Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Tabulatury, noty, školy, kytarové techniky, cvičení ...
Odpovědět
Kemo
Příspěvky: 6
Registrován: 25.06.2010 15:45

Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Příspěvek od Kemo »

Zdravím, jsem samouk a hraji na kytaru přibližně rok. Snažím se tvořit nějaké ty instrumentální skladby, ale občas by to chtělo i nějak vyplnit druhou melodií. Ale nevím, jak přijít na to, které tóny budou ladit s tím základem té skladby. Někde jsem se dozvěděl, že jsou snad na to nějaké pravidla, nebo něco v tom způsobu. Tak mi prosím poraďte. :|
Uživatelský avatar
Bummer
Příspěvky: 4671
Registrován: 3.06.2008 11:01
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Příspěvek od Bummer »

Fantazii se meze nekladou. IMHO neexistuje úplný návod, jak složit druhou kytaru. Můžeš se nechat inspirovat jinými kapelami.
Například: Obě kytary mohou hrát podobnou linku - jedna pojede melodii pevně, druhá se jí bude držet, ale místy prostě "vyjede" trošku vedle - nějakou vyhrávku, lehkou improvizaci nebo jen prostě tón vedle.
Nebo: Obě kytary mohou hrát stejnou linku, ale každá někde jinde - harmonicky. S tím se dá taky pěkně vyhrát - během písničky můžeš často měnit interval mezi kytarami nebo třeba z ničeho nic nechat jednu z nich zahrát pár akordů a podpořit trošku celkový feeling.
A pak je tu samozřejmě běžný model doprovodné a sólové kytary. Na to, jak napsat sólo, návod není. To je prostě o tom, jak to člověk cítí.

EDIT: Tak nevím, co sem hodit, protože jsem já sám teorii moc neholduji... Tagy k nastudování: tónina, interval, stupnice
Snad sem ještě někdo něco přihodí. :)
Naposledy upravil(a) Bummer dne 26.10.2010 20:03, celkem upraveno 1 x.
Gibson Explorer '76 RI Cort M600 BCS Cort EVL Z4 (R.M. ColorSound, R.M. Custom AlNiCo) Ibanez RG570CT (olše+javor, SD SH-5) DIMAVERY PB-320 Hardwire CM-2 Michalík Wah-Volume Boss GEB-7 Hardwire CR-7 Hardwire TR-7 Hardwire DL-8 Laney VH100R 2x12" DIY bedna s Celestion G12-65 Peavey Bandit 112 Sheffield USA fake Shure SM58 M-Audio MobilePre USB mkII M-Audio Firewire 410

Bias je slovo, ne zkratka.
Uživatelský avatar
...EDGE...
Příspěvky: 2863
Registrován: 4.08.2008 18:04
Bydliště: Praha Prahoucí

Re: Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Příspěvek od ...EDGE... »

Univerzalni navod neni, ale pravidla jsou, aby spolu kytary ladily, musi hrat ve stejne tonine.
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Příspěvek od Nero »

Chtělo by to nastudovat si základy hudební teorie. Jen to, co najdeš zde na fóru, ti mnohé osvětlí. Ale samozřejmě ti to nebude stačit k tomu, abys pochopil vše.

Nicméně pokud se nebudeš orientovat v stupnicích, tóninách a intervalech, nemá smysl cokoli dál řešit.

A teda samozřejmě základem je poslouhat, poslouchat a poslouchat. A vnímat přitom roli jednotlivých nástrojů, vztahy mezi jejich party, celkové vyznění atd.
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008
Uživatelský avatar
Fade
Příspěvky: 2663
Registrován: 11.07.2009 14:20
Bandzone: http://bandzone.cz/fan/fade
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Příspěvek od Fade »

Proč by nemělo smysl to řešit? K čemu? Člověk nemá uši?
Skervesen 4AP Custom Shop
Fender American Standard Telecaster
Ibanez S series - (Fishman Fluence Modern)
Kemper Profiler + Kemper Remote
Uživatelský avatar
Nero
Rádce
Příspěvky: 29517
Registrován: 15.07.2007 13:21
last.fm: http://www.last.fm/user/Nero1
Bydliště: Brno

Re: Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Příspěvek od Nero »

Eh... Teď prosím nebrat do slova...

Kdyby měl tazatel uši, tak by byl schopný si tu nástrojové linky odvodit a neptal by se. Proto předpokládám, že tato "přirozená cesta" daná intuicí a sluchovým vjemem selhala, a tazatele tedy zajímá, jak se k tomu dobrat pomocí hudební teorie. A tam je fakt třeba aspoň ty základy vědět.

Sice mu můžu říct, že se dají linky dublovat, nebo že se můžou vést v paralelních intervalech, případně že existuje věc zvaná kontrapunkt, ale když nebude rozumět tóninám, stupnicím a intervalům, tak mu to asi moc nedá. Pokud neví, že má skladbu v tónině také a makové, používá tu a tu stupnici a co to znamená vést linku v paralelním intervalu, moc daleko se nedostane.

Navíc - viz poslední odstavec mého předchozího postu :wink:
"Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda."

PetrPeter 1975 - 2008
Kemo
Příspěvky: 6
Registrován: 25.06.2010 15:45

Re: Jak vymyslet druhou melodii (kytaru)

Příspěvek od Kemo »

Díky moc za rady. :wink:
Odpovědět

Zpět na „Hraní na kytaru, tabulatury“