Založení labelu

Místo pro prezentaci Vašich skupin a jiných hudebních projektů ...
Odpovědět
lorenzie
Nový uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 9.05.2020 22:03

Založení labelu

Příspěvek od lorenzie » 9.05.2020 22:17

Dobrý den,
jsme parta kluků, kteří tvoří rapovou hudbu a rádi bychom na undergroundovou scénu.

Problém však je ten, že si nejsem úplněj jistý, jak na to?
V tuto chvíli máme hotové logo, název, webovky - taková ta klasika. K tomu máme hotové také EP a stále produkujeme dál. Pár songů mimo EP už máme na Spotify a dle ohlasů z veřejnosti se songy líbí 8)

Rád bych proto zaregistroval náš label oficiálně, abychom mohli oficiálně jezdit po klubech a v budoucnu dělat třeba „předskokany“ labelům jako je třeba nyní Milion+. Je mi jasné, že to nebude nic lehkého, ale věříme a děláme vše proto, aby to náš label dokázal. :)

Nabízí se však otázka, jak na to? Jsem OSVČ a zbytek kluků jsou rappeři a beatmakeři.
Je třeba někam(?) dojít, vyplnit papír a zaregistrovat se jako hudební label?
Jsem jediný OSVČ, musí být i ti kluci co produkují hudbu také OSVČ s uměleckou činností?
V týmu máme také kluka, kterému je 17 - může i on oficiálně do později vzniklého labelu?

Jde mi třeba o to, že když budeme chtít do nějakého klubu, tak se to přeci musí nějak vyfakturovat - ta noc. Chtěl bych to fakturovat na label, ale nemáme v tuto chvíli žádné IČO, nic...

Jeden známý mi poradil, ať label registruji jako zapsaný spolek. Prý si ochráním stanovy chování členů labelu tak, aby mě v budoucnu někdo z nich "nepodělal." Mě se ale nezdá, že by label Milion+ byl registrován jako zapsaný spolek... :roll:

Děkuji všem za každou radu :)

vasekh
Příspěvky: 461
Registrován: 16.05.2016 7:04

Re: Založení labelu

Příspěvek od vasekh » 10.05.2020 13:14

Nejsem profesionální muzikant, ale logicky volba právní formy bude záležet hlavně na tom, jak má být ten byznys postavený. Například pokud chtějí 3 kolegové spolu podnikat a mít všichni stejné slovo, tak založí s.r.o., kde každý má 33 %. Pokud jim vyhovuje situace, že jeden tomu velí a ostatní jen pomáhají, tak ten jeden může mít 51 % a ti dva zbytek. Nebo je to tak, že se někdo nechce vázat a vůbec do společnosti nevstoupí a jen pro ni pracuje dle dohody/smlouvy.
No a takhle bych začal i u té vaší muziky. Má to jednoho nositele myšlenky, který řeší zásadní věci nebo je to kolektivní záležitost? Jsou všichni ochotní podílet se nejen na zisku, ale i případných ztrátách/průserech? Tohleto by se nějak mělo vyjasnit a potom z toho logicky vyplyne, jestli bude lepší varianta 1 OSVČ, která bude následně vyplácet ostatní (faktura, DPČ, zaměstanec...) anebo vznikne nějaký právní subjekt o více osobách.
No a pak je druhá otázka, jak se řeší vlastnictví značky čili jména projektu a to teda netuším, jak to u muziky funguje.

Uživatelský avatar
Hendrek
Site Admin
Příspěvky: 7291
Registrován: 23.07.2009 12:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Založení labelu

Příspěvek od Hendrek » 11.05.2020 6:13

Pokud jde o registraci názvu kapely, loga, atd., pak nejspíše tady: https://www.upv.cz/cs/prumyslova-prava/ ... namky.html
Pokud jde o fakturaci na IČO, pak se jedná o živnost volnou, čili můžeš to dělat na své IČO (ať už jej máš na jakoukoliv činnost) a s ostatními z kapely se pak rozdělíš dle vašeho uvážení. Nezapomenou pak přiznat v daňovém přiznání do příjmů to, co ti zbude po vyplacení kolegům (a ideálně na vše mít doklad).

Odpovědět

Zpět na „Vaše skupiny a projekty“