Wolverine - Still (2006)

Místo pro recenze CD, DVD ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Wolverine - Still (2006)

Příspěvek od Nero » 22.12.2010 22:40

Diskuze k recenzi recenze-alb-f62/wolverine-still-2006-di ... 23124.html

____________________________________________

Interpret: Wolverine
Název alba: Still
Obrázek
Label: Candlelight Records
Rok vydání: 2006

Tracklist:
1. A House of Plague – 6:52
2. Bleeding – 5:21
3. Taste of Sand – 6:02
4. Nothing More – 4:11
5. Sleepy Town – 4:14
6. Liar on the Mount – 5:44
7. Hiding – 4:14
8. This Cold Heart of Mine – 7:52
9. And She Slowly Dies – 7:40

Line-up:
Stefan Zell – zpěv
Mikael Zell – kytara
Thomas Jansson – baskytara
Marcus Losbjer – bicí, perkuse
Per Henriksson – klávesy

Wolverine
Wolverine je švédská (lehce progressive) metalová kapela, která vznikla roku 1995. Začátek jejich dráhy byl pod vlivem melodického death metalu (aspoň se to uvádí), postupem času se ale od „death“ podoby přesunuli spíše do „prog“. Doposud vydali 3 CD, kterým předcházelo jedno EP. Na prvním CD, The Window Purpose, ještě doznívají prvky death metalu, v dalších deskách už cítit nejsou, což je dle mého názoru jen a jen plus, protože jejich současná poloha jim sedí více. Již první deska zaznamenala velký úspěch, další alba, tedy Cold Light of Monday a právě Still, byla přijata neméně kladně. Díky tomu si Wolverine zahráli na pódiích s takovými hvězdami jako Anathema nebo Pain of Salvation. Still je jejich prozatím poslední deska vydaná roku 2006. Podle dostupných informací pracují na dalším albu, které by mělo spatřit světlo světa v nejbližších měsících.

Pokud jde o jejich hudební projev – asi se dá říct, že jsou pod vlivem švédské progressive metalové scény. Přece jen působit vedle takových velikánů jako Opeth, Pain of Salvation nebo Evergrey nějaký vliv mít bude... Dalšími vlivy by asi šlo najít od kapel jako Porcupine Tree, Anathema nebo Riverside. Nicméně pro mě má hudba Wolverine velmi specifickou atmosféru. Působí melancholicky, dalo by se říci „temně“, zároveň i melodicky a emotivně. Celkově mi přijde jejich hudba hodně působivá. Velké plus u mě mají za inteligentní texty. Výtkou by mohlo být, že jisté pasáže některých jejich skladeb mohou vyznít až lehce pateticky. Též se vám po pár posleších může zdát, že se místy trochu opakují.

Still
Úvodní skladbou je A House of Plague, které podle mě bohatě stačí k tomu, aby si člověk udělal představu o zvuku Wolverine – atmosférické klidné pasáže se zde střídají s energickými agresivními riffy, souhra všech nástrojů je perfektní. 7 minut uteče jako voda... Následující Bleeding je trochu slabší – neurazí, ale ani nenadchne.

Za to Taste of Sand mě zaujala hned na první poslech – jde o jednu z klidnějších, ale o to působivějších skladeb, kde se naplno projevuje souhra hudební a textové stránky. Zejména refrény mají úžasnou atmosféru. Po ní jdoucí Nothing More jako by i lehce navazovala a celkově působí spíše dojmem jakéhosi delšího, ale milého intermezza nebo outra. Oproti tomu Sleepy Town se zase hezky rozjede, nicméně pořád tam zůstává ta melancholická emocionální rovina.

Liar on the Mount, jedna z metalovějších skladeb, pro mě zůstává stále zahalena tajemstvím, protože smysl schovaný v jejím textu, zejména v recitativních pasážích, mi stále uniká. Aby se to s tím metalem nepřehnalo, tak další skladbou je akustická Hiding, která má na můj vkus možná až moc společného s Taste of Sand, nicméně i tak ji hodnotím kladně, hlavně kvůli textu.

Poslední dvojici na Still tvoří skladby This Cold Heart of Mine a And She Slowly Dies. Obě mají dosti „epický“ rozměr, ve kterém se pro někoho může skrývat možná až moc patosu, zejména v závěru druhé z nich. This Cold Heart of Mine je takovým manifestem možností Wolverine, podobně jako A House of Plague. And She Slowly Dies je pak opravdu velké finále se vším všudy - ať už si pod tím představíte cokoli.

Suma sumárum...
... Wolverine je pro mě kapela, která má určitě dost velký potenciál a na Still ho jistě hodně využívá, ale dle mého názoru ne zcela naplno, a proto se těším na jejich další desku Communication Lost. Na Still se nenajde žádná špatná skladba, ale přece jen tam je pár hlušších, průměrnějších míst. Celkově bych Still zhodnotil 4 hvězdičkami z 5 možných.


Ukázky
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008

Odpovědět

Zpět na „Recenze alb“