Zobcová flétna - jak zlepšit motorickou paměť a hrát bez přehmatů

Žestě, flétny, harmoniky, klarinety, akordeony, ...
Odpovědět
Konopka
Nový uživatel
Příspěvky: 4
Registrován: 15.05.2021 13:19

Zobcová flétna - jak zlepšit motorickou paměť a hrát bez přehmatů

Příspěvek od Konopka » 15.05.2021 16:21

Zdravím,
už dost let hraju na zobcovou flétnu (cca 20 - ale s různě dlouhými přestávkami), čistě amatérsky a pro zálibu (ani nikde nevystupuju). Moje úroveň je asi taková, že bez problému zahraju např. Bourée od Bacha, ale s Badinerií už je to horší; tam se dostanu max. do půlky. Daná otázka se týká toho, že nejsem schopná hrát bez not, často ani úplně jednoduché skladby a písničky. Prostě dělám chyby a nekontrolovatelné pohyby, i když jsem tu skladbu hrála již mnohokrát (někdy hraju to stejné v kuse i třeba hodinu a další den znovu a znovu). S notami je to výrazně lepší, ale přehmaty také nejsou vyloučeny. Paměť mám celkově dobrou, ale je hlavně vizuální a sluchová. S motorickou to nijak slavné nebude; dělám dost chyb i při psaní na klávesnici, ačkoli jsem se ve škole 4 roky učila psát poslepu a všemi deseti. Možná je trochu problém v tom, že celkově bojuju s určitou křečovitostí v pohybech (mám to odmala). Při hraní se to projevuje hlavně u sopránové flétny, naopak s tenorovou tyto potíže -přehmaty- z větší části mizí (mám celkem dlouhé prsty a sopránová flétna je na mě tak trochu malá). Má s tímto někdo zkušenosti? Jak se učíte skladby nazpaměť? Moc díky za odpovědi. :)

Anton
Příspěvky: 8
Registrován: 21.12.2017 13:39

Re: Zobcová flétna - jak zlepšit motorickou paměť a hrát bez přehmatů

Příspěvek od Anton » 10.06.2021 8:03

Za sebe napíšu, že jsem se dosud nesnažil skladby učit zpaměti. Nešlo mi to. K rozvíjení motorické pamětí mohu napsat, že jsem se snažil skladbu nejdříve zahrát bez chyb (a to klidně ve velmi pomalém tempu), pak těch chyb při opakovaném hraní bylo méně. Snažit se o více preciznosti v přednesu, s trpělivostí.
Pro mne je důležité se na hru či skladbu soustředit. To přišlo nějak později, že vnímám především hudbu a méně vnímám okolí. Hudba je relax, ostatní vypínám.
Ačkoliv hraji z not, tak mnohdy noty ani správně nepřečtu (brýle, chyby v notách). Hraní známé (dříve nacvičené) skladby srovnávám s melodií (která se mi vybavuje v hlavě). Pokud tón či tóny zahraji odlišně od představy (zkoumám co se stalo). Projdu prstoklad hry. Ale pokud bych neměl před sebou noty, znejistím a dělám chyby.

Odpovědět

Zpět na „Dechové nástroje“