Zmatek - akord A7 .vs. hudebni teorie :-)

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
TWitko
Příspěvky: 34
Registrován: 16.01.2017 2:16

Zmatek - akord A7 .vs. hudebni teorie :-)

Příspěvek od TWitko » 16.01.2017 9:39

Zdravím

Pánové, jakožto věčný začátečník jsem se (opět) vrátil ke kytaře a tentokrát se snažím i trochu pochopit "vnitřnosti" - tedy i podobu akordů .. proč a jak a kdy atd ... Vcelku chápu, ale asi ne všechno, protože jsem narazil na drobnost, kterou mi uniká. Konkrétně akord A7 v takovém tom populárním "posunovacím tvaru".

Takže, teorie říká, že akord Dominant 7, má "masku" 1-3-5-b7, což pro A7 znamená tóny A, C#, E, G. OK, jenže, když jsem si dal akord A7 vyhledat třeba v programu na stránce all-guitar.chords.com (a nejen zde - ono je to úplně stejně všude možně) tak na mě vyskočí tohle
Obrázek

což je imho blbě .. protože tam jsou pouze 3 tóny - chybí E (volná 1 a 6 struna jsou proškrtlé, jakože se nehrají). A sedmička by měla mít tóny 4. Přitom by stačilo hrát i ty "'éčka" a bylo by to komplet (OK .. pokud by se hrálo to tlusté, pak by to asi bylo A7/E, ale to je teď asi jedno) .. třeba takhle
Obrázek

a malý paradox navíc ... pokud ten program na webu all-guitar... požádám o akord A7, tak mi ho hodí bez těch E-ček (první obrázek). Ale když mu to samý namaluju já ve funkci "Chord name (urči akord)", tak mi tvrdí, že to nic není, dokud mu tam nepřidám i to E :-) Tak nevím ...

Takže proč to má ten program (a spou s ním i spousta jiných zdrojů) blbě (podle mě)? Nebo co jsem blbě pochopil já ? Jak říkám, kdyby to bylo jen v tom programu all-guitar...com, tak si řeknu že se jim vloudila chybka, jenže tu A7 s proškrtlejma Ečkama najdete všude možně. Za případný komentář díky předem

H.

Uživatelský avatar
Jester
Rádce
Příspěvky: 2316
Registrován: 10.07.2008 8:10
Bydliště: Brno

Re: Zmatek - akord A7 .vs. hudebni teorie :-)

Příspěvek od Jester » 16.01.2017 16:04

Dost akordů se zkracuje - stačí jejich charakteristické tóny. Což u té A7 je právě 1-3-7. Vem si třeba A13, ten by měl teoreticky obsahovat všechny tóny stupnice, což na normální 6 strunné kytaře ani nejde. Proto se třeba chytá jenom 1-3-7-13.

Uživatelský avatar
Zbyna
Příspěvky: 30
Registrován: 3.03.2016 12:26
Bandzone: bandzone.cz/hot

Re: Zmatek - akord A7 .vs. hudebni teorie :-)

Příspěvek od Zbyna » 16.01.2017 21:31

No... nevěřil bych nějakýmu programu jen proto, že to hezky vypadá. Máš pravdu, je to lepší s tím e.

Jester má pravdu, akord A13 se zkracuje. Ale zkracuje se prostě a jednoduše jen proto, že kytara má příliš málo strun a v zápisu skladby (písničky) to zůstává pro preciznost (např. kdyby to někdo chtěl hrát na klavír). Pro kytaru je třeba napsat do zápisu (nebo oposlouchat), co je pro zvuk akordu zásadní a které tóny mohou být vypuštěné.

Ale A7 by se ochuzovat nemělo, není důvod. Opravdu tam chybí ta kvinta a protože A7 je založen na durovém akordu, měl by obsahovat tři tóny, které z něj dělají ten A dur - tj. A, E, Cis. Sedmička je očividná, protože bez g to není 7. Akorát bych tam možná nehrál to hluboké E v basu, bas většinou určuje základ akordu (ale když do toho hraje basa hlubší A, tak je to jedno ;) ). Hmat akordu se tím neztíží, tak proč tam ten tón nehrát?

Často je k vidění, že se hraje E7 jako 0-7-6-7-5-0 (E-A-D-G-h-e), což vůbec nezní špatně (třeba pro účely rock´n´rollu), ale zase tam chybí ta kvinta, takže je trochu lepší hrát to jako 0-7-6-7-0-0.

Off topic: Je to zajímavá věc, že se to takhle někde objeví, pak se člověk nemůže divit, že je tak často k vidění, že někdo prasí složitější akordy. Typicky akordy typu G/H (proč bych se s tím H hrál, vždyť je v tom akordu tak jako tak), Xmoll7 (ta sedmička je pro ozdobu, jako moll to zní stejně dobře), X+ (kdo by se s tím chytal, nechám dur), X9 (takže přidám devátej tón k duru, to přece stačí).

Jenže ten bas je tam kvůli přechodům, sedmička v mollu je tam kvůli změkčení harmonie, plus je často jako nástroj k vytvoření napětí v hramonii, a v akordu X9 musí znít i septima, pokud ne, je to Xadd9, ne X9 a z jazzu je najednou popík :)


EDIT: btw. http://tinyurl.com/zos5gaz prakticky všechno obsahuje 4 tóny, ne tři. Septakord je čtyřzvuk.
bandzone.cz/hot

Gibson LP 2013 signature T
Vox AC15C1, Vox AmPhones AC30
Cort MR 710F NAT

Uživatelský avatar
TWitko
Příspěvky: 34
Registrován: 16.01.2017 2:16

Re: Zmatek - akord A7 .vs. hudebni teorie :-)

Příspěvek od TWitko » 17.01.2017 8:58

.. díky vám oběma za odpoveď.

Uživatelský avatar
Tompson
Příspěvky: 158
Registrován: 8.03.2010 20:55

Re: Zmatek - akord A7 .vs. hudebni teorie :-)

Příspěvek od Tompson » 4.02.2017 1:25

Jak bylo řečeno - jako první se vypouští kvinta,protože pokud je čistá, tak nic moc neurčuje a stejně to je jen jeden z alikvótů základního tónu. Vždy by měla zůstat tercie (pokud to není akord sus2 nebo sus4, to potom tónorod vyplývá z kontextu skladby).

Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“