Živě s podkresem

Bicí soupravy, činely, hardware, ...
Odpovědět
Honza_Simanek
Příspěvky: 17
Registrován: 19.06.2016 16:52
Skype: šimi.98
Bydliště: Duchcov - Teplice - Ústecko - Čechy - ČR - Evropa

Živě s podkresem

Příspěvek od Honza_Simanek » 27.06.2016 20:53

Zdravím,
Potřebuji poradit s jednou záležitostí.
Mám možnost si jednou do roka zahrát na našem městském festivalu na hlavní scéně. Už několik let přemýšlím nad tím, že by bylo pecka zahrát si nějaký song s hudebním podkresem, celou situaci využít, popůjčovat si od známých GoPročka, hraní si natočit, no prostě celkově využít příležitosti užít si hraní na velkém plnohodnotném pódiu.
Mám však problém s tím, jak hrát s hudbou, když nemám žádné "in-ear monitors" ani žádnou podobnou profi vychytávku, jelikož s mou kapelou zatím teprve vše budujeme a také vše stojí nesmírně šílené finance.
S hraním ve stylu "zvukař pustí play along do odposlechu a hotovo" mám špatnou zkušenost, jelikož mi zvukař několikrát spustil doprovod potichu, já neměl šanci nic slyšet a tudíž celé vystoupení stálo tak nějak za hov*o :D .
Proto se ptám, jak dostat hudbu do uší dostatečně hlasitě?
V kapele máme menší "mix" přes který si do sluchátek pouštím metronom a slyším i kytary a zpěv. Mohl bych jej využít i na pódiu na hraní s písničkou?

Využiju rozepsaného tématu a zeptám se na menší související otázku.
Nebude problém, pokud budu hrát s hudbou, ve které již bicí souprava nahraná je?
Vím, že to není ideální, každopádně na některé songy se stopa bez bicích jednoduše sehnat nedá a sám bicí ze souboru vypreparovat neumím (pokud někdo ví jak na to, určitě mi to napište).
Nebude to znít špatně? Jsem typ bubeníka, co se snaží hrát písničky přesně tak, jak byly nahrány (nic jako "nota sem, nota tam". Chci vždy vše přesně) každopádně timing nikdy není úplně přesný a nerad bych tak celé vystoupení pokazil.

Díky za všechny odpovědi a rady,
Honza

Uživatelský avatar
Monikad
Rádce
Příspěvky: 2435
Registrován: 26.12.2008 21:23
Bandzone: www.bandzone.cz/fan/ladydevil17
Bydliště: Kolín

Re: Živě s podkresem

Příspěvek od Monikad » 28.06.2016 13:38

Milý Honzo, líbí se mi to nadšení a zápal, s jakým se do bubnování pouštíš. To je super a je to základ toho všeho.

Tvůj dotaz má několik otázek a každý si zaslouží poměrně obsáhlé vysvětlení a odpovídání.... pokusím se to ale nějak jednodušeji zkrátit.

Budu se snažit ti pomoc v technických otázkách .... naprosto mimo nechám polemiky o tom, jak moc dramaturgicky vhodné, divácky atraktivní, nebo snad právně schůdné, vystupovat jako sám bubeník de facto s halfplaybackem.

Nejsi jediný, kdo ke hře používá ještě jiný podklady, respektive cosi s předpřipravenou muzikou. Ať už to je nějaký playback absentujících nástrojů, hudební podklad, sampler, nebo tak něco... vlastně i ten klik se do toho už dá započítávat. Správně jsi pochopil, že spoléhat JENOM na spouštění od zvukaře je nepraktické, i když každému vystoupení přece předchází zvukové zkouška a vše si nastavíš jak je třeba.
Dá se říct, že je dnes skoro standartem, že bubeník má vedle sebe nějaký ten laptop a malý mixpult a spouští si vše sám. naprosto jednoduše si do jedné šavle mixu zapojíš nějaký svůj zdroj zvuku (jako už asi máš ten klik) a pak si sám bereš do sluchátek CO a JAK HLASDITĚ potřebuješ. Z monitorového aux výstupu pultu pak si bere zvukař signál toho, co by měl zesílit ven a namixovat vedle zvuku tvé soupravy;) jednoduché - prosté- žádná věda ;)
bez sluchátek se však neobejdeš!! Čím kvalitnější co do tlumení okolních ruchů do tvých uší, tím líp. A zásadě vystačíš třeba i se "špunty" za pár stokorun, takže prvotní investice určitě závratná být nemusí. nezapomeň že pro tyto účely chceš především slyšet to podstatné pro svoji orientaci, nikoliv vychutnávat si nějaký dokonalý "hi-fi" poslech ;)
Taky je při použití žádoucí, aby ti zvukař do pultu (a následně ty sobě do uší) zvuky tvé soupravy. Při kvalitních sluchátkách sám sebe totiž neuslyšíš;)

Tohle je ta jednoduší část. Složitější je ta část s nahrávkou podkladů které potřebuješ. Hrát svoje bubny do již smíchané skladby včetně původních bubnů lze, ale nemá to ten správný efekt. Ty potřebuješ playalong, kde bude nahráno vše BEZ BUBNU a ještě v ideální situaci aby v jedné souběžné stopě byl pro tvoji orientaci hraný klik!!! Takové nahrávka se dá opravdu těžce opatřit a ty doma z CDčka z obchodu opravdu nic odpreparovat nemůžeš. Technicky to prostě nejde. Je potřeba se dostat k podkladům před masteringem té skladby originálními interprety, což je složité a spíše nemožné, a pokud ano tak asi docela drahé. levnější, i když ne úplně levné řešení, je si nechat takový podklad prostě vytvořit v nahrávacím studiu nějakými svými spoluhráči nebo najatými muzikanty.

Takovýhle vystoupení pak vyžaduje opravdu skvělou koordinaci, velmi slušně zvládnutou techniku hry, přesnou hru s klikem a především hráčský klid a disciplínu a soustředění. Dokáží to dokonale prodat spíše jen mistři svého oboru a ty lze spočítat na jedné ruce.......... fakt bych tyhle věci asi nechala jen jako cvičení do zkušebny a na stage ve vašem městě bych být tebou, šla dokonale připravená s celou kapelou. myslím že to především pro diváky bude mít lepší efekt a i vy si to užijete víc. A natočit se u toho na kameru přece můžeš taky (y)
Bicí GRETSCH Catalina Maple, snares MAPEX, drumrack a ostatní HW GIBRALTAR, double Mapex falcon, plechy ANATOLIAN, blány REMO, paličky R-STICK custom signature model, in-ear Shure + bezdrát LD, .. a ruce i nohy k nezaplacení:)))
" Co neuhraješ neukecáš!! "

Honza_Simanek
Příspěvky: 17
Registrován: 19.06.2016 16:52
Skype: šimi.98
Bydliště: Duchcov - Teplice - Ústecko - Čechy - ČR - Evropa

Re: Živě s podkresem

Příspěvek od Honza_Simanek » 28.06.2016 14:23

Mockrát děkuju za odpověď, dozvěděl jsem se vše, co jsem potřeboval.
Nechci tu nesmyslně tlachat, každopádně byl bych rád, abys věděla, že jsem strašně rád, že můžu s někým jako ty komunikovat.
Hraji sice jen pár let, každopádně zajímám se o bicí nástroj ve všech směrech jak moc to jen jde (neskutečně mě to baví a zajímá) a na tohle fórum jsem zabrousil již nesčetněkrát, přičemž jsem vždy obdivoval tvé znalosti snad úplně o všem co se bicích týče :)

Uživatelský avatar
Monikad
Rádce
Příspěvky: 2435
Registrován: 26.12.2008 21:23
Bandzone: www.bandzone.cz/fan/ladydevil17
Bydliště: Kolín

Re: Živě s podkresem

Příspěvek od Monikad » 29.06.2016 6:39

Tak to mě Honzo moc těší......... 8)
Od toho tu fórum je, ptej se a kdo bude vědět, odpoví... třeba se dozvíš různé pohledy, třeba ne...... prostě pohodička mezi svými.......
Děkuju. Hodně zdaru za soupravou.
Bicí GRETSCH Catalina Maple, snares MAPEX, drumrack a ostatní HW GIBRALTAR, double Mapex falcon, plechy ANATOLIAN, blány REMO, paličky R-STICK custom signature model, in-ear Shure + bezdrát LD, .. a ruce i nohy k nezaplacení:)))
" Co neuhraješ neukecáš!! "

Odpovědět

Zpět na „Bicí nástroje“