Zacinajici levak

Klasické, westernové, hybridní, elektroakustické, ...
Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6544
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zacinajici levak

Příspěvek od Hendrek » 20.02.2019 9:59

Jo, souhlas, ale předpokládám, že španělu asi Ovc3 nechce.
Obrázek

Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2327
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Re: Zacinajici levak

Příspěvek od Jester » 20.02.2019 11:12

No jsem zbytečně vztáhl tvou odpověď k sobě, ale ty jsi to napsal obecně, ne jako reakci na mě. Takže jsme ve shodě - pro kovovky vybrat levorukou akustiku.

Ovc3
Nový uživatel
Příspěvky: 2
Registrován: 19.02.2019 20:26

Re: Zacinajici levak

Příspěvek od Ovc3 » 20.02.2019 15:40

díky za rady takže si koupím přímo pro leváka, aspon nemusím řešit žádné další věci.
Pak bych se chtěl zeptat kterou z těchto by jste mi doporučili více či poradili jinou. Chci něco levného kdoví jak mě to chytne.
Stagg C546LH
Stagg SW201LH-N
Stagg SA30D-N LH,
Oscar Schmidt OG2NLH-A-U asi tady ta i když se mi to zdá hodně.
Asi je jasné čím víc peněz tím lépe, ale pokud by tomu tak nebylo tak se raději zeptám.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 6544
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Zacinajici levak

Příspěvek od Hendrek » 20.02.2019 15:57

Poslední věta právě že ne vždy platí na 100%. Obecně, co jsem tu na fóru zachytil, mají v segmentu ultra levných akustik poslední dobou dobrou pověst značky Harley Benton a Blond. Oboje myslím na základě zkušeností Hyenika.
Vzhledem k tomu, že jako úplný začátečník dobrou kytaru v případě návštěvy hudebnin nepoznáš, nejspíš bych se toho doporučení držel.

Stagg může a nemusí být OK. Znám jednu, co je.
Oscar Schmidt jako značka je poměrně "bezpečná" volba.

PS: na druhou stranu, doba celkem pokročila a řekl bych, že Číňani už ty levné nástroje celkem umí a není třeba ty Staggy a podobné značky zbytečně stigmatizovat a bát se, že se člověk pořeže o nezačištěné pražce, jen to vezme do ruky, nebo že to bude úplně nehratelný nástroj. Ty levné nástroje se právě v obchodech prodávají hodně, tedy nejspíš nenarazíš na nějaký historický neprodejný ležák, který by byl z dob čínské kytarové doby temna. Hratelné bude plus minus vše.
Obrázek

cid
Příspěvky: 183
Registrován: 11.11.2015 0:40

Re: Zacinajici levak

Příspěvek od cid » 21.02.2019 8:59

Pro mne velice zajímavé téma, přidám svoji zkušenost. Jsem 100% levák a žil jsem v době, kdy se leváctví ve škole "léčilo" a to s důsledky, které to přinášelo (ze začátku třeba zadrhávání řeči) píšu tedy pravou, ale jinak vše jako levák. Starší brácha je pravák a já dědil kytary po něm. V hudební škole, kde jsem chodil na klasickou kytaru, jsem s vybrnkáváním neměl pravačkou problémy a rytmus to samé. Naopak jsem to považoval za výhodu a znal jsem vynikajícího kytaristu, leváka a měl stejný názor. Je to silně diskutabilní téma, je to "kus od kusu". Třeba hokejku a lopatu :D držím na levé straně (levačka blíž k lopatě). Nikdy jsem to neřešil a divil se Hendrixovi, proč si jako levák otáčí kytaru. Opakuji, je to subjektivní pocit, tak jenom pro zajímavost, názor jednoho z mnoha leváků. Když jsem začínal (asi 9 roků a kytara od bráchy), tak byla kytara hodně populární a mně ta "levandule" běhala mnohem lépe než starším klubům kteří měli tu "smůlu", že jsou praváci. :mrgreen:. Začínající leváci, nedejte se nacpat někam, kam třeba nepatříte, ať si tělo rozhodne :wink:

Uživatelský avatar
starypard
Příspěvky: 557
Registrován: 29.08.2016 14:36

Re: Zacinajici levak

Příspěvek od starypard » 23.02.2019 1:42

Šimkojc píše:
20.02.2019 7:58
Podle mého názoru levoruké kytary vznikly především ze snahy výrobců rozšířit sortiment a urvat navíc nějaké to další procentíčko zisku na trhu a to bez větších technických úprav a složitostí. Přece jiné skupiny nástrojů levoruké mutace nemají (klávesy, dechy) a hrají na ně leváci i praváci stejně. Dokonce by se mi chtělo říct že konkrétně při hraní na kytaru (tzn. nástroj, kde při pohledu zepředu je struna E1 vpravo a E6 vlevo) je potřeba šikovnější ruka pro práci na hmatníku a levák by tedy měl mít jistou výhodu. Ale třeba se pletu.
To je pochybený názor, protože každý má jiný styl hry, resp. jinou dělbu práce mezi rukama. Někdo je lepší na hmatníku a horší tou druhou na strunách, někdo naopak. Správně jest jen souhra, ruce si musí vyhovět. Tón se tvoří oběma rukama a to současně, nelze to oddělit. Abych trošku oponoval - pokud budeš mít šikovnou ruku na hmatníku a nešikovnou tu druhou, moc hudby nevznikne. U baskytary, kupříkladu, jest atak vytvořený prstem zcela zásadní věcí. Ten má ale každý jiný. A to tvoří rozdíl. To samé jest u kytary. Ruka s trsátkem dokáže doslova divy, které ta druhá na krku kytary nedohoní.

arnysimilar
Příspěvky: 16
Registrován: 24.04.2009 6:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Zacinajici levak

Příspěvek od arnysimilar » 9.03.2019 16:46

Som ľavák (80-20% podľa psychológa), hrám na ľaváckych gitarách. Pred 30 rokmi to bol problém. Dnes kúpiš ľavácku gitaru od najlacnejšej až po mastrovskú. Ceny sú prakticky totožné, všetky modely sa však stále nedajú zohnať na ľavú ruku.
Nehral by som na pravácku gitaru s prehodenými strunami. Dokonca ani na klasickú gitaru. Hmatník nie je rovný - má radius - pri basovom E je väčšia medzera ako pri vysokom e.
Akustické gitary s kovovými strunami majú navyše ešte kompenzovanú kobylku. A skutočne to ladí - dokonca aj lacný Harley Benton za 200 EUR. Navyše je nesymetrické rebrovanie pod prednou doskou.
Hrať na otočenej praváckej bez výmeny strún je skutočne len pre masochystov alebo géniou ako bol Albert King.
A byť ľavák - gitarista je aj výhoda, aspoň ti ožratí kamaráti neberú na party gitaru, že chcú aj oni niečo zahrať. :D

Odpovědět

Zpět na „Akustické kytary“