Washburn WD10S a WD11S (akustické kytary)

Místo pro recenze Vaší výbavy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Washburn WD10S a WD11S (akustické kytary)

Příspěvek od Nero » 5.11.2011 16:54

Diskuze k této recenzi - recenze-vasi-vybavy-f61/washburn-wd10s- ... ml#p482998____________


Model: Washburn WD10S a WD11S
Foto:
WD10S
Obrázek

WD11S
Obrázek

Pořízeno: zapůjčeno, aktuální běžná cena obou modelů u kytar.cz 4590,- Kč
Testováno na: -

Základní charakteristika
WD10S i WD11S jsou modely z WD (že by Western Dreadnought? ví bůh…), která v nabídce Washburn nahradila, řekl bych, dost populární a zde doporučovanou řadu D. Jde o klasická “déčka”, která jsou prakticky zcela shodná – jediným rozdílem je přední deska, která je u WD10S ze smrku a u WD11S z cedru.

• typ těla: Dreadnought

• přední deska: masivní aljašský smrk Sitka
(WD10S) / masivní cedr (WD11S)
• zadní deska a luby: mahagon

• krk: mahagon

• hmatník: palisandr

• kobylka: palisandr

• šířka nultého pražce: 43 mm

• ladící mechaniky: 18:1 Die Cast

• nultý pražec: kost

Aktuálně mám obě dvě tyto kytary doma, takže mě napadlo napsat srovnávací recenzi. Navíc předpokládám, že vhledem ke kvalitě, kterou tyhle kytary mají, zůstanou v cenové kategorii kolem 5000,- Kč velmi doporučované, takže recenze možná pomůže potenciálním kupcům při rozhodování. Takže k věci...

Zpracování (+ pohodlnost hraní)
Stejně jako tomu bylo u řady D, i WD jsou na tom co do zpracování velmi dobře. Kromě modelů 10 a 11 jsem měl v ruce i modely s číslem 5, 7, 16, 20, 26 a ještě nějaké vyšší, a všechny podle mě patří v rámci své cenové kategorie k těm nejlépe zpracovaným.

Pokud jde o konkrétní dva kusy, které tu teď mám, tak jim není co vytknout. Kresba dřeva je velmi hezká, všechno je k sobě dobře zpasované, pražce u nultý pražec jsou dobře usazené a začištěné, mechaniky chodí hladce, nástroje ladí po celém hmatníku bez sebemenších problémů, dohmat je velmi příjemný. Drobnou poznámkou ke konstrukci by mohlo být to, že ani jedna kytara nemá pickguard – sice se mi to na jednu stranu líbí, na druhou bych přece jen ocenil nějakou ochranu před agresivnějším hraní nehty či trsátkem. Lak ale vypadá poměrně solidně, takže o kytaru jako takovou bych se nebál.

Celkově se mi na obě kytary hraje velmi příjemně a pohodlně. Z nějakého důvodu mi WD11S přijde o něco pohodlnější, snad má o malinko nižší dohmat – ale to je věc konkrétního kusu a jeho seřízení. Je to opravdu minimální rozdíl. Krk mi dobře padl do ruky, odpovídá cca profilu „D“, přijde mi o něco plošší než u Ibanez PF nebo Cort Earth.

Zvuk
Teď asi ta nejzásadnější část – zvuk. Obě kytary jsou zkoušeny proti sobě, aby se daly pořádně porovnat. Obě mají stejné struny (fosforbronzky D`Addario), kromě přední desky jsou stejné.

Celkově se u obou nástrojů dá říct, že mají vyrovnaný a barevný zvuk. Nikde jsem nenašel žádné vlky nebo jiné nepravidelnosti ve zvuku. Na všech polohách, na kterých se dá smysluplně hrát, je tón vyrovnaný a má velmi dobrý sustain, s ním začíná být trochu problém až ža 17. pražcem, což je vskutku jedno.

Poměrně dost znatelný rozdíl ve zvuku dělá ona odlišná přední deska. Zatímco smrková WD10S má tón spíše do výšek a nižší středy a basy má trošku duté, cedrová WS11S má zvuk zaměřený právě spíše do středů a basy jsou u ní pevnější, pravda, výšky se pak můžou zdát trochu pod dekou. Ve výsledku mi pak WD11S zní o něco sladčeji, plněji a „mohutněji“, zatímco WD10S o něco jasněji a průrazněji.

Když tu střídavě hraju na obě dvě, nedokážu říct, který nástroj mi přijde zvukově lepší, obě zní velmi dobře. Pokud bych ale hrál převážně doprovody klasickým „strummingem“ rukou, vzal bych spíše WD10S, která mi na tento typ hraní zní lépe. Naopak při vybrnkávání prsty se mi zdá lepší WD11S. U hraní trsátkem se podle mě rozdíly nejvíce stírají, ale asi bych šel spíše cestou WD10S.

Spolehlivost
Tuto kategorii nedokážu posoudit, protože nástroje u mě pobyly a pobudou pouze krátkou dobu, nicméně jak jsem je prohlížel, tak si neumím představit, že by s nimi mohl být nějaký problém. Celkově jsou kytary Washburn dost spolehlivé a co jsem slyšel, tak se s nimi řeší minimum reklamací.

Shrnutí
V cenové kategorii mezi 4 a 6 tisíci se dá najít opravdu hodně velké množství nástrojů a dle mého WD patří k těm nejlepším. Pokud bych měl vybírat kytaru za tyhle peníze a konfrontoval bych je s místními „stálicemi“ a často diskutovanými modely jako například Cort Earth, Recording King RD, Fender CD, Ibanez V a AW či Yamaha FG, tak by do finálního výběru prošly právě Washburn WD spolu s Cort Earth100, Ibanez AW300S a Yamahou FG700S. A dost možná bych ve finále šáhl právě po jednom z Washů.


Kdyby mi nástroj ukradli, koupil bych si ho znovu?
Tuhle otázku trochu přeformuluju – pokud by mi ukradli mou Ibanez PF20, což je nástroj stejné cenové a kvalitativní úrovně, koupil bych si na její místo právě jednoho z Washburnů, pokud bych hledal ekvivalentní náhradu? Dost pravděpodobně ano.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Odpovědět

Zpět na „Recenze Vaší výbavy“