Stránka 1 z 1

Zesilovač - pojistky

Napsal: 17.03.2015 14:21
od Orbitall
Zdravim.
Měl bych otázku, moc se v těchto věcech nevyznám. V kapele na zpěv používáme starý zesilovač Ločeso. Hrál parádně, když správně fungoval. Nějaký čas jsme ho teď nepoužívali a když jsme ho opět oprášili tak bohužel ze 2 beden šla jenom jedna. Problém byl v pojistce, kterou když jsem vyměnil praskli okakmžitě další 2 včetně tý co jsem vyměnil. Zkusil jsem je vyměnit ještě jednou obě a když jsem zesilovač nahodil, svítila červená kontrolka CLIP a asi za půl minuty opět obě pojistky praskly. Mluvím a jednom kanálu, ten první (kanál A) jde v pohodě.
Nevěděl byste někdo kde muže být chyba?

Díky :-).

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 17.03.2015 14:55
od Hendrek
Pokud se neustále přepalují pojistky, pak je to jasný důkaz toho, že je uvnitř něco špatně a pojistky správně přeruší napájení. Jednoznačně doporučuji odborný servis, jelikož neustálým pokoušením se vyřešit poruchu náhradou pojistek se zvyšuje riziko, že jednou se drátek v pojistce nepřetaví včas a přetaví se něco jiného ;).

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 17.03.2015 16:23
od Tube Guru
Zdar, tak to dopadá pravidelně když se opět zapojí do sítě dlouho odstavené zařízení (a nemusí se jednat jen o zesilovač). Ve zdroji jsou filtrační elektrolytické kondenzátory, které se dlouhou nepřítomností polarizačního napětí odformují. Každý elektronik asi ví, že po dlouhé době nečinnosti se zařízení připojuje k síti přes žárovku cca 60W, která omezí proud tak, aby v zařízení nic neodsmrdělo. Žárovka se zpočátku rozsvítí téměř plným jasem, postupně její svit slábne, což je známka, že elektrolyty se opět zformovaly. Prakticky stačí obvykle půlhodina přes žárovku a až její svit už hodně poklesne, zařízení se může připojit k síti přímo a pokud tam není jiná závada, mělo by bez problému fungovat. Tohle ještě můžeš vyzkoušet, když to nebude úspěšné, pak platí Hendrekova rada - servis.

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 18.03.2015 7:48
od Moon
Tube Guru píše:Zdar,. Každý elektronik asi ví, že po dlouhé době nečinnosti se zařízení připojuje k síti přes žárovku cca 60W,.
Nepochybně je to praktická a užitečná rada, ale upřímně řečeno, - v oboru dělám už hezkou řádku let a nikdy jsem tento fígl nevyužil, i když princip chápu. Co myslíš tou dlouhou nečinností?

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 18.03.2015 12:57
od Orbitall
Tube Guru píše:Zdar, tak to dopadá pravidelně když se opět zapojí do sítě dlouho odstavené zařízení (a nemusí se jednat jen o zesilovač). Ve zdroji jsou filtrační elektrolytické kondenzátory, které se dlouhou nepřítomností polarizačního napětí odformují. Každý elektronik asi ví, že po dlouhé době nečinnosti se zařízení připojuje k síti přes žárovku cca 60W, která omezí proud tak, aby v zařízení nic neodsmrdělo. Žárovka se zpočátku rozsvítí téměř plným jasem, postupně její svit slábne, což je známka, že elektrolyty se opět zformovaly. Prakticky stačí obvykle půlhodina přes žárovku a až její svit už hodně poklesne, zařízení se může připojit k síti přímo a pokud tam není jiná závada, mělo by bez problému fungovat. Tohle ještě můžeš vyzkoušet, když to nebude úspěšné, pak platí Hendrekova rada - servis.
Jasný chápu. Akorát je mi divný že pokaždý ty pojistky praskli zrovna v tom jednom kanálu ... náhoda? Jinak jsem moc nepochopil jak si to myslel přes tu žárovku. Potřeboval bych ňákej jasnější a podrobnější návod jak to udělat :-).

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 18.03.2015 13:39
od Hendrek
Orbitall píše:Jasný chápu. Akorát je mi divný že pokaždý ty pojistky praskli zrovna v tom jednom kanálu ... náhoda?
Ale vždyť o tom tu přece mluvíme. Pokud máš poruchu v jednom kanálu, bude vybavovat pojistka toho konkrétního obvodu. Nejlíp uděláš, když v tom nebudeš vrtat, protože o elektrice pravděpodobně moc nevíš a mohl by sis ublížit. Totéž platí i o tom fíglu s žárovkou. Už vidím člověka, který nemá s elektřinou moc co do činění, jak si sestavuje pomocí drátů a žárovky proudový omezovač. To smrdí průserem.

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 18.03.2015 17:29
od Tube Guru
Zdar, odpovídám speciálně Moon(ovi). Ptal ses co myslím dlouhou nečinností, na to Ti mohu odpovědět pouze obecně: Je to tak dlouhá doba kdy je zařízení bez napětí, že dojde k odformování elektrolytických kondenzátorů. Je to závislé na jejich kvalitě, může to být třeba 2 roky, nebo u mimořádně nekvalitních (o které není v současnosti nouze) třeba jen 3 měsíce. To chování, které popsal Orbitall tomu napovídá: první přepálení pojistky okamžité, druhé po půlminutě - asi z toho důvodu, že se elektrolyty tím prvním připojením aspoň částečně naformovaly :? . Ten "fígl" je mezi elektroniky poměrně známý a opravdu funguje.

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 19.03.2015 7:43
od Moon
Tube Guru píše:Zdar,. Ten "fígl" je mezi elektroniky poměrně známý a opravdu funguje.
Jasně že jo! Zařízení tohoto typu máme v dílně, mnohokrát jsem s ním dělal, ale připojit přes to celý zesilovač jsme nikdy nezkusili. Výrobu "fíglu" rozhodně nedoporučuji nekvalifikovaným osobám!!!
Co se týká kondenzátorů, to je někdy fakt problém. V zařízeních starých 30 i více let funguje vše bez problémů a v podstatě i beze změn parametrů. Nové věci má člověk už skoro strach si koupit, nebo s vědomím, že to těsně po záruce odejde do věčných lovišť. :D

Re: Zesilovač - pojistky

Napsal: 28.03.2015 11:12
od Orbitall
Radši to odnesu do servisu. Každopádně díky :-).