Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Zvukové karty, sluchátka, procesory, software, akustika, ...
Odpovědět
Maverick24
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 12.10.2014 17:55

Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Příspěvek od Maverick24 » 2.01.2019 20:21

Dobrý večer,

předem se omlouvám za delší příspěvek, ale bez nějaké omáčky to patrně nepůjde.

Věnuji se především zpěvu a nějaké vlastní kompozici, tu trochu výbavy co mám doma, mám v profilu. Doteď jsem zpíval a nahrával přes mixpult Xenyx QX1002 + audacity, sám, s nástroji nebo jen s puštěnou stopou, nic světoborného. Rozhodl jsem se však pořídit si nějakou levnější zvukovou kartu, zvolil jsem si Mackie Onyx Producer 2.2 včetně DAW Tracktion 7. Z Audacity je to docela změna, nic s tím neumím, ale to se časem poddá.

Nicméně zvuková karta zatím úplně nenaplňuje mé očekávání. S tím mixem jsem si zvykl na to, že se slyším tak, jak chci a potřebuji. Zvukovka mi ale tenhle komfort zatím nějak nepřináší. Jakžtakž se slyším až na maximálních hodnotách gainu u mikrofonu a hlasitosti sluchátkového výstupu a to by tak asi být nemělo. Hledám způsob jak to nějak zlepšit.

Co zatím nevlastním jsou nějaká studiová sluchátka. Dosud jsem používal buď pecky, co mám k iphonu nebo levná zavřená sluchátka od philipsu. Většinou přes redukci z 3,5mm na 6,3mm a s prodlužovacím kabelem. Kvalita "live" zvuku/poslechu při zpěvu mi stačila. Může mít pořízení nějakých levnějších studiových sluchátek nějaký vliv na hlasitost, která mi jde do uší :?: ?

Mám také sluchátkový zesilovač, nicméně nejsem si jistý, jestli by jeho zařazení nebylo krokem zpět. Myslím to tak, že bych nerad znekvalitnil nahrávku zpěvu tím, že budu zpívat ještě přes další analogové zařízení. Uvažuji správně :?: ?

Nejsem žádný znalec, rád bych si popřípadě ujasnil nějaké pojmy atd.

Návod jsem samozřejmě četl, četl jsem i zdejší FAQ. Nicméně to, co bych potřeboval, tam buď není nebo jsem to přehlédl.

Může se se mnou prosím někdo dát do nějaké družné debaty :) :?: ?

Díky moc

Jirka

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6060
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Příspěvek od pavlii » 3.01.2019 0:27

Od konce: sluchátkový zesilovač ti nijak nahrávku degradovat nebude, protože "přes něj nezpíváš".

Úskalí je v tom, jak hlasitě jsi měl signál vystupující z XENYX. Dokážu si představit, že jsi ze vstupu odbočil signál do AUX pro monitorování, pořádně osolil a pak to ještě vylepšil ovladačem hlasitosti sluchátkového výstupu. A nebo taky ne, jen střílím od boku. Předpokládám, že máš pořád stejný mikrofon, takže víš jak na něj a chybu typu vypnutý phantom pro kondíky nebo zpívání z druhé sttany mikrofonu můžeme vyloučit. Možná není sluch. zesilovač v Mackie s takovým parametrem zesílení jako v XENYX, takže to hlasitěji nepůjde - potom to další sluchátkový zesilovač může řešit.
Pokud mají Mackie vstupy menší citlivost nebo menší rozsah gainu, tak též nemusí být špatně fakt, že je Gain ovladač skoro na maximu. Podstatná je vždy pouze vstupní úroveň signálu na převodníku - je potřeba nahrávat dostatečně silný signál. Porovnal bych s XENYX, pak bych řešil, jestli při zhruba shodně silně nahraném signálu je slabší výstup nebo ne.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1447
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Příspěvek od Ivan » 3.01.2019 8:30

Maverick24 píše:
2.01.2019 20:21
Může mít pořízení nějakých levnějších studiových sluchátek nějaký vliv na hlasitost, která mi jde do uší :?: ?
Samozrejme môže, v porovnaní s peckami od iPhone alebo kvázi hi-fi od Philipsu - v zmysle hlasitosti ešte k horšiemu, pokiaľ si nezaobsataráš štúdiové slúchadlá s dostatočne nízkou impedanciou. Slúchadlá od iPhonu sú jedny z najhlasnejších malých slúchadiel (t.j. s nízkou impedanciou a veľkou citlivosťou) určené na to, aby zdroj signálu z rôznych digitálnych medií cez iPhone, smarthopne atď. bol dostatočne hlasný - tieto zariadenie potrebujú proste nízkoimpedančné slúchadlá. Len málo štúdiových slúchadiel je v parametroch impedancie a citlivosti na tom lepšie, takže na to pozor, keď budeš vyberať. V tvojom prípade by bolo najlepšie obhliadnuť sa po slúchadlách s impedanciou max. cca 35 ohmov, obzvlášť keď pracuješ hlavne so spevom, ktorý je väčšinou najväčší problém pri nahrávaní z hľadiska dostatočného vstupného signálu, v nižších polohách a v niektorých pasážach to môže byť naozaj len tak-tak, hlavne keď zvukovka je low-end, poznám to... aj s gainom na mic. vstupe zvukovky na cca 80-90%.
Ako píše Pavlii - "vstupní úroveň signálu na převodníku" je rozhodujúca. Odsleduj si na meráku v DAWe (na zvukovke sa žiaľ nedá,lebo pozerám, že Onyx nemá žiadny) na stope koľko max dB (peak) ti ukazuje. Ak sa celkovo úroveň pohybuje od -18dB a viac, je to v digitálnom svete recordingu stále OK, aj keď sa to javí na posluch strašne potichu. No ale to je samozrejme stále málo na to, aby si sa pri nahrávaní/mixáži dostatočne počul, takže vo väčšine prípadoch to treba dohnať - jednoducho tak, že vytiahneš fader na tracku alebo na mastri v DAWe o nejakých 6db aj viac vyššie, až kým sa budeš dobre počuť. Nemá to žiadny vplyv na kvalitu nahratej stopy, je to iba kompenzácia v reálnom čase počas nahrávania. Je pracujem s touto kompenzáciou (na tracku pri nahrávaní a na outpute/master fader) prakticky non-stop až po moment finálneho exportu.
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.

Maverick24
Nový uživatel
Příspěvky: 3
Registrován: 12.10.2014 17:55

Re: Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Příspěvek od Maverick24 » 3.01.2019 19:39

Pánové, oběma moc děkuji.

Podařilo se mi dnes ze zvukovky dostat přijatelnou hlasitost při použití kondenzátorového mikrofonu a sluchátek k iphonu, ale ta na dlouhodobé použití nejsou pohodlná.
(Na tomto místě bych rád podotknul, že kondenzátorový mikrofon a zvukovku jsem obdržel pod stromek (doteď dynamický + mix), takže si můžete udělat představu o mých zkušenostech s touhle technikou :D . Kromě toho to vypadá, že buď nemám den nebo je ten nový mikrofon solidní "bonzák" anebo patrně neumím zpívat :D . Budu si muset zvyknout :) )
pavlii píše:
3.01.2019 0:27
Od konce: sluchátkový zesilovač ti nijak nahrávku degradovat nebude, protože "přes něj nezpíváš".
Aha - pro mě novinka - myslel jsem, že to třeba může posílat nějaký svůj šum do signálu, který přes to teče :) .
pavlii píše:
3.01.2019 0:27
Dokážu si představit, že jsi ze vstupu odbočil signál do AUX pro monitorování, pořádně osolil a pak to ještě vylepšil ovladačem hlasitosti sluchátkového výstupu.
No - u Xenyxu mi to tu funguje tak, že do mixu jde track z PC a já si zvyšuji hlasitost samostatným potenciometrem pro mikrofon, popř. dalším pro jeho gain (taky samostatný poťák) no a pak to vylepším tou hlasitostí sluchátkového výstupu. Takže ano, asi jsi od boku střelil celkem přesně :)
pavlii píše:
3.01.2019 0:27
Předpokládám, že máš pořád stejný mikrofon, takže víš jak na něj a chybu typu vypnutý phantom pro kondíky nebo zpívání z druhé sttany mikrofonu můžeme vyloučit.
Nový mikrofon jsem dostal k vánocům, jak píšu výše, doteď jsem zpíval jen do dynamického, nicméně vím, jak se kondenzátorový používá :). Ale jak jsem to četl, tak jsem se stejně musel zamyslet, jestli nebyla chyba mezi mikrofonem a zemí :) .


S DAWem se musím napřed naučit nějakou základní činnost a trošku si hrát, to mi zabere nějaký čas. Nicméně poslech nahrané stopy je hlasitý dostatečně, šlo mi především o to, co mi jde do uší a to se dá přes DAW taky vyhnat o něco výše, takže dobrý.
Ivan píše:
3.01.2019 8:30
Samozrejme môže, v porovnaní s peckami od iPhone alebo kvázi hi-fi od Philipsu........
Vybral jsem si levnější studiová sluchátka, nesmějte se mi :) : https://kytary.cz/akg-k72/HN163858/ Ta by asi šla...? Jde mi o to nahradit ty Philipsy a vyloučit pecky od iphone. A víc za ně asi dávat nechci, mám to jen na takovéto domácí žvýkání :)

Ještě jednou vám oběma děkuji.

Jirka

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6060
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Příspěvek od pavlii » 3.01.2019 20:17

K72 jsou v poho, sám jsem si je před X měsíci kupoval pro poslech v práci, abych nerušil kolegy a tak. Nicméně jsem pěkných pár dnů silně váhal, že je půjdu vrátit, protože hrály doslova příšerně (skoro jsem si říkal, že to odpovídá té ceně...). Nicméně profesionální hrdost vytrvat s neustálým připomínáním si, že fungl věc se musí tzv. "rozehrát", nakonec přinesla svoje ovoce a postupně se zvuk sluchátek ustálil na docela příjenném projevu v rámci svojí kategorie.
Takže za mě asi fajn, ale chce to vydržet s nervama a rozhodně se při smysluplném používání tak do týdne rozehrají; pokud ne, bude zřejmě chyba v HW. Ale chci tím říci jen, že času na vrácení do 14 dnů po nákupu je dost a nesmí se člověk ukvapit. Každopádně u profesionálnějších výrobků jsem takovýhle rozdíl nezaznamenal, ale zase mi jich pod rukama neprošlo tolik, abyste to měl kdokoli brát za bernou minci 8)

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 1447
Registrován: 3.11.2011 12:55

Re: Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Příspěvek od Ivan » 4.01.2019 9:05

pavlii píše:
3.01.2019 20:17
fungl věc se musí tzv. "rozehrát"
Tomuto mýtu stále odmietam veriť :mrgreen: (mimo nástrojov ako gitary a pod.)... Skôr by som to prisudzoval psychoakustike. Čím dlhšie je človek niečomu exponovaný, tým viac to začne akceptovať, až to nakoniec hodnotí kladne. Doma sme si dali asi pred 3 mesiacmi renovovať staré dvere v celom baráku. Keď ich chlapík doniesol z dielne, som myslel, že si robí srandu - vyzeralo to jak paródia na imitáciu dreva. Teraz po cca 3 mesiacoch si s "manželkou" hovoríme: "Áaale, nie je to až také zlé... nakoniec celkom fajn."
Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést i spory, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat.

Uživatelský avatar
pavlii
Globální moderátor
Příspěvky: 6060
Registrován: 2.04.2009 11:47
Skype: studio_kappka
Bydliště: Hostivice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zvuková karta Mackie Onyx Producer 2.2 a její využití

Příspěvek od pavlii » 4.01.2019 9:30

:-) každému co jeho jest. Mýtus to není.

P.
Obrázek
Skype: studio_kappka
home recording: Cubase VST/32 5.2 & C7, WaveLab 4 & 6/7
Dynaudio BM6 + A500, Yamaha DSP Factory, Yamaha MOTIF ES 8

Odpovědět

Zpět na „Studio a recording“