnek"? Zajímá mě možnost udělat z toho sapelli krk na to moje "rezolele" kdybych na půdě nenašel pěkný kus javoru...
Jak to plánuješ? Luby a záda tiger a předek a krk sapelli? To by se mi líbilo... :wink:
Teď ještě sehnat stolaře,který má tak vysokou pásovku aby to na štorc prořízl. Jasně,šlo by to i odhoblovat nebo odfrézovat ale "složenka" která by k sobě zrcadlově pásla by bylo jiné kafe. Tož tak...

Uživatelský avatar
papillion
Příspěvky: 42
Registrován: 4.03.2013 9:27
Bydliště: Staříč

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od papillion » 21.05.2013 19:19

Zaměření provedu zítra, nechal jsem to v práci. U toho tigerwoodu je to realtivně v klidu, z jedné strany je čisté a z druhé jsou jen ty vlnky, takže by z toho solidních 21-22mm mohlo zbýt.
Obrázek
Ale u sapele je to mnohem horší, to má z jedné strany vlnky a z druhé pro jistotu drážky jak na zimních matadorkách, tam to bude, když budu optimista, takových čistých 17mm.
Obrázek
Ale jak jsem řekl, změřim zítra.
Tiger je na dreadlele k ničomu, jak jsem řikal, je to trochu pucek, takže leda luby a krk. Ten bych rád poskládal ze tří kusů "nastojato", tzn. lepené spoje by měly být rovnoběžné s osou krku v rovině kolmé na rovinu hmatníku, aby vznikl jakýsi obří skunk stripe po celé délce krku včetně hlavy. Problém je, že z výše zmíněných šířek se mi to bude skládat blbě, jelikož dle předběžných výpočtů je ideální rozměr v nejširším místě hlavy cca 65mm. Takže nakonec to vidim tak, že tygra ještě nechám schnout, stripe bude ze sapeli a na ty dvě části okolo ještě najdu něco dostatečně kontrastního a jednobarevnýho, bo mám pocit, že kresba tygra by to spíš tak nějak narušovala.
Pokud by se Ti něco z těch desek hodilo, rád se podělím. A zdá se, že bych v dohledné době mohl mít omezeně neomezený přístup k pásové pile. Ještě jsem ji neviděl a asi bude potřebovat menší generálku, ale snad to dáme do kupy a pak to už bude selanka:-)

Edit: Přeměřeno Sapeli 18mm, Tajgr 22mm
Naposledy upravil(a) papillion dne 22.05.2013 9:48, celkem upraveno 1 x.

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 22.05.2013 8:09

Tady by se dalo taky vybrat. Je to sice z ruky a ceny vyšší... http://www.lika-zn.cz/exoticke-rezivo.htm

Tengli
Příspěvky: 730
Registrován: 23.01.2013 22:41
Bydliště: Studénka

Re: Výroba ukulele

Příspěvek od Tengli » 30.10.2013 23:52

Ahoj. Tak po předlouhé době se vracím k rozpracovanému projektu. Mám nachystané javorové profily na krk a nějaká další dřívka na "zdobení". Tak snad se pohnu rychleji kupředu... :oops: http://tengli.rajce.idnes.cz/Ukulele#image_46.jpg
Veřejná děkovačka Hendrekovi za přeměření potřebných rozměrů na jeho barytonu :!:
Tož tak...

Odpovědět

Zpět na „Nástroje“